powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 44-2007, 27 listopada 2007
44-2007 Computerworld nr 44-2007
Wiadomości
Czyżby ruszał RUM II?

Czyżby ruszał RUM II?

Bez większego rozgłosu, tuż po wyborach parlamentarnych, a więc także spodziewanych zmianach na fotelu prezesa, Narodowy Fundusz Zdrowia zamieścił na stronach internetowych dokument - projekt koncepcji Rejestru Usług Medycznych (RUM II). Niestety w obliczu zmian w resorcie zdrowia i NFZ trudno dziś powiedzieć, jaki będzie dalszy los tego projektu. Czytaj więcej »

Dell już produkuje w Łodzi

Dell już produkuje w Łodzi

Z taśm produkcyjnych w łódzkim Olechowie zjechał pierwszy komputer wyprodukowany przez Della ze znaczkiem "Made in Poland". Czytaj więcej »

Zmiany w Grupie Asseco

Po połączeniu z Prokom Soft-ware w Grupie Asseco pozostaną trzy główne spółki: Asseco Poland, Asseco Business Solutions (konsolidujące wyniki z Asseco Systems) i ABG SPIN. Czytaj więcej »

Faktury TP przez Internet

Telekomunikacja Polska umożliwiła klientom otrzymywanie rachunków za usługi w formie elektronicznej zamiast tradycyjnego papierowego dokumentu. Czytaj więcej »

Allianz otwiera bank w Polsce

Niemiecka firma prowadząca od lat w Polsce działalność ubezpieczeniową przygotowuje się do stworzenia własnego banku. Czytaj więcej »

Student UW mistrzem Polski w programowaniu

Marek Cygan, student Uniwersytetu Warszawskiego okazał się najlepszym i najszybszym zawodnikiem II Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu. Czytaj więcej »

Cesarzowi co cesarskie

Cesarzowi co cesarskie

Jak najlepiej wydać środki unijne, które mamy do dyspozycji na inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną? Odpowiedzi szukają przedstawiciele administracji i operatorów. Czytaj więcej »

Trzy życzenia do...

Trzy życzenia do...

Na temat oczekiwań wobec nowej administracji, regulacyjnych zamiarów podziału największych operatorów i o usługach telewizji cyfrowej na łączu DSL rozmawiamy z Maciejem Wituckim, prezesem Telekomunikacji Polskiej. Czytaj więcej »

Z kim rozmawiać

Z kim rozmawiać

IV Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych zbiegło się ze zmianą rządu, co było okazją do wyrażenia życzeń i oczekiwań wobec nowej ekipy. Czytaj więcej »

Broadband dziś i jutro

Broadband dziś i jutro

O zmiany zachodzące na polskim rynku broadbandowym zapytaliśmy szefów dostawców rozwiązań teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Książka 2.0

Śmierć druku wieszczona jest od tak dawna, że chyba już nikt w nią nie wierzy. W każdym razie trudno uwierzyć, aby stała się faktem w perspektywie kilkunastu lat. Czytaj więcej »

EnFace: Sławomir Kopeć

...dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, który w 2005 r. zdobył tytuł Lidera Informatyki i co roku udowadnia, że na ten tytuł nadal zasługuje. Pod jego skrzydłami rozwija się największy w Polsce serwis e-administracji Wrota Małopolski oraz rozpoczynający się właśnie projekt rozbudowy sieci szerokopasmowej w Małopolsce. Czytaj więcej »

Technologie

Korporacja rośnie i apetyt też

Google aktywnie poszukuje nowych obszarów ekspansji, a niebagatelny potencjał tej firmy może budzić niepokój nie tylko wśród znanych producentów oprogramowania, lecz także organizacji przeciwstawiających się monopolizacji rynku. Czytaj więcej »

Nowa platforma mobilna

Nowa platforma mobilna

Google Android to nowy system dla urządzeń mobilnych, który ma być konkurncją dla Symbian, Windows Mobile i JME. Czytaj więcej »

Jedna baza miliony dokumentów

Jedna baza miliony dokumentów

Zarządzanie milionami niezestrukturyzowanych informacji to nie lada wyzwanie, któremu chce sprostać EMC, prezentując nową strategię i plany rozwoju technologii. Czytaj więcej »

