powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 03-2007, 15 stycznia 2007
03-2007 Computerworld nr 03-2007
Technologie - w skrócie

CafeFirma dla Windows i Linux

DGCS wprowadziła do sprzedaży CafeFirma System 5.0 – nową, rozbudowaną wersję oprogramowania do wspomagania zarządzania małymi lub średnimi przedsiębiorstwami, która może pracować pod kontrolą Windows lub Linux. Czytaj więcej »

Dziury w NAC

Cisco poinformowało o wykryciu dwóch poważnych dziur w oprogramowaniu Cisco Clean Access, będącym elementem systemu bezpieczeństwa sieci NAC (Network Access Control). Czytaj więcej »

Korporacyjne przełączniki D-Link

D-Link wprowadził do sprzedaży nową serię DGS-3600 korporacyjnych przełączników xStack. Czytaj więcej »

BEA wirtualizuje aplikacje Java

BEA Systems zapowiada wprowadzenie oprogramowania do wirtualizacji aplikacji Java będącego elementem nowej platformy SOA 360o, która ma się pojawić na rynku w tym roku. Czytaj więcej »

IBM ułatwia wdrażanie SOA

IBM wprowadził Rational Software Delivery Platform 7.0 – zestaw narzędzi dla programistów przeznaczonych m.in. do wspomagania projektowania, wdrażania i zarządzania architekturą systemów SOA (Service Oriented Architecture) w środowiskach rozproszonych geograficznie. Czytaj więcej »

Wiadomości

Usługa czy oprogramowanie

Według IDC w najbliższych miesiącach oprogramowaniedostarczane jako usługa (SaaS) ma być jednym z ważniejszych celów inwestycyjnych dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

System na własną rękę

Pat z wyborem konsultanta systemu PESEL 2 obraca się przeciw branży. Piotr Piętak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zapowiada, że jeśli nawet zostanie wybrana taka firma, to jej rola sprowadzi się do parafowania dokumentów następnych przetargów przygotowanych przez urzędników MSWiA. Czytaj więcej »

Masowy cyfrowy świat

Mniej fajerwerków i "cudownych" technologii, a więcej prezentacji zapowiadanych od lat trendów, choć często ilustrowanych innowacyjnymi produktami i zapowiedziami ciekawych rozwiązań technicznych - tak wyglądały targi CES 2007. Czytaj więcej »

Czystośći prostota

Rozmowa z Pawłem Gustawem, dyrektoremds. rozwoju w firmie BOPD sp. z o.o., która jest przedstawicielem Business Objects w Polsce. Czytaj więcej »

ABG Ster-Projektkupuje i sprzedaje

Porządków w Grupie Prokom ciąg dalszy. ABG Ster-Projekt kupuje spółkę Radcomp od warszawskiego Compu. Czytaj więcej »

Specjalizacja komputery mainframe

W Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej (WSHE) powstał osobny kierunek poświęcony platformie IBM mainframe. Czytaj więcej »

Cisco wynajmuje routery

Cisco Polska i ABC Data wspólnie – w ramach programu „Port Cisco” – będą wynajmować przełączniki sieciowe w cenie 10 zł miesięcznie. Czytaj więcej »

Teta kupuje Pyton Management

Teta przejmie wrocławską spółkę Pyton Management, specjalizującą się w zarządzaniu wiedzą i e-learningu. Spółki podpisały odpowiednią umowę ramową. Teta będzie kupować udziały w Pyton Management w trzech etapach. Czytaj więcej »

Nowe serwisy internetowe IDG poland

SecurityStandard.pl i StorageStandard.pl to najnowsze wertykalne serwisy internetowe przygotowane przez IDG Poland. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Po mBanku (umowa z Polkomtelem) i Polsacie Cyfrowym (Polska Telefonia Cyfrowa), Avon Cosmetics Polska został wirtualnym operatorem komórkowym... Czytaj więcej »

MSWiA: 900 mln zł na IT

Informatyzacja administracji pochłonie w najbliższym czasie 900 mln zł - informuje Rzeczpospolita, powołując się na rządowy plan informatyzacji, który w lutym ma zostać przyjęty przez rząd. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Jacek Stochlak zosał dyrektorem Działu Enterprise and New Business w polskim oddziale Fujitsu Siemens Computers. W połowie 2006 r. odszedł on ze stanowiska szefa działu HP Services. Czytaj więcej »

SIS II na czas, ale droższy?

