powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 36-2007, 2 października 2007
36-2007 Computerworld nr 36-2007
Prezentacje firmowe

Przykłady wdrożeń systemów rozpoznawania mowy

Nuance CommunicationsPonad dwie trzecie firm z listy Fortune 500 używa technologii Nuance. Wdrożone u klientów systemy automatyzują ponad 8 miliardów kontaktów telefonicznych rocznie. Firma wdrożyła ponad 3 tysiące rozwiązań ASR (Automated Speech Recognition) z zakresu obsługi klienta.

Wiadomości

AB wchodzi na rynek Czech i Słowacji

Firma podpisała umowę na zakup 100% akcji AT Computers Holdings, jednej z największych firm IT działających w Czechach i na Słowacji, o obrotach 936 mln zł w 2006 r. Czytaj więcej »

Fabryka PC w Legnickim Polu

Lenovo powinien na dniach podjąć decyzję o budowie montowni komputerów w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Czytaj więcej »

IBM: Lotus Symphony dajemy bezpłatnie

Niebawem pakiet aplikacji biurowych Lotus Symphony - część platformy Lotus Notes/Domino 8 - będzie nieodpłatnie dostępny na stronie IBM. Czytaj więcej »

Sygnity zwolni do końca roku 200 osób

To początek, kolejnego już w ostatnim czasie, programu restrukturyzacyjnego w Grupie Sygnity. Czytaj więcej »

Centra usługowe w Polsce

Biuro badawczo-analityczne DiS przedstawiło raport obrazujący rozwój centrów usług w Polsce. Czytaj więcej »

PMI: Decyduje analiza

Rola analizy biznesowej w realizacji projektów była tematem przewodnim II International PMI Poland Congress. Czytaj więcej »

Nadchodzi Cisco Expo 6.0

W dniach 4-5 października, w Warszawie odbędzie się VI Konferencja Cisco Expo. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Zmiany kadrowe Czytaj więcej »

Na gorąco: Marcin Motel

Przejęcie webMethods ma stanowić przełom. Dyrektor generalny polskiego oddziału Software AG twierdzi, że transakcja ta doprowadzi do podwo-jenia przychodów spółki za dwa lata. Czytaj więcej »

Ruchy wirtualne

Liczba chętnych, którzy zarejestrowali się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej jako operatorzy wirtualnych sieci komórkowych (MVNO), przekroczyła 350, czyli w ciągu ostatniego pół roku więcej niż podwoiła się. Czytaj więcej »

W przekroju: Bezprzewodowa Polska

W 2006 r. z bezprzewodowego dostępu do Internetu w Polsce korzystało. Czytaj więcej »

Firma na wynos

Polska nie jest zaściankiem Europy w zakresie wykorzystania technologii mobilnych. Wdrożeń systemów z tego obszaru jest coraz więcej, a stojące za nimi decyzje wydają się być dobrze przemyślane. Coraz większą wagę przykłada się także do bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

EnFace: Marek Filipiak

... ma bardzo znane nazwisko w branży dzięki pewnej firmie z Krakowa. Natomiast o jego spółce Psiloc w Polsce wciąż mało kto słyszał, a należy ona do grona pięciu największych na świecie producentów oprogramowania dla telefonów komórkowych. Z wizją rozwoju rynku wybiega na kilka lat wprzód. Czytaj więcej »

Technologie

Przymiarki do VoIP

Masowe wdrożenia VoIP w systemach firmowych i korporacyjnych to nieunikniona, ale wciąż przyszłość. Warto jednak zainteresować się tą technologią, by później uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów wynikających z niewiedzy. Czytaj więcej »

Nowe narzędzia dla Eclipse

Koniec wakacji przyniósł wysyp ciekawych pozycji dla programistów Javy, m.in. CodeGear i Red Hat. Wspólnym mianownikiem tych nowości jest popularne wśród nich środowisko programistyczne - Eclipse. Czytaj więcej »

Wirtualizacja będzie rządzić

W kontekście centrów danych wirtualizacja z pewnością jest głównym hasłem tej dekady i pewnie dlatego najnowsze rozwiązania są związane z takimi zastosowaniami. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Przegląd narzędzi klasy ITSM

