powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 20-2007, 15 maja 2007
20-2007 Computerworld nr 20-2007
Wiadomości

Asseco wchodzi na rynek rumuński

Grupa Asseco przejmie po 70% udziałów w dwóch spółkach rumuńskich FIBa Software i Net Consulting. Łączna wartość tych transakcji to ponad 15,6 mln euro (ok. 59 mln zł). FIBa jest producentem rozwiązań dla sektora bankowego, a Net Consulting rumuńskim integratorem. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

ANDRZEJ JASKULSKI objął z początkiem maja stanowisko prezesa zarządu Softbank Serwis. Zastąpił Lecha Cabaja, który przeszedł do rady nadzorczej tej spółki. Andrzej Jaskulski przez blisko osiem lat był prezesem polskiego oddziału Sun Microsystems, a ostatnio kierował spółką CompFort Meridian Polska. Czytaj więcej »

Microsoft chce Yahoo!?

Po przegranej walce z Google o zakup Double-Click, Microsoft powrócił do rozmów o przejęciu Yahoo! - donoszą The New York Post i The Wall Street Journal. Czytaj więcej »

Siebel CRM w pakiecie Oracle E-Business Suite

Oracle udostępnił pierwszy z zapowiadanej serii predefiniowanych pakietów stanowiących część Oracle Application Infrastructure Architecture (OAIA). Czytaj więcej »

W skrócie

W województwie dolnośląskim rozpoczyna się realizacja projektu Zintegrowany System Informatyczny dla Zrównoważonego Rozwoju Regionu Dolnego Śląska, który ma być platformą do wymiany danych między obywatelami a administracją samorządową; koszt projektu to 15 mln zł... Czytaj więcej »

Kosmiczne partnerstwo

Polska podpisała umowę o współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA. Czytaj więcej »

Microsoft przygotowuje platformę RFID

Udostępniając pierwszą publiczną wersję beta BizTalk Server 2006 R2, firma przybliża się do wydania własnej platformy RFID. Czytaj więcej »

Policyjny system budzi wątpliwości

Kraje Unii Europejskiej planują stworzenie centralnego rejestru informacji niezbędnych w pracy policji - ma to znacznie ułatwić walkę z przestępczością międzynarodową. Czytaj więcej »

Uśpij komputer, a oświetlisz Szwajcarię

Uśpij komputer, a oświetlisz Szwajcarię

Jeśli ograniczyć pobór mocy wszystkich komputerów typu desktop o 1/3, pociągnęłoby to za sobą oszczędności w wysokości 56 mld kWh rocznie. To mniej więcej tyle energii, ile w ciągu roku zużywa Szwajcaria - twierdzą przedstawiciele Della. Wyliczenia zostały dokonane w oparciu o założenie, że na świecie wykorzystywanych jest 400 mln komputerów, zużywających rocznie 180 mld... Czytaj więcej »

MEN jednak kupuje komputery

Dostawcy sprzętu komputerowego z utęsknieniem czekali na opóźniające się przetargi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Część z nich powinna zostać zrealizowana jeszcze w zeszłym roku. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu kapitału

W ostatnich miesiącach spółki z branży IT składały oferty częściej niż firmy z innych branż. Wykorzystały gorączkę hossy i zdobyły na rozwój i dla swoich właścicieli ponad 600 mln zł. Czytaj więcej »

Brutalna siła standardu

HP chce zawojować rynek rozwiązań Business Intelligence. Bronią ma być sprzętowo-programowa platforma Neoview działająca na bazie procesorów Itanium2. Czytaj więcej »

W przekroju

Telekomunikacja w Polsce Czytaj więcej »

Technologie

IM u drzwi korporacji

Komunikatory internetowe, popularne wśród indywidualnych użytkowników, zwłaszcza ludzi młodych, wciąż nie są zbyt popularne w korporacjach. Ale zdaniem ekspertów, zastosowanie systemów IM (Instant Messaging) jako standardowego narzędzia do komunikacji w firmach jest tylko kwestią czasu i to nieodległego. Czytaj więcej »

Informacja ponad wszystko

Universal Content Management 10g to pierwsza wersja oprogramowania ECM wprowadzona przez Oracle po przejęciu firmy Stellent. Czytaj więcej »

Kierunek: inteligencja

Kierunek: inteligencja

Nowa technologia PISA zwiększa możliwości kontroli aplikacji i zabezpieczania sieci w przełącznikach brzegowych Catalyst 6500. Czytaj więcej »

Łatwiejsze zarządzanie

Nowa wersja narzędzi Microsoft do zarządzania systemami IT SCOM 2007 usuwa problemy, na które narzekali użytkownicy MOM 2005, oferując jednocześnie wiele nowych, przydatnych funkcji. Czytaj więcej »

Wyszukiwanie dla wszystkich

Nowa wersja bezpłatnego narzędzia do przeszukiwania zasobów korporacyjnych sieci opracowana przez IBM i Yahoo! jest dostępna również w wersji polskiej. Czytaj więcej »

Zagraj to, co lubię!

