powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 46-2006, 11 grudnia 2006
46-2006 Computerworld nr 46-2006
Prezentacje firmowe

HP Business Journal - Lato 2011

HPPo pierwsze, bądź liderem swojego życia - wywiad z Jackiem Santorskim / Azoty Tarnów SA - Historia sukcesu / Kompleksowy Cloud Computing w ATM SA - historia sukcesu / Bezpieczeństwo w chmurze, wyzwania i strategia” - Raport / Technologia jako fundament innowacyjnych usług / Optymalizacja floty drukującej / Z nami łatwiej zdecydować - Poradnik

Technologie - w skrócie

Zielone światło dla Ethernet 100 Gb/s

W połowie 2006 r. IEEE rozpoczęła prace nad kolejną wersją Ethernetu, który ma przesyłać pakiety z szybkością większą niż 10 Gb/s. Czytaj więcej »

Najszybsza pamięć masowa

Texas Memory Systems zaprezentowała RamSan - system pamięci masowej zawierający dyski typu SSD (Solid State Disc), wykorzystujące pamięciowe układy scalone - który oferuje rekordowo krótki czas dostępu, 600 razy mniejszy niż w wypadku pamięci ze standardowymi napędami dyskowymi i porównywalny do szybkości dostępu do danych zapisanych w pamięci RAM. Czytaj więcej »

Gigabitowe porty dla stacji Wi-Fi

Atheros zamierza wprowadzić interfejsy Gigabit Ethernet do wszystkich kontrolerów przeznaczonych dla bezprzewodowych stacji Wi-Fi. Czytaj więcej »

Zabezpieczanie zdalnego dostępu

BlueCoat zapowiada wprowadzenie do oferty oprogramowania SG Client, umożliwiającego m.in. zabezpieczanie zdalnego dostępu do sieci firmowej realizowanego przez telepracowników lub użytkowników mobilnych. Czytaj więcej »

Wiadomości

Patent na sądowe rejestry

Od sześciu lat kolejne rządy obiecywały udostępnianie drogą elektroniczną dokumentów z Krajowego Rejestru Sądowego, rejestru zastawów czy odpisów z ksiąg wieczystych. Czytaj więcej »

Silniejsi i bardziej zyskowni

Ograniczenie kosztów, stworzenie zespołów ekspertów sektorowych, większy udział w sprzedaży rozwiązań własnych - to strategia spółki powstałej po połączeniu ComputerLandu i Emaxu. Czytaj więcej »

Wirtualizacja środowisk PC

Być może już wkrótce komputery używane w pracy staną się własnością pracowników, a nie firm. Czytaj więcej »

Alcatel i Lucent zamykają fuzję

Alcatel i Lucent zamykają fuzję

Od 1 grudnia br. pod wodzą Patricii Russo Alcatel i Lucent Technologies formalnie rozpoczęły działalność jako jeden podmiot. Nowy koncern o nazwie Alcatel-Lucent będzie miał 79 tys. pracowników, z czego 23 tys. to inżynierowie zatrudnieni w działach badawczo-rozwojowych. Alcatel-Lucent ma oddziały w 130 krajach. Proces pełnej integracji wszystkich struktur obu przedsiębiorstw może... Czytaj więcej »

Rząd obiecuje najbiedniejszym darmowy Internet

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zadecydowało, ile środków unijnych trafi na informatyzację Polski w latach 2007-2013. Na zapewnienie dostępu do Internetu najuboższym, informatyzację administracji oraz małych i średnich przedsiębiorstw może zostać przeznaczone nawet 4 mld euro. Czytaj więcej »

Vista i Office 2007 u użytkowników korporacyjnych

Vista i Office 2007 u użytkowników korporacyjnych

Windows Vista zadebiutował w Polsce, co prawda na razie wyłącznie w świecie korporacji korzystających z licencji wielostanowiskowych. Równolegle z wersją Business tego systemu operacyjnego na rynek wprowadzono Microsoft Office System 2007. Czytaj więcej »

Praktycznie o zastosowaniach SOA

Podczas europejskiej edycji BEA World w kuluarach często było słychać język polski. Jedną z prezentacji prowadzili zaś autorzy wdrożenia BEA AquaLogic w Banku Zachodnim WBK. Jak mówią przedstawiciele polskiego banku, do niedawna wykorzystanie architektury SOA (Service Orienter Architecture) ograniczało się do wielu luźno powiązanych ze sobą usług funkcjonujących w tym środowisku. Czytaj więcej »

