powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 42-2006, 13 listopada 2006
42-2006 Computerworld nr 42-2006
Prezentacje firmowe

Seria 6-slotowych oraz 10-slotowych przełączników NETGEAR XCM8800 - idealna alternatywa dla przeskalowanych rozwiązań Enetrprise

netgearRozwiązanie umożliwia przyłączenie urządzeń za pomocą interfejsu Gigabit Ethernet opcjonalnie z obsługą PoE, optycznego lub miedzianego 10 Gb/s. Lokalne przełączanie na każdym module oraz dwukierunkowa przepustowość 48 Gb/s na slot zapewniają wysoką gęstość, z pełną prędkością portu. Redundantne, rozkładające obciążenie zasilacze, jak również...

Technologie - w skrócie

Uzdrawianie sieci SAN

Brocade udostępniła SAN Health Change Analysis - oprogramowanie umożliwiające analizę i monitorowanie zmian wsieciach SAN. Czytaj więcej »

Siemens usprawnia zarządzanie WLAN

Siemens zaprezentował nowe oprogramowanie HiPath Wireless Manager do zarządzania bezprzewodowymi systemami serii HiPath Wireless. Czytaj więcej »

Microsoft zachęca do aktualizacji SQL Server

Microsoft zapowiedział, że w przypadku systemów Vista i Longhorn będzie oferował wsparcie techniczne tylko dla SQL Server 2005 SP2. Czytaj więcej »

EMC kupuje Avamar Technologies

EMC przejmie za 165 mln USD firmę Avamar Technologies, która jest producentem oprogramowania optymalizującego proces archiwizacji i zapewniającego, że każdy segment danych jest zapisywany tylko jednokrotnie. Czytaj więcej »

Nowa wersja NetBeans 5.5

Sun Microsystems zaprezentował NetBeans 5.5 - nową wersję otwartego, zintegrowanego środowiska programistycznego Java. Czytaj więcej »

PHP razem z MySQL

Podczas konferencji Zend/PHP Conference & Expo, Zend Technologies zaprezentowała nową wersję popularnego języka skryptowego open source PHP 5.2 i plany rozwoju platformy PHP w najbliższych latach. Czytaj więcej »

Wiadomości

Burza w linuxowej szklance wody

Porozumienie Microsoftu z Novellem budzi w środowisku open source silne emocje. Chyba jednak niepotrzebnie, bo w porozumieniu dwóch firm komercyjnych nie ma nic nadzwyczajnego. Czytaj więcej »

Liczy się przyszłość

Jack Noonan, prezes firmy SPSS, w rozmowie z Przemysławem Gamdzykiem. Czytaj więcej »

50 lat minęło

Pierwszy telefon komórkowy ważył 40 kg i kosztował tyle co samochód. Czytaj więcej »

Będą elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego

Andrzej Sośnierz, kierujący Narodowym Funduszem Zdrowia, zapowiada wprowadzenie dla każdego Polaka elektronicznej karty ubezpieczenia. Czytaj więcej »

Systemy Dynamics: licencja na użytkownika

Microsoft uruchomił nowy program licencjonowania produktów ERP, zależny od liczby użytkowników. Czytaj więcej »

Funai: z Polski na podbój Europy

Japoński koncern Funai ogłosił rozpoczęcie - kosztem 180 mln zł - budowy fabryki telewizorów w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Czytaj więcej »

Lionbridge otwiera centrum lokalizacyjne w Warszawie

Lionbridge - firma specjalizująca się w świadczeniu usług outsourcingowych w zakresie produkcji, testowania, lokalizacji i utrzymywania oprogramowania - uruchomi centrum usługowe w Polsce. Czytaj więcej »

Administracja nie dała zarobić

Mimo szybkiego wzrostu gospodarczego w Polsce wyniki firm IT za trzeci kwartał jasno uwidaczniają marazm na rynku administracji publicznej. Grupa Prokom Software obniżyła właśnie cel zysku netto na 2006 r. ze 100 mln zł do 80 mln zł. Czytaj więcej »

Action wchłonie firmę California Computer

Będzie to następstwem włączenia jej do struktur Action. Czytaj więcej »

W skrócie

11,391 mln Polaków (37,8%) powyżej 15. roku życia korzysta z Internetu - wynika z badania NetTrack SMG/KRC Czytaj więcej »

