powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 19-2007, 8 maja 2007
19-2007 Computerworld nr 19-2007
Wiadomości

Już po informatyzacji?

W związku z wyborem dotychczasowego wicepremiera Ludwika Dorna na marszałka Sejmu pod znakiem zapytania stoją losy najważniejszych projektów informatycznych w administracji publicznej. Do tej pory Ludwik Dorn nadzorował je jako przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Czytaj więcej »

Google cenniejszą marką niż Microsoft

Według rankingu największych marek świata BRANDZ Top 100, opublikowanego przez Millward Brown Optimor, w tym roku na pierwszym miejscu znalazł się Google, którego wartość ocenia się na 66,4 mld USD (wzrost o 77%). Czytaj więcej »

Większy rynek dla e-podpisu

Nowelizacja ordynacji podatkowej spowodowała zwiększenie zainteresowania e-podpisem. Rozporządzenie MF zobowiązujące banki do przesyłania do resortu informacji o prowadzonych kontach firmowych weszło w życie 15 stycznia 2007 r. Czytaj więcej »

Grupa Asseco: zmiany na Południu

Grupa Asseco rozwija działalność poza granicami Polski. Według nieoficjalnych informacji sfinalizowano już przejęcie pierwszej spółki w Rumunii. Do zmian kapitałowych doszło też w należących do Asseco spółkach na Słowacji i w Czechach. Asseco Slovakia za ponad 21 mln zł przejęła 25% akcji Asseco Czech Republic. Czytaj więcej »

Europejski Instytut Technologiczny we Wrocławiu

Dolnośląskie Centrum Zaawansowanych Technologii (DCZT) zostanie przekształcone w spółkę akcyjną EIT+. Ma to być pierwszy krok do stworzenia we Wrocławiu Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT). Porozumienie w tej sprawie podpisali niedawno: Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia, Andrzej Łoś - marszałek województwa dolnośląskiego oraz przedstawiciele wrocławskich uczelni... Czytaj więcej »

Czas na mobilny WiMAX

Mobilna wersja standardu WiMAX powoli wypiera stacjonarną - twierdzą analitycy In-Stat. Producenci i dostawcy podzespołów w coraz większym stopniu koncentrują się na urządzeniach wspierających wersję mobilną - IEEE 802.16e. Według In-Stat popyt na te rozwiązania zwiększył się, po tym jak amerykański operator telekomunikacyjny Sprint-Nextel ogłosił plany budowy sieci 4G, opartej... Czytaj więcej »

Comarch CDN za oceanem

Comarch poinformował o swoim pierwszym wdrożeniu oprogramowania ERP w Stanach Zjednoczonych. System CDN XL zakupiła działająca pod Chicago spółka Krak Imports Inc. Firma ta jest importerem produktów spożywczych z Europy, głównie z Polski. Czytaj więcej »

Plan informatyzacji już obowiązuje

Weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów o Planie Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010. Plan jest dokumentem, który opisuje konkretne zadania do wykonania przez organa administracji publicznej w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i informatyzacji administracji publicznej. Został przygotowany przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, którym jest obecnie... Czytaj więcej »

VIS: Brama do raju

VIS: Brama do raju

Polityka imigracyjna Unii Europejskiej pełna jest sprzeczności: z jednej strony brakuje rąk do pracy i należy wspierać legalną imigrację, z drugiej powstaje nowy, scentralizowany biometryczny system informacyjny wydawania wiz i kontroli granicznej (VIS), który może skutecznie zablokować chętnym drogę do unijnego raju. Czytaj więcej »

2008: rok Longhorna

Najważniejszym wydarzeniem Microsoft Security Summit & Developer Days 2007 była premiera wersji beta 3 Longhorna, czyli jak ujawnił Steve Ballmer, Windows Server 2008. Czytaj więcej »

Złap mnie, jeśli potrafisz

Wygląda na to, że Microsoft stracił właśnie pozycję informatycznego supermocarstwa na rzecz Google. Czytaj więcej »

Lider pod presją

Rozmowa z Pawłem Czajkowskim, prezesem HP Polska. Czytaj więcej »

