powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 28-2007, 10 lipca 2007
28-2007 Computerworld nr 28-2007
Wiadomości

Informix Dynamic Server ma się dobrze

Od początku lipca br. dostępna jest najnowsza wersja bazy danych IBM Informix Dynamic Server (IDS). Pośród najważniejszych nowości wersji 11 (Cheetah) należy wymienić technologie zapożyczone ze świata komputerów mainframe, które pozwoliły udoskonalić zarządzanie informacjami w środowiskach klastrowych. Zastosowane mechanizmy gwarantują - według przedstawicieli firmy - ciągłą... Czytaj więcej »

Unima 2000 przejęła ICM

Dostawca i integrator technologii z obszaru z telefonii IP i call centers - Unima 2000 - objęła 52% udziałów ICM Polska. Czytaj więcej »

Asseco Systems idzie na giełdę

Za kilka dni w spółce rozpoczną się prace związane z przygotowywaniem prospektu emisyjnego. Czytaj więcej »

Rząd ma plan działań

Rada Ministrów zaakceptowała "Plan działań w zakresie rozwoju szerokopasmowej infrastruktury dostępowej do usług społeczeństwa informacyjnego w Polsce na lata 2007-2013". Czytaj więcej »

Koniec Optimusa

Zarząd Optimusa podjął uchwałę o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Czytaj więcej »

Umowa na ePUAP

MSWiA podpisało z Comarchem umowę o wartości 13,8 mln zł na wykonanie pierwszego etapu budowy systemu informatycznego ePUAP. Czytaj więcej »

E-podpis w gestii ministra informatyzacji

Nadzór nad usługami podpisu elektronicznego będzie należał do ministra właściwego ds. informatyzacji – przewiduje projekt nowelizacji kilku ustaw wniesiony do Sejmu przez rząd. Czytaj więcej »

Debiut Karen

Sprzedawca komputerów przenośnych Karen Notebook zmienił rynek notowań CeTO na podstawowy GPW. Akcje spółki straciły na otwarciu debiutanckiej sesji 12,5% i kosztowały 14 zł. Czytaj więcej »

Sygnity podpisało umowę z NFZ

Dotyczy ona konserwacji Systemu Informatycznego Wspomagania Działalności Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej »

KIR zmienia strategię

Konsekwencją nowej strategii jest zmiana na stanowisku prezesa zarządu spółki. Czytaj więcej »

Pierwsza firma w Dolinie Lotniczej

OPTeam, producent systemów wykorzystujących technologię kart elektronicznych, otrzymał jako pierwszy zgodę na inwestycję w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym (PPNT) Aeropolis. Czytaj więcej »

Interop: po raz drugi w Europie

Interop to jedna z największych i najważniejszych imprez sieciowo-technologicznych na świecie. Czytaj więcej »

HP goni IBM w wydajności

IBM nadal jest właścicielem najszybszego komputera na świecie (Blue Gene/L o wydajności 280,6 teraflopów/s), ale to HP prowadzi pod względem liczby superkomputerów w kolejnym zestawieniu Top 500. Czytaj więcej »

Rynek aplikacji biznesowych w Polsce wzrósł o 6%

Jego wartość osiągnęła w ubiegłym roku 175,4 mln USD - wynika z najnowszego raportu IDC Poland. Według analityków największym zainteresowaniem nadal cieszą się systemy ERM (Enterprise Resource Management). Czytaj więcej »

Kredyt technologiczny dla małych i średnich

Do końca lipca br. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przyjmował kolejne wnioski o tzw. kredyty technologiczne. Czytaj więcej »

Sygnity: więcej projektów w samorządach

W ostatnich dwóch miesiącach Grupa Sygnity podpisała kontrakty na projekty dla sektora administracji samorządowej o łącznej wartości ponad 27 mln zł. Czytaj więcej »

Nowa strategia Atos Origin Polska

Zgodnie ze strategią firmy dotyczącą zwiększania zaangażowania na rynkach lokalnych Atos Origin Polska zapowiada większy udział w przetargach i projektach realizowanych w Polsce. W związku z tymi planami firma zwiększa zatrudnienie. Do końca br. liczba pracowników wzrośnie z 200 do 270, a w 2009 r. ma wynieść 500 osób. Czytaj więcej »

MCI kupuje udziały w czeskiej firmie Geewa

MCI Management objął 51% udziałów w czeskiej spółce Geewa s.r.o. z siedzibą w Pradze, która zajmuje się prowadzeniem platformy internetowej z grami online, wzbogaconej o elementy społecznościowe. Czytaj więcej »

Comarch wprowadza nowe wersje systemów serii CDN

Comarch udostępnił nową wersję systemu wspomagającego zarządzanie w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz biurach rachunkowych - CDN OPT!MA 12. Jej najważniejszą nowością jest wprowadzenie modułów Serwis i e-Sklep. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Krzysztof Dmoch objął stanowisko Channel Managera w Avaya Polska. Będzie odpowiadać za nawiązywanie i utrzymywanie długoterminowych relacji biznesowych z kluczowymi partnerami firmy. Ma to związek z wprowadzeniem nowej strategii firmy Avaya dla kanału partnerskiego w regionie EMEA. Czytaj więcej »

