powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 40-2007, 30 października 2007
40-2007 Computerworld nr 40-2007
Wiadomości

Krótki przewodnik (PO) wyborczy

Za nami wybory. Dają one szansę na prawdziwy dialog między przedsiębiorcami a nową władzą. Czytaj więcej »

Rynek outsourcingu IT dojrzewa

Outsourcing IT stanowił w ub.r. ok. 14% wartości szacowanego przez IDC na 1,9 mld USD rynku usług IT w Polsce. Czytaj więcej »

E-voting: za czy przeciw?

E-voting: za czy przeciw?

Wybory 2007 mamy za sobą. Niemniej ważne od rezultatu okazały się problemy z przeprowadzeniem głosowania - brak odpowiedniej liczby kart do głosowania w komisjach obwodowych, incydenty w postaci prób fałszowania głosów oraz brak wyborców na listach wyborczych za granicą pomimo wcześniejszej rejestracji via e-mail w ambasadach. Czytaj więcej »

Od łopaty do robota

Od łopaty do robota

Instytucje sektora publicznego coraz częściej decydują się na systemy ERP. Czytaj więcej »

Co się da, podziel na dwa

Telekomunikacja Polska niespokojnie czeka na nowe narzędzia regulacyjne, umożliwiające podział firmy na część hurtową i detaliczną. Próbuje na razie podjąć dyskusję z UKE o sensowności takiej decyzji. Czytaj więcej »

Microsoft daje zarobić

Ponad 640 tys. firm z całego świata tworzy tzw. ekosystem Microsoft. Według analityków IDC zatrudniają one 42% wszystkich pracowników branży IT na świecie. W tym roku zapłacą oni ponad 500 mld USD podatków. Czytaj więcej »

Bańka 2.0?

Coraz częściej pada pytanie, czy aby właśnie po raz kolejny rynek nie wpada w pułapkę internetowej bańki - tym razem społecznościowej bańki 2.0. Czytaj więcej »

Na gorąco: Leszek Siwek

Niedawno został prezesem spółki CenterNet, która buduje w Polsce nową sieć komórkową. Zapewnia, że ma gotowy pomysł na sukces, poparty bardzo rzetelnymi analizami. Czytaj więcej »

Jarmark próżności

Jarmark próżności

Operatorzy kablowi znaleźli się między młotem a kowadłem. Z jednej strony atakują ich klasyczni operatorzy telekomunikacyjni, z drugiej nowi gracze nastawieni na IPTV, WebTV oraz platformy satelitarne. Mają jednak szansę wyjść z opresji obronną ręką. Czytaj więcej »

Dwutorowy rozwój SAP NetWeaver

SAP rozwija platformę integracyjną NetWeaver. Chce ją uzupełnić rozwiązaniami wspomagającymi zarządzanie regułami i procesami biznesowymi. Czytaj więcej »

EnFace: Mirosław Bielicki

... ponad pięć lat w zarządzie Polkomtela, wcześniej dyrektor jednego z departamentów IT tej firmy, jeszcze wcześniej trzy lata pracy w zarządzie innej wielkiej firmy i 10 lat pracy w Szwecji, również w informatyce. Tak w telegraficznym skrócie wygląda jego kariera zawodowa. Czytaj więcej »

Technologie

Bezprzewodowa konkurencja

Szerokopasmowy, bezprzewodowy dostęp do Internetu jest dopiero na progu masowych zastosowań i wciąż nie wiadomo jakie technologie będą najbardziej popularne za kilka lat, może będzie to WiMAX, a może systemy wywodzące się z GSM. Czytaj więcej »

Zgrany zespół podstawą udanego projektu

Platforma Jazz to bazujące na kodzie Eclipse, zintegrowane środowisko wspierające każdy cykl procesu tworzenia oprogramowania i wyposażone w zestaw narzędzi, które ułatwiają komunikację w zespole i promują tworzenie aplikacji o wysokiej jakości. Czytaj więcej »

Telekomunikacja na Windows

Telekomunikacja na Windows

Pakiet Office Communications Server 2007, następca Live Communications Server 2005, to programowe rozwiązanie w dziedzinie dotychczas zdominowanej przez systemy sprzętowe. Można się zastanawiać, czy tak nowatorskie podejście i dotychczasowa pozycja firmy wystarczą do odniesienia sukcesu na tym polu. Czytaj więcej »

