powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 41-2007, 6 listopada 2007
41-2007 Computerworld nr 41-2007
Prezentacje firmowe

Biometria głosowa: studium przypadku

Nuance CommunicationsPrezentujemy opis wdrożenia systemów - Nuance FreeSpeech i Nuance VocalPassword - w First Direct Bank należącym do izraelskiej Grupy Leumi. Bank ten zastąpił biometrią głosową dotychczasowy, dwustopniowy sposób uwierzytelniania klientów w swoim call center. W tym jednym z największych w Izraelu call center korzystano dotąd z weryfikacji ich tożsamości za pomocą kodu PIN i serii pytań, na czym...

Wiadomości

Będzie można złożyć PIT przez Internet

Taką zapowiedź złożył 25 października Jerzy Grygierzec, dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów. Zeznania roczne za 2007 r. będzie można wysyłać do urzędów skarbowych przez Internet od 1 kwietnia 2008 r. Czytaj więcej »

Comarch inwestuje w e-projekty

Pierwszym przedsięwzięciem będzie utworzenie spółki utrzymującej rekordy medyczne pacjentów w formie elektronicznej EHR (Electronic Health Record). Czytaj więcej »

Atena wchodzi na rynek ukraiński

Firma podpisała pierwszą umowę z grupą ubezpieczeniową TAS. Podjęto już także - oczekując kolejnych umów - decyzję o otwarciu w 2008 r. oddziału na Ukrainie. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Zmiany kadrowe Czytaj więcej »

Dell: więcej przejęć i sprzedaży detalicznej

Michael Dell zapowiada zwiększenie liczby i wartości inwestycji w zakup niezależnych firm oraz systematyczne rozszerzanie kanałów sprzedaży detalicznej. Czytaj więcej »

BEA: sprzedaż za nie mniej niż 8,3 mld USD

W zeszłym tygodniu wygasła propozycja Oracle'a dotycząca przejęcia BEA Systems. Czytaj więcej »

Raport otwarcia PO-PSL

Raport otwarcia PO-PSL

W mediach politycy tworzącej się koalicji chętnie mówią o audycie CBA. My zaś proponujemy sprawdzić, jak - po rządach ustępującej koalicji z PiS na czele - wygląda informatyzacja państwa i rozwój społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Microsoft ujawni informacje

Oskarżana przez Komisję Europejską o działania monopolistyczne firma Microsoft nie złoży apelacji do wyroku unijnego sądu w Luksemburgu. Czytaj więcej »

Na gorąco: Witold Staniszkis

Pozyskane 10 mln zł z rynku New Connect Rodan Systems zamierza przeznaczyć m.in. na rozbudowę sieci partnerskiej, inwestowanie w infrastrukturę, a także przejęcia. Czytaj więcej »

W przekroju

Zagrożenia z Internetu Czytaj więcej »

EnFace: Tomasz Kunicki...

...prezes firmy Adrem Software, jednej z niewielu polskich firm eksportujących swoje produkty na rynki zagraniczne. Firma ma oddziały m.in w Londynie i Nowym Jorku, a 90% jej sprzedaży to wpływy z eksportu. Czytaj więcej »

Technologie

Strony w przebudowie

Podstawowym problemem dużych serwisów internetowych jest presja na szybką produkcję nowego kodu. Czytaj więcej »

Łagodny uścisk Pythona

Grono.net to jeden z największych na świecie serwisów internetowych tworzonych z wykorzystaniem technologii Python i frameworku Django. Czytaj więcej »

XAM bliżej finału

Specyfikacja XAM to realna perspek-tywa, że dostęp do danych zapi-sanych w pamię-ciach masowych stanie się niezależ-ny od aplikacji i systemu plików. Czytaj więcej »

Citrix na terenie Vmware

Po sfinalizowaniu przejęcia XenSource, Citrix wprowadza do oferty dwie nowe linie produktów do wirtualizacji serwerów i dla komputerów PC. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Idzie nowe w organizacji IT

Rozwój technologii i biznesu przyczynia się do powstawania coraz to nowych zawodów i specjalności związanych z IT. Czytaj więcej »

Informatyczna Formuła 1

Informatyczna Formuła 1

Wysoka dostępność systemów informatycznych tylko do pewnego stopnia jest pochodną dobrej infrastruktury. W równie dużym stopniu to efekt umiejętnego zarządzania organizacją, procesami i zespołem. Tak jak w wyścigach Formuły 1 we współczesnej informatyce sukces jest efektem działania zespołowego. Czytaj więcej »