W przekroju

Cyfrowy wszechświat Czytaj więcej »

Technologie

Jedność LAN i WLAN

Integracja technologii bezprzewodowych z kablowymi sieciami Ethernet to proces nieunikniony, ale jego realizacja zajmie jeszcze co najmniej kilka lat. Czytaj więcej »

O danych na poważnie

Najcenniejszy zasób przedsiębiorstwa to nie budynki, serwery czy biurka, a nawet nie pracownicy. To dane. Bez nich i zawartych w nich informacji całe IT traci sens. Czytaj więcej »

Przegląd pamięci

Przegląd pamięci

Nowe macierze dyskowe, urządzenia infrastruktury sieciowych pamięci masowych i oprogramowanie do zarządzania cyklemżycia informacji to główne tematy Storage Networking World. Czytaj więcej »

Gorączka LINQ

W jaki sposób nowe wersje języków C# i VB.Net mogą wpłynąć na produktywność programistów platformy Microsoft .Net i co łączy internetowy sklep Amazon, serwis Flickr i LINQ (Language-INtegrated Query)? Czytaj więcej »

Zarządzanie

10 przyczyn porażki

Co najmniej od czasów Sun Tzu i jego "Sztuki wojny" wiadomo, dlaczego tak wiele przedsięwzięć prowadzonych przez zespół ludzi kończy się porażką. Mimo to nadal popełniamy te same błędy. Oto lista najważniejszych powodów niepowodzeń projektowych. Czytaj więcej »

Nie trać czasu!

Nie trać czasu!

Kilkanaście dni temu eksperci Gartnera opublikowali raport dotyczący strategii zarządzania czasem przez szefów IT. Przynajmniej kilka z kontrowersyjnych rad warto zastosować także w polskich przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Konteksty
"Drugie życie" nowej gospodarki

"Drugie życie" nowej gospodarki

Gospodarka sieciowa rodzi się nie dlatego, że po prostu mamy umożliwiającą to technologię, ale dlatego, że sieci są najbardziej funkcjonalną formą dla współczesnego kapitalizmu. Czytaj więcej »

Korporacja.pl

Korporacja.pl

Symbolem sukcesu ekonomicznego we współczesnym, zglobalizowanym świecie są międzynarodowe korporacje. Czy taka korporacja może powstać w Polsce? Czy jest szansa na narodziny nad Wisłą korporacji w dziedzinie nowych technologii? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Dowód poproszę...

Dowód poproszę...

Identyfikacja i autoryzacja to kluczowe elementy każdego systemu bezpieczeństwa, który udostępnia dane, usługi lub aplikacje. Czytaj więcej »

Audyt nie tylko IT

Audyt bezpieczeństwa to pojęcie szersze niż tylko kontrola sprzętu oraz oprogramowania i nie może się ograniczać jedynie do infrastruktury teleinformatycznej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Prawie Europa

Projekty dużych systemów o globalnym zasięgu i strategicznym znaczeniu z natury rzeczy przyćmiewają swoim rozmachem inicjatywy informatyczne o charakterze lokalnym, które pomimo że wyrastają nieco w cieniu, są często nie mniej ważne od sztandarowych przedsięwzięć. Czytaj więcej »

DZiK na tropie,czyli rzadki pożytek z posiadania dwu imion

Zapewne niewielu Czytelników wie, że tak naprawdę na pierwsze imię mam Jan i że jest ono wpisane we wszystkich moich dokumentach osobistych. Czytaj więcej »

Lata świetlne albo jeszcze dalej

Wieczór (naszego czasu), w poniedziałek, 16 kwietnia, zdominowała wieść o strzelaninie na amerykańskiej uczelni. Rozmiar tej tragedii, gdy uwzględnić liczbę ofiar, jest przytłaczający. Nie sposób jednak nie zauważyć, że w Iraku każdego niemal dnia ginie więcej, równie niewinnych osób. Czytaj więcej »

Dostępność za niedostępność

Informatyka z każdym rokiem staje się coraz dojrzalszą dziedziną. Błyskawiczny rozwój technologii internetowych daje wszystkim niesamowitą wygodę życia. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...