powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 37-2007, 9 października 2007
37-2007 Computerworld nr 37-2007
Prezentacje firmowe

Skuteczne wdrożenie biometrii głosowej

Nuance CommunicationsNiniejszy dokument jest poświęcony wybranym, najistotniejszym kwestiom i zawiera podstawowe rekomendacje odnośnie najlepszych praktyk w zakresie biometrii głosowej. Bazuje na doświadczeniach ponad 300 klientów korzystających z technologii biometrii głosowej firmy Nuance.

Wiadomości

Czas wielkich porządków

Asseco Poland, łączące się z Prokom Software, czeka rok porządkówzwiązanych z tą fuzją, dopracowanie sposobów działania, podziału kompetencji, wyczyszczenia wielu spraw. Z kolei Sygnity chce dokonać szybkiej restrukturyzacji, aby w 2008 r. ponownie osiągać zyski. Obie firmy mają nowych prezesów. Dotychczasowi szefowie i główni akcjonariusze wycofali się z kierowania spółkami,... Czytaj więcej »

CenterNET bierze częstotliwości 1800 MHz

Spółka kontrolowana przez Romana Karkosika wygrała przetarg na pasmo radiowe 1800 MHz. Nowa sieć komórkowa ma ruszyć w połowie 2008 r. Liczy na pozyskanie 2,5 mln klientów w Polsce. W sumie w przetargu ogłoszonym przez UKE wpłynęło osiem ofert złożonych przez: Centertel, Polską Telefonię Cyfrową, Polkomtela, CenterNET (2 oferty), TOLPIS i Inquam Broadband (2) -... Czytaj więcej »

Anica System w Grupie Asseco Poland

Asseco Poland podpisała umowę nabycia 33,8% akcji w spółce Anica Systems. Firma ta jest producentem systemów Sales Force Automation (SFA), w tym aplikacji mobilnych. Całkowita wartość transakcji wynosi 22,6 mln zł. Czytaj więcej »

PTK Centertel inwestuje w CDMA2000

Do końca 2009 r. ma przestać działać analogowa sieć Centertela, która obsługuje ok. 2000 klientów telefonii komórkowej i ok. 180 tys. klientów TP. Do tego czasu PTK Czytaj więcej »

3Com w rękach funduszy i Huawei

Producent sprzętu sieciowego 3Com przejdzie w ręce funduszu Bain Capital oraz spółki związanej z Huawei Technology. Transakcja opiewa na 2,2 mld USD. Czytaj więcej »

Nokia: 8,1 mld USD za nawigację w telefonie

Fińska Nokia wyda rekordową sumę 8,1 mld USD za firmę tworzącą cyfrowe mapy - Navteq. Dzięki temu w większej liczbie modeli telefonów tego producenta pojawią się funkcje nawigacyjne. Czytaj więcej »

Qumak-Sekom: myśli o zakupach

Zarząd wybrał dwie firmy informatyczne, z których jedną chce kupić. Jeśli do tego dojdzie, spółka wyemituje nowe akcje. Chodzi o spółki informatyczne, które "mają istotną pozycję w swoich segmentach i znacząco przyczyniłyby się do poprawy wyników warszawskiej grupy". Czytaj więcej »

Przetarg na obsługę KSI ZUS

ZUS zamierza ogłosić w 2010 r. przetarg na partnera w umowie głównej dotyczącej KSI ZUS. Obecna umowa z Prokomem została zawarta w 1999 r. i kończy się 10 października 2010 r. Czytaj więcej »

Polkomtel wdraża Oracle Siebel CRM

Operator ten rozpoczął kilkuletni projekt wdrożenia nowego systemu wspomagającego obsługę klienta i zarządzanie sprzedażą. Czytaj więcej »

Oferty w przetarguna sprzęt dla PESEL 2

Sześć spółek notowanych na warszawskiej giełdzie - Sygnity, Comarch, Arcus, Computer Service Support, B3Systems i Betacom - złożyło oferty w przetargu MSWiA. Czytaj więcej »

Między wyborcami a rynkiem

Bezpłatny dostęp do Internetu to z jednej strony nośne hasło wybor-cze, ale z drugiej - szansa na zmniejszenie cyfrowego wykluczenia. Tu władza publiczna musi umiejętnie postępować, żeby pobudzić rynek do działania, ale by nie "zabić" przy tym konkurencyjności. Czytaj więcej »

Pakiety biurowe online

Nie tylko współdzielenie i przechowywanie plików na serwerach WWW, ale również ich edycja i zarządzanie to kierunek rozwoju oprogramowania, który jako perspektywiczny traktuje coraz więcej firm, wśród nich nawet Microsoft i Adobe. Czytaj więcej »

Na gorąco: Paweł Karłowicz

Zamienił niedawno pracodawcę z polskiej Netii na BT. Nowy dyrektor zarządzający BT na Europę Środkowo-Wschodnią zapowiada rozwój koncernu w naszym regionie. Czytaj więcej »

W przekroju

Nawigacja satelitarna Czytaj więcej »

EnFace: Sławomir Trautman...

