powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 22-2007, 29 maja 2007
22-2007 Computerworld nr 22-2007
Wiadomości

Wola Info wchodzi na giełdę

Piotr Majcherkiewicz, prezes warszawskiej spółki zapowiada, że pozyskane w ofercie publicznej kilkadziesiąt milionów złotych przeznaczy na rozwój własnych produktów i przejęcia innych firm specjalizujących się w tworzeniu własnego oprogramowania. Szczegóły oferty są jednak objęte tajemnicą do czasu zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Czytaj więcej »

Potrzebna legalizacja Prezesa

Zwycięzcą kolejnej potyczki pomiędzy Telekomunikacją Polską a Prezes UKE okazał się operator. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił jedną z kilkunastu decyzji o nałożeniu kary na TP. Czytaj więcej »

One-2-One na zakupach

Poznańska firma One-2-One odkupiła za 2,3 mln zł od funduszu MCI udziały w spółce Comtica. Czytaj więcej »

ZenSar w Gdańsku

W Gdańsku powstanie biuro centrum badawczo-rozwojowe. Czytaj więcej »

Konkurent Auto-desku w Łodzi

Firma Parametric Technology Corp. chce rozbudować łódzkie centrum outsourcingowe. Czytaj więcej »

e-PUAP dla Comarchu

Do przetargu stanęły jeszcze HP, Spin oraz Unizeto i PWPW. Czytaj więcej »

Piaseczno: fabryka za 5 mld zł

Taką kwotę zamierza zainwestować w podwarszawskim Piasecznie hinduski koncern Videocon. Czytaj więcej »

Microsoft kupuje e-reklamy

Koncern z Redmond chce przejąć za 6 mld USD grupę agencji e-marketingowych aQuantive. Czytaj więcej »

Zielony pasek uratuje pieniądze

Multibank jako pierwszy bank w Polsce - jak utrzymuje firma - wdrożył nowe certyfikaty uwierzytelniające EV SSL (Extended Validation SSL), które znacznie ograniczają ryzyko zalogowania się na fałszywej witrynie. Rozwiązanie to zapewnia zwiększoną ochronę internautów w porównaniu ze zwykłymi, popularnie stosowanymi certyfikatami SSL. Czytaj więcej »

Bezpieczna otwartość

Otwarte przedsiębiorstwo nie oznacza niespokojnego snu dla specjalistów od firmowego bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Granica w ogniu (protestów)

Przetargi w Straży Granicznej to świetny materiał na pracę doktorską o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych. Widać tam jak na dłoni jak zamawiający jest bezradny na protesty, gdy źle opracuje Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia. Czytaj więcej »

Prośbą i groźbą

Prośbą i groźbą

Euro 2012 może być szansą na wprowadzenie w Polsce jednolitego systemu pieniądza elektronicznego na bazie karty kibica, będącej jednocześnie biletem umożliwiającym korzystanie ze środków transportu, wejściówką na mecze, informatorem o miastach, elektroniczną portmonetką i nośnikiem innych usług i wartości. Czytaj więcej »

Elektroniczne drobne

Jednym z tematów dręczących środowisko bankowców zajmujących się promocją obrotu bezgotówkowego są mikropłatności. Czytaj więcej »

Nielubiane drobniaki

Na II Kongresie Gospodarki Elektronicznej głównym tematem był obrót bezgotówkowy, a raczej sposoby jego upowszechniania w Polsce i zniechęcania rodaków do posługiwania się papierowym i brzęczącym pieniądzem. Czytaj więcej »

ENFACE: Ryszard Kajkowski...