Ryzyko powinno być ubezpieczane

Banki działające w Polsce zbyt konserwatywnie podchodzą do kwestii ubezpieczeń od ryzyka operacyjnego związanego m.in. z problemami w funkcjonowaniu systemów IT - oto podstawowy wniosek płynący z konferencji "Zarządzanie tożsamością w kontekście wymogów prawnych" zorganizowanej przez Infovide-Matrix. Czytaj więcej »

Warszawiacy górą w programowaniu zespołowym

Zespół Warsaw Falcons Uniwersytetu Warszawskiego - Jakub Radoszewski, Szymon Acedański, Jakub Lacki - triumfował na IV Mistrzostwach Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym Poznań Open zorganizowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Poznańską i Wielkopolski Oddział PTI. Czytaj więcej »

Rosnąca popularność wirtualizacji

W Warszawie odbyła się druga edycja konferencji VMware Forum zorganizowanej przez firmę VMware i DNS Polska, nad którą patronat objął Computerworld. Czytaj więcej »

OpenView ma się dobrze

W Computerworld nr 44/2006 zamieściliśmy artykuł analizujący strategię HP w dziedzinie oprogramowania. Niestety, opatrzyliśmy go niefortunnym tytułem "OpenView na emeryturę", co mogło sugerować zaprzestanie rozwoju tej platformy. Czytaj więcej »

Technologie
Z powrotem w centrum uwagi

Z powrotem w centrum uwagi

Główny obszar konkurencji pomiędzy dostawcami rozwiązań do pracy grupowej będzie dotyczył mechanizmów związanych z integracją różnych kanałów komunikacji i segregacją przesyłanych nimi treści. Czytaj więcej »

Komunikacja i identyfikacja

Nowe API komunikacyjne WCF i mechanizmy autoryzacyjne CardSpace mają ułatwić budowę usługowych aplikacji i identyfikację ich użytkowników. Czytaj więcej »

Problemy z zastosowaniem

Dostawcy, którzy jeszcze niedawno akcentowali przede wszystkim aspekty technologiczne SOA, wracają do eksponowania zalet biznesowych nowej architektury. Czytaj więcej »

Wirtualny Unicenter

CA oferuje pakiet narzędzi do jednolitego zarządzania systemami wirtualnymi pochodzącymi od większości znanych producentów. Czytaj więcej »

Zapanować nad projektem

HP i Microsoft rozszerzają ofertę oprogramowania o aplikacje do zarządzania projektami i portfelami projektów. Czytaj więcej »

Symantec ulepsza backup

Symantec wprowadził nowe wersje Symantec Backup Exec 11d i zaprezentował bibliotekę OpenStorage API dla kolejnej wersji NetBackup 6.5. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Miliony rekordów, Miliony w rekordach

Miliony rekordów, Miliony w rekordach

Raporty amerykańskiego Data Warehousing Institute mówią, że problemy z jakością danych w USA kosztują przedsiębiorstwa 600 mld USD rocznie! Nawet jeśli uznamy te dane za przesadzone, to jedno jest pewne: każdy informatyk i każda firma prędzej czy później stykają się z tym problemem. Czytaj więcej »

Konteksty

Farmazony społeczeństwa informacyjnego

O problemach społeczeństwa informacyjnego branża IT powinna się wypowiadać na samym końcu. Zadanie to trzeba zostawić przede wszystkim specjalistom od spraw społecznych i samemu społeczeństwu. Czytaj więcej »

Wiedzieć po co

Czy innowacyjność stanie się kolejnym, po społeczeństwie informacyjnym, hasłem unijnych biurokratów, czy też rzeczywiście spowoduje przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego w UE? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Kim jesteś użytkowniku?

Kim jesteś użytkowniku?

Zarządzanie tożsamością to nie tylko technologia, ale także sztuka organizacji i planowania. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Polonofob, dywersant, "europejczyk", czyli punkt przegięcia

Któregoś wieczora, surfując po sieci, trafiłem na stronę pod długaśnym tytułem: "Lista żydów i osób pochodzenia żydowskiego o oryginalnych, rodowych, i zmienionych nazwiskach w Polsce" (oryginalna ortografia i interpunkcja). Czytaj więcej »

Otwarcie

Jakieś 15 lat temu, w Warszawie, w sali "Pod Kopułą", Andrzej Florczyk przewodził zebraniu garstki entuzjastów, która zebrała się tam pod szyldem Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych. Nie wiem nawet, czy ono jeszcze istnieje, bo składkę członkowską płaciłem ostatni raz jeszcze w ubiegłym wieku i potem nikt, ani w tej, ani w innej sprawie, już się do mnie nie odezwał. Czytaj więcej »