... były prezes dostawcy systemów ERP Intentia-Vimex (dziś Lawson), później dyrektor zarządzający w firmie doradczej TOC-Consulting Polska, dziś dyrektor zarządzający HADATAP, zajmującej się rozwiązaniami RFID. Czytaj więcej »

Lider informatyki 2007

Po raz jedenasty wyłoniliśmy Liderów Informatyki. Kolejny raz okazało się, że w Polsce realizowane są wdrożenia rozwiązań IT na światowym poziomie. Czytaj więcej »

Technologie
Satelity na masowym rynku

Satelity na masowym rynku

Tanie odbiorniki GPS są dostępne praktycznie na całym świecie i nawigacja satelitarna przestała być dostępna tylko dla nielicznych, uprzywilejowanych. Systematycznie rośnie też liczba zastosowań tej technologii, a wszystko wskazuje, że w najbliższych latach znacznie zwiększy się też liczba nawigacyjnych systemów satelitarnych. Czytaj więcej »

Od przybytku głowa boli

Od przybytku głowa boli

Jeszcze kilka lat temu na rynku dostępne były głównie specjalizowane odbiorniki GPS. Obecnie są one instalowane w bardzo różnych urządzeniach: palmtopach, urządzeniach do nawigacji przeznaczonych dla pieszych lub użytkowników samochodów, a nawet naręcznych komputerach dla sportowców. Czytaj więcej »

Przesiadka na Maca?

Gdy użytkownik Windows stopniowo poznaje Mac OS X i towarzyszące mu oprogramowanie, wiele początkowych problemów znika, ale platforma ta nie zawsze sprawdza się w zastosowaniach biznesowych. Powód tego jest prozaiczny - Microsoft zdominował świat. Czytaj więcej »

Słońce z lustrem

Sun kupił firmę Cluster File Systems wspierającą projekt open source Lustre. Wynikający z tego rozwój równoległego systemu plików bazującego na ZFS i Lustre może dać ciekawe wyniki, bo Lustre ma w praktyce bardzo dobrą skalowalność i wydajność. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Po drugiej stronie

Rozmowaz Grzegorzem Tomasiakiem, dyrektorem wykonawczym Grupy TP ds. techniki. Czytaj więcej »

Jak trzymać rękę na pulsie

CIO dużego działu informatyki musi stale zadawać sobie pytanie: Czy obraz, który dociera do niego, to rzeczywistość czy jedynie jej wyobrażenie? Szef informatyki powinien stale upewniać się, że stąpa po ziemi, a to, co dociera do jego oczu, jest rzeczywistym obrazem informatyki w organizacji. Czytaj więcej »

Konteksty

Według wzoru

Regulacje prawne nie powinny określać samych formularzy elektronicznych, lecz wzory dokumentów elektronicznych, które mają powstać przy użyciu danego formularza. Czytaj więcej »

Potrzebne są informacje

Potrzebne są informacje

Upowszechnienie technik satelitarnych w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie będzie zależało od znalezienia właściwych dla nich obszarów i sposobów wykorzystania. Samo zdjęcie satelitarne, bez odpowiedniej obróbki informacyjnej, jest mało użyteczne. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Dane poza siecią

Informacje są tak bezpieczne, jak najsłabsze ogniwo w systemie. Dlatego inwestując w kosztowne zabezpieczenia sieci IT, warto również pamiętać o elementach niewchodzących w skład korporacyjnej infrastruktury, bo brak zarządzania i kontroli nad przenośnymi pamięciami, jak choćby Flash USB, może przynieść większe zagrożenie niż to się wydaje. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Co cesarskie, cesarzowi

Jeżeli miasto jest już bogate w infrastrukturę telekomunikacyjną i każdy, kto tylko chce, może zamówić łącze o oczekiwanej pojemności, po cenie, na którą go stać, czytaj - na konkurencyjnych warunkach, to wtedy dobrym pomysłem jest instalowanie przez miasto darmowych hot spotów. Czytaj więcej »