Konteksty
Wirtualizacja świata

Wirtualizacja świata

Wirtualność traktujemy jako zupełnie nową jakość, szczególne spotęgowanie odrealnienia rzeczywistości. Tymczasem mamy tu do czynienia ze starą tendencją cywilizacyjną, polegającą na tworzeniu nowych, zwielokrotnionych reprezentacji, kopii i replik tego co realne. Czytaj więcej »

Wróćmy nad jeziora

Szansą na rozwój technik informacyjnych w subregionie suwalskim jest wzrost innowacyjności w przedsiębiorstwach z tradycyjnych dziedzin gospodarki przy jednoczesnej poprawie stanu infrastruktury telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Superregulator

Ograniczenia zasobów widma częstotliwości fal radiowych wynikają z bezwzględnych praw fizyki, ale nadal to państwo decyduje kto i na jakich zasadach korzysta z tych ograniczonych zasobów. Czytaj więcej »

Termin u Pana Zenka

Pisałem kiedyś program dla pewnej fabryki. Jedną z jego funkcji była kontrola stanów niektórych surowców używanych przy produkcji. W oznaczeniu magazynów istniał symbol "PZ", dla którego kontrola stanów była wyłączona. Czytaj więcej »

Pomyśl przed użyciem

Jak to się czasami mówi: jeden woli kiszoną kapustę, a inny córkę organisty. Podobnie jest w informatyce. Są tacy, którzy nie obejdą się bez znakowej linii poleceń, a ich przeciwieństwo stanowią prawdopodobnie niepiśmienni, potrafiący jedynie klikać po obrazkach. Czytaj więcej »

Technologia fundamentalnie lepsza

Technologia fundamentalnie lepsza

Cyfrowe fotoaparaty firmy Sigma wykorzystują nowatorską technologię zintegrowanych sensorów Foveon X3, które być może już wkrótce spowodują przełom w tym segmencie rynku. Czytaj więcej »

Eko-świństwo, czyli podrzutek

Temat dzisiejszego felietonu jest społecznie pożyteczny. Co roku na całym świecie wyrzuca się do śmieci tony prawie niezniszczalnego plastyku w postaci płyt CD oraz DVD. Szczególnie wyrzuca się te dodawane za darmo do czasopism - pod tym względem nasz tygodnik jest ekologiczny, bo, o ile wiem, nic nie dołącza. Czytaj więcej »

Na zakupach

Wyprawy na zakupy miewają to do siebie, że gdy nakupi się dużo różności (a myślę o czymś poważniejszym niż drobiazgi czy żywność), to przyjemność z tego wcale nie jest proporcjonalnie większa. Kupując kilka książek, płyt czy sztuk odzieży naraz, nie jest się w stanie tego jednocześnie odebrać, oswoić, uczynić czymś naprawdę własnym. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Na straży dystrybucji energii

Bezpieczeństwo systemu IT w przypadku firm zajmujących się wytwarzaniem lub dystrybucją energii jest zadaniem szczególnie ważnym. Ewentualne zakłócenia i przerwy w dostawach energii mają bowiem wpływ na całą gospodarkę kraju. Czytaj więcej »

Dokument zabezpieczony jak banknot

Biznes mówi: tanio, prosto i efektywnie, a naukowcy szukają i znajdują rozwiązania mające wprowadzić do standardowych technologii druku zaawansowane mechanizmy znakowania dokumentów. Czytaj więcej »

Internet wciąż niebezpieczny

Internet wciąż niebezpieczny

Informacje i statystyki dotyczące nowych zagrożeń i ich ewolucji są publikowane najczęściej przez producentów systemów bezpieczeństwa. Choć jest to jedna z form marketingu własnych produktów, to tego typu informacje mogą być niewątpliwie przydatne również dla użytkowników planujących rozwój lub wdrożenie systemów bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Outsourcing i bezpieczeństwo

Firmy coraz częściej korzystają z usług innych, zewnętrznych podmiotów, gdyż outsourcing ma wiele trudnych do zakwestionowania zalet. Należy jednak pamiętać o potencjalnych zagrożeniach, które kryją się za takim modelem organizacji pracy. Czytaj więcej »

Monitoring na straży baz danych

Kontrola aktywności użytkowników sieci LAN to ważny element bezpieczeństwa, bo ponad 70% włamań do baz danych wykonywanych jest przez pracowników zatrudnionych w firmach. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...