powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 17-2007, 24 kwietnia 2007
17-2007 Computerworld nr 17-2007
Wiadomości

Latem spadną ceny połączeń roamingowych w UE

Unijne komisje parlamentarne zignorowały naciski operatorów telefonii komórkowej i poparły zmiany dotyczące roamingu proponowane przez Komisję Europejską. Zgodnie z jej propozycją abonenci europejskich sieci komórkowych nie powinni płacić więcej niż 0,40 euro (ok. 1,54 zł) za minutę połączenia telefonicznego w ramach roamingu. Opłata za minutę połączenia przychodzącego nie... Czytaj więcej »

PZU Życie nadal bez systemu za 400 mln zł

GraphTalk w PZU Życie nadal nie ruszył. System, którego wdrożenie szacowane jest na 400 mln zł, miał rozpocząć pracę w drugiej połowie 2006 r. Ubezpieczyciel utworzył rezerwę w wysokości 70 mln zł w związku z opóźnieniami. Informację o tym podał Puls Biznesu. Wdrożeniem GraphTalka zajmuje się konsorcjum amerykańskiej spółki CSC (producenta systemu) i Prokomu. Spółki... Czytaj więcej »

IKONKA będzie kontynuowana

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zbiera wnioski od gmin, które chcą wziąć udział w programie Ikonka cd. "Ikonka" to projekt realizowany przez MSWiA w ramach działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Google zwiększa zasięg reklamowy

Google przebiło ofertę Microsoftu (2 mld USD) i kupi firmę DoubleClick za 3,1 mld USD. Sprzedającymi są firmy Hellman & Friedman i JMI Equity. Transakcja ma się zakończyć w tym roku. Tym samym Google będzie miało jeszcze silniejszą pozycję na rynku reklamy online. Google zyska przede wszystkim na doświadczeniu DoubleClick z reklamą graficzną i rich-media. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

JAROSŁAW SAMONEK rozstał się z polskim oddziałem firmy Symantec. Tymczasowo zarządzanie firmą przejął SVEN SCHULDT, dyrektor regionalny na Europę Wschodnią. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniego kandydata na stanowisko country managera polskiego oddziału. Jarosław Samonek zarządzał spółką Symantec Polska przez ostatnie siedem lat. Sven Schuldt utrzymuje, że zmiany personalne... Czytaj więcej »

Windows Vista w architekturze sieciowej

Microsoft ogłosił dwa nowe programy licencyjne Windows Vista. Mają one pozwolić na legalne uruchamianie systemu w rozbudowanych sieciach firmowych, z wykorzystaniem architektury klient-serwer i technik wirtualizacji. Ma być to także pierwszy krok w stronę modelu licencji opartego na abonamencie. Nowe modele licencyjne są dostępne wyłącznie dla firm uczestniczących w programie Software... Czytaj więcej »

Polska dołączyła do ERCIM

Utworzone przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski PLERCIM stało się 18. członkiem organizacji Europejskiego Konsorcjum Badawczego w Dziedzinie Informatyki i Matematyki ERCIM. Celem ERCIM jest wspieranie współpracy między członkami europejskiej społeczności naukowej w dziedzinie technologii informatycznych i komunikacyjnych oraz matematyki stosowanej, jak również... Czytaj więcej »

NTT zadebiutował na GPW

Na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowała spółka NTT System. Cena emisyjna akcji wynosiła 4,50 zł, a kurs otwarcia PDA - 5,94 zł. Czytaj więcej »

Niebezpieczna luka w DNS Microsoftu

Nowo odkryta luka w systemach Windows dotyczy usługi nazw domenowych DNS. Wykorzystanie błędu może pozwolić niepowołanym osobom na przeprowadzenie ograniczonego ataku na komputer pracujący jako host DNS. Czytaj więcej »

Telefon od prezydenta

Telefon od prezydenta

Premier Jarosław Kaczyński grzmi, że jest pozbawiony bezpiecznej łączności i że pod tym względem było lepiej na początku lat 90. Sprawdźmy, jak jest naprawdę i w którą stronę zmierzają prace nad systemem łączności specjalnej. Czytaj więcej »

Czyja infrastruktura

Niezależnie od tego jak daleko można pójść nakładając na przedsiębiorców powinności interpretowane przez służby państwowe jako interes publiczny, skuteczne będą rozwiązania, które przedsiębiorcy uznają za zgodne z ich własną wizją. Czytaj więcej »

Wszyscy, wszędzie ze wszystkimi

Unified Communications to termin młody i bardzo pojemny. Każdy z dostawców ma własny pomysł na integrację firmowej komunikacji - niezależnie od miejsca czy stosowanego kanału kontaktu. Czytaj więcej »