Nowy pakiet Oracle BI dla MSP

Oracle zaprezentował pakiet Oracle Business Intelligence Standard Edition One (SE One). Oprogramowanie to, przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw, zostało stworzone w oparciu o pakiet Oracle Business Intelligence Enterprise Edition (EE). Czytaj więcej »

7-milowy współpracuje z Microsoftem

Firma, która została wydzielona z BCC, aby wdrażać prekonfigurowany system SAP SPRINT w małych i średnich firmach, rozpoczęła współpracę z Microsoftem. Czytaj więcej »

Stu chińskich spawaczy

W ciągu najbliższych sześciu lat powinniśmy wydać z funduszy UE na informatyzację ponad 5 mld zł. Ale żeby tak się stało, trzeba wcześniej odpowiedzieć na pytanie, po co? Czytaj więcej »

W przekroju

Rzeczpospolita Informacyjna 2006 Czytaj więcej »

Enface

Andrzej Gąsienica-Samek... Czytaj więcej »

Technologie
Walka o software

Walka o software

Narzędzia do testowania bezpieczeństwa aplikacji stają się standardowym elementem największych platform programistycznych, a jednocześnie przykładem przewidywanego zaostrzenia się konkurencji HP z IBM w segmencie oprogramowania. Czytaj więcej »

Trzy zasady bezpiecznego monitoringu

Większość pracowników zgadza się na kontrolę działań podejmowanych przez nich w miejscu pracy. Wyzwaniem jest wdrożenie adekwatnych do zagrożenia metod monitoringu. Czytaj więcej »

Serwer krok po kroku

Microsoft opublikował właśnie kolejną wersję beta Windows Server 2008. Nowością jest opcja Server Core pozwalająca na zainstalowanie IIS 7.0. Czytaj więcej »

Pojemniejsza pamięć

Nowa generacja układów RAM zapewni większą wydajność i energooszczędność, ale jest fizycznie niezgodna z popularną obecnie architekturą modułów DDR2 i dlatego znajdziezastosowanie tylko w nowych modelach sprzętu komputerowego. Czytaj więcej »

Nowa wersja GPL

Po osiemnastu miesiącach prac, w czerwcu opublikowano finalną wersję licencji GPL v3, która ma zastąpić liczącą już 16 lat licencję GPL v2. Czytaj więcej »

Zarządzanie
5 zawodów z przyszłością

5 zawodów z przyszłością

Szukasz nowych wyzwań? Oto pięć nowych zawodów informatycznych, do których należy przyszłość. Czytaj więcej »

4 zawody bez perspektyw

Rynek pracy IT kwitnie. Niestety nie dla wszystkich. Oto lista czterech specjalności, które nie mają przed sobą przyszłości. Czytaj więcej »

Potrzeba silnego kierownictwa

Korzystanie z usług firm zewnętrznych bez merytorycznego nadzoru nad realizowanymi projektami to droga donikąd. Dlatego też firmy, które przy okazji outsourcingu IT pozbywają się osób odpowiedzialnych za zarządzanie działem IT, popełniają błąd, który może je wiele kosztować. Im gorzej skonstruowany jest kontrakt outsourcingowy, tym większa rola szefa IT, którego zadaniem staje... Czytaj więcej »

Konteksty
Globalna inteligencja sieciowa

Globalna inteligencja sieciowa

Oczekiwanie, że technologie informatyczne wygenerują jakiś nowy rozum, globalną i sieciową inteligencję, jest nieuzasadnione. Inteligencję przypisać można ludziom,a nie maszynom, nawet jeśli są one połączone w siećglobalnej komunikacji. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Szóstka z dziurą

Błędy i mała popularność IPv6 wciąż hamują masowe zastosowania nowego protokołu. Czytaj więcej »

Zagrożenia zmieniają się z rynkiem

Rozmowa z Christopherem Bolinem, wiceprezesem ds. rozwoju technologicznego w McAfee. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Archeologia kodu

Nie wiem, czy Państwo zdają sobie sprawę, że archeolodzy najwyżej cenią nie groby patrycjuszy ani wykopaliska w katedrach i pałacach,ale szperanie w odpadkach dawnych domostw. Jeśli komuś zdarzy się trafić np. na śmietnisko albo targową ulicę, nieomal nie posiada sięze szczęścia - ma w kieszeni nie tylko grant na badania, ale i doktorat. Czytaj więcej »

Robota dla koderów

Lokalny Informatyk nauczony doświadczeniami z przeszłości wie, że gdy przekazuje się komuś swój zakres prac, należy robić to z godnością urzędnika państwowego, a więc dostatecznie wolno i biurokratycznie dokładnie. Tak też od lat stosuje się do tych zasad, a każdy dokument każe sobie podpisać przez stronę odbierającą. Taki typowy ochraniacz na tylną część ciała. Czytaj więcej »

Rekordy

To, że ofiarami tzw. nigeryjskich listów padają głównie Amerykanie, było wiadomo od dawna. Powiadano nawet, że granicą, przy której zaczynają się oni niepokoić, że coś jest nie tak, jest okolica wydanych 10 tys. dolarów, a przy 15 tysiącach większość z nich wie już, że to oszustwo, a pieniędzy nie da się w żaden sposób odzyskać. Czytaj więcej »

Rozmowa dwóch rewolucjonistów

Wydawałoby się, że publiczna rozmowa dwóch tytanów komputeryzacji<sup>1</sup>) powinna była wzbudzić szerokie zainteresowanie, nie tylko wśród informatyków. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...