powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 45-2007, 4 grudnia 2007
45-2007 Computerworld nr 45-2007
Prezentacje firmowe

Biometria głosowa: efektywność, bezpieczeństwo, łatwość korzystania

Nuance CommunicationsZwiększenie liczby oszustw i kradzieży tożsamości wzbudza coraz większe zaniepokojenie klientów możliwością utraty danych osobowych i poufnych danych. Z drugiej zaś strony wymusza inwestowanie w kolejne systemy uwierzytelniania tożsamości klientów. Tradycyjne metody weryfikacji – takie, jak hasła i pytania kontrolne - nie zapewniają już niezbędnych gwarancji bezpieczeństwa. Przedstawiamy...

Wiadomości

CTPartners wchodzi do Grupy Infovide-Matrix

Infovide-Matrix przejęła ponad 53% udziałów w CTPartners, firmie zajmującej się szkoleniami z zakresu zbioru najlepszych praktyk ITIL. Wartość transakcji to 3 mln zł. Czytaj więcej »

Sygnity rozpoczyna sprzedaż aktywów

Najbliższe NWZA Sygnity ma podjąć 4 grudnia decyzję o sprzedaży części aktywów spółki. Czytaj więcej »

Apple cenniejszy niż IBM

Pod koniec października br. rynkowa cena koncernu Apple przekroczyła 161 mld USD. To więcej niż wartość IBM. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Premier Donald Tusk odwołał Piotra Piętaka ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Grzegorza Bliźniuka ze stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Przygotowania Organów Administracji Państwowej do Współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen i Systemem Informacji Wizowej. Czytaj więcej »

Bez emocji, czysta wydajność

Bez emocji, czysta wydajność

Wiadomość o przejęciu firmy Cognos, dostawcy rozwiązań Business Intelligence (BI) oraz Business Performance Management (BPM) przez IBM nie zaskoczyła ani pracowników firmy, ani jej partnerów. Przynajmniej takie wrażenie można było odnieść podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji Cognos Executive Summit 2007. Czytaj więcej »

Menedżer w Polsce ma więcej gadżetów niż Amerykanin

Avaya przedstawiła wyniki badań o wpływie technologii mobilnej na styl pracy i przyzwyczajenia pracowników. Przeprowadzono je wśród 2300 polskich i międzynarodowych menedżerów wyższego szczebla. Czytaj więcej »

Kod Donalda Tuska

Kod Donalda Tuska

Od kilkunastu dni politycy i publicyści próbują rozkodować exposé premiera Donalda Tuska. Oto nasza interpretacja sprowadzona do poziomu asemblera. Czytaj więcej »

Lenovo: budujemy fabrykę w Polsce

Od września 2008 r. fabryka będzie dostarczać sprzęt dla krajów z regionu EMEA. Czytaj więcej »

Nie tylko koszty

Rozmowa ze Spencerem Edmondsem, dyrektorem Lenovo Technology EMEA Manufacturing, na temat nowej fabryki w Polsce. Czytaj więcej »

Na gorąco: Wojtek Siewierski

Na gorąco: Wojtek Siewierski

Partner w Mitsui Ventures z Doliny Krzemowej, radzi Polakom marzącym o karierze na światowych rynkach IT, by wierzyli w siebie i byli otwarci na innych. Czytaj więcej »

W przekroju: Dostęp szerokopasmowy

W przekroju: Dostęp szerokopasmowy

Zwykły broadband to za mało. Nowy trend to dostęp do Internetu wszędzie i z każdego urządzenia, tzw. full service broadband. Urządzenia, takie jak telewizory, telefony komórkowe, PDA czy konsole do gier, przestają być "samotnymi wyspami". Tworzą sieć, dzięki której użytkownik zawsze może być w zasięgu Internetu. Czytaj więcej »

EnFace: Krzysztof Onak

w 2003 r. był członkiem zwycięskiej drużyny reprezentującej Uniwersytet Warszawski w Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. Dziś jest doktorantem w Massachusetts Institute of Technology, zajmując się algorytmami dla dużych zbiorów danych. Czytaj więcej »