N - jak podróż w Nieznane

Start platformy cyfrowej grupy ITI - N każe postawić pytanie, co dalej z naziemną telewizją cyfrową? Czytaj więcej »

Informatyzacja priorytetem

Informatyzacja oraz innowacyjność będą należały do najważniejszych priorytetów rozwojowych wspieranych ze środków europejskich w latach 2007-2013 - zadeklarowała Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego, na konferencji z okazji pierwszej rocznicy utworzenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR). Czytaj więcej »

NIK: zła realizacja Strategii ePolska

Najwyższa Izba Kontroli zbadała stan realizacji rządowej Strategii Informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej ePolska na lata 2004-2006. Czytaj więcej »

Oracle: gorączka zakupów trwa

Szybko sprawdziły się słowa Charlesa Phillipsa, prezesa Oracle'a, który zapowiedział, że "strategia wzrostu przez akwizycję będzie kontynuowana". Czytaj więcej »

Zmiana zasad licencjonowania systemu Windows Vista

Zmiany dotyczą Windows Vista sprzedawanej niezależnie od komputerów. Czytaj więcej »

Co dalej z Optimusem

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali prezesa zarządu Optimusa Piotra Lewandowskiego. Czytaj więcej »

Schneider Electric chce przejąć APC

Transakcja miałaby zostać zamknięta w pierwszym kwartale 2007 r. Czytaj więcej »

Policja będzie szybciej szukać

Oracle stworzy nowy system IT i interfejs, który stanie się centralnym punktem dostępu do policyjnych baz danych. Czytaj więcej »

Technologie
W kierunku wirtualnego przetwarzania

W kierunku wirtualnego przetwarzania

Oprogramowanie do wirtualizacji serwerów i aplikacji, choć wciąż jeszcze nie znajduje masowych zastosowań, to zaczyna być postrzegane jako ważna platforma dla systemów utility computing. Czytaj więcej »

Ściślejsza kontrola dostępu

Microsoft zamierza zaoferować oprogramowanie do zarządzania systemami silnego, dwuskładnikowego uwierzytelniania - Certificate Lifecycle Manager. Czytaj więcej »

Niagara razy dwa

Sun ujawnił niedawno szczegóły dotyczące następcy 8-rdzeniowego procesora UltraSparc T1. Nowości będzie sporo, choć liczba rdzeni nie zmieni się. Czytaj więcej »

Flash na dyskach i płycie

Pamięci Flash integrowane w napędach dyskowych lub na płytach głównych będą wkrótce stałym elementem najnowszych modeli notebooków, komputerów, a może również niektórych serwerów. Czytaj więcej »

Szósta generacja Windows CE

Wzorem Linuxa Microsoft otwiera kod jądra Windows Embedded CE. Czytaj więcej »

Weryfikacja adresu

Microsoft i Sendmail wprowadzają technologie, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się spamu i wirusów za pośrednictwem poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Zamówić co trzeba, wiedzieć co się kupiło

Zamówić co trzeba, wiedzieć co się kupiło

Na proces budowy kompetencji trzeba dziś patrzeć znacznie szerzej - rozpocząć go na wiele miesięcy przed wdrożeniem i kontynuować długo po jego zakończeniu. Czytaj więcej »

Metoda ścieżki krytycznej: a co z ryzykiem?

Metoda ścieżki krytycznej: a co z ryzykiem?

Metoda ścieżki krytycznej umożliwiająca harmonogramowanie przedsięwzięć jest kluczowym narzędziem zarządzania projektami. Kierownicy projektu powinni jednak zrozumieć, że standardowa metoda ścieżki krytycznej wymaga uzupełnienia analizą ryzyk harmonogramowych. Inaczej prawdopodobieństwo zmieszczenia się w wyznaczonych terminach realizacji projektu będzie bardzo niskie. Czytaj więcej »

Konteksty
Po co mi państwo?

Po co mi państwo?

