powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 27-2007, 3 lipca 2007
27-2007 Computerworld nr 27-2007
Wiadomości

Zmiany kadrowe

Do zarządu firmy COMP dołączyli: ANDRZEJ WOŹNIAKOWSKI, prezes zarządu CSS - na stanowisko wiceprezesa zarządu; TOMASZ BAJTYNGIER, członek zarządu CSS - na stanowisko członka zarządu i RAFAŁ JAGNIEWSKI, członek zarządu CSS - na stanowisko członka zarządu. Ma to związek z połączeniem firm CSS i COMP. Czytaj więcej »

IBM Polska zarobi na granicy

Rozstrzygnięto przetarg na rozbudowę i utrzymanie platformy teleinformatycznej Straży Granicznej. Wygrała oferta IBM o wartości 108 mln zł. Czytaj więcej »

Nowy system płatności bezgotówkowych w Polsce

Do obecnych na polskim rynku międzynarodowych systemów Visa i MasterCard dołączy polski Easy Pay. Decyzją Prezesa NBP spółka PWPW - Technologie Informatyczne otrzymała zgodę na prowadzenie tego, opartego na technologii kart mikroprocesorowych, systemu płatności. Czytaj więcej »

Dekada ISACA w Polsce

Rozmowa z Radosławem Kaczorkiem, przewodniczącym ISACA w Polsce. Czytaj więcej »

Producent GIS dołącza do Grupy Asseco Poland

Asseco Slovakia podpisała umowę nabycia 55,43% akcji czeskiej spółki BERIT z siedzibą w Brnie. Czytaj więcej »

Oracle: Naszym celem jest prymat na rynku BI

Zakup Hyperiona w kwietniu br. ułatwi firmie Oracle stworzenie zintegrowanej oferty dla rynku BI. Segment ten w 2007 r. został przez IDC oszacowany na 5,7 mld USD. Analitycy zapowiadają, że w ciągu pięciu lat będzie on rósł o 10% rocznie. Czytaj więcej »

Sun stawia na Barcelonę

Sun Microsystems przedstawił informacje o nowym superkomputerze Constellation, który za parę miesięcy ma walczyć o czołową pozycję na liście TOP 500, prezentującej najwydajniejsze na świecie systemy komputerowe. Jego prezentacja miała miejsce w Dreźnie podczas International Supercomputing Conference. Czytaj więcej »

HP staje na głowie

HP sięga po sprawdzoną broń - na własnym przykładzie próbuje pokazać jak zmierzyć się z wyzwaniem zmiany zarządzania IT z korzyścią dla biznesu. Czytaj więcej »

Wdrożenia koordynowane z Polski

Fortis rok temu zdecydował, że w Krakowie powstanie centrum, które będzie odpowiedzialne za rozwój systemu T24 obsługującego jego działy bankowości detalicznej. Obecnie prowadzi ono projekty w Irlandii, Holandii i Belgii. Czytaj więcej »

Popatrz w niebo

Po wielu latach trudnego do usprawiedliwienia wyczekiwania Polska, jako jedno z ostatnich państw w Europie, podpisała wreszcie umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), zyskując status państwa współpracującego. Czytaj więcej »

ENFACE

Włodzimierz Sobczyk... Czytaj więcej »

Informatyzacja na papierze

W tym roku ma ruszyć 16, czyli ponad połowa z planowanych projektów, ale dotychczas rozstrzygnięte zostały tylko dwa związane z nimi przetargi - na wykonanie elektronicznej platformy usług administracji publicznej oraz na konsultacje dla PESEL 2. Rozpoczęcie budowy większości dużych systemów państwa przesunie się zapewne na przyszły rok. Czytaj więcej »

Netia: 1mln klientów szerokopasmowych za 3 lata

Firma Netia przejęła za prawie 8 mln zł spółkę Magma będącą operatorem sieci osiedlowych we Wrocławiu i Jelczu-Laskowicach. To część strategii pozyskania w ciągu trzech lat miliona klientów szerokopasmowego dostępu do Internetu. Czytaj więcej »

