powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 41-2006, 6 listopada 2006
41-2006 Computerworld nr 41-2006
Technologie - w skrócie

CA bada wydajność sieci

CA wprowadza do oferty oprogramowanie CA eHealth 6.0 - nową wersję oprogramowania do monitorowania wydajności sieci, które przejęła wraz z Concord Communications. Czytaj więcej »

QLogic ostrożnie idzie w directory

Producent średniej klasy przełączników dla sieci SAN ogłosił w końcu plany wprowadzenia na rynek przełączników szkieletowych wyposażonych w mechanizmy wysokiej dostępności, zwane w żargonie director class switch. Czytaj więcej »

Windows Vista - tylko jedna reaktywacja

Nowy "ulepszony" mechanizm aktywacji nowego systemu operacyjnego Microsoftu ma umożliwić tylko jednokrotny, poważny upgrade komputera PC. Czytaj więcej »

Open source'owy "MSDN"

Pod adresem developer.freestandards.org organizacja The Free Software Group utworzyła serwis Linux Standard Base (LSB) Developer Network, który docelowo ma stać się odpowiednikiem prowadzonego przez Microsoft serwisu deweloperskiego MSDN. Czytaj więcej »

Altiris chroni w zależności od lokalizacji

W najnowszej wersji Altiris Endpoint Security Solution pojawiły się nowe funkcje, pozwalające definiować uprawnienia użytkownika i wymagania dotyczące uwierzytelniania w zależności od miejsca i sposobu łączenia się z firmową siecią. Czytaj więcej »

Novell i IBM kontra Red Hat Software

Po przejęciu JBoss Red Hat jest obecny praktycznie we wszystkich warstwach infrastruktury informatycznej. Czytaj więcej »

Seagate - szyfrowany dysk v2

W styczniu 2007 r. na rynek trafi nowa wersja dysku Seagate zapewniającego automatyczne, sprzętowe szyfrowanie wszystkich danych. Czytaj więcej »

Wiadomości

Nie pozwolę na przetargową obstrukcję

Z Piotrem Piętakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialnym za rejestry państwowe, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

CRM wersja 2.0

Rozwój modelu CRM, w postaci jaka powstała kilkanaście lat temu, jeśli jeszcze się nie zakończył, dobiega końca. Nowy model powoli się tworzy. Czytaj więcej »

Teradata: wykorzystać nowe rodzaje danych

"Specjalizujemy się w manipulowaniu dużymi ilościami danych i w przeciwieństwie do konkurentów nie zajmujemy się technologią warstwy pośredniej ani narzędziami ETL" - mówił Scott Gnau, wiceprezes Teradata, odpowiedzialny za badania i rozwój, który odwiedził Polskę. Czytaj więcej »

Z myślą o bezpiecznej sieci

W ciągu ostatnich kilkunastu lat rynek rozwiązań sieciowych i bezpieczeństwa zmienił się diametralnie. Zmieniło się samo pojmowanie bezpieczeństwa. Obecnie oznacza ono znacznie więcej niż klasyczne zapory ogniowe czy filtrowanie pakietów. Rozmowa z Tomaszem Rysiem, dyrektorem generalnym i członkiem zarządu Clico. Czytaj więcej »

Konsolidacja wokół telekomunikacji

ATM zamierza w ciągu kilku miesięcy przejąć od trzech do pięciu polskich firm. Pierwszą z nich jest KLK Technologie Informatyczne z Katowic. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Jak donosi serwis internetowy magazynu Press, jeszcze w tym roku sieć Era może zmienić markę na T-mobile; ma to związek z przejęciem kontroli nad PTC przez Deutsche Telekom... Czytaj więcej »

Relacje z klientami za 170 mln

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, w Polkomtelu trwa największa reorganizacja od początku istnienia firmy. Czytaj więcej »

Motorola zainteresowana Sagem

Drugi na świecie producent telefonów komórkowych rozważa przejęcie kolejnej (po Symbol Technologies) dużej spółki. Czytaj więcej »