W przekroju: Unified Communications

W przekroju: Unified Communications

Termin Unified Communications (UC) zyskał wielką popularność w 2006 roku, choć na razie częściej posługują się nim dostawcy niż potencjalni użytkownicy. IDC określa terminem UC integrację wszelkich sposobów komunikacji - telefonii IP, systemów audio i wideokonferencji oraz komunikatorów dostępnych z poziomu komputera osobistego lub urządzenia mobilnego. Unified Communications... Czytaj więcej »

Technologie

Energetyczna czarna dziura

Dynamiczny wzrost zapotrzebowania na energię i bardziej efektywne systemy chłodzenia w centrach przetwarzania danych zmusza do ich radykalnej modernizacji lub budowy nowych ośrodków. Czytaj więcej »

Wspólna oferta unixowa

Wspólna oferta unixowa

Rynek serwerów high-end odnotował zaskakująco wysoki wzrost, a producenci sprzętu nie ustają w poszukiwaniu metody podtrzymania tej tendencji. Niektórzy, jak Sun i Fujitsu, łączą siły. Czytaj więcej »

Serwery w kontenerze

Serwery w kontenerze

W USA powstała nowa koncepcja mobilnegocentrum danych. Dziesiątki serwerów i setki terabajtów pojemności dyskowych umieszczono w standardowym kontenerze o wymiarach 12,2 x 2,4 m. Czytaj więcej »

Skomplikowane życie projektanta

Budowa lub modernizacja centrum danych to coraz bardziej skomplikowany proces dopasowywania elementów konstrukcji pomieszczeń, serwerów, pamięci masowych, okablowania i urządzeń sieciowych, systemów zasilania, chłodzenia... Czytaj więcej »

Hamulec na dane

Deduplikacja danych to obiecująca technologia, która może doprowadzić do ograniczenia niepohamowanego wzrostu pojemności centrów danych. Czytaj więcej »

Fuzja dwóch standardów

Projekt nowego standardu FC over Ethernet może przyczynić się do zatarcia różnic między sieciami FC i Ethernet oraz ułatwić budowę heterogenicznych centrów danych, których architektura będzie projektowana bardziej pod kątem zapewnienia pożądanej funkcjonalności niż infrastrukturalnych ograniczeń technicznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Specjaliści z paszportem

Polska nie stała się drugą Irlandią dla informatyków z zagranicy. Globalizacja rynku pracy może jednak sprawić, że wkrótce firmy pozbędą się oporów przed zatrudnianiem specjalistów spoza Polski. Czytaj więcej »

Konteksty

Chętni do współpracy

Narzędzia IT są niezbędne do zarządzania wiedzą w firmie. Najważniejsza jest jednak kultura organizacyjna nastawiona na dzielenie się wiedzą. Czytaj więcej »

Najcenniejsza uwaga

Wiele wskazuje na to, że w dzisiejszym społeczeństwie postindustrialnym występują reguły ekonomiczne obce społeczeństwu przemysłowemu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Meandry klucza publicznego

Meandry klucza publicznego

Osoba, przed którą stanęło zadanie wdrożenia systemu bezpieczeństwa wykorzystującego infrastruktury PKI, w pierwszej chwili będzie zaskoczona ogromną ilością czynności, które należy wykonać, aby osiągnąć pozornie prosty cel. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ryzykanci

Siedzimy sobie świątecznie, jak zwykle, gadamy o tym i o tamtym, i już wydawało mi się, że skutecznie wymanewrowałem się z oglądania popisów rodzimej telewizji, aż tu któryś z nas, gadających, ten który chwilowo dzierżył władzę (czyli miał w rękach pilot), poszukując kolejnego satelitarnego radia z muzyką, włączył na moment jakiś program informacyjny. Czytaj więcej »

No LOGO?

Jednym z pierwszych pomysłów na nauczanie o komputerach w szkołach podstawowych było włączenie programowania w języku LOGO w zakres przedmiotu "informatyka". Czytaj więcej »

Przez wiedzę na skróty

Gdyby technologia nie gnała w tak zawziętym tempie do przodu, jej użytkownicy mieliby, mimo wszystko, chyba większy komfort. Nie znaczy to, że rozwój ten działa negatywnie na jakość produktów i środowiska, ale powoduje konieczność ustawicznego nadążania za nowinkami. Nie wszyscy ludzie są tym zachwyceni. Czytaj więcej »

Drukowana prywatność

Poszedłem ostatnio do kina na nostalgiczny film, czyli niemiecką historię o czasach DDR-u. Swoją drogą jest to już kolejny, niezliczony przypadek, gdy w Polsce tytuł "Życie na podsłuchu"1) od razu ujawnia całą treść filmu wbrew oryginałowi, który jest znacznie bardziej subtelny: "Das Leben der Anderen"2), czyli "Życie innych". Po angielsku zrobiono liczbę mnogą: "The lives of... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...