powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2007

Wydanie 2/2007, 5 lutego 2007
2/2007
Prezentacje firmowe

Platforma Microsoft Azure

MicrosoftWprowadzenie dla programistów, inżynierów systemowych, architektów oraz menedżerów IT do platformy Microsoft Azure typu cloud. Architektura systemu, budowa podstawowych komponentów oraz krótki guide "Jak stworzyć własną aplikację na platformie Windows Azure".

Bezpieczeństwo i zarządzanie

Szyfrowanie od "końca do końca"

Wrażliwe dane osobowe bądź firmowe muszą być chronione podczas ich tworzenia, transmisji, operacji na nich i ich przechowywania. Szczególnie podczas transmisji w sieciach otwartych, takich jak Internet, a także podczas przechowywania w przenośnych nośnikach danych. Ochronę taką zapewnia szyfrowanie w układzie "end-to-end". Czytaj więcej »

A miał być taki piękny dzień...

A miał być taki piękny dzień...

Co należy wykonać, żeby właściwie zabezpieczyć "twardziela"? Co da się wyciągnąć z tak wdzięcznego źródła danych, jakim jest twardy dysk? Jak wygląda badanie na poziomie fizycznym, a jak na logicznym? Przedstawiamy podstawy powłamaniowej analizy systemów plików. Jest ona jednym z najtrudniejszych zagadnień w dziedzinie Computer Forensics. Czytaj więcej »

Infrastruktura
Zwiększanie wydajności sieci

Zwiększanie wydajności sieci

Co zrobić, gdy nasza sieć zaczyna się "zatykać"? Jaka jest najprostsza droga do poprawy sprawności sieci? Odpowiedź wydaje się prosta: zwiększyć liczbę łączy, przełączników, zamówić większą przepustowość u operatora. Jednak postępowanie takie, chociaż wydaje się naturalne, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem problemu zapchanej sieci. Można wydać fortunę na... Czytaj więcej »

Systemy chłodzenia dla serwerowni i centrów danych

Systemy chłodzenia dla serwerowni i centrów danych

Układy klimatyzacji i chłodzenia są ważną częścią infrastruktury sieciowej, która warunkuje wysoki poziom dostępności systemu teleinformatycznego. Czytaj więcej »

Free Space Optics bezprzewodowy kabel

Sieci szkieletowe wymagają transmisji rzędu kilku Gb/s, co skutecznie ogranicza możliwe rozwiązania do transmisji światłowodowej. W pewnych warunkach nie ma jednak możliwości położenia kabla światłowodowego. Wtedy pomocą mogą być łącza FSO (Free Space Optics), umożliwiające transmisję modulowanej wiązki przez atmosferę. FSO używa techniki laserowej do wysyłania danych w... Czytaj więcej »

Testy i porównania

W pogoni za lisem

W najnowszej przeglądarce Microsoftu - Internet Explorer 7 - poprawiono bezpieczeństwo i przeprojektowano interfejs użytkownika, ale w zakresie mechanizmów i obsługi standardów związanych z projektowaniem aplikacji przeglądarkowych nadal nie dorównuje ona najnowszej wersji browsera Mozilli - Firefox 2.0. Czytaj więcej »

Gra w 3G karty

Gra w 3G karty

Operatorzy komórkowi oferują mobilny dostęp do Internetu. Od niedawna także w technologii HSDPA, pozwalającej wg zapewnień operatorów osiągnąć transfery rzędu 1,8 Mb/s, a w przyszłości nawet 14 Mb/s. Coraz bardziej kuszące wydaje się zastąpienie łącza internetowego "Internetem z powietrza", który można ze sobą wszędzie zabrać. Spróbujmy porównać oferty i jakość usług... Czytaj więcej »

Router Edimax BR-6216MG

Router Edimax BR-6216MG

Istotnym elementem w sieci bezprzewodowej jest nie tylko prędkość połączenia, ale i zasięg. Jego zwiększenie odbywa się obecnie głównie przy wykorzystaniu MIMO. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Technologie stosowane w sieciach 802.11n

Standard 802.11n miał być wykorzystywany w sieciach domowych, ewentualnie małych firmach. Jednak technologia ta okazuje się na tyle atrakcyjna, że może być użyta w rozwiązaniach bezprzewodowych obsługujących nawet duże firmy. Z radiowych połączeń opartych na standardzie 802.11n mogą korzystać takie aplikacje, jak ERP czy CRM. Czytaj więcej »

Telekomunikacja
Ethernet dla operatorów

Ethernet dla operatorów

Platforma Carrier Ethernet jest postrzegana jako nowa technologia optycznego transportu standardowych ramek ethernetowych przez sieć teleinformatyczną w trybie "od końca do końca". Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla operatorów do transportowania aplikacji multimedialnych oraz potrójnych i poczwórnych usług, które zaczynają dominować w sieciach szerokopasmowych. Czytaj więcej »

FMC dla dużych i małych

Modny akronim, jakim w ostatnich latach stał się FMC (Fixed-Mobile Convergence), dotychczas kojarzony był z dużymi operatorami, którzy chcieli w ten sposób wyprzedzić konkurencję i pośrednio przygotować się na zmiany w podejściu do usług telekomunikacyjnych przez klientów. Obecnie zalety konwergencji coraz częściej dostrzegają również mniejsze firmy, które najczęściej... Czytaj więcej »

Świat w sieci

iProces o iTelefony

O tym, że firmy z branży IT pozywają się nawzajem za naruszanie własności intelektualnej, słyszy się dość często. Z reguły jednak sprawy te dotyczą zagnieżdżonych gdzieś głęboko fragmentów kodu, do którego zwykłemu śmiertelnikowi dotrzeć nie sposób. A nawet gdyby mu się to udało, to i tak niewiele by zrozumiał. Czytaj więcej »

Porady

Bezpieczeństwo bez przewodów

Bezprzewodowa transmisja danych zdefiniowana w standardach 802.11 to komfortowy sposób wymiany informacji między urządzeniami komputerowymi, który obok licznych zalet posiada jedną zasadniczą wadę. Jest nią nieograniczony dostęp do medium transmisyjnego, co odbija się na poziomie bezpieczeństwa zarówno infrastruktury sieciowej narażonej na nieautoryzowane wykorzystanie, jak i... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...