Unieważnienie konkursu na Krajowy System Informatyczny z Centralnym Węzłem Polskiego Komponentu SIS II i VIS (system informacji wizowej) może nawet o 10 mln euro zwiększyć koszty budowy tego rozwiązania- powiedział PAP Grzegorz Bliźniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Czytaj więcej »

Dziuraw mBanku?

Jak doniósł serwis Hacking.pl, w systemie zabezpieczeń mBanku wykryto lukę umożliwiającą nieautoryzowany dostęp do internetowych kont bankowych. Czytaj więcej »

Do bazy prosto z radiowozu

Policja chce, aby więcej patroli miało mobilny dostęp do policyjnych baz danych. Czytaj więcej »

Asseco i Softbank już razem

Sąd zarejestrował połączenie Asseco Poland i Softbanku. Czytaj więcej »

DebiutInfovide-Matrix

Infovide-Matrix sprzedało w ofercie publicznej 1,3 mln akcji oferowanych po 25 zł. Czytaj więcej »

PVT na GPW w 2008 r.

Zależna od Prokom Software i mająca przekształcić się w Asseco Czech czeska spółka PVT rozważa wejście na warszawską giełdę w przyszłym roku - informuje Reuters, powołując się na tygodnik Euro. Czytaj więcej »

Procad po 35 zł

Na początku stycznia zakończyły się zapisy na akcje gdańskiej spółki informatycznej Procad, która szykuje się do debiutu na GPW. Czytaj więcej »

Technologie
Przetasowaniana rynku

Przetasowaniana rynku

Ubiegłoroczne decyzje biznesowe Sun Microsystems, Borlanda, Novella, Microsoftu i Oracle'a mogą mieć ogromny wpływ na rynek narzędzi programistycznych. Czytaj więcej »

Miarka do miarki

Sposoby mierzenia wydajności pamięci masowych stają się coraz ważniejszym tematem dla użytkowników tych rozwiązań. Czytaj więcej »

Oczekiwaniena mobilność

Choć w tym roku mają zostać uruchomione pierwsze instalacje mobilnych sieci WiMAX, to wciąż pozostaje wiele niewyjaśnionych kwestii dotyczących tej technologii. Czytaj więcej »

Superturbo dla serwerów Java

Azul Systems wprowadza na rynek drugą generację urządzeń Vega wyposażonych w procesory 48-rdzeniowe. Czytaj więcej »

Przyspieszenie na dysku

Flash w dyskach, a nie na płycie... Tak mówią jednymgłosem konkurenci na rynku napędów dyskowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Piszemy czy kupujemy

Piszemy czy kupujemy

W każdej firmie, która chce się rozwijać, prędzej czy później może pojawić się zapotrzebowanie na nowy system informatyczny. Bez względu na to, czy potrzeba systemu narastała latami, była wynikiem zmiany logiki procesu biznesowegoczy pojawienia się nowegozarządu, analiza wdrożeniaprzyszłego systemu możedotknąć kwestii,kto ma go stworzyć.I nie chodzi o wybórkonkretnej... Czytaj więcej »

Konteksty
Wszechświat jako informacja

Wszechświat jako informacja

Najwcześniej i najpełniej znaczenie kategorii informacji zostało spożytkowane w fizyce, ściślej - w termodynamice, poprzez zdefiniowanie pojęcia entropii. Czytaj więcej »

Traktat o papierowym państwie

Zapomnijmy jak najszybciej o tzw. e-administracji! Niech powstanie za toogólnokrajowy System Informacyjny Zarządzania Państwem (SIZP),by zapobiec chaosowi organizacyjnemu przy wprowadzaniu nowych zadań publicznych. Tylko w ten sposób można powstrzymać resortowość i centralizm administracji rodem z komunizmu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Nowy rok i stare wyzwania

