powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 15-2007, 10 kwietnia 2007
15-2007 Computerworld nr 15-2007
Wiadomości

Capgemini zatrudni w Katowicach

Capgemini planuje utworzenie co najmniej 410 miejsc pracy i zainwestowanie w ciągu pięciu lat prawie 3,5 mln zł w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE). Firma zamierza świadczyć tam usługi outsourcingu IT. "Od początku kwietnia prowadzimy nabór pracowników do tego projektu. W tym roku zatrudnimy ponad 100 osób" - mówi Joanna Nowocień, rzecznik prasowy Capgemini Polska.... Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

GRZEGORZ TOMASIAK, szef IBM Polska w latach 2001-2003, został dyrektorem wykonawczym ds. technologii i IT w Telekomunikacji Polskiej. Zastąpił na tym stanowisku Konrada Kobyleckiego. Według nieoficjalnych informacji, docelowo ma być odpowiedzialny za IT w TP i PTK Centertel, natomiast nadzór nad siecią telekomunikacyjną ma zostać przeniesiony do centrali France Telecom w Paryżu. Czytaj więcej »

Fuzje i przejęcia

Asseco przejmuje Safo... ATM kupuje Sputnik... MCI inwestuje w NetPress... Czytaj więcej »

NordicEdge tworzy oddział w Polsce

Szwedzka firma NordicEdge AB jest producentem - niezależnych od platformy - systemów zarządzania tożsamością oraz rozwiązań związanych z bezpieczeństwem dostępu do zasobów IT. Czytaj więcej »

Grupa ComputerLand zwiększa udziały w rynku GIS

Za prawie 3 mln zł ComputerLand dokupił 27% akcji szczecińskiego Geomaru, zwiększając swój udział w kapitale zakładowym tej spółki - zajmującej się systemami informacji przestrzennej - do ponad 81%. W 2004 r. za 3,2 mln zł przejął pierwsze 41% jej udziałów. W skład Grupy ComputerLand wchodzi też inna, działająca na rynku GIS firma - Hanslik Laboratorium Oprogramowania z... Czytaj więcej »

1,8 mln użytkowników DSL w Polsce

Tylko w ciągu ostatniego roku liczba abonentów szerokopasmowych łączy cyfrowych w Polsce wzrosła o 50,7%. W Unii Europejskiej ten wzrost wyniósł 36%. Czytaj więcej »

Wystartowała Nokia Siemens Networks

Z początkiem kwietnia br. rozpoczęła działalność Nokia Siemens Networks (NSN), utworzona w wyniku połączenia działów sieciowych Nokii i Siemensa. Czytaj więcej »

BLStream we Lwowie

Przedstawicielstwo BLStream we Lwowie ma pomóc w pozyskaniu klientów na rynku ukraińskim. Na czele lwowskiego oddziału stanie Roman Viktorovych Hankevych. W pierwszym roku BLStream zamierza zatrudnić w lwowskim oddziale co najmniej 40 osób. "Wierzymy, że Ukraina jest blisko związana z Polską oraz Unią Europejską, dlatego wybór Lwowa już od dawna był dla nas oczywisty. Czytaj więcej »

Zaproszenie do udziału w Raporcie systemy MRP II/ERP

Jak co roku przygotowujemy Raport Specjalny Zintegrowane systemy informatyczne do wspomagania zarządzania produkcją i dystrybucją MRP II/ERP. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

MEN wybrał pięć konsorcjów, które wybudują pracownie internetowe w 4859 szkołach, są nimi: ComputerLand i Aram (wartość kontraktu 48,75 mln zł), Comarch (43,67 mln zł), Betacom i MCSI (46,4 mln zł), ABG Ster-Projekt i Integrit (48,7 mln zł) oraz Winuel, Bull Polska i Taleks (42 mln zł)... Czytaj więcej »

Maszyna i trybiki

Maszyna i trybiki

Instytut Sobieskiego opublikował raport "Czy PESEL 2 jest potrzebny?". Jego twórcy oraz Piotr Piętak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkali się w naszej redakcji, aby dyskutować nad projektem PESEL 2. Czytaj więcej »

Analityczny ferment

Niedawne przejęcie Hyperion Solutions przez Oracle może oznaczać początek fali transakcji zmierzających do konsolidacji rynku. Najczęściej wymienianymi do przejęć są firmy Business Objects i Cognos. Czytaj więcej »

