powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2006

Wydanie 11/2006, 3 listopada 2006
11/2006
Bezpieczeństwo i zarządzanie

Klauzula bezkarności dla programistów?

Nietrudno zauważyć, że efekty pracy programistów są objęte swoistym immunitetem. Posłużmy się skrajnym przykładem; błąd w sztuce lekarskiej wiąże się z odpowiedzialnością prawną, ale odpowiedzialności za wadliwe funkcjonowanie oprogramowania użytkowanego w szpitalu z reguły nie będzie. Czytaj więcej »

Biometria, czyli jestem swoim hasłem

Biometria, czyli jestem swoim hasłem

Wdrażając systemy bezpieczeństwa, zawsze staramy się osiągnąć jeden podstawowy cel - zabezpieczenie informacji przed niepowołanym do nich dostępem. Droga do tego celu jest wyboista i kręta. Posiłkujemy się mnóstwem urządzeń, aplikacji, standardów i wytycznych zapewniających - przynajmniej w teorii - wysoki stopień bezpieczeństwa. Po miesiącach planowania i implementacji taki... Czytaj więcej »

Zabezpieczenia zasilania w systemach transmisyjnych

Zabezpieczenia zasilania w systemach transmisyjnych

Ze względu na swoje funkcje i duże nakłady inwestycyjne ponoszone na budowę systemy transmisyjne muszą posiadać odpowiedni system ochrony zasilania. Czytaj więcej »

Infrastruktura

Systemy xMDS - jaka przyszłość?

Systemy xMDS (x Multipoint Distribution Services) na dobre zagościły w sieciach dostępowych operatorów. Pozwalają na alternatywną, bezprzewodową transmisję danych, głosu i obrazu w celu dostarczenia szerokopasmowych usług. Doskonale sprawdzają się w przypadku słabej lub nieistniejącej infrastruktury przewodowej. Technologia xMDS opiera się głównie na popularności systemu LMDS... Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia
BPM usprawnia procesy w biznesie

BPM usprawnia procesy w biznesie

Systemy zarządzania procesami biznesowymi (BPM - Business Process Management) dostarczają narzędzi, metodologii i technik umożliwiających kontrolę nad całym cyklem zarządzania procesami biznesowymi. Pozwalają na oddzielenie logiki biznesowej od infrastruktury informatycznej, tworząc warunki do szybkiego tworzenia użytecznych biznesowo aplikacji. Czytaj więcej »

Testy i porównania
Exchange wspomaganie zarządzania

Exchange wspomaganie zarządzania

Do nadzoru nad systemem Exchange często są niezbędne dodatkowe narzędzia. Produkty firm Microsoft, Quest i Zenprise pomagają w sprawnym zarządzaniu siecią takich serwerów. Czytaj więcