powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 18-2007, 2 maja 2007
18-2007 Computerworld nr 18-2007
Technologie - w skrócie

Oracle: patche na życzenie

Oracle zamierza zrezygnować z automatycznego przygotowywania poprawek dla wszystkich swoich produktów, przeznaczonych dla wszystkich platform systemowych. Czytaj więcej »

EJB3 w MyEclipse

Genuitec, producent MyEclipse (popularnego rozszerzenia platformy Eclipse, służącego do budowania aplikacji biznesowych) w nowej, jeszcze testowej wersji swojego produktu dodał wsparcie dla najnowszej wersji platformy Java Enterprise Edition 5 (JEE 5) i komponentów biznesowych Enterprise Java Beans 3 (EJB3). Nowa wersja zapewnia kompatybilność z platformą Eclipse 3.2.2, a także z... Czytaj więcej »

SNIA pracuje nad nowymi standardami

Organizacja Storage Networking Industry Association (SNIA) powołała nową grupę roboczą, której prace skupią się nad nowym standardem Extensible Access Method (XAM). Opisuje on cechy metadanych, które mają być dołączane do przechowywanych przez firmy treści, jak poczta elektroniczna, dane finansowe czy medyczne. Czytaj więcej »

80% stron ma dziury

Osiem na każde dziesięć stron internetowych ma jakieś luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez przestępców np. do wykradania danych internautów – wynika z badań przeprowadzanych przez WhiteHat Security. Firma regularnie skanuje setki popularnych, często odwiedzanych przez internautów stron WWW – testy te mają na celu m.in. wykrywanie błędów w... Czytaj więcej »

Imation kupuje dział nośników od TDK

Japońska firma TDK za 300 mln USD sprzeda swój dział nośników elektronicznych (taśmy, dyski optyczne i pamięci flash) firmie Imation. Czytaj więcej »

Nowa platforma UMPC

Intel zaprezentował nową platformę McCaslin, przeznaczoną do budowania ultramobilnych komputerów typu UMPC (Ultra Mobile PC). Ma ona pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. McCaslin jest oparta na mikroprocesorze Stealey (jednordzeniowy układ zawierający bufor L2 o pojemności 512 KB, taktowany zegarem o częstotliwości 600 lub 800 MHz) i wspiera systemy Windows, w tym system Windows... Czytaj więcej »

Wiadomości

Zmiany w Grupie Sygnity

Grupę Sygnity tworzy kilkanaście spółek działających do tej pory w dwóch różnych grupach kapitałowych - ComputerLand i Emax. Według zapowiedzi zarządu Sygnity, w 2008 r. ma jednak nastąpić znaczące uproszczenie struktury Grupy - część spółek zależnych zostanie wchłonięta lub połączy się ze sobą. "Dzięki uproszczeniu Grupy będziemy mogli zaoferować lepsze usługi.... Czytaj więcej »

Sieci w Małopolsce i na Śląsku

Samorząd województwa małopolskiego podpisał porozumienie z Telekomunikacją Polską w sprawie stworzenia szerokopasmowego dostępu do Internetu we wszystkich gminach Małopolski. Dotyczy ono współpracy w zakresie rozbudowy infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach projektu "Małopolska Sieć Szerokopasmowa". Czytaj więcej »

ZUS musi ujawnić kod Płatnika

Po 61 miesiącach od rozpoczęcia akcji Janosik Sąd Okręgowy w Warszawie wydał prawomocny wyrok nakazujący Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ujawnienie specyfikacji technicznej protokołu KSI MAIL. Sądy dwóch instancji nie podzieliły zdania ZUS, że informacja ta jest wyłączona spod ustawy o dostępie do informacji publicznej. Czytaj więcej »

Extreme: nowy operator komórkowy

NFI Midas, fundusz kontrolowany przez Romana Karkosika, wraz z Vodafone i jednym z dostawców telefonów komórkowych, którego nazwa na razie nie została ujawniona (wiadomo, że nie jest to Nokia), za kilka miesięcy uruchomi nową sieć telefonii komórkowej działającą pod marką Extreme. Marka Extreme, należąca do firmy Xebra Limited, jest już znana w Polsce, m.in. z kanału... Czytaj więcej »

Lumena spółką akcyjną

Przekształcenie w spółkę akcyjną to część zmian organizacyjnych, które objęły również zarząd i radę nadzorczą. Czytaj więcej »

Klienci Multibanku nabrani przez hakerów

Hakerzy zdołali wyprowadzić pieniądze z kilkudziesięciu kont internetowych w Multibanku - doniósł serwis TVN24.pl. Jak zapewniają przedstawiciele banku, konta internetowe są odpowiednio zabezpieczone i nie można mówić o włamaniu do systemu informatycznego banku. Czytaj więcej »

Oracle i "Z archiwum X"

Wystąpienie Chucka Philipsa na konferencji Collaborate 2007 User Group poprzedziło szereg plotek. Atmosferę podgrzewał sam koncern, który zapowiadał, że Projekt X "przyczyni się do unifikacji portfolio aplikacji Oracle i pomoże klientom w zniwelowaniu luki pomiędzy ewoluującymi potrzebami biznesowymi a zdolnością IT do ich realizacji". Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" został wybrany prezydentem Elanetu. Czytaj więcej »

SAP nie zamierza układać się z Oracle

Henning Kagermann, szef SAP zapowiada, że nie zamierza zawierać z Oracle ugody w sprawie oskarżeń o kradzież tajemnic handlowych i będzie się bronić przed sądem. Czytaj więcej »

SPROSTOWANIE

Podczas relacji z VIII Mistrzostw Polski Informatyków w Narciarstwie Alpejskim nie wspomnieliśmy Czytaj więcej »

Sytuacja bramkowa

Sytuacja bramkowa

Na Mistrzostwach Europy w 2012 r. mogą zarobić także polskie firmy IT. Czytaj więcej »

Na granicy światów

Bezpieczeństwo Europy jest problemem horyzontalnym, na który składa się bezpieczeństwo fizyczne ochrony granic, bezpieczeństwo teleinformatyczne europejskiej gospodarki oraz zarządzanie kryzysowe. Czytaj więcej »

Service Oriented Architecture

Po fazie tworzenia aplikacji na podstawie komponentów nadchodzi era systemów będących zbiorem usług. Czytaj więcej »

Technologie
Nowe architektury

Nowe architektury

Nowe generacje procesorów wykorzystujących technologię45-nanometrową, które za kilka miesięcy pojawią sięna rynku i zapowiedź wprowadzenia do masowej produkcji układów pamięci nieulotnej PRAM to najważniejsze tematy wiosennej konferencji IDF. Czytaj więcej »

WEB 2.0 wkracza do firm

WEB 2.0 wkracza do firm

Choć biznes nadal ostrożnie rozważa wszelkie za i przeciw wykorzystywania wiki, tagowania lub blogów, to coraz więcej firm IT oferuje narzędzia internetowe, które są dopasowane do potrzeb nawet największych przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Więcej usług SaaS

Rośnie liczba producentów widzących przyszłość w oferowaniu oprogramowania jako usługi, a nie standardowej sprzedaży licencji - dołączył do nich Symantec, a także Microsoft, który systematycznie rozszerza programy wsparcia dla SaaS. Czytaj więcej »

Groźne sieci P2P

Sieci botnet już teraz stanowią duży problem, ale to dopiero zapowiedź kłopotów,jakie mogą nas spotkać już w bliskiej przyszłości za sprawą botnet P2P. Czytaj więcej »

Telekomunikacyjna rewolucja

Unified Communications to nieunikniona, ale wciąż nie do końca jasna perspektywa integracji różnych kanałów komunikacyjnychw jednolity system biznesowy. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Kreatywność potrzebna od zaraz