Widok z satelity

Jeszcze sześć lat temu Techmex kojarzył się z dystrybucją i komputerami marki Toshiba. Teraz udanie tworzy wizerunek firmy geoinformacyjnej zarabiającej na systemach GIS z wykorzystaniem samodzielnie pozyskanych zdjęć satelitarnych. Czytaj więcej »

Technologie
Biuro z przeglądarki

Biuro z przeglądarki

Najpopularniejszą, dostępną na rynku alternatywą dla Microsoft Office jest StarOffice i OpenOffice. Rośnie jednak liczba pakietów biurowych, które do pracy wymagają jedynie przeglądarki. Czytaj więcej »

Rozwój na dwa fronty

Rozwój na dwa fronty

Jeszcze w br. na rynek trafi Orcas, nowa wersja Microsoft Visual Studio. Rok później programiści będą mogli korzystaćz jej następnej edycji - Rosario. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo informacji

Na dorocznej edycji Cisco Forum 2007 w Zakopanem firma przedstawiła nową strategię wspierania bezpieczeństwa informacji w branży teleinformatycznej. Czytaj więcej »

CTIA: WiMAX wstępem do 4G

CTIA: WiMAX wstępem do 4G

Sprint Nextel ogłosił, że jako pierwszy operator na świecie zamierza wykorzystać technologię WiMAX do stworzenia sieci mobilnej czwartej generacji (4G). Czytaj więcej »

Zarządzanie

Arcyksiąże sieci

Rozmowa z Vintonem Cerfem, wiceprezesem i Głównym Ewangelistą Internetu w firmie Google, określanym mianem - nie na wyrost - ojca Internetu. Czytaj więcej »

Relacje na rozdrożu

Jeszcze kilka lat temu menedżerowie IT zarządzali relacjami z dostawcami, bazując na własnej intuicji. Odkąd popularność w Polsce zaczął zdobywać ITIL, czy zasady IT Governance, określające najlepsze praktyki w kontaktach z dostawcami, dyrektorzy IT muszą krytycznie przyjrzeć się swoim doświadczeniom i znaleźć sposób na wprowadzenie nowych reguł, nie rezygnując z wypracowanych... Czytaj więcej »

Konteksty

Cyfrowy wszechświat

Gwałtownie rośnie ilość cyfrowych danych i informacji na świecie. Do zarządzania nimi będzie potrzebna coraz bardziej wydajna infrastruktura teleinformatyczna. Czytaj więcej »

Najważniejszy wynalazek

Najważniejszy wynalazek

Możliwości stosowania technologii informatycznych w polityce wykraczają poza ich czysto narzędziowy charakter. Jesteśmy świadkami pierwszych, praktycznych eksperymentów na drodze do elektronicznej demokracji bezpośredniej. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Globalny Intrabotnet

Wolność i nieograniczony dostęp do Internetu to idea, z której skwapliwie korzystają również przestępcy, systematycznie rozwijając własną infrastrukturę sieci botnet. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rozsmarowywanie

Jednym z pomysłów, które przeszły przez polski światek informatyczny w ostatnich latach, była propozycja objęcia nazwy "informatyk" ochroną prawną - taką, jakiej podlega "lekarz" czy "doradca podatkowy". Czytaj więcej »

Powiastka po Wielkanocy

W trakcie zwiedzania zamku Malahide, niedaleko Dublina, przewodnik opowiada historię o czternastu członkach rodziny Talbotów, właścicieli zamku, którzy w dniu 1 lipca 1690 (według Kalendarza Juliańskiego) zasiedli tam do śniadania i z których ani jeden nie wrócił na kolację. Czytaj więcej »

Do ostatniej kropli krwi

Są sporty, w których walczy się do pierwszej kropli krwi, ale bywają również takie, gdzie walczy się do upadłego. Takim sportem bywa czasami samo życie lub niektóre jego aspekty. Czytaj więcej »

Pantoflarz z internetu

Podobno każdy ma w życiu szansę na piętnaście minut sławy. Niektórym, jak na przykład koledze felietoniście*, udaje się złapać swoją na tzw. Żyda. Niestety, na liście internetowej, która wywołuje emocje w pewnych gazetach ogólnopolskich oraz stacjach telewizyjnych, moje nazwisko, choć bez imienia, znajduje się od dawna. Nawet przedstawianie argumentów genetycznych** nic tu nie... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...