Technologie

W oczekiwaniu na sieci nowej generacji

Biznesowe kalkulacje i nieprzewidywalny rynek to największe bariery upowszech-nienia marketingowych wizji dostępności Internetu bez ograniczeń ze względu na lokalizację i przepustowość. Czytaj więcej »

Szerokopasmowe statystyki OECD

Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju potwierdza to, co polscy internauci wiedzą od lat - Polska pozostaje daleko w tyle pod względem dostępności, szybkości i ceny szerokopasmowego dostępu do Internetu. Czytaj więcej »

Wkrótce SP3 do XP

Windows XP Service Pack 3 to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również istotne zwiększenie wydajności tego starzejącego się systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Hurtownia z inteligencją

HP oferuje platformę hurtowni danych nowej generacji NeoView połączoną w jeden pakiet z oprogramowaniem do zarządzania oraz usługami inteligentnej analizy danych. Czytaj więcej »

Tanie narzędzia dla IBM WebSphere

Firma Genuitec wprowadziła do oferty narzędzia MyEclipse Blue, które umożliwiają projektowanie aplikacji na platformę IBM WebSphere Application Server 5.x, 6.0 i 6.1. Są jednocześnie znacznie tańszą alternatywą w porównaniu z - oferującym podobną funkcjonalność - IBM Rational Application Developer 7, wcześniej znanym jako WebSphere Studio Application Developer. Czytaj więcej »

Zarządzanie

COBIT 4.1 co nowego

IT Governance Institute wydał nową, rozbudowaną wersję standardu COBIT, obejmującego zbiór celów kontrolnych zarządzania informatyką w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Porządkowanie kolosa

Porządkowanie kolosa

Od IT wymaga się obecnie równocześnie dostarczenia usług o odpowiedniej użyteczności oraz zagwarantowania ich dostępności, pojemności, bezpieczeństwa i ciągłości. W związku z tym traci na aktualności mówienie o inwestycjach w IT. Dziś są to inwestycje biznesowe wykorzystujące technologie informacyjne. Czytaj więcej »

Procesy od kuchni

Celem trwającego dokładnie 111 dni audytu - przeprowadzonego przez firmę doradczą 4PI - był formalny przegląd procesów w centrali i regionalnych oddziałach NFZ. "Potrzebny był nam obiektywny obraz, który stanowiłby punkt odniesienia dla dalszych działań" - mówi Marek Ujejski, zastępca dyrektora Biura Informatyki w Narodowym Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej »

Nowe standardy otwartości

Rozmowa z Markiem Ujejskim, zastępcą dyrektora Biura Informatyki w Narodowym Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej »

Przez outsourcing do SOA

Przez outsourcing do SOA

Kontrakt outsourcingowy to szansa na wyzwolenie się z chaotycznego środowiska wielu aplikacji stworzonych w starych technologiach, których koszty utrzymania przekraczają granice rozsądku. Przejmując środowisko i odpowie-dzialność za nie, dostawca usług umożliwia przejście od tradycyjnej infrastruktury do architektury SOA i usług Web. Czytaj więcej »

Konteksty
Od wejścia do wyjścia

Od wejścia do wyjścia

Najwyższa pora, by odejść w administracji publicznej od myślenia procedurami na rzecz myślenia procesami. To pozwoli na sprawniejsze zarządzanie państwem i lepszą obsługę obywateli, a także przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania technik informacyjnych. Czytaj więcej »

Społeczność a firma

Web 2.0 można zastosować zarówno w trakcie powstawania zupełnie nowego pomysłu, jak i przy kolejnych wersjach już istniejącego na rynku programu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Po co NAC

Po co NAC

Kontrola dostępu do sieci nadal nie jest standardem w większości systemów korporacyjnych, a rozwój ten napotyka różne ograniczenia, wśród których najłatwiejszym do usunięcia jest niedostatek informacji, co umożliwiają systemy NAC. Czytaj więcej »

Niebezpieczne antywirusy

Poważną lukę występującą w większości popularnych i znanych programów antywirusowych wykrył Thierry Zoller, specjalista ds. bezpieczeństwa z niemieckiej firmy n.runs. Zajmował się on analizowaniem bezpieczeństwa aplikacji antywirusowych, badając proces parsowania poczty elektronicznej przez te programy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Twarz na zawołanie

