powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 42-2007, 13 listopada 2007
42-2007 Computerworld nr 42-2007
Prezentacje firmowe

Automatyzacja obsługi rozmów

Nuance CommunicationsPrezentujemy 10 podstawowych aspektów implementacji systemu rozpoznawania mowy. Odpowiadamy m.in. na pytania dotyczące tego: Jakie wdrożenia przynoszą zwykle najwięcej korzyści? W jaki sposób należy mierzyć sukces wdrożonych rozwiązań głosowych? Jakie znaczenie ma decyzja o rodzaju rozwiązania pozwalającego na rozpoznawanie mowy? Jakie istnieją narzędzia...

Wiadomości
Android: platforma mobilna Google

Android: platforma mobilna Google

Google zapowiedziało wprowadzenie platformy deweloperskiej dla urządzeń mobilnych - Android. Google tworzy ją we współpracy z 34 firmami, w tym takimi gigantami rynku, jak: T-Mobile, HTC, Qualcomm, Motorola, eBay, China Mobile, Intel, LG Electronics czy Texas Instruments. Czytaj więcej »

Modelowanie wielowymiarowe

Celem systemów Business Inteligence jest redukcja ryzyka biznesowego. Ich budowę trzeba zaczynać od ustalenia potrzeb użytkowników. "Trzeba dokładnie wiedzieć, jakie są oczekiwania użytkowników, ale nie można ich o to pytać wprost. Czytaj więcej »

Nauka w służbie biznesu na wzór brytyjski

W latach 2007-2013 Polska otrzyma z UE ponad 67 mld euro, z czego duża część zostanie przeznaczona na podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki, prace badawczo-rozwojowe i wykształcenie kadr dla przemysłu. Czytaj więcej »

Od łopaty do robota

W artykule „Od łopaty do robota” (Computerworld 40/2007 z 30 października 2007 r.) mylnie napisałem, że w Urzędzie Miasta Poznania działa Zintegrowany System Informatyczny Wspomagający Zarządzanie Miastem Oracle. Czytaj więcej »

Awaria systemu sprzedaży biletów

Awaria systemu sprzedaży biletów

Pierwszego dnia (30 października), gdy możliwy stał się zakup biletów na Olimpiadę w Pekinie w 2008 r., system sprzedaży przez Internet uległ awarii. Czytaj więcej »

AB: emisja akcji i przejęcie ATC

Dzięki zakończonej emisji akcji dla inwestorów instytucjonalnych i pozyskaniu 110 mln zł (wobec planowanych wcześniej 90 mln zł) AB sfinalizowała przejęcie czeskiej firmy AT Computers (ATC). Czytaj więcej »

Spółka GPS debiutuje na parkiecie

Udziałowcy Media Service zostaną strategicznymi inwestorami notowanego na GPW Invar & Biuro System (IBS). Czytaj więcej »

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o informatyzacji

Wokół działu administracji rządowej "informatyzacja" nagromadziło się wiele niedopowiedzeń, przeinaczeń i mitów. Oto zestaw pytań i odpowiedzi, które - mamy nadzieję - uporządkują dyskusję na ten temat oraz przygotują grunt do likwidacji tego działu. Czytaj więcej »

Więcej m-usług dla biznesu

Komórki stają się przenośnymi komputerami, które mają służyć lepszej optymalizacji czasu pracy. Mobilny dostęp do firmowego konta pocztowego i kalendarza pozwala pracownikom na osiągnięcie oszczędności czasu rzędu kilku dni rocznie. Czytaj więcej »

W przekroju: Private equity i venture capital

European Private Equity and Venture Capital Association (EVCA) opublikowało raport na temat aktywności funduszy private equity i venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Większość (80%) inwestorów zasilających te instytucje pochodzi z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Czytaj więcej »

En Face: Marek Borzestowski

...jedna z osób, której polska branża internetowa zawdzięcza najwięcej. Wieloletni prezes Wirtualnej Polski, który wraz z firmą InteliWise chce po raz kolejny zawojować Internet. Tym razem nie tylko w Polsce. Czytaj więcej »

Technologie

Polskie superkomputery

Polskie centra superkomputerowe prowadzą lub planują rozbudowę posiadanej infrastruktury. Część stawia na technologię klastrową, część zamierza inwestować w architektury hybrydowe. Rosnąca moc obliczeniowa ma pozwolić na większą konkurencyjność polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Czytaj więcej »

Plik bezpieczniejszy niż papier

Popularyzacja dokumentów w formatach elektronicznych oznacza pojawienie się nowych wyzwań przed producentami sprzętu i oprogramowania, którzy muszą pamiętać nie tylko o możliwościach ich tworzenia, edycji i przesyłania, lecz także o mechanizmach ich zabezpieczania przed nieuprawnionym dostępem. Czytaj więcej »

Nauka u podstaw

Z dr. Matthiasem Kaiserwerthem, dyrektorem laboratorium badawczo-rozwojowego IBM w Zurychu, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Telekomunikacja w skali femto

Femtocell to małe urządzenia, które mogą przyczynić się do zatarcia różnic między telefonią stacjonarną, internetową, komórkową i technologią dostępu do Internetu z urządzeń mobilnych. Czytaj więcej »

Konsolidacja I/O

Najprawdopodobniej już w 2008 r. pojawi się oferta elementów sieciowych umożliwiających praktyczną realizację idei integracji sieci Ethernet i Fibre Channel. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Raptor ochroni HSBC

Raptor ochroni HSBC

HSBC wdraża nową platformę do zapobiegania nadużyciom przy użyciu kart płatniczych - Raptor. Rozwiązanie zostanie wdrożone w 32 krajach, w których działa HSBC. To jeden z największych projektów z zakresu fraud management zrealizowanych do tej pory. Czytaj więcej »