Kreatywność potrzebna od zaraz

Spada skuteczność tradycyjnych metod rekrutacji. Dlatego też w cenie jest kreatywność. Firmy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych metod poszukiwania pracowników. Jest to związane nie tylko z rosnącym popytem na specjalistów, ale także z ewolucją wymagań wobec kandydatów do pracy. Czytaj więcej »

Tworząc fale

W obliczu coraz większych problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników firmy coraz częściej szukają potencjalnych kandydatów już wśród studentów. Liczba różnego rodzaju praktyk jest na tyle duża, że aby zainteresować studentów ofertą, trzeba wymyślić coś specjalnego. Czytaj więcej »

Najlepiej sprawdzają się pracownicy

Na miejsce inwestycji w centrum rozwoju produktów IBS wybrał Wrocław, siedzibę polskiego oddziału i jeden z najtrudniejszych rynków pracy w Polsce. Czytaj więcej »

Utrzymać kontakt z kandydatami

Im trudniejsza sytuacja na rynku pracy, tym większa potrzeba automatyzacji procesów związanych z rekrutacją. Właśnie dlatego Polska Telefonia Cyfrowa wdrożyła SAP E-Recruiting. W ciągu pierwszego miesiąca pracy systemu w nowej Bazie Kandydatów Ery zarejestrowało się ponad 500 potencjalnych pracowników. Czytaj więcej »

ERP bez znaczenia?

Opublikowany cztery lata temu w Harvard Business Review tekst "IT doesn't matter" to najczęściej cytowany artykuł w historii branży IT. Publicysta amerykańskiego Infoworld Ephraim Schwartz pokusił się o równie radykalne sądy co do przyszłości pakietów ERP. Oto obszerne fragmenty tekstu wraz z komentarzami. Czytaj więcej »

Konteksty

W łączności z użytkownikiem

Rozmowa z Włodzimierzem Marcińskim, radcą ministrem, zastępcą dyrektora Biura Informatyki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Czytaj więcej »

Przestrzeń informacyjna

Przestrzeń informacyjna

Model rzeczywistości opisujący ją jedynie kategoriami materialno-energetycznymi i czasoprzestrzennymi nie wyjaśnia istoty informacji, co może być przeszkodą dla dalszego rozwoju informatyki. Czy jest tu miejsce na piąty wymiar? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Kompleksowa kontrola

Kompleksowa kontrola

Dobrą ocenę rzeczywistego poziomu bezpieczeństwa może dać audyt obejmujący nie tylko system IT, ale również pracowników, ich zwyczaje i odporność na ataki socjotechniczne. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Przypadkowy posiadacz

Wielokrotnie, gdy piszę w felietonach albo w blogu o kradzieży programów, to zaraz odzywa się ktoś, zwykle anonimowy, kto pyta mnie o moją przeszłość. Czasami zarzuca mi, że wielokrotnie przyznawałem się publicznie do używania kradzionego softu, co ma być argumentem na rzecz legalizacji kradzieży oraz potępieniem mego podłego charakteru o podwójnej moralności. Tymczasem sytuacja... Czytaj więcej »

Tylko niepoważnie

Serwery stron internetowych oferują statystyki, które na ogół są także udostępniane właścicielom stron. Dzięki nim można w prosty sposób określić popularność poszczególnych zasobów, częstotliwość oraz ilość odwiedzin, czy wreszcie wskazać lokalizacje, z których następują wywołania. Czytaj więcej »

Za duża baza

Czasami Czytelnicy dzielą się ze mną pouczającymi historiami z dziedziny informatyki, zawsze przy tym zastrzegając sobie anonimowość. Oto jedna z takich historii, po koniecznych zmianach chronią-cych tożsamość autora opowieści i jego pracodawcę. Czytaj więcej »

Tak jakoś

Lubię jeździć pociągami, ale nie przepadam za wagonami bez przedziałów, gdzie siedzi się jak w samolocie. Bywa jednak, szczególnie gdy bilet kupuje się w ostatniej chwili, że gdzie indziej miejsc wolnych nie ma. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...