UC lekarstwem na niebezpieczeństwa IM

Jednym z atutów przemawiających za wdrożeniem systemów zintegrowanej telekomunikacji jest większe bezpieczeństwo w porównaniu z publicznie dostępnymi rozwiązaniami IM. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Społeczeństwo sieciowe po jedenastu latach

"Społeczeństwo sieci" Manuela Castellsa, w przeciwieństwie do bardzo wielu prac dotyczących społeczeństwa informacyjnego, pozostaje lekturą ważną i aktualną. Czytaj więcej »

Od informacji do decyzji

Sukces odniosą te organizacje, które potrafią zarządzać informacjami jak swoimi aktywami - przekonują przedstawiciele SAS Institute. Czytaj więcej »

Sposób na nadzór

Wprowadzenie w organizacjach zasad nadzoru IT (IT governance) napotyka fundamentalne przeszkody, wynikające z braku strategii i niechęci menedżerów biznesowych do zaangażowania się w przedsięwzięcia związane z IT. Czytaj więcej »

Komu potrzebny jest ERP On Demand?

Komu potrzebny jest ERP On Demand?

Jakie szanse powodzenia ma oferta On Demand przygotowywana przez największych dostawców systemów ERP? Barier ograniczających popyt na aplikacje oferowane w tym modelu jest co najmniej kilka. Mimo to istnieje pokaźna grupa firm, które deklarują zainteresowanie rozwiązaniami "na żądanie". Czytaj więcej »

Konteksty

Amatorzy czy zawodowcy?

Trwa spór o Web 2.0. Jedni widzą w nim tylko chwyt marketingowy, inni przedstawiają je jako zjawisko o poważnych skutkach dla życia społecznego, politycznego, gospo-darczego i kulturalnego. Jeszcze inni ostrzegają przed związanymi z nim niebezpieczeństwami. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Pełna ochrona w pakiecie

Symantec wycofuje z oferty odrębne produkty zabezpieczające stacje końcowe dla przedsiębiorstw, w tym pakiet antywirusowy. Zastąpi je kompleksowe rozwiązanie chroniące komputery używane przez pracowników. Migracja do nowego pakietu jest bezpłatna. Czytaj więcej »

Wirtualne niebezpieczeństwo

Wirtualne niebezpieczeństwo

Rozwój technik wirtualizacji niesie za sobą wymierne korzyści, ale pojawiają się też nieznane dotąd zagrożenia, bo system operacyjny uruchomiony w wirtualnym środowisku jest od niego całkowicie zależny. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ogonki mądre po fakcie

Kolega bloger z portalu CW napisał<sup>1</sup> "U zarania informatyki zabrakło dwóch rzeczy: dobrej teorii oraz wyobraźni". Chodziło mu o bałagan w kodowaniu tzw. ogonków, czyli polskich znaków diakrytycznych. Jako osoba, która otarła się o proces powstawania standardów kodowania glifów, mogę z pewnością oświadczyć, że u zarania były zarówno dobre teorie, jak i... Czytaj więcej »

Zaduma wirtualna

Pierwszy dzień listopada to dla jednych Dzień Wszystkich Świętych, a dla innych (pośród nich i dla mnie) - Święto Zmarłych. Czytaj więcej »

Widmo zmian

Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna w Genewie odbywa się w rytmie czteroletnich olimpijskich igrzysk. Techniczne uzgodnienia coraz częściej zastępują dyskusje o polityce rozwoju globalnego rynku, który ma znaczenie dla wszystkich użytkowników urządzeń nadających lub odbierających fale radiowe. Czytaj więcej »

Milieu

Błysk w oku pracowników oraz ciężkie westchnienie ze strony pracodawców - takie dwie reakcje obserwowaliśmy przez ostatni rok na wieść o szybko rosnących pensjach informatyków. Nikt chyba nie narzeka dzisiaj na nadmiar dobrych pracowników. Dlatego wielkim powodzeniem cieszą się porady z gatunku "jak utrzymać dobrych ludzi". Niech i mnie wolno będzie udzielić jednej z nich. Czytaj więcej »

Rybak

Lokalny Informatyk jest niechlubnym wyjątkiem pracownika, który z własnej, nieprzymuszonej woli odczuwa potrzebę samodokształcania. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...