VMware nie boi się konkurencji

VMware nie boi się konkurencji

Rynek rozwiązań do wirtualizacji za-sobów IT nabiera wyraźnego tempa. Po tegorocznym przejęciu XenSource przez Citrixa widać zwarcie w szeregach VMware - firmy, dla której Citrix stał się obecnie poważnym konkurentem. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Krzemowa kość i rogata dusza

Krzemowa kość i rogata dusza

CIO, jak nigdy wcześniej, jest dzisiaj uzależniony od swoich ludzi. A ich reakcjami i działaniami rządzą nie tylko racjonalne argumenty, ale i uczucia. Czytaj więcej »

Nowe otwarcie

Nowe otwarcie

Kilkanaście lat po transformacji to dla branży budowlanej ekonomiczna huśtawka. Ostatnie lata koniunktury dają jednak nadzieję na dokonanie w firmach rewolucji organizacyjnej i technologicznej. Czytaj więcej »

Dziś to mamy wyzwania

Dziś to mamy wyzwania

Rozmowa z Markiem Szelągowskim, dyrektorem biura informatyki w firmie Budimex SA. Czytaj więcej »

Konteksty

Krok naprzód

Celem projektu badawczego Theseus jest stworzenie nowych rozwiązań technologicznych związanych z wyszukiwaniem informacji. Projekt jest dofinansowany z funduszy europejskich. Czytaj więcej »

Oprogramowanie zależne

Biorąc pod uwagę odrębność oprogramowa-nia komputerowego od innych form twór-czości, pojawia się problem, gdy mamy do czynienia z utworem zależnym. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Orcas w produkcji

Środowisko programistyczne Visual Studio 2008 (Orcas) z platformą .Net 3.5 jest już dostępne dla uczestników programu MSDN. Na rynek trafi w najbliższych tygodniach. Czytaj więcej »

Uniwersalna alokacja pamięci

HDS rozszerzyła możliwości technologii dynamicznej alokacji pamięci masowej na systemy heterogeniczne wykorzystujące również sprzęt innych producentów, jak EMC lub IBM. Czytaj więcej »

Laser TV

Wielokolorowe lasery być może już w 2008 r. trafią do projektorów i telewizorów nowej generacji, zwiastując ostateczny koniec technologii opartych na klasycznych żarówkach. Czytaj więcej »

Szyfrowanie danych

Szyfrowanie danych

Oprogramowanie wykorzystujące mechanizmy kryptograficzne do ochrony danych staje się coraz łatwiejsze w użyciu. Przedstawiamy kilka popularnych narzędzi umożliwiających szyfrowanie przechowywanych informacji. Czytaj więcej »

Przemiana krytyczna

Zapewnienie ciągłości działania systemów informacyjnych państwa w przypadku powyborczej zmiany partii rządzącej jest jakąś formą sytuacji kryzysowej, w której sprawdza się odporność infrastruktury krytycznej. Dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacyjne to zawsze próba. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Tako rzecze Pismo

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnie używaną miarą pojemności była Biblia. Autorzy z gazet popularnych z przejęciem pisali: "nowy komputer IBM PC/AT ma dysk 40 MB... Czytaj więcej »

Byle kto, byle nie własny

Lokalny Informatyk zna swoją Dyrekcję jak zły szeląg. Mógłby więc bez trudu przewidzieć każde jej posunięcie w dowolnej sprawie, a w zawodowej w szczególności. Tak też było i tym razem. Czytaj więcej »

Stacze z internetu

Chyba dla wszystkich myślących ludzi jest oczywiste, że technologia sama z siebie świata nie zmieni. Można wymyślać wspaniałe rozwiązania, ale jeśli opór ludzi przed ich wprowadzeniem będzie duży, to nici z postępu. Czytaj więcej »

Krakus Paweł

I posypały się od razu liczne strzępy wspomnień: jakaś napisana przez Niego książka, jakaś ważna z Nim rozmowa w Łazienkach, jakiś kurs programowania, który z pasją, jak zawsze, prowadził, najkrótsze w historii, a jakże treściwe, sprawozdanie na Zjeździe PTI, jakieś plany wystąpienia w Wiśle, którego już nie było i pamiętany nawet przez kogoś, głośny swego czasu, Panel... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...