... współtwórca firmy Prokom, a także kilku innych znaczących dla historii IT w Polsce, m.in.: CSK, Koma, Unisoft i Softlan, twórca edytora PL TEKST i systemu finansowo-księgowego jeszcze niedawno używanego przez największe polskie przedsiębiorstwa - zapowiada swój powrót. Czytaj więcej »

Technologie
Dobrana para

Dobrana para

Modyfikacje i nowe funkcje wprowadzone przez Microsoft do serwera IIS 7 istotnie ułatwiają pracę programistów wykorzystujących platformę ASP .Net 2.0. Czytaj więcej »

Hitachi wprowadza nową generację pamięci Universal Storage Platform

Hitachi USP V (Universal Storage Platform) to nowa platforma dla korporacyjnych systemów pamięci masowej, o istotnie większej pojemności i wydajności oraz mniejszym zużyciu energii w porównaniu z dotychczas dostępnymi tego typu systemami. Czytaj więcej »

UPS: dodatek do systemu

UPS: dodatek do systemu

Zasilacze UPS znikają z oferty dla dużych firm i są zastępowane zintegrowanymi rozwiązaniami, w skład których - obok zasilaczy awaryjnych - wchodzą systemy chłodzenia, monitoringu parametrów środowiska, oprogramowanie do planowania i zarządzania centrum danych oraz - opcjonalne - generatory prądu. Czytaj więcej »

SAP wierzy w SaaS

Najważniejszą informacją kolejnej edycji konferencji SAPPHIRE była zapowiedź premiery nowego pakietu dla małych i średnich firm znanego pod kryptonimem A1S. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Trudna przyjaźń prezesa z informatyką

Trudna przyjaźń prezesa z informatyką

Dla zarządzania informatyką w dużych firmach stworzono wiele ciekawych i pożytecznych koncepcji - od ITIL po IT governance. Dla firm średniej wielkości nie ma ich w ogóle. Czytaj więcej »

Mały krok do banku

Na potrzeby projektu wdrożenia systemu bankowości elektronicznej w Toyota Bank Polska metodologia Prince II została uzupełniona o zasady, które od lat decydują o tym, że japoński koncern słynie z produktów wysokiej jakości. Czytaj więcej »

Konteksty
Własność i wolność

Własność i wolność

Od pewnego czasu zaczyna być jasne, że system ochrony praw własności intelektualnej i praw pokrewnych, kształtowany przez kilka stuleci, mniej więcej od wynalezienia druku i pierwszych przywilejów drukarskich, nie sprawdza się w epoce technologii informacyjnych, kiedy przesyłanie, powielanie i magazynowanie informacji jest łatwe, powszechnie dostępne i tanie. Czytaj więcej »

Według logiki przemysłowej

Według logiki przemysłowej

Tak popularne dzisiaj procesy biznesowe, uważane za niezbędny warunek skutecznej informatyzacji, są w gruncie rzeczy przedłużeniem procesów przemysłowych. Wprowadzenie technik informacyjnych nie likwiduje logiki taśmy produkcyjnej, rozszerza wręcz zakres jej oddziaływania na nowe obszary. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Kontrowersje wokół NAC

Forrester Research opublikowała raport wieszczący upadek technologii NAC (Network Access Control) w obecnej formie. Cisco broni tej idei. O wynikach tego sporu może zdecydować IETF, przygotowujący standaryzację protokołów kontroli dostępu do sieci. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dwaj prawnicy w mieście

Stare amerykańskie przysłowie mówi, że pierwszy prawnik w mieście zawsze jest bezrobotny. Dopiero kiedy zamieszka drugi, obaj zaczynają robić kokosy, bo mogą nawzajem występować przeciw sobie w sporach, które mieszkańcy dotychczas rozwiązywali przy użyciu bardziej tradycyjnych środków. Czytaj więcej »

Przegląd kadry

Czasy, kiedy Lokalny Informatyk wespół zespół tylko z Serwisowym załatwiali wszystkie potrzeby komputeryzacji firmy dawno odeszły w niepamięć. Czytaj więcej »

Znowu coś bez znaczenia

Gdy kilka lat temu Nicolas Carr wystąpił z opracowaniem pod prowokującym tytułem "IT Doesn't Matter", w branży nastąpiło wielkie poruszenie. Jedni go krytykowali, inni chwalili, a niektórzy - pośród nich i ja - usiłowali zrozumieć i interpretować. Przesłanie Carra, mimo że bulwersujące, z pewnością dawało sporo do myślenia. Czytaj więcej »

Chłop krowie na miedzy

W znanym powiedzeniu chłop tłumaczył coś krowie na miedzy. Można tylko domyślać się, że sprawa dotyczyła tego, co znajdowało się po drugiej stronie miedzy, czyli trawy lub koniczyny będącej czyjąś własnością. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...