Nowy rok i stare wyzwania

Bezpieczeństwo infrastruktury IT od lat należy do najważniejszych tematów związanych z rozwojem i modernizacją systemów. Mimo postępu technologii i pojawiania się nowych rozwiązań zabezpieczających poziom zagrożeń wciąż pozostaje wysoki i nic nie wskazuje, by w tym roku miało się to zmienić. Czytaj więcej »

Małe skrypty duży problem

Małe skrypty duży problem

Skryptowe techniki włamań do serwerów WWW nie należą do zaawansowanych technologii hakerskich, ale łatwość ich użycia każe zwrócić uwagę na podstawowezasady zabezpieczeń kodu, co niestety wciąż nie jest regułą. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Prawo autora do utwora

Założeniem każdego chyba systemu podatkowego jest kilkakrotne opodatkowanie tych samych w istocie dochodów. Czytaj więcej »

Biegiem do biegłego

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem artykuł Krzysztofa Gienasa "Awatar na sprzedaż" (CW 48/2006). Czytaj więcej »

Kartka papieru

Pomimo powszechnego stosowania systemów komputerowych ilość zużywanego papieru nie wydaje się maleć. Znacząco przyczynia się do tego rosnąca sprawozdawczość wszelakiej maści i łatwy dostęp do urządzeń drukujących. Czytaj więcej »

Odzew od zer

Zdaje się, że powoli, po okresie zachłyśnięcia się możliwościami Internetu, coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać czarną stronę technologii. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Pod umiarkowanym nadzorem

Ograniczone zasoby i bariery komunikacyjne to podstawowe utrudnienia w sprawnej realizacji projektów informatycznych. Nie da się ich uniknąć. Można co najwyżej zmniejszyć ich znaczenie. Pomocne mogą okazać się tu narzędzia IT wspomagające zarządzanie projektem. Pod warunkiem, że są stosowane rozsądnie i z umiarem. Inaczej same mogą stać się zagrożeniem dla efektywnej pracy... Czytaj więcej »

Nowe wyzwania dla systemów

Nowe wyzwania dla systemów

Rosnące wymagania sprawiają, że nowoczesne rozwiązania wspomagające zarządzanie projektami coraz bardziej przypominają platformę integrującą dane pochodzące z różnych aplikacji biznesowych. Czytaj więcej »

Różne modele przywództwa

Różne modele przywództwa

Charyzmatyczny lider czy skrupulatny egzekutor harmonogramów? Najlepiej gdy osoby zarządzające projektem łączą w sobie cechy kilku modeli przywództwa. Czytaj więcej »

Prawdziwy lider projektów

Prawdziwy lider projektów

Każdy projekt wymaga lidera.Nie administratora, czy koordynatora,ale wizjonera, entuzjasty, nawet pracoholika, zachowującego zimną kreww najtrudniejszych sytuacjach. Czytaj więcej »

Trudne wybory

Trudne wybory

W zawód kierownika projektów wpisanych jest wiele dylematów etycznych. Świadomość ich istnienia ułatwi codzienne prowadzenie projektów. Czytaj więcej »

Więcej niż papier

Więcej niż papier

Jeszcze cztery lata temu w Polsce było zaledwie kilku certyfikowanych menedżerów projektów. Uzyskali oni certyfikaty za granicą. Dopiero w 2002 r. pojawiły się pierwsze szkolenia z zarządzania projektami uznawane przez międzynarodową organizację zrzeszającą menedżerów projektów Project Management Institute (PMI). Ich liczba stale rośnie. Czytaj więcej »

Kiedy projektów jest za dużo

Budowa biura projektów (Project Management Office) to przedsięwzięcie, które wymaga rewolucji w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstwa, strategicznej wizji wykraczającej poza doraźne usprawnienia, a także... odrobiny niekonwencjonalnego myślenia. Czytaj więcej »

W projektowym tyglu

W projektowym tyglu

Po programistach przyszła moda na kierowników projektów. Polscy menedżerowie i firmy IT zarządzają projektami na całym świecie. Podstawowym problemem, jaki napotykają podczas ich realizacji, jest oczywiście komunikacja. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia

Gartner przedstawiłcoroczny raport poświęcony wyzwaniom stojącym przed szefami działów IT, mogącym przełożyć się na postanowienia, które ci postawią przed sobą. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...