Wybór narzędzia ITSM zależy od oczekiwań organizacji, celów biznesowych, dojrzałości procesów, używanych systemów, z którymi będzie integrowany ITSM i wielu innych elementów. Czytaj więcej »

ITIL w krzywym zwierciadle

Dobrym fachowcom nawet ITIL nie przeszkodzi w efektywnej i skutecznej organizacji pracy. Oto obraz swojskiego IT podpatrzony i zasłyszany, przedstawiony zdecydowanie w krzywym zwierciadle. Czytaj więcej »

Nowe szaty cesarza

Każda poprawa jest zmianą, ale już nie każda zmiana jest poprawą. To oczywistość, a jednak każdego dnia wielu z nas traci mnóstwo czasu i energii na zmiany pozorowane. Czytaj więcej »

Konteksty

Technika dla każdego

Zauroczeni wykładniczym wzrostem czysto technicznych parametrów informatycznego rozwoju nie zawsze dostrzegamy, iż jego hamulcem mogą być czynniki pozatechniczne. Jednym z nich jest przyjazność technologii IT dla użytkownika. Czytaj więcej »

Zminimalizować można tylko ryzyko

Rozmowa z Roberto Preatonim, specjalistą od etycznego hakingu i założycielem Zone-H, popularnego serwisu zajmującego się analizą przestępstw IT. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo infrastruktury i sprzętu

Obok ochrony dostępu fizycznego oraz kontroli środowiska pracy odpowiednią uwagę należy poświęcić zagadnieniom zabezpieczenia tych elementów infrastruktury, które z przetwarzaniem danych mają największy związek, a jednocześnie ich awarie mogą bezpośrednio wpłynąć na utratę jednego z najcenniejszych aktywów - informacji. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Wsparcie informatyzacji

Różne firmy, różne inwestycje, jedno źródło: fundusze Unii Europejskiej. Przykłady pokazują, że warto starać się o unijne dotacje. Koszty inwestycji w projekty IT można bowiem obniżyć o ponad połowę. Czytaj więcej »

Co się odwlecze to nie uciecze

Najpóźniej w czerwcu 2007 r. miały być dostęp-ne wzory wniosków o dofinansowanie projektów, umów o dofinansowanie i wniosków o płatność w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Na razie Polska przesłała popra-wione wersje programu do Komisji Europejskiej i czekana zatwierdzenie. Czytaj więcej »

Skuteczny obrót towarem

Zeelandia zajmuje się produkcją i sprzedażą dodatków piekarniczo--cukierniczych zakładom działającym w Polsce. Wdrożony w firmie system ERP zwrócił się w ciągu kilku miesięcy. Czytaj więcej »

Dźwigi obudowane informatyką

Scanclimber jest częścią międzynarodowej grupy produkującej urządzenia transportu pionowego dla budownictwa i przemysłu, zarówno w produkcji seryjnej, jak i jednostkowej na zamówienie. Czytaj więcej »

Przesiadka na nową platformę

Mijający rok to dla Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku rewolucja technologiczna związana z wymianą platformy bazodanowej, sprzętowej i wdrożeniem nowego systemu bankowego. Czytaj więcej »

Lider Informatyki w sektorze MSP

Konkurs Lider Informatyki organizowany jest od 1997 r. z inicjatywy tygodnika Computerworld. W tym roku przyznaliśmy także po raz pierwszy tytuł Lidera Informatyki MSP wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Wyspy szczęśliwości

Liczba artykułów i analiz poświęcanych IT w administracji i jej styku z biznesem rośnie w zatrważającym tempie. Wyliczanie kolejnych inicjatyw i zapowiedzi, że teraz to już naprawdę zinformatyzujemy administrację, a życie przedsiębiorcy będzie zdecydowanie łatwiejsze, przestało bawić nawet największych pasjonatów tego tematu. Czytaj więcej »

Sprzęt z wypożyczalni

Wynajem sprzętu komputerowego, podobnie jak w przeszłości outsourcing niektórych elementów działalności firmy, zyskuje wielu zwolenników. Wypożyczyć można niemal każde urządzenie: od projektora, przez stacje robocze i notebooki, po wysoko wydajne serwery i urządzenia do składowania danych. Czytaj więcej »