Wrocławska Teta bliżej przejęć

Akcjonariuszy Tety zatwierdziło nową emisję akcji spółki. Pozyska w jej ramach 20 mln zł. Czytaj więcej »

Więcej Prokomu w Softbanku

Realizując plan restrukturyzacji grupy, Prokom Software podpisał porozumienie w sprawie przejęcia akcji - łączącego się z Asseco - Softbanku. Ich wartość wynosi 121 mln zł. Czytaj więcej »

Polska krajem SMS-ów

Dział Consumer & Enterprise Lab koncernu Ericsson przeprowadził badania polskiego rynku telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

Osiągnięcia, wizja, strategia

Ochrona: Informacje. Infrastruktura. Interakcje - pod takim hasłem odbywała się polska edycja konferencji Symantec Vision Technology Roadshow 2006. Czytaj więcej »

W kontakcie z trendami

O sposobach na optymalne wykorzystanie narzędzi contact center do realizacji celów biznesowych dyskutowano podczas konferencji "Contact center - skuteczne wsparcie dla Twojego biznesu" zorganizowanej we współpracy z partnerami Microsoft i Genesys przez Qumak-Sekom. Czytaj więcej »

Premiera CDN XL 6.0

Comarch wprowadził na rynek nową wersję systemu ERP - CDN XL. Czytaj więcej »

Netgear chce więcej polskiego rynku bezprzewodowego

Firma Netgear - znana głównie z rozwiązań do budowy sieci bezprzewodowych - planuje ekspansję na rynki Europy Środkowo-Wschodniej i wprowadzenie swoich produktów w większości państw tego obszaru. Czytaj więcej »

Z ulotnej pamięci

Gdy będziemy po raz kolejny rozmawiać o elektronicznej administracji, systemach informacji przestrzennej i współpracy europejskich miast, pamiętajmy o niedawno zmarłym Wiesławie Patrzeku (ur. 1951 - zm. 2006 r.) Czytaj więcej »

Netmedia na giełdzie

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowała kolejna spółka z branży internetowej. Czytaj więcej »

Technologie

Olbrzym w kapeluszu

Zapowiedź Oracle'a zaoferowania pełnego wsparcia dla Red Hat Enterprise Linux wygląda na razie jak salwa na postrach. O tym, czy inicjatywa Oracle'a jest poważna, dowiemy się pewnie dopiero za kilka kwartałów. Czytaj więcej »

WLAN: nowe priorytety

Sieci WLAN zadomowiły się w wielu firmach i oczekiwania wobec producentów są dziś inne niż jeszcze kilka lat temu. Czytaj więcej »

Niedźwiedź się budzi

Nortel Networks wychodzi z kilkuletniego marazmu i kreśli perspektywy swojego rozwoju pod wodzą nowego dyrektora ds. technologii. Czytaj więcej »

Wirtualny zarządca

Citrix zaprezentował pomysł w dziedzinie zdalnego dostępu do aplikacji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wybrać mądrze

Pytanie "Jak zweryfikować kompetencje firmy, której chcemy powierzyć wdrożenie systemu informatycznego?" zbliżone jest do pytania "Jak umiejętnie wybrać dobrą firmę budowlaną, która postawi nasz dom?". Teoretycznie to takie proste: skoro zbudowali dom A, B i C i w żadnym z nich dach nie przecieka, ściany nie pękają i tynk nie odpada, to zapewne również nasz dom powstanie w zgodzie... Czytaj więcej »

Konteksty
Pomysłowość w cenie

Pomysłowość w cenie

Polska ma szansę nadrobić dystans wobec najbardziej rozwiniętych cywilizacyjnie i gospodarczo państw europejskich pod warunkiem, że priorytetem jej strategii rozwojowych stanie się innowacyjność. Czytaj więcej »