Zagraj to, co lubię!

Radio Pandora to przełom w odbiorze muzyki. Jego sukces przeczy zasadzie, że najbardziej lubimy te piosenki, które już znamy. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nowe europejskie wartości

Rozmowa z Fonsem Trompenaarsem, współautorem książki "Siedem wymiarów kultury. Znaczenie różnic kulturowych w działalności gospodarczej" i jednym z najczęściej cytowanych światowych autorytetów w zakresie zarządzania międzykulturowego. Czytaj więcej »

Od prostych reakcji do przewidywań

Ucichła nieco wrzawa wokół systemów CRM. Klienci, którzy wdrożyli aplikacje, szukają sposobu na maksymalizację korzyścipłynących z tych zakupów. Wdrożenia aplikacji CRM stają sięelementem strategicznych zmian zachodzących w przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Obietnice w zarządzaniu

W wielu przedsiębiorstwach pracownicy działów IT są dosłownie zarzucani kolejnymi zleceniami, a komunikacja z użytkownikami rozwiązań informatycznych jest minimalna. Brak interakcji między tymi dwiema stronami utrudnia realizację projektów i funkcjonowanie organizacji. Czytaj więcej »

Konteksty

Pod presją potrzeb

Projekty wykorzystania technik informacyjnych w sektorze publicznym muszą uwzględniać zmiany, którym podlega dzisiaj zarówno samo państwo, jak i społeczno-cywilizacyjny oraz ekonomiczny kontekst jego funkcjonowania. Czytaj więcej »

Uczuciowy agent

Uczuciowy agent

Technologie sztucznej inteligencji, udoskonalające dialog człowieka z maszyną cyfrową, koncentrują się głównie na zagadnieniach matematyczno-technicznych. Tymczasem komputerowe wspomaganie ludzkich decyzji wymaga także uwzględnienia naszego wymiaru emocjonalnego. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Koniec izolacji

Koniec izolacji

W dzisiejszym świecie wielu zdarzeń nie da się już kontrolować ręcznie. Ogrom danych koniecznych do przetworzenia wymaga użycia komputerów, zaś ich wykorzystanie jest zależne od pracy uruchomionych aplikacji, których nieprzerwane działanie staje się krytyczne dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Zabezpieczanie RADIUS-a

Wraz z systematyczną popularyzacją sieci bezprzewodowych coraz większego znaczenia nabiera wiedza dotycząca metod i zasad zabezpieczania przed atakami wykorzystującymi źle skonfigurowane systemy Wi-Fi. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Napęd w kolorze rouge

W historii informatyki mało jest tak pouczających opowieści jak historia Minitela - francuskiego prekursora Internetu. Został wymyślony przez tamtejszą pocztę i telekomunikację jako proste urządzenie pozwalające zaoszczędzić na kosztach druku książek telefonicznych. Wprowadzony w roku 1983 na rynek prosty terminal znakowy od początku pozwalał m.in. na szukanie numerów... Czytaj więcej »

Stary piernik, czyli znowu o niczym

Dostałem list od Czytelnika.Pozwolę go sobie zacytowaćw całości: Czytaj więcej »

Pora na zmiany

Przez jedenaście ostatnich lat miałem zaszczyt pisać dla Państwa felietony, dzieląc się z Państwem moimi przemyśleniami i doświadczeniami. Różne były tego efekty, jak to w życiu bywa, ale myślę, że per saldo warto było, bo zawsze jakaś nauka dla obu stron z tego wynikała. Dzisiejszy felieton nie jest bynajmniej żadnym jubileuszowym, lecz moim ostatnim w tej rubryce redakcyjnej.... Czytaj więcej »

Europa nasza!

Jest nieco po dwunastej i nagle targowy spiker oznajmia, że Polsce, wspólnie z Ukrainą, powierzono organizację jakichś mistrzostw w piłce kopanej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...