powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Trendy w oprogramowaniu, 17 marca 2003
Trendy w oprogramowaniu Computerworld nr Trendy w oprogramowaniu
Raport Computerworld

Budujemy wieżę Babel

Budowniczowie wieży Babel nie odnieśli sukcesu, gdyż nagłe pomieszanie języków, którymi mówili, uniemożliwiło im współpracę. Gdyby na ich miejsce postawić informatyków, zapewne do dziś mielibyśmy do czynienia z grupkami osobników kręcących się po placu przyszłej budowy. Grupki te nie tylko nie mogłyby porozumieć się ze sobą, ale chciałyby budować wspólne dzieło,... Czytaj więcej »

Błędy, testy i okolice

Nie jest możliwe stworzenie w pełni bezpiecznego oprogramowania, tak jak nie jest możliwe napisanie całkiem niezawodnego programu. Nie zwalnia to jednak projektantów i programistów z takiego kierowania pracą, by minimalizować zagrożenia. Czytaj więcej »

Analiza - czas na myślenie

Wzrastająca złożoność produktów informatycznych wymusza coraz większe zespoły i coraz bardziej złożone procesy. Szczególnie istotną rolę w procesie pełni analiza, zaś w zespołach - analityk. Co charakteryzuje dobrego analityka? Czym wspomaga się on w swojej pracy? Czy bycie analitykiem to coś, czego każdy może się nauczyć, czy też wymaga to wrodzonych talentów? Czytaj więcej »

Normy programowania - sposób na programistę indywidualistę?

Znajomy inspektor nadzoru budowlanego twierdzi, że budowlani mają we krwi zwyczaj pomijania lub ''upraszczania'' czynności, których wykonania nie można sprawdzić, bo ich efekty kryją stropy i mury. Niektórzy mają podobne mniemanie o programistach. Czytaj więcej »

Ekstremalnie znaczy z dyscypliną

W odpowiedzi na kryzys inżynierii oprogramowania starano się definiować procesy i dopracowywać metodyki. Z drugiej strony pojawia się rewolucja lekkich metod, takich jak Programowanie Ekstremalne (XP), które są interesującą odpowiedzią na zmieniające się potrzeby klientów. Czytaj więcej »

Sieć z kropką - co, jak, dlaczego?

Kiedy zaproponowano mi napisanie artykułu o roboczym tytule ''.Net, Dot What?'', analizującego .Net z punktu widzenia inżynierii oprogramowania, moją pierwszą reakcją było: dlaczego nie, znam tę technologię całkiem nieźle i nie powinienem mieć trudności. Kiedy jednak zabrałem się do pisania, szybko doszedłem do wniosku, że trudno odpowiedzieć na pytanie ''Dot What?'' bez... Czytaj więcej »

Open source w biznesie

Kwestia, czy open source może w pełni zastąpić produkty komercyjne, pozostaje przedmiotem zagorzałych sporów. Na pewno jednak narzędzia darmowe uzyskały już trwałe miejsce w poważnych przedsiębiorstwach. Dlaczego coraz więcej firm używa open source? Jakie korzyści osiągają w ten sposób? Z jakich narzędzi korzystają? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...