Kultura eliksiru

Kultura eliksiru

Wykorzystanie genetyki i psychofarmakologii do poprawiania ludzkiego organizmu i mózgu dokonuje się ciągle w ramach poprawiania natury, choć oznacza już ingerencję w prawa ewolucji. O wiele bardziej brzemienne w skutki będzie wykorzystanie do tego celu najnowszych technologii i bioelektroniczna hybrydyzacja człowieka. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Po nitce do kłębka

Po nitce do kłębka

Netykieta nie jest remedium na wszystkie problemy związane z wyciekiem informacji niejawnych poza firmę za pomocą poczty elektronicznej. Jednak z całą pewnością zapewni przynajmniej częściowe podniesienie bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Delta internetowa i wykluczenie na opak

Osoba, która żyje w świecie internetowych znajomych, portali o dużych możliwościach customizacji, personalizowanych wiadomości RSS, profilowanych stacji radiowych i kanałów tematycznych w cyfrowych telewizjach, musi przeżywać prawdziwy szok ilekroć jest konfrontowana z rzeczywistością. Czytaj więcej »

Golf, jeździec i filiżanka

Trafiliśmy kiedyś, kolega i ja, na praktykę do ośrodka obliczeniowego instytucji brytyjskiej, która, jak się okazało, realizowała wówczas ważne i tajne prace na rzecz NATO. Wcale nie był to nasz wybór, ale zapowiedź przyjazdu dwóch facetów zza żelaznej kurtyny spowodowała tam spore zamieszanie. Czytaj więcej »

SPOKO, czyli ratujmy komputery

Wszyscy używający komputerów, nie tylko zresztą osobistych, wiedzą jak kapryśne są to urządzenia Czytaj więcej »

Ostatniego nie będzie

Nie każdy chce, czy musi wyjechać za granicę do pracy. Czytaj więcej »

Raport Computerworld
Problem umiejscowiony

Problem umiejscowiony

Stale i od nowa trzeba zadawać stare pytanie - co outsourcować? Odpowiadamy dziś na nie patrząc na problem z szerszej perspektywy - długoterminowych korzyści oraz kosztów, w tym pośrednich. Czytaj więcej »

Wszystko, trochę, a może... nic?

Outsourcing jest dziedziną, o której z łatwością można pisać bardzo dobrze albo bardzo źle i nadal znajdować zrozumienie. Dzieje się tak dlatego, że poglądy na tę specyficzną dziedzinę jeszcze bardziej specyficznych usług są często rozbieżne, a w miarę trafną ocenę można sformułować tylko znając konkretny przypadek. Czytaj więcej »

Ludzka strona outsourcingu

Każdy projekt outsourcingowy może zakończyć się porażką z powodu polityki personalnej jego wykonawców. Dlatego tak ważna jest polityka komunikacyjna, a także zaplanowanie z wyprzedzeniem zmian. Czytaj więcej »

Między precyzją a elastycznością

Outsourcing opanował świat. Choć do końca nie wiemy, co to pojęcie ma oznaczać, choć pojawia się coraz więcej głosów wieszczących ryzyko i gospodarcze zagłady, przemysł sourcingowy ma się świetnie, słupki na wykresach są coraz wyższe, a konsultanci mają coraz więcej pracy. Czytaj więcej »

Ląd coraz bardziej znany

Jako koncepcja biznesowa outsourcing został wstępnie oswojony i nie budzi już ani przesadnego lęku, ani wygórowanych oczekiwań. Do samej koncepcji dobudowywany jest stopniowo arsenał modeli i narzędzi umożliwiających selekcję obszarów najbardziej nadających się do oddania - z głową - firmie zewnętrznej. Na polskim rynku problemem pozostają stosunkowo wysokie koszty usług... Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo w dobre ręce

Niejedna firma chciałaby pozbyć się szeroko rozumianego zarządzania bezpieczeństwem, ponieważ nie jest to jej podstawowa działalność. Recept uniwersalnych niestety nie ma. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Całkiem poważna rozrywka

Całkiem poważna rozrywka

W grach komputerowych jak w soczewce widać nie tylko trendy w technologii, ale również zjawiska społeczne wywoływane przez postęp w informatyce. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...