powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2006

Wydanie 12/2006, 7 grudnia 2006
12/2006
Infrastruktura
Duża maszyna do ciężkiej pracy

Duża maszyna do ciężkiej pracy

Mainframe'y wielu osobom kojarzą się z dużymi szafami z lat 70-80. Przez wielu wskazywane są jako przestarzała technologia. Tymczasem ich twórca, firma IBM, próbuje stawić czoła nowym wymaganiom branży IT, wprowadzając do mainframe'ów m.in. system Linux. Czy rynek systemów mainframe czeka druga młodość? Czytaj więcej »

Zasilanie w szafach teleinformatycznych 19"

Zasilanie w szafach teleinformatycznych 19"

W celu większej integracji elementów podsystemu zasilania coraz częściej odchodzi się od budowy systemów projektowanych od podstaw i dedykowanych konkretnej aplikacji, zwracając się ku gotowym, standaryzowanym konstrukcjom. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia
Czy open source jest innowacyjne?

Czy open source jest innowacyjne?

Słyszy się, że projekty open source nie są innowacyjne, tylko naśladowcze. Jest to z pewnością teza, w którą święcie wierzą producenci oprogramowania komercyjnego. Jeśli przyjrzeć się najbardziej znanym, wykorzystywanym dziś w przedsiębiorstwach rozwiązaniom open source, można by się skłaniać do takiego poglądu. Ale nie jest to regułą. Czytaj więcej »

Testy i porównania
MIMO - szybki, ale niekompatybilny

MIMO - szybki, ale niekompatybilny

Sprzęt "draft n" osiąga prędkość transferu prawie 100 Mb/s, ale kompatybilność rozwiązań różnych producentów to już kwestia przypadku. Czytaj więcej »

Baza danych IBM DB2 Viper

Baza danych IBM DB2 Viper

Nowy, technologicznie zaawansowany serwer XML ma wg IBM zmienić oblicze baz danych. Najnowsza reinkarnacja szacownej bazy danych przełamuje dotychczasowe bariery, wprowadzając możliwość przechowywania danych XML w naturalnej postaci. Czytaj więcej »

Secure Computing SnapGear SG565

Secure Computing SnapGear SG565

"Kombajny" realizujące kompleksowe zabezpieczenie styku z Internetem i oferujące jednocześnie system antywirusowy, antyspamowy, zaporę ogniową, system wykrywania intruzów itp. były dotychczas przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw. Obecnie pojawia się coraz więcej urządzeń przeznaczonych dla małych i średnich. W ich gronie Secure Computing ze SnapGear SG565 z pewnością się... Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo
Czy już czas na podpis?

Czy już czas na podpis?

Podpis elektroniczny to temat ostatnio znów gorący. Nie dlatego jednak, że to nowa technologia, bo ta funkcjonuje już od kilkunastu dobrych lat. Podpis elektroniczny zaczyna torować sobie drogę w naszym systemie prawnym. Wszystko to odbywa się jednak dość opieszale i stwarza wrażenie chaosu. O co w tym wszystkim chodzi i jak w tej chwili wygląda sytuacja podpisu w Polsce? Czytaj więcej »

Google i hakerzy

Google i hakerzy

Czy Google może być najbardziej niebezpieczną stroną w Internecie? Przy pomocy nieodpowiedzialnych (lub niewystarczająco wyszkolonych) administratorów - na pewno tak. Nazwy użytkowników, hasła, parametry konfiguracyjne urządzeń, wersje wykorzystywanego oprogramowania - na wyciągnięcie ręki. Czytaj więcej »

Wyszukiwarki i marketing

Mało kto jeszcze wierzy, iż wyświetlane wyniki przeszukiwań Internetu są całkowicie pozbawione ingerencji operatorów systemów wyszukiwawczych. Nie ma rzecz jasna mowy o ręcznej modyfikacji sposobu przedstawiania informacji, lecz chodzi o zabiegi marketingowe. Czytaj więcej »

Hasła w systemach operacyjnych i aplikacjach

Hasła w systemach operacyjnych i aplikacjach

Hasła to najbardziej popularna metoda uwierzytelniania. Stosujemy je nie tylko, gdy szyfrujemy jakieś dane, ale również, gdy włączamy komputer, korzystamy z poczty elektronicznej, logujemy się na stronach WWW. Umożliwiają nam potwierdzenie naszej tożsamości. Dzięki nim uzyskujemy uprawnienia do wykonywania pewnych operacji czy dostęp do zasobów. Dlatego hasła są szczególnie... Czytaj więcej »

Nowe technologie
AoE integruje Ethernet z ATA

AoE integruje Ethernet z ATA

Aplikacje przetwarzają coraz większe ilości danych, które należy następnie przechowywać na dyskach twardych. Szkopuł w tym, że serwery nie są pod tym względem elastyczne, gdyż można do nich dołączać ograniczoną liczbę dysków twardych. Z pomocą przychodzą wtedy sieciowe systemy pamięci masowych (Storage Area Network). Czytaj więcej »

Telekomunikacja
Jaki mobilny standard w przyszłości?

Jaki mobilny standard w przyszłości?

Dzisiaj WiMAX to stacjonarne szerokopasmowe systemy bezprzewodowe. Rozwój i kolejne wdrożenia systemów 802.16a/d to już codzienność. Tymczasem grupy robocze IEEE pracują nad propozycją mobilnego standardu. 802.16e (WiMAX) oraz 802.20 (MobileFi) będą definiować mobilny, szerokopasmowy i bezprzewodowy interfejs. Na pozór oba standardy są bardzo podobne, w rzeczywistości znacznie się... Czytaj więcej »

Świat w sieci
50 lat twardego dysku

50 lat twardego dysku

Bez wielkiego rozgłosu przeszła nam bardzo ważna rocznica w branży komputerowej - 50-lecie magnetycznego twardego dysku, którego pierwszy publiczny pokaz odbył się w 1956 r. Urządzenie, które na całe lata zmieniło rynek pamięci masowych, zaprezentowała firma IBM w swoim komputerze RAMAC 305. Pierwszy na świecie dysk nazywał się oficjalnie IBM 350 Disk Unit. Czytaj więcej »

Porady
Bezprzewodowi intruzi

Bezprzewodowi intruzi

Pytanie: W jaki sposób bronić się przed obcymi punktami dostępowymi? Jak wybrać system wykrywania intruzów? Czytaj więcej »

Monitorowanie za darmo

Monitorowanie za darmo

Pytanie: Jaki darmowy program do monitorowania sieci jest wart polecenia? Czytaj więcej »

Kłopoty z WWW

Pytanie: Otrzymałem komunikat od zdalnego pracownika, który nie może dostać się na naszą firmową stronę WWW. Z e-maila wynika, że klient otrzymuje komunikat: "Żądana strona nie może zostać wyświetlona". Nikt inny nie zgłaszał podobnego problemu. Jak mogę go rozwiązać? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...