powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Finanse i technologie, 12 marca 2001
Finanse i technologie Computerworld nr Finanse i technologie
Raport Computerworld

Dylematy bankowości elektronicznej

Wykonywanie czynności i transakcji bankowych o dowolnej porze i bez potrzeby osobistej wizyty w siedzibie banku, określane mianem bankowości elektronicznej, zyskuje nowych zwolenników. Są oni pełni entuzjazmu, obserwatorzy zaś są sceptyczni i mają wiele wątpliwości. W bankowości nigdy nie były dobre działania pospieszne, nie do końca sprawdzone czy wręcz prowizoryczne. Czytaj więcej »

Kontrola IT - wyzwanie XXI wieku

Coraz większa liczba menedżerów zdaje sobie sprawę z potrzeby kontrolowania systemów informatycznych. Nie zawsze jednak uświadamiają sobie oni, jakie mechanizmy kontrolne powinny być zastosowane i jakim poziomem dojrzałości powinny charakteryzować się procesy informatyczne, aby można było uznać je za efektywne i bezpieczne. Czytaj więcej »

Niezawodność szwajcarskiego zegarka

W trakcie szczytowych dni przez systemy rozliczeń międzybankowych Krajowej Izby Rozliczeniowej SA przechodzi prawie dwa miliony transakcji o wartości prawie 20 mld zł (ponad 4,5 mld USD). Ich obsługa wymagała budowy zaawansowanego systemu rozliczeniowego, który ze względu na rosnące wymagania banków i nowe rodzaje usług finansowych skazany jest na nieustanną ewolucję - bez... Czytaj więcej »

Normy europejskie w informatyce bankowej

Banki są instytucjami zaufania publicznego, co zobowiązuje je do przestrzegania reguł prawnych mających zagwarantować, że oferowane przez nie usługi są świadczone na odpowiednim poziomie, a powierzane im pieniądze - bezpieczne. Czytaj więcej »

Projekty w toku

Przegląd projektów informatycznych realizowanych i niedawno zakończonych w polskich instytucjach finansowych Czytaj więcej »

Strategia informatyczna banków w Polsce

Temat strategii informatycznej banków w Polsce jest wysoce ryzykowny: przy obecnej strukturze sektora finansowego trudno wyróżnić dominującą strategię, a można również mieć uzasadnione wątpliwości, czy w obecnych warunkach tego sektora taka strategia może w ogóle istnieć. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...