powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2000

Wydanie 4/2000, 1 kwietnia 2000
4/2000
Infrastruktura

ATMosfera niepewności

Poszukiwania precyzyjnych odpowiedzi na pytania o teraźniejszość oraz przyszłość najważniejszych technologii sieciowych są w świetle coraz liczniejszych innowacji stale na czasie i stale ważne. Od tych odpowiedzi

zależy przecież podejmowanie mniej lub bardziej trafnych decyzji inwestycyjnych. Czytaj więcej »

Jak to jest z QoS?

Konwergencja przetrwa lub zniknie w zależności od elastyczności wprowadzania jakości usług QoS opartej na sieciach protokołu IP, wspierających zdefiniowane reguły podziału zasobów. Na nieszczęście sieci oparte na tych regułach w zasadzie dopiero raczkują. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

NOSy w laboratorium testowym

Pojawiły się nowe wersje popularnych systemów operacyjnych, stosowanych powszechnie w sieciach przedsiębiorstw. Prezentujemy ocenę tych systemów opartą na wynikach testów przeprowadzonych na zlecenie tygodnika "Network World" (IDG) przez Centennial Networking Labs z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Raleigh. Czytaj więcej »

Metodologia testowania

Każdy z systemów testowany był na serwerach Compaq ProLiant 1600 z dwoma procesorami Pentium III 650MHz, buforem L2 - 512 kB i 640 MB RAM. Pamięć dyskowa to Compaq RAID Array 4214 z dyskami 14,9 GB, podłączona do sterownika Ultra2 SCSI oraz osobna pamięć zewnętrzna dla systemu operacyjnego o pojemności 9,1 GB, podłączona do drugiego sterownika Ultra 2 SCSI. Taka konfiguracja zwiększa... Czytaj więcej »

Komentarz do testu

Zaprezentowany ranking systemów operacyjnych wzbudzi zapewne wiele kontrowersji zarówno wśród czytelników, jak i zainteresowanych producentów oprogramowania. Celowe jest więc wyjaśnienie kilku kwestii związanych z kryteriami oceny. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Testowanie routerów dla grup roboczych

Jedną z możliwości optymalizowania szybkości transferu danych w sieciach lokalnych oraz intranetach jest stosowanie nowoczesnych routerów.

W laboratoriach Politechniki Berlińskiej poddano testom trzy takie urządzenia, zwracając szczególną uwagę na możliwość ich zastosowania w sieciach wydziałowych i w grupach roboczych oraz na właściwości multimedialne. Czytaj więcej »

Internet intranet

Dopalacze ośrodków webowych

Zestawy narzędzi poprawiające osiągi ośrodka webowego obejmują regulatory ruchu pakietów, urządzenia buforujące i rozdzielacze obciążeń. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Infrastruktura kluczy publicznych

Podstawową rolę w tworzeniu usług dostępnych elektronicznie spełniają techniki kryptograficzne, stosowane do uwierzytelniania dokumentów i osób, jak również do standardowej wymiany informacji. Usługi udostępniane publicznie, gwarantujące poufność, a także często niezaprzeczalność transakcji, muszą opierać się na technikach łatwych do rozpowszechniania. Jedną z takich... Czytaj więcej »

Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?

Rozwój usług elektronicznych i związane z tym otwarcie systemów komputerowych na świat zewnętrzny, jak również powszechność dostępu do Internetu, to warunki sprzyjające powstawaniu zagrożeń bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem w walce z takimi zagrożeniami jest rozpoznanie form, jakie mogą przybierać. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Nowy standard zabezpieczy sieci LAN

Znane są różne standardy służące do legalizacji zdalnych użytkowników. Obecnie pojawił się nowy, umożliwiający zdalne weryfikowanie użytkowników pracujących w sieciach LAN. Czytaj więcej »

Przełączniki webowe przejmują funkcje zapór ogniowych

Postęp w technologii przełączników webowych może przejawić się nie tylko w optymalizacji serwerów webowych – przełączniki te można wykorzystać do rozwiązania problemów z zaporami ogniowymi. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

1 czy 2 pary HDSL?

W czasach, gdy cena tony miedzi raczej rośnie niż maleje, koszty instalacji okablowania miedzianego znowu zaczynają odgrywać coraz większą rolę w infrastrukturze telekomunikacyjnej, większą niż kiedykolwiek przedtem. Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z rozszerzaniem pasma, wiele kompanii telekomunikacyjnych zaczyna wnikliwie śledzić rozwój bardziej zaawansowanych... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Niewolnicy Internetu

"Źle się dzieje w królestwie... nowych technologii", tak aktualizują słynny tekst szekspirowski ci, co są rozczarowani nie spełnionymi nadziejami na szybkie i łatwe dojście do wielkich fortun dzięki pracy w firmach internetowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...