Wśród powszechnych zachwytów na temat tzw. serwisów społecznościowych (LinkedIn, Facebook, a także polskie GoldenLine.pl i Nasza-Klasa.pl) umyka jeden istotny fakt. Czytaj więcej »

Wiemy co i jak

Lokalny Informatyk zdaje sobie sprawę z faktu, że zbytnie uleganie użytkownikom nie przynosi nic dobrego. Szczególnie wówczas, gdy jest to użytkownik wewnętrzny. Czytaj więcej »

Promienie śmierci

Gdy przeczytałem niedawny felieton Jakuba Chabika<sup>1</sup> na temat zagrożeń, które mogą nieść urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne, to zacząłem się śmiać. Czytaj więcej »

Mój ci on...

W połowie lat sześćdziesiątych tygodnik "Motor" (ukazuje się jeszcze?) propagował swoiste spółki samochodowe. Samochody były wtenczas drogie, więc, według tego pomysłu, taniej i bardziej efektywnie było złożyć się na samochód i potem korzystać na przemian, według misternie ułożonego harmonogramu. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Bank 2.0

Do końca 2007 r. banki wydadzą na telekomunikację i IT ponad 241 mld USD - przewidują analitycy Gartner Inc. Do końca pierwszej dekady XXI w. nakłady na IT będą rosnąć 5% rocznie. Tempo inwestycji w Polsce powinno być podobne. Czytaj więcej »

Rezerwa wobec outsourcingu

Branża finansowa w poszukiwaniu oszczędności sięga po outsourcing od wielu lat zlecając podstawowe zadania na zewnątrz. Dostawcy chętnie świadczą usługi, jednak mają apetyt na więcej. Czy rynek może go zaspokoić, czy nadal pilnie strzeże swych tajemnic, do których nie dopuszcza firm trzecich? Czytaj więcej »

IT pod drzwiami zarządu

Informatyczny potencjał firmy - aby wciąż pozwalał wyprzedzać konkurencję - powinien być monitorowany, a wiedza ta powinna służyć członkom zarządu do podejmowania strategicznych decyzji. Jak jednak pokazują badania, strategia IT wydaje się zbyt rzadkim gościem na obradach zarządu. Czytaj więcej »

Potrzebna nowa segmentacja

Z Jackiem Krawczyńskim, jednym z dyrektorów firmy doradczej AT Kearney, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Najważniejsza jest dobra organizacja

Stworzenie zintegrowanej oferty bankowo-ubezpieczeniowej to projekt technologiczny i organizacyjny. Dowodzi tego przykład Grupy Kredyt Bank, obsługującej różne sektory rynku finansowego, oraz Grupy Warta. Czytaj więcej »

Dane najwyższej jakości

Od roku w Fortis Banku trwa projekt budowy Platformy Informacyjnej. Jej celem będzie stworzenie kompleksowego rozwiązania analitycznego dla wszystkich pionów biznesowych banku. Czytaj więcej »

Wielkie wyzwania małego banku

Wielkie wyzwania małego banku

Dzięki implementacji architektury SOA Mazowiecki Bank Regionalny SA dokonał kompletnej modernizacji środowiska aplikacyjnego w zaledwie 10 miesięcy. Czytaj więcej »

Pionier w komórkach

mBank jest jednym z pionierów na rynku wirtualnych operatorów telefonii komórkowej i pierwszym bankiem, który postanowił wykorzystać synergię pomiędzy usługami bankowymi i telekomunikacyjnymi. Czytaj więcej »

Już jest kolejny standard

Z początkiem listopada br. wszedł w życie nowy standard UE znany pod nazwą MiFID (Markets in Financial Instruments Directive). Obejmuje on trzy unijne akty prawne - dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Jego celem jest ujednolicenie standardów świadczenia usług finansowych na terenie Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Będzie większa konkurencja

Ze Stevem Folanem, konsultantem wiodącym w Atos Consulting, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Jak się wyróżnić?

Mając do dyspozycji zbliżony arsenał technik i narzędzi informatycznych, banki nieustannie poszukują innowacji, by wyróżnić się na tle konkurencji. O przewadze jednego banku nad drugim decydują umiejętności wykorzystania możliwości oferowanych przez informatykę. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...