powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 11-2007, 13 marca 2007
11-2007 Computerworld nr 11-2007
Technologie - w skrócie

Nowa technologia optyczna Plasmona

Coraz częściej słychać głosy, że nadchodzi schyłek technologii optycznych, tymczasem Plasmon zapowiada kolejną wersję profesjonalnych płyt do archiwizacji - UDO2. Czytaj więcej »

Oracle zarządza cyklem życia bazy

Oracle zaprezentował nowe narzędzie do zarządzania cyklem życia informacji w swoich bazach danych. Czytaj więcej »

Biznesowe smartfony Asus

Asus zaprezentował smartfony P535 przeznaczone dla użytkowników biznesowych. Czytaj więcej »

Gigabitowy WiMAX

IEEE rozpoczął prace nad technologią WiMAX (określaną już przez niektórych jako technologia 4G), która pozwoli przesyłać dane drogą radiową z szybkością 1 Gb/s. IEEE zapowiada, że standard 802.16 m będzie gotowy w 2009 r. Czytaj więcej »

Monitorowanie transakcji zarządzania tożsamością

Wily Technology, firma należąca do CA, udostępnia oprogramowanie, które ma lokalizować przyczyny spadku wydajności na poziomie transakcji w czasie procesów logowania i uwierzytelniania użytkowników. Czytaj więcej »

Wiadomości

Porządki i fuzja

Fuzja ABG Ster-Projekt i Spinu powinna zakończyć się do końca czerwca.Łączące się firmy przyjęły strategię na lata 2007-2010, która zakłada m.in. umacnianie pozycji spółki jako producenta oprogramowania, dostawcy usług integratorskich i ekspansję zagraniczną. Niebawem ruszy także, założony przez ABG Spin, Instytut Innowacji i Społeczeństwa Informacyjnego - centrum... Czytaj więcej »

Krok w stronę nowoczesności

Po latach dyskusji GUGiK rozpoczął budowę wielofunkcyjnego systemu precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS, opartego na sieci naziemnych stacji referencyjnych odbierających sygnały z satelitów nawigacyjnych. Czytaj więcej »

Zmiany w geodezji

Zgodnie z nowym podziałem kompetencji w kierownictwie MSWiA, za dział administracji rządowej Geodezja i kartografia odpowiada wiceminister Piotr Piętak. Tym samym po raz pierwszy nadzór nad głównymi rejestrami państwowymi został przekazany jednej osobie. Czytaj więcej »

ATM kupi zagranicznego operatora

ATM miał zamiar kupić jednego z krajowych operatorów telekomunikacyjnych za pieniądze z przyszłej emisji akcji. Według nieoficjalnych informacji miał to być Crowley Data Poland. Jednak transakcja nie doszła do skutku. Czytaj więcej »

Oracle przejmuje Hyperion Solutions

Firma Oracle kupuje za 3,3 mld USD firmę Hyperion Solutions, specjalizującą się w aplikacjach EPM (Enterprise Performance Management) i rozwiązaniach Business Intelligence. Czytaj więcej »

Wyniki za rok 2006

Comarchu sięgnął w minionym roku 96,5 mln zł (jedna piąta łącznych przychodów), z czego 67 mln zł pochodziło z rynków europejskich… Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Dariusz Kucharski został nowym prezesem zarządu Surfland Systemy Komputerowe, co ma związek z planowanym na koniec tego roku debiutem spółki. Od 1 stycznia 2007 r. Dariusz Kucharski pracował na stanowisku dyrektora finansowego w firmie Surfland. Czytaj więcej »

Comp i CSS: plan połączenia podpisany

Majątek CSS zostanie przeniesiony na Comp. Akcjonariusze CSS otrzymają akcje Compu. Comp łącząc się z CSS ma zamiar stać się jedną z największych firm świadczących usługi IT. Czytaj więcej »

Potencjał HR

Wyzwól potencjał - Ludzie, Systemy, Technologie to podtytuł VIII Kongresu HR organizowanego przez firmę LST wspólnie z SAP i IBM w sopockim Grand Hotelu w dniach 15-16 marca br. Czytaj więcej »

O biznesie z SAS Institute

W hotelu Sofitel Victoria 22 marca br. odbędzie się Forum Biznesowe SAS Institute. Czytaj więcej »