Aby rozmawiać poważnie o informatyzacji państwa, należy najpierw ustalić, do czego ono nam służy i co mu dzisiaj dolega. Czytaj więcej »

Zegarek przyszłości

Różnorodność produktów elektronicznych powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na wielofunkcyjny sprzęt uniwersalny. Dotyczy to przede wszystkim małych urządzeń przenośnych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Do firmy jak po sznurku

Rozwój technologii teleinformatycznych daje nowe możliwości komunikacji. Warto z nich skorzystać, bowiem w dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest szczególnie istotny dla rozwoju firmy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Świnie w Koninie

Póty dzban wodę nosi, póki mu się ucho nie urwie. Czytaj więcej »

Analfabetyzm powtórny

Firma A przyjeżdża na jakieś spotkanie do firmy B. Co widać w chwilę po przywitaniu? Widać, że siedzą naprzeciw siebie dwa rzędy ludzi, z których każdy, niczym jakąś tarczę, ma przed sobą komputer. Ponieważ komputery znajdują się wtedy bliżej siebie niż ludzie, a ich ekrany chylą się ku sobie niemal się stykając, sprawia to wrażenie spotkania komputerów z ludźmi w tle. Czytaj więcej »

Licz na rodzinę i siły nadprzyrodzone

W felietonie "Dzięki naiwnym..." (CW 48/2003) wskazywałem na rolę anonimowych akcjonariuszy niezainteresowanych współudziałem w zarządzaniu firmą, a jedynie dywidendą, w rozwoju przedsiębiorstw innowacyjnych - także tych w branży IT. Czytaj więcej »

Internetowa mozaika

Historia kołem się toczy, o czym świadczą liczne fakty z naszego życia. O ile odświeżania zleżałych wzorców mody odzieżowej wszyscy doświadczyliśmy, o tyle trudno sobie wyobrazić podobne zjawisko w nowych technologiach. Czytaj więcej »

Raport Computerworld
Piękne oczy i coś jeszcze

Piękne oczy i coś jeszcze

Działy informatyki potrzebują dostawców, a dostawcy - działów informatyki. Jednak potrzeba nie zawsze przekłada się na chęć i atmosferę wzajemnej współpracy. Jak tego uniknąć? Czytaj więcej »

Odgadywanie przyszłości

Odgadywanie przyszłości

Informatyka jest w stanie pomóc w dziele "zabezpieczania się na wszelką ewentualność", ale jej znaczenie na razie nie wychodzi poza prognozy krótkoterminowe. Co duża polska firma wie o swojej przyszłości i czego może się dowiedzieć dzięki IT? Czytaj więcej »

SOA, obietnica wszystkiego

Promowanie SOA odbywa się w atmosferze braku zgody co do tego, czym dokładnie SOA jest i czemu głównie ma służyć. Co gorsza, architektury SOA, bez względu na ich definicje, stwarzają wiele całkiem nowych problemów. Czytaj więcej »

Łańcuch dostawców

Współpraca dostawców IT z podwykonawcami to gra, w której obie strony dążą do zabezpieczenia swoich interesów kosztem drugiej. Obie są sobie jednak równie potrzebne. Czytaj więcej »

Partner nie na jeden projekt

Ze Sławomirem Topczewskim, dyrektorem korporacyjnym IT w Polpharma SA, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Metaodpowiedź na megapytanie

Metaodpowiedź na megapytanie

Inwestycje w pozyskiwanie i analizę danych mają na dłuższą metę sens tylko wtedy, jeśli równolegle firma ma pomysł na kompleksowe zarządzanie metadanymi. Niestety, na razie nie jest to łatwe. Czytaj więcej »

Wielka klęska, ale czyja?

Rejowskie "Ksiądz pana wini, pan księdza..." można wprost odnieść do relacji biznes - informatyka i to niezależnie od tego, czy mówi się o przypadkach sprzed lat trzydziestu, czy o czasach współczesnych. Czytaj więcej »

Brakujący element

W dużych projektach deweloperskich największymi problemami są: zarządzanie zadaniami, syntetyczny ogląd całości projektu oraz wiarygodne raportowanie. Właśnie do wsparcia tych obszarów powstało rozwiązanie Microsoft Team Foundation Server. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Co ja jeszcze tu robię

Co ja jeszcze tu robię

Ssanie zachodnich rynków odciska piętno na polskim rynku pracy. Brakuje już nie tylko anestezjologów i pielęgniarek, ale też doświadczonych konsultantów ERP czy architektów systemów informatycznych. Pytanie, jak trwałe będzie to piętno i czy na miejsce tych, którzy wybrali pracę na Zachodzie, pojawią się jacyś inni? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...