powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 26-2007, 26 czerwca 2007
26-2007 Computerworld nr 26-2007
Wiadomości

WiMAX: przetargi na życzenie

Dwa lata temu Urząd Miejski w Gdańsku rozpoczął projekt Wireless City Gdańsk, który miał zapewnić szerokopasmową komunikację bezprzewodową w standardzie WiMAX na terenie całego miasta. Czytaj więcej »

Podbój rynku linuxowego przez Microsoft

W połowie czerwca br. przedstawiciele Microsoftu podpisali porozumienie z firmą Linspire, twórcą dystrybucji Linuxa, znaną pod tą samą nazwą (dawniej Lindows). To trzecia już tego typu umowa po porozumieniach z firmami Novell (SuSE Linux) i Xandros. Czytaj więcej »

MSWiA oceni wnioskio dofinansowanie informatyzacji

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został powołany Zespół ds. Oceny Wniosków o Dofinansowanie Przedsięwzięć Informatyzacyjnych. Czytaj więcej »

Nowe maszyny na GPW

Od początku czerwca br. Giełda Papierów Wartościowych korzysta z nowej platformy sprzętowej obsługującej system WARSET. Działający od 2000 r. komputer centralny Tandem S 70006 zastąpiła maszyna HP Integrity NonStop NS16000 z procesorami Itanium. Giełda nie podaje oficjalnych informacji na temat wartości projektu. Wcześniej jego łączny koszt szacowany był na 4 mln zł.... Czytaj więcej »

Ambicje S&T w Europie Środkowo-Wschodniej

Do ponad 900 mln euro chce zwiększyć przychody austriacki integrator S&T działający przede wszystkim na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Oznacza to podwojenie sprzedaży z 2006 r. Taki wzrost firma chce osiągnąć m.in. poprzez akwizycje. Czytaj więcej »

Razem z amerykańskimi naukowcami

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał Interdyscyplinarny Zespół ds. Współpracy Polsko-Amerykańskiej. Czytaj więcej »

Kolejny polski system na rynku europejskim

Krakowska firma Provertis zakończyła wdrożenie systemu Statim klasy MES/LES we francuskim oddziale United Technologies. Czytaj więcej »

Elastyczność motorem rozwoju

W połowie czerwca odbył się II Zlot Technologiczny SAP, część cyklu "SAP Technology Tour 2007", odbywającego się w 50 krajach. Patronem medialnym imprezy był Computerworld Polska. Czytaj więcej »

O2O zainwestuje w Czechach

One-2-One (O2O) kosztem 4,45 mln USD przejmie czeską spółkę ATS oferującą rozwiązania mobilne. Czytaj więcej »

TP kupi Play?

Maciej Witucki, prezes TP powiedział PAP, że firma jest zainteresowana przejęciem sieci Play, która zdaniem analityków wcześniej czy później zostanie wystawiona na sprzedaż. Czytaj więcej »

Druga edycja konkursu Lider Wsparcia rozstrzygnięta

Dział helpdesk Centrum Przetwarzania Danych Lukas Banku i Artur Dermański, menedżer ds. wsparcia oddziałów i szkoleń w zespole wsparcia Banku Zachodniego WBK zostali laureatami drugiej edycji konkursu Lider Wsparcia zorganizowanego przez Help Desk Institute. Lukas Bank został nagrodzony za "uwagę przywiązywaną do kwestii związanych z dostępnością użytkowników do systemów banku, a... Czytaj więcej »

Infrastruktura publiczna

Małopolska Sieć Szerokopasmowa to pomysł na pomost pomiędzy operatorami ogólnopolskich sieci a lokalnymi operatorami sieci dostępowych i dostawcami usług, którzy chcą dotrzeć do użytkowników w mniejszych miejscowościach. Czytaj więcej »

Co widzisz na obrazku

Przeszukiwanie dokumentów tekstowych np. przez Google nie stanowi już żadnego wyzwania. Tymczasem wyszukiwanie obrazów i materiałów wideo nastręcza wielu problemów, które wciąż czekają na rozwiązanie. Czytaj więcej »

W przekroju

Mobilna telewizja Czytaj więcej »

Enface

Leszek Bogdanowicz... Czytaj więcej »