Powstaje polski oddział Business Objects

BOPD sp. z o.o., wydzielona z początkiem 2006 r. z Premium Technology, została z początkiem marca przekształcona w Business Objects Polska sp. o.o. BOPD zajmowało się dystrybucją, wdrożeniami i wsparciem oprogramowania BO w Polsce. Szefem polskiego oddziału został Herve Renault, Ewa Franek ma odpowiadać za sprzedaż, a Ireneusz Chmielak za usługi. Czytaj więcej »

GTS Energis: zarządzane usługi telefonii IP dla SMB

Skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw (od 15 do 200 pracowników) oferta obejmuje dostarczenie wszystkich niezbędnych elementów infrastruktury teleinformatycznej, wsparcie techniczne oraz całość prac związanych z bieżącym zarządzaniem systemem. Czytaj więcej »

Polskie biuro First Data International

Firma jest dostawcą rozwiązań do obsługi handlu elektronicznego i płatności elektronicznych. Czytaj więcej »

Technologie
Duże korzyści spory sceptycyzm

Duże korzyści spory sceptycyzm

Outsourcing aplikacji SFA i CRM, a zwłaszcza korzystanie z nich w modelu Software-as-a-Service (SaaS), przynosi użytkownikom spore oszczędności. Mimo to usługom tego typu towarzyszy na rynku spory sceptycyzm. Czytaj więcej »

Czy zbliża się koniec Internetu?

Sieć zaczyna nie wytrzymywać obciążenia, a atak nadchodzi z dwóch stron - ruchu P2P, a także portali, które zaczynają masowo oferować usługi transmisji wideo. Na razie nikt nie ma jeszcze pomysłu, jak sobie z tym poradzić. Czytaj więcej »

Woda będzie chronić treści

Woda będzie chronić treści

Zdaniem specjalistów ewolucja systemów chłodzenia serwerów w kierunku technologii wykorzystujących płyny jest nieunikniona. Czytaj więcej »

Mitologia awaryjności dysków

Wyniki masowych badań stawiają pod znakiem zapytania powszechne opinie o niezawodności dysków SATA, SCSI i FC. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Więcej luzu!

Z Dariuszem Fabiszewskim, dyrektorem generalnym IBM Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Konteksty
Szukaj albo przepadnij

Szukaj albo przepadnij

Wyszukiwanie danych, informacji i wiedzy staje się w wieku Internetu bodaj najważniejszą kompetencją cywilizacyjną, podobnie jak wcześniej pisanie i czytanie. Czytaj więcej »

Konieczne zmiany

Z profesorem Mirosławem Millerem, koordynatorem Dolnośląskiego Centrum Zaawansowanych Technologii we Wrocławiu, rozmawiają Adam Jadczak i Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Nowa broń masowej zagłady

Systematyczny wzrost znaczenia globalnej sieci jako uniwersalnego medium komunikacyjnego zwiększa również zagrożenie wykorzystania jej jako broni w walce militarnej lub w celu zdobycia przewagi biznesowej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rozprawa z terminologią

Pewne pojęcia, tak jednoznaczne dla informatyków, mogą wzbudzać co najmniej mieszane reakcje u ludzi spoza branży. Dlatego istotne jest, w jakich okolicznościach i komu przychodzi zetknąć się z tą terminologią. Czytaj więcej »

Przepychaczka

Kiedy jakiś czas temu opisałem w blogu* typowe urządzenia domowe XXI wieku, to pomyślałem także o jeszcze jednym, a zdaje się niewymownym. Czytaj więcej »

Web minus 2.0

W początkach lat 90., gdy zaczynały u nas działać kablowe sieci telewizyjne i pojawiały się anteny satelitarne, bardzo popularny był program "Bitte laecheln" ("Uśmiech proszę..."), nadawany przez jakąś niemiecką stację. Pokazywano w nim nadsyłane przez widzów nagrania, przedstawiające sytuacje, które niezamierzenie stały się zabawne, gdyż ich bohaterom przydarzyło się coś... Czytaj więcej »

Pranie brudnych bitów

Praniem brudnych pieniędzy nazywamy przepuszczanie majątku pochodzącego z przestępstw przez legalnie działające firmy - by po takim zabiegu pieniądze wyglądały na "czyste", tj. pochodzące z całkiem legalnego źródła. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
A jednak się kręci

A jednak się kręci

Pytanie, czy technologia IT zwiększa produktywność - pracowników, przedsiębiorstw, całej gospodarki - od lat spędza sen z powiek ekonomistom, menedżerom, szefom działów ITi dostawcom systemów IT. Ostatnie badania rzucają na tę kwestię nowe światło. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...