Rzecz o dmuchaniu

Na wakacjach zakupiłem dmuchany materac do pływania. Na zdjęciu zdobiącym opakowanie atrakcyjna modelka w skąpym bikini uśmiechała się z materaca pływającego po wodzie ciągnącej się aż po horyzont. Czytaj więcej »

Moda na blogi

Porobiło się teraz tak, że kto żyw pisze blogi, natomiast coraz mniej jest tych, którzy je czytają. Chyba dlatego, że zajęci pisaniem swoich wypocin nie mają już czasu na lekturę. Czytaj więcej »

Oscypek z Microsoftu, czyli odpiwniczanie Europy

Strasznie się wszyscy ucieszyli, że Komisja Europejska przytarła nosa firmie Microsoft i nałożyła na nią olbrzymią grzywnę. Słusznie, nie będzie Bill Gates narzucał nam systemu operacyjnego i połączonych z nim odtwarzaczy, ani tym bardziej tajnych protokołów. Czytaj więcej »

Trabant i IPv6

Na początku nic nie było. Potem, z włączeniem świateł rozjaśniały się również zegary. Jeszcze później, lampka pośrodku skrzydełka przełącznika, dla funkcji zwana kontrolką, sygnalizowała wysunięcie ramienia wskaźnika zmiany kierunku jazdy. To znaczy sygnalizowała tylko, że do ramienia płynął prąd, co niekoniecznie musiało powodować jego wysunięcie, gdyż z istoty swej... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Wpisani w biznes

W nadsyłanych ankietach do konkursu "Lider Informatyki" jest coraz więcej informacji nie tylko o technicznych aspektach wykorzystywanych rozwiązań, ale też o biznesowych korzyściach związanych z ich stosowaniem. Czytaj więcej »

Ciąg do sukcesu

Na nowy silnik samolotu F-16 składa się nie tylko praca rzeszowskich inżynierów i montażystów, ale również sprawne działanie systemów teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Kupujcie gazety

Na sprzedaży gazet wyrosła fortuna Krzysztofa Klickiego, twórcy i właściciela kieleckiego holdingu Kolporter. Nie ma wątpliwości, że sukces zależał nie tylko od determinacji, ale również od mądrych inwestycji w specjalne rozwiązania teleinformatyczne. Czytaj więcej »

Solidne fundamenty

GE Money Bank to jedna z najbardziej zaawansowanych instytucji w dziedzinie standaryzacji procesów tworzenia i wsparcia oprogramowania. Czytaj więcej »

Z informatyką za pan brat

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie informatyka jest obecna na co dzień niemalże we wszystkim co robią na uczelni studenci i pracownicy. Stanowi normalne, powszednie narzędzie pracy i studiowania. Czytaj więcej »

Z pielgrzymką do urzędu

Gdy samorządowcy i informatycy przyjeżdżają do Częstochowy, starają się zazwyczaj połączyć przeżycia duchowe z praktycznymi. Najpierw modlą się na Jasnej Górze, następnie odwiedzają Urząd Miasta. Czasami bywa odwrotnie. Czymże miasto przyciąga pielgrzymów? Czytaj więcej »

Napęd na 1500 stacji

Tym, co stanowi największe wyzwanie dla informatyków PKN Orlen, jest skala, z którą muszą codziennie mierzyć się wdrażając i utrzymując systemy informatyczne dla 1500 rozmieszczonych w całej Polsce stacji paliw i prawie 5000 pracowników firmy. Czytaj więcej »

W kontakcie z klientem

TNT należy do największych na świecie przedsiębiorstw działających na rynku kurierskim i pocztowym. O sukcesie w branży decyduje możliwość doręczenia przesyłki na czas bez względu na okoliczności oraz ciągły kontakt z klientem. Czytaj więcej »

Infostrady i bezdroża

Infrastrukturę IT w polskiej administracji można porównać do infrastruktury drogowej. Nadal nie ma spójnej i solidnej sieci dróg, mimo że inwestycje - także za unijne pieniądze - są widoczne. Podobnie ma się sprawa z projektami IT prowadzonymi przez samorząd terytorialny. Nie składają się w całość, stanowią wyspy na polskiej mapie IT w sektorze publicznym. Czytaj więcej »

Wyzwania na skalę przemysłową

Na paradoks może zakrawać fakt, że jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stają działy informatyki w zakładach produkcyjnych, jest integracja systemów odpowiadających za dystrybucję towarów i usług. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...