Technologie
Komputery do szaf

Komputery do szaf

Technologia Blade PC umożliwia centralizację rozproszonegosystemu komputerów PC przy zachowaniu środowiska, aplikacji i dotychczasowych przyzwyczajeń użytkowników, którzy przywykli do korzystania ze standardowych komputerów PC lub stacji roboczych. Czytaj więcej »

Gadżety, zapowiedź Web 3.0

Widżety, gadżety - bez względu na przyjętą nazwę, szturmem zdobywają blogi, serwisy społecznościowe i pulpity komputerów. Przejściowy fenomen, czy kolejny krok w ewolucji World Wide Web? Jednego można być pewnym - gadżety jeszcze nas zaskoczą. Czytaj więcej »

Więcej niż TPM

Trusted Computing Group opublikowała specyfikację mechanizmu standardowego zabezpieczania dostępu do danych zapisywanych praktycznie w każdej pamięci masowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Maniacy dostępności

Wprowadzenie w organizacji procesów opartych na ITIL i wdrożenie narzędzi wspomagających zarządzanie usługami kojarzy się od razu ze sformalizowanymi, długofalowymi przedsięwzięciami o określonej strukturze i zasobach. Departament Centrum Przetwarzania Danych w Lukas Banku zrobił to przy okazji innych projektów. Czytaj więcej »

Trudne partnerstwo z konsultantem

Trudne partnerstwo z konsultantem

Skrajne postawy to zdaniem konsultantów podstawowe utrudnienie w kontaktach z klientami. Odbiorcy ich usług nadal często myślą kategoriami "wszystko albo nic". Widzą w firmach doradczych cudotwórców albo wrogów. Czytaj więcej »

Konteksty

Następny miliard

Z Frankiem Martinezem, dyrektorem światowego programu cyfrowego włączenia Intel Corporation, rozmawia Piotr Rutkowski. Czytaj więcej »

Zaproszenie do dyskusji

Jakimi tematami powinni zajmować się w przyszłości polscy naukowcy, by ich badania jak najlepiej służyły społeczeństwu i gospodarce? Główne obszary zainteresowań ma wskazać Narodowy Program Foresight Polska 2020. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Zawód: cracker na pełnym etacie

Około 20 eurocentów za komputer na jeden dzień to podstawowa stawka za wynajęcie sieci botnet. Ceny opracowania dedykowanych do ataku na konkretny system koni trojańskich zaczynają się od 1000 USD. Ile zaś można zaoszczędzić na systemie zabezpieczeń? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Los maszynistki

Moja teściowa, świeć Panie nad jej duszą, całe życie była maszynistką. Niewiele po tym, jak odeszła z pracy, maszyny wycofano i zastąpiono komputerami. Tak oto informatyka jedne zawody likwiduje, a inne tworzy - co dziś, Anno Domini 2007, wydaje się nam stwierdzeniem banalnym. Czytaj więcej »

Pokaz zdalny daje Lokalny

Gdy wszyscy, z Dyrekcją włącznie, twierdzą, że absolutnie wszystko jest przygotowane i dopięte na ostatni guzik, to z doświadczeń Lokalnego Informatyka wynika, że nic nie jest tak naprawdę gotowe, a zapięte to może jest, ale na agrafkę. Czytaj więcej »

Atomowe gry

Kilka tygodni temu odbyła się nader interesująca i udana konferencja, mająca za temat jakość systemów informatycznych. Przebojem konferencji niespodziewanie okazało się spotkanie z przedstawicielami zespołu, który w Polsce, ale na zlecenie zagraniczne, właśnie kończy 3-letnią pracę nad stworzeniem gry komputerowej, która ma wkrótce być sprzedawana na całym świecie. Czytaj więcej »

Radość zapóźnionych

Według Onetu<sup>1</sup>), 28 procent Polaków korzysta codziennie z banków poprzez internet. Lepiej jest tylko w Portugalii i Brazylii (po 30% dokonujących operacji bankowych przez komputer). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...