powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2007

Wydanie 1-2-2007, 5 stycznia 2007
1-2-2007 Computerworld nr 1-2-2007
Wiadomości
Nowa PlaNETa

Nowa PlaNETa

To, jak nowinki IT wpływać będą na nasze życie, zależy od wielu czynników, z których dwa wydają się najważniejsze: strategie korporacyjną w zakresie sprzętu, oprogramowania i zawartości oraz realnie odczuwane potrzeby komunikacyjne użytkowników. Czytaj więcej »

Nie patrz na palec!

Nie patrz na palec!

Jak mówi chińskie przysłowie - „gdy palec wskazuje księżyc, głupiec patrzy na palec". Ostatecznie to nie wybór nowych technologii zadecyduje o tym, jak będzie wyglądać świat jutra. Problem w tym, czy te nowe rozwiązania znajdą swoje miejsce w naszej kulturze i życiu codziennym. I w tym, jak będą wyglądać relacje między producentami i konsumentami. Czytaj więcej »

Jesteś wart tyle co twoja sieć

Z Alexandrem Bardem, współautorem książki "Netokracja. Nowa elita władzy i życie po kapitalizmie", rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Szukam więc jestem

Obserwacja aktualnych trendów technologicznych i społecznych pokazuje, że zamiast epoki sztucznej inteligencji nadchodzi raczej epoka inteligencji zbiorowej połączonej z powszechną, aktywną konsumpcją. Czytaj więcej »

W ciągłym kryzysie

Z profesorem Piotrem Płoszajskim, prorektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Spojrzenie w przeszłość

Spojrzenie w przeszłość

W trzydziestą rocznicę założenia Warszawskiego Instytutu Pikotechnologicznego z jego dyrektorem profesorem Janem Przełomowskim rozmawia Jarosław Badurek (rozmowę przeprowadzono 25 listopada 2060 r.). Czytaj więcej »

Ocean technologii, wiatr zmian, burza sporów

Dynamiczny postęp technologii,jakiego świadkami byliśmy w końcu XX i przez pierwszą dekadę XXI w., sprawił, że urządzenia komputerowe stały się wszechobecne. Druga dekada upływa pod znakiem megatrendów, jakimi są mobilność, przezroczystość środków technicznych, pojawienie się i narastanie smogu informacyjnego oraz przemiany społeczne związane z informatyką. Czytaj więcej »

Kosmos rozpaczy i złudzeń

Ze Stefanem Chwinem, pisarzem, profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Oplecione społeczeństwo

O przyszłości kontroli społecznej i technologiach informatycznych w siedmiu odsłonach. Czytaj więcej »

Alcatel-Lucent ma szefa

Kierowaniem znajdujących się w procesie fuzji polskich oddziałów firm Alcatel i Lucent Technologies zajmie się Andrzej Dulka, dyrektor generalny Lucenta na Polskę i Czechy. Czytaj więcej »

ATMAN: 10 Gb/s w szkielecie

Firma ATM, operator sieci ATMAN, zamierza przebudować najważniejsze węzły w sieciach MAN i szkielecie krajowym, tak aby dostosować je do obsługi ruchu 10 Gb/s. Czytaj więcej »

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego

Senatorzy właściwie bez zmian przegłosowali nowelizację Prawa telekomunikacyjnego dotyczącą uprawnień Urzędu Komunikacji Elektronicznej i sposobów gospodarowania częstotliwościami. Czytaj więcej »

Powraca koncepcja KOTa

Ireneusz Dąbrowski, wiceminister resortu skarbu, powiedział, że do końca stycznia powinna być gotowa koncepcja utworzenia Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego (KOT). Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Do 2012 r. podatnicy powinni rozliczać się z fiskusem elektronicznie, na e-Deklaracje wydamy 152 mln zł, a na e-Podatki 171 mln zł; nowy system będzie stosowany tylko z kartą elektroniczną... Czytaj więcej »

Technologie
W gąszczu treści

W gąszczu treści

Według szacunków zaledwie 40% projektów dotyczących zarządzania treścią zostaje zakończonych sukcesem. To poniżej średniej wartości dla wszystkich projektów IT, która wynosi ok. 50%. Przyczyny tak częstych porażek są związane przede wszystkim z nazbyt skomplikowanymi interfejsami użytkownika w systemach CMS. Czytaj więcej »

Gdzie z tym indeksem

W dłuższej perspektywie usługi indeksujące zostaną oddzielone od architektur pozwalających na podłączenie wielu indeksów. Wiele wskazuje też, że indeksowanie stanie się funkcją systemów plików. Czytaj więcej »

Niepewna przyszłość

Niepewna przyszłość

Wraz ze wzrastającą popularnością smartfonów rośnie konkurencja wśród producentów mobilnych systemów operacyjnych - Symbian, Windows Mobile i Linux. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Znakomita firma usługowa

Kiedyś dość trudno było odciąć się od tego, co pokazują w telewizji. Przyszedł człowiek w odwiedziny, a tu "Tylko chwila, zaraz ten odcinek się skończy...". No i chcąc nie chcąc oglądało się to coś i słuchało na ten temat dyskusji. I nie sposób było nie wiedzieć co to Bonanza i kto to Hans Klos. Czytaj więcej »

Gwizdy i oklaski

Wędrując po zasobach Internetu pozostawiamy ślady po sobie. Każde kliknięcie na stronie generuje informację, która może być następnie poddana analizie lub puszczona płazem. Bywają też miejsca, gdzie pozostawiamy wyraźniejsze ślady bytności. Są to komentarze pod artykułami. Czytaj więcej »

No nie, znowu o przeprowadzce

Dzisiejszy felieton, pierwszy w 2007 roku, został zatytułowany w sposób całkowicie adekwatny do spodziewanej reakcji wielu Czytelników. Otóż jeśli zajrzycie Państwo do spisu moich felietonów z lat ubiegłych (od roku 1995), to łatwo zauważycie, że w ciągu 12 lat przeprowadziłem się 6 razy*. Oczywiście nie za każdym razem o tym informowałem, bo nie za każdym razem działo się... Czytaj więcej »

Nadzieją się cieszą

Gwiazda wysoko lśniła na niebie, wskazując kierunek zachodni. Do świtu było jeszcze daleko, więc od chłodu grabiały ręce. Trzy postaci szybko maszerowały po ledwie widocznej w blasku księżyca drodze. Spieszyli się, bo wiedzieli, że tej nocy stanie się coś ważnego i muszą dotrzeć do bielejącego w oddali miasta. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...