Przechwałki

Praca programisty do łatwych nie należy, dlatego zastanawiam się skąd tylu młodych ludzi ma wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach w tej kategorii. Przekrojowa analiza treści różnych list dyskusyjnych zdaje się potwierdzać, iż rzeczywistość nie kształtuje się zbyt różowo. Czytaj więcej »

Mój komputer z kraja

Jest takie angielskie (amerykańskie zapewne, bo mowa w nim o pieniądzach) powiedzenie: "Put your money where your mouth is", co po naszemu można powiedzieć "Głosujmy portfelami". Otóż niestety większość ludzi ma poglądy zdecydowane - jeśli chodzi o postępowanie innych. Łatwo wypomina się innym przywary, błędy oraz słabości. Choć Pismo Święte mówi wyraźnie "Kto (z was) jest... Czytaj więcej »

Raport Computerworld
Koniec z nudą na rynku ERP

Koniec z nudą na rynku ERP

O interesujące wydarzenia dbają nie tylko dwa najbardziej znaczące na tym rynku koncerny, ale również polscy dostawcy rodzimych systemów, którzy wbrew prognozom sprzed kilku lat wcale nie zamierzają oddawać pola, a wręcz przeciwnie - wprowadzają na rynek nowe wersje systemów i badają rynki zagraniczne. Czytaj więcej »

Bazodanowy fundament

Kwestia wyboru właściwej bazy danych do konkretnego zastosowania jest dla wielu użytkowników na tyle złożona, że podejmując ostateczną decyzję, kierują się stosunkowo prostymi przesłankami. Czytaj więcej »

Apetyt na analizy

Rynek analityki biznesowej cały czas rośnie bardzo dynamicznie, a najważniejsi dostawcy już kilka lat temu ogłosili, a wielu klientów z czasem się z nimi zgodziło, że sam system ERP to jeszcze nic. Liczą się wnioski, które można wyciągnąć na podstawie przetwarzanych w nim danych. Czytaj więcej »

Analiza w trybie ciągłym

Analiza w trybie ciągłym

Narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym są tworzone z myślą o menedżerach średniego szczebla, a nawet kierownikach funkcyjnych. W ich przypadku tempo zdarzeń usprawiedliwia potrzebę natychmiastowej synchronizacji i analizy danych. Czytaj więcej »

Małe bez kompleksów

Małe bez kompleksów

Im szybciej spala na panewce kolejna kampania wchodzenia liderów ERP na rynek MSP, z tym większym optymizmem patrzą w przyszłość polscy producenci systemów wspierających zarządzanie. Sprzyjają im zawirowania na rynkach międzynarodowych i coraz silniejsze kompetencje w zakresie modułów produkcyjnych, odpowiadających na potrzeby działających w Polsce firm, nie mówiąc o usprawnianiu... Czytaj więcej »

Poszukiwanie wspólnego języka

Od konieczności integracji danych nie ma ucieczki nawet w systemach zintegrowanych. Zawsze pozostaje coś poza głównym systemem, może nawet drugi i trzeci system ERP, zawsze pozostaje wymagająca analityka biznesowa, wreszcie - nie da się uciec od inwencji użytkowników systemu. Czytaj więcej »

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kliencie

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kliencie

Coraz więcej firm korzysta z rozwiązań Business Intelligence. Dostawcy przekonują, że dostęp do danych o sprzedaży, klientach czy stanach magazynowych pozwala podejmować lepsze decyzje. Te z kolei przekładają się na ograniczenie kosztów oraz wzrost sprzedaży i efektywności działania. Najlepsze jest to, że nie są to czcze obietnice. Czytaj więcej »

Dynamiczne dostosowywanie produkcji

Z Andrzejem Sakowskim, menedżerem w dziale Enterprise Applications w Deloitte Central Europe Ltd., rozmawia Adam Jadczak Czytaj więcej »

Jakie ERP i dlaczego?

Jakie ERP i dlaczego?

Celem działania firmy jest tworzenie wartości dodanej dla klienta, gdyż to właśnie ona umożliwia osiąganie zysku. Dlatego warto cały czas od nowa zadawać sobie pytanie, jak systemy informatyczne wspierające zarządzanie mają wpływać na wzrost sprzedaży i obniżkę kosztów funkcjonowania. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Trudne pożegnanie z papierem

Trudne pożegnanie z papierem

Niechętna postawa Ministerstwa Finansów jest jedną z najważniejszych przeszkód na drodze rozwoju rynku e-invoicingu w Polsce. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...