Czas na utility computing

Czas na utility computing

Po raz pierwszy w historii branży IT koncepcja outsourcingu mocy obliczeniowych (utility computing) staje się realną alternatywą dla innych metod implementacji rozwiązań informatycznych. Czytaj więcej »

Konteksty

Nauka potrzebuje więcej mocy

Zainteresowanie wykorzystaniem mocy obliczeniowych komputerów wśród polskich badaczy jest tak duże, że naukowcy czekają na wykonanie obliczeń w kolejkach. Czytaj więcej »

Paralelny wszechświat

Paralelny wszechświat

Wiele mocnych argumentów przemawia za Internetem jako nową jakościowo, w stosunku do tzw. realu, przestrzenią życia. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Zaufanie w świecieWeb 2.0

Ciekawe, jaka będzie kolejna faza inicjatyw związanych z Web. Obecnie główne problemy dotyczą anonimowości i identyfikacji oraz braku powiązań semantycznych. Czytaj więcej »

Najpierw zakupy, później integracja

Check Point i McAfee postanowiły rozszerzyć oferty systemów bezpieczeństwa, kupując gotowe technologie do szyfrowania dysków i zabezpieczania urządzeń mobilnych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Widok na warsztat

Po wielu próbach znalazłem mechanika samochodowego, któremu pozostaję wierny od paru ładnych lat. Zastanawiałem się, co sprawiło, że ten właśnie człowiek zdobył moje zaufanie i doszedłem do wniosku, że przesądziła magia miejsca. Czytaj więcej »

Cielę

Lokalny Informatyk został skierowany do rozmów w sprawie nowego oprogramowania, które miało być wykonane przez firmę zewnętrzną. Wraz z nim, jako nadzór merytoryczny nad funduszami, na wypadek gdyby Lokalny zbytnio rozhulał się z wymaganiami podnoszącymi koszty, pokierowano także Inwestycyjnego. Czytaj więcej »

Ordnung muß sein, czyli masa krytyczna

Tytułowe, niemieckie powiedzenie jest zapewne mantrą wszystkich ludzi porządnych. Porządnych w sensie dosłownym, tj. lubiących porządek. Byłoby ciekawe wiedzieć, jaki procent obywateli w każdym kraju jest porządny. Czytaj więcej »

Dyskowe popisy

Miałem niedawno w rękach pamięć o pojemności 160 GB, o wielkości połowy tabliczki czekolady, współpracującą z komputerem poprzez łącze USB i tą samą drogą zasilaną w energię. Czytaj więcej »

Raport Computerworld
Wyjście z przejścia

Wyjście z przejścia

Na rynku musi nastąpić przegrupowanie sił, którego katalizatorem będą być może zmiany w samym sektorze telekomunikacji, gdzie rysuje się coraz bardziej wyraźny podział na specjalistów od oferowania infrastruktury i świadczenia usług. Czytaj więcej »

Wszyscy na wszystkich

Wszyscy na wszystkich

Lada moment rynek będziemy dzielić wyłącznie na tych, którzy tworzą treści, i na tych, którzy je dystrybuują. Technologia dostępu do tzw. kontentu przestanie mieć znaczenie. Czytaj więcej »

Wejście w kulturę

O zakresie pobierania opłat za treści w Internecie nie przesądzi nowa formuła praw autorskich, lecz możliwość zaspokojenia za pośrednictwem sieci nowych potrzeb związanych z rozrywką lub uczestnictwem w kulturze. Czytaj więcej »

W przekroju: Polski rynek telekomunikacyjny

Telefonia komórkowa i usługi dostępu do Internetu to dwa segmenty, które utrzymują dynamikę wzrostu polskiego rynku telekomunikacyjnego. Postępuje natomiast erozja rynku telefonii stacjonarnej, dotkniętego w 2006 r. dwucyfrowym spadkiem wartości. Najbliższe lata to - dla polskiego rynku telekomunikacyjnego - okres obrony przed spadkiem wartości. Czytaj więcej »

Internet po łódzku

Trzeba stale pamiętać o tym, że istnieje dość nieprecyzyjna "cienka, czerwona linia" oddzielająca to, co może być zadaniem miasta, realizowanym ze środków publicznych, jeśli jest ważne dla miasta i jego mieszkańców, od tego, co nim nie jest. Najważniejsze jest jednak, aby miasta podejmowały wszelkie działania poprawiające dostępność do zasobów sieci. Czytaj więcej »

Powszechne poszerzenie

Zasadniczym inwestorem na rynku dostępu szerokopasmowego jest sektor prywatny. Są jednak znaczne obszary, gdzie konkurencja nie dotarła. Czy w związku z tym należy rozważać określenie szerokopasmowego dostępu jako usługi powszechnej? Co by to oznaczało dla konsumentów, dla rynku, jaka byłaby polityka regulatora? Czytaj więcej »

Dostęp limitowany

Nawet w środku Warszawy dostępna oferta usług szerokopasmowych bywa ograniczona do xDSL. Czytaj więcej »

Szerokopasmowe produkty i usługi

Kto założy Szeroki pas? Kto przewodzi w szerokopasmowych usługach, produktach i przedsięwzięciach? Kto wspina się na wyżyny Internetu szerokopasmowego? Dowiemy się o tym podczas IV Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych, gdzie zostanie rozstrzygnięty konkurs "Szeroki pas 2007". Czytaj więcej »

Outsourcing
Czas na utility computing

Czas na utility computing

Po raz pierwszy w historii branży IT koncepcja outsourcingu mocy obliczeniowych (utility computing) staje się realną alternatywą dla innych metod implementacji rozwiązań informatycznych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...