powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 21-2007, 22 maja 2007
21-2007 Computerworld nr 21-2007
Wiadomości

Powstanie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Sejm przyjął ustawę o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Ma być ono instytucją zarządzającą projektami badawczymi w strategicznych dla Polski dziedzinach. Czytaj więcej »

Droga do unijnych środków otwarta

Komisja Europejska zaakceptowała polskie Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia (NSRO), jak ogłoszono podczas konferencji "Silne regiony - budowanie mostów dla Europy", która zakończyła się w Hof w Bawarii. Polska znalazła się w grupie 10 pierwszych państw członkowskich Unii Europejskiej, które osiągnęły już porozumienie z KE w sprawie NSRO. Czytaj więcej »

ATM kupuje zagranicznego operatora

Za 22% udziałów holenderskiej spółki telekomunikacyjnej Linx Telecommunications ATM zapłaci 16,5 mln euro. Środki na zakup będą pochodzić z planowanej emisji akcji. Czytaj więcej »

Asseco przejmie litewską spółkę Prokomu

Asseco przejmie litewską spółkę Prokomu

Podobnie jak miało to miejsce w Czechach, gdzie Prokom przekazał Asseco - odpowiadającej za międzynarodową ekspansję całej Grupy - PVT, tak i na Litwie pod jej skrzydła zostanie oddana UAB Informaticiu Projektu Sistemos. Czytaj więcej »

T-Systems gra o EURO 2012

Od dawna polski rynek IT z napięciem oczekuje pojawienia się silnych międzynarodowych graczy. Jeden z nich - T-Systems, spółka-córka Deutsche Telekom stawia sobie za cel kontrakt na obsługę IT EURO 2012. Do tej pory T-Systems skupiał się w Polsce wyłącznie na obsłudze korporacyjnych klientów. Czytaj więcej »

W skrócie

Wpłynęły cztery oferty na budowę platformy e-PUAP, która ma uprościć życie obywatelom; złożyły je m.in. Comarch i Spin... Czytaj więcej »

iPod a organizatorzy EURO 2012

Czy prezentacja polsko-ukraińskiej oferty organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r. pokazana w Cardiff w kwietniu br. jest plagiatem? Czytaj więcej »

Walka na patenty

Według Microsoftu, oprogramowanie open source, w tym system Linux, wykorzystuje 235 chronionych patentami rozwiązań tej firmy. Czytaj więcej »

Szerokopasmowe przetargi

Małopolska, inwestując 50 mln euro w rozwój ogólnodostępnej infrastruktury szerokopasmowej, chce pobudzić rynek do działania na terenie tego województwa. Czytaj więcej »

W przekroju

Internet w Polsce Czytaj więcej »

Technologie

Automat do zarządzania

Systemy wykorzystujące technologię CMDB to rozwiązanie, które w przyszłości ma być standardem zapewniającym automatyzację procesów zarządzania korporacyjnymi systemami IT. Czytaj więcej »

JavaOne 2007 - otwarte możliwości

Sun ogłosił udostępnienie OpenJDK jako open source i praktycznieJava została całkowicie otwarta. Firma przedstawiła również pierwsze elementy nowego języka programowania JavaFX Script. Czytaj więcej »

Cache dla centrum danych

CACHEfx to inteligentny bufor pamięci RAM, który umożliwia eliminację problemów ze zbyt małą wydajnością interfejsów I/O na styku serwerów i pamięci masowych. Czytaj więcej »

NetApp deduplikuje dane

Do grona producentów oprogramowania umożliwiającego analizę powtarzających się danych i ich eliminację z pamięci masowych dołącza Network Appliance. Czytaj więcej »

Trzecia beta Longhorn

Czego można się spodziewać po nowym systemie serwerowym Microsoftu - Windows Longhorn i jakie są główne jego zastosowania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Oblicze, twarz i gęba

Wizerunkiem działu informatyki trzeba zarządzać nie mniej starannie niż infrastrukturą, aplikacjami, projektami i procesami wsparcia. Czytaj więcej »

Nowe zjawiska w outsourcingu

Nowe zjawiska w outsourcingu

W najbliższych latach najważniejszym pytaniem stawianym przez firmy myślące o outsourcingu IT będzie pytanie "jak", a nie "co" należy oddać do obsługi na zewnątrz. Czytaj więcej »

Konteksty
W mocy prawa

W mocy prawa

Sposób określenia specyfikacji i wymagań klienta przy realizacji projektu informatycznego może mieć konsekwencje nie tylko natury technicznej, ale i prawnej. Czytaj więcej »

Sposób na bloga

Wiedzieć, co naprawdę o firmie myślą jej klienci, znać szczegółowo opinie użytkowników o oferowanych produktach to marzenie chyba każdego specjalisty od marketingu, promocji oraz PR. Czytaj więcej »

Ile kosztuje informacja

Wartość informacji jako zasobu ekonomicznego rozpatrywanego i mierzonego w skali całej gospodarki, zwłaszcza opartejna globalnej, internetowej infrastrukturze, może tak samo wzrastać, jak i maleć. Trzeba o tym pamiętać, gdy się mówi o gospodarce opartej na wiedzy czy e-ekonomii. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Zapisać i jednocześnie zaszyfrować

Zapisać i jednocześnie zaszyfrować

Rosnące wymagania na bezpieczeństwo informacji przechowywanych lub przesyłanych w formie elektronicznej powodują, że użytkownicy systemów IT zwracają coraz większą uwagę na systemy umożliwiające szyfrowanie danych. Czytaj więcej »

Profile

ENFACE

... jest od niedawna dyrektorem działu usług HP Polska,400-osobowej organizacji, przynoszącej firmie ponad połowę przychodów w segmencie rozwiązań dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Postać normalna

Mój przyjaciel z lat studenckich Sławek, za namową którego podjąłem pierwszą pracę w informatyce, zwykł definiować trzy postaci normalne programu. Czytaj więcej »

Otwieramy nasz teatrzyk

Tym razem prezentację wewnętrzną dla pracowników firmy miał przeprowadzić sam Lokalny Informatyk, gdyż dotyczyła ona najważniejszego systemu w całej organizacji. Czytaj więcej »

Chłopcy DRM-owcy

Dostaję w blogu sporo wpisów od zdecydowanych przeciwników DRM-u w każdej postaci, a szczególnie systemu FairPlay<sup>1</sup>), stosowanego przez firmę Apple w muzyce sprzedawanej poprzez sklep iTunes. Czytaj więcej »

Erozja

Jest to jeden z wielu takich przypadków, kiedy to jakieś stwierdzenie przypisuje się więcej niż jednej osobie. I tak, Mikołaj Kopernik (którego za swego rodaka, oprócz nas, mają Włosi i Niemcy), wraz z Thomasem Greshamem dzieli autorstwo zasady, przez niektórych zwanej nawet prawem, mówiącej, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu lepszy. Upraszczając to nieco, można powiedzieć, że... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...