Technologie
4G: jutro czy pojutrze

4G: jutro czy pojutrze

Telefonia czwartej generacji to na razie przede wszystkim marketing i obietnice, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że za kilka lat na rynku pojawią się oferty szerokopasmowego, bezprzewodowego dostępu do sieci telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Systemowe nowości

Systemowe nowości

Ten rok przyniósł nowe wersje najpopularniejszych na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych Symbian OS 9.5 i Microsoft Windows Mobile 6.0. Czytaj więcej »

Nie tylko telefony

W biznesie mobilność to już nie tylko telefony komórkowe, ale w coraz większym stopniu zdalny bezprzewodowy dostęp do danych i informacji przekazywanych innymi kanałami telekomunikacyjnymi. Stąd też ewolucja oferty praktycznie wszystkich dostawców sprzętu stosowanego w telekomunikacji idzie w kierunku rozwiązań, w których sprzęt jest tylko dodatkiem umożliwiającym realizację... Czytaj więcej »

Sprzęt do zadań specjalnych

Przenośne urządzenia o dużej wytrzymałości - odporne na wstrząsy, kurz, temperaturę i wilgoć - budzą zainteresowanie nie tylko wojskowych. Coraz częściej interesują się nimi zwykłe przedsiębiorstwa. Producenci urządzeń przekonują, że wytrzymała konstrukcja znacznie redukuje całkowity koszt ich użytkowania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Business Intelligence dla wszystkich

Udostępnienie pracownikom liniowym narzędzi Business Intelligence to zarazem wygoda i wyzwanie dla przedsiębiorstw. Efektywne wdrożenie systemów analitycznych może oznaczać poważną zmianę organizacyjną. Czytaj więcej »

Bez nowej strategii ani rusz

Skończyły się czasy cięcia kosztów. O sukcesie firmy decyduje sprawne zarządzanie ludźmi. To jednak oznacza nowe zadaniadla menedżerów IT. Czytaj więcej »

Konteksty

Twórcze poszukiwanie

Z profesorem Janem Kubasiewiczem, kierownikiem Instytutu Mediów Dynamicznych (Dynamic Media Institute) w Massachusetts College of Art w Bostonie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Kiedy informacja staje się wiedzą

Kiedy informacja staje się wiedzą

Zadaniem do wykonania jest nie tyle budowanie i wdrażanie nowych narzędzi informatycznych, ile zmiana perspektywy patrzenia na procesy i zjawiska wiedzotwórcze. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Mobilność w starciu z zagrożeniami

Wraz z rozwojem szerokopasmowych sieci bezprzewodowych i popularyzacją mobilnych urządzeń takich jak smartfony będzie rosła liczba przydatnych aplikacji i usług, a największą barierą ich popularyzacji jest obecnie nie technologia, a obawydotyczące poziomu bezpieczeństwa, jakie będą w stanie zaoferować takie systemy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bujanie w obłokach

Nie wiem, czy istnieją statystyki zarzutów, jakie stawiają informatykom odbiorcy systemów, ale podejrzewam, że na jednym z pierwszych miejsc znalazłoby się bujanie w obłokach. Czytaj więcej »

Ściśle jawne

Lokalny Informatyk już od lat stosuje zasadę, że dobre hasło to jest tylko takie, które zawsze się pamięta. Dlatego też w repertuarze ma nie więcej niż trzy i to w miarę nieskomplikowane, aby nie zapomnieć. Bo z hasłami różnie bywa, oj różnie. Czytaj więcej »

Kup pan książkę...

Poszłam do "Zary", coś sobie kupiłam, i zara poczułam się lepiej - powiedziała kiedyś pewna pani, na urok której, nawet bez tego czegoś z "Zary", trudno było pozostać obojętnym. No to i mnie było od tego lepiej, bo to już tak jest, że jak komuś jest lepiej, to nam też robi się trochę lepiej, i to nawet wtedy, gdy przedtem wcale nie było nam gorzej. Brak obojętności na jej... Czytaj więcej »

Trzecie wyjście

Czy można ukraść coś, czego nie ma? W każdym razie, nie ma oficjalnie, to znaczy nikt nie przyznaje się, że w ogóle coś takiego było na warsztacie. A jednak można, o czym opowie Państwu kolejne moje wspomnienie z historii komputerów. Tak jak poprzednio, znane z pierwszej ręki i całkowicie szczere. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...