Więcej kolorowych laserów

Wszyscy znani producenci sprzętu drukującego zaczynają wprowadzać do oferty tanie modele kolorowych, laserowych urządzeń wielofunkcyjnych. Czytaj więcej »

USB znaczy uniwersalny

Liczba różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych i adapterów wykorzystujących interfejs USB jest tak duża, że każdy może znaleźć urządzenie, które będzie przydatne w pracy. Czytaj więcej »

Zintegrowana komunikacja

Wdrożenia VoIP w systemach firmowych to nieunikniona, choć wciąż przyszłość. Warto jednak zainteresować się tą technologią, aby później uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów wynikających z niewiedzy. Czytaj więcej »

Kupić spokój

Wdrożenia VoIP w systemach firmowych to nieunikniona, choć wciąż przyszłość. Warto jednak zainteresować się tą technologią, aby później uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów wynikających z niewiedzy. Czytaj więcej »

Zintegrowane zabezpieczenia

Dzisiaj nie można sobie wyobrazić firmy, która nie korzysta z Internetu. Jednak wraz z podłą-czeniem do niego pojawiają się zagrożenia. Wprowadzone niedawno urządzenia typu UTM nie tylko ułatwiają, ale także obniżają koszty ochrony przed zagrożeniami z Internetu. Czytaj więcej »

Dysk w małej sieci

Nawet mała i średnia firma może stworzyć własny system ochrony informacji, instalując w sieci lokalnej dysk sieciowy typu NAS (Network Attached Storage). Czytaj więcej »

Oprogramowanie jako usługa

Dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw korzystanie z oprogramowania udostępnianego przez zewnętrzne firmy może stanowić efektywną - z ekonomicznego i użytkowego punktu widzenia - alternatywę dla klasycznych aplikacji biznesowych. Czytaj więcej »

Z każdego miejsca i o każdej porze

W biznesie liczy się szybkość. Szczególnie dotyczy to mniejszych przedsiębiorstw, w których większość decyzji zależy od jednego człowieka lub wąskiej grupy osób. Aby skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem, potrzebny jest dostęp do aktualnych informacji. Najlepiej stały dostęp. Nowoczesne technologie pozwalają sprostać tym oczekiwaniom. Czytaj więcej »

Na raty lub w leasingu

Obecne w Polsce koncerny IT dysponują własnymi programami finansowania zakupów. Zwykle oferty te są bardziej rozbudo-wane i przygotowywane pod kątem możliwości finansowych poszcze-gólnych klientów, a jako takie znacznie korzystniejsze, aniżeli podobne programy realizowane za poś-rednictwem zewnętrznych instytucji finansowych. Czytaj więcej »

Opinie

Badacze - do piór!

Nieodżałowanej pamięci Stanisław Lem pod koniec swojego życia nie mógł przeżyć, że gatunek science fiction ustąpił miejsca fantasy. Jakże to - zdawał się pytać - to smoki, miecze, czary i inne infantylne artefakty bajkowej zgoła proweniencji miałyby być ciekawsze od obcych inteligencji i podróży międzygwiezdnych w hiperprzestrzeni? Czytaj więcej »

Halo, gramy!

Lokalny Informatyk uważa, że chyba nie byłoby dla menedżerów zbytnią ujmą, gdyby od czasu do czasu trochę poczytali i poszerzyli lub ugruntowali swoją wiedzę. W końcu, jak długo można polegać na decyzjach wydawanych w oparciu o majaki senne, bądź tylko dla zasady sprzeczne ze zdaniem doradzających fachowców. Czytaj więcej »

N-Click, czyli patentowany felieton

Jest takie znane powiedzenie, przypisywane Heinemu : "Pierwszy, który porównał kobietę do kwiatu, był wielkim poetą, ale następny już tylko cymbałem". Czytaj więcej »

Po co im to było?

Na moim pierwszym "prawdziwym" kursie informatycznym brytyjski wykładowca nie krył krytycznej opinii o, właśnie co wówczas przeprowadzonej w jego kraju, zmianie jednostek pieniężnych. To znaczy, funt pozostał, ale zamiast dzielić się na 20 szylingów, z których każdy miał po 12 pensów, podzielono go na 100 pensów, dla odróżnienia nazwanych nowymi. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...