powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Centra danych, 11 marca 2002
Centra danych Computerworld nr Centra danych
Raport Computerworld

Maniera czy logika?

Szklane drzwi, równe rzędy szaf przemysłowych, w których pracują serwery, i urządzenia sieciowe, równo upięte kable, niska temperatura, jednostajny szum szaf i systemów wentylacyjnych, czystość i porządek - to widzę w serwerowniach nowoczesnych firm. Czytaj więcej »

Przestrzeń dobrze wymierzona

Projektowania centrum danych bądź nowoczesnej serwerowni nie należy rozpoczynać od wyboru urządzeń, lecz od zapewnienia właściwych warunków do ich pracy. Podstawowym zadaniem jest jednak zaprojektowanie pomieszczenia, rozstawienia w nim szaf przemysłowych i prowadzenia okablowania. Czytaj więcej »

Dysza zamiast prysznica

Zabezpieczenie centrów danych przed pożarem wymaga użycia systemów opartych na gazowych środkach gaśniczych. Jakie są korzyści i zagrożenia związane z zastosowaniem różnych gazów w centrach danych? Co należy wziąć pod uwagę podczas projektowania gazowych systemów gaśniczych? Czytaj więcej »

Ubezpieczanie napięcia

Na nic zdadzą się grube mury i wielkie zamki chroniące serwerownię, jeśli nie będzie ona wyposażona w system zasilania awaryjnego, gwarantujący czasową lub stałą dostawę energii w przypadku awarii. Zanim jednak system taki zostanie wybrany, konieczne są przeprowadzenie analizy i obliczenie zapotrzebowania energetycznego. Czytaj więcej »

Klimat do przetwarzania

Budowa systemu klimatyzacyjnego dla centrum danych wymaga podejścia systemowego. Wiąże się zazwyczaj z kompromisem między wydajnością cieplną urządzeń, ich trwałością, a także wielkością zajmowanej przez nie powierzchni. Czynników komplikujących proces optymalizacji rozwiązania jest jednak znacznie więcej. Czytaj więcej »

Dostęp kontrolowany

Pomieszczenia, w których odbywa się przetwarzanie danych, powinny być zabezpieczone przed ingerencją nieupoważnionych osób. Najpopularniejsze obecnie systemy fizycznej kontroli dostępu są oparte na kartach magnetycznych i zbliżeniowych. Technologie biometryczne nadal są uważane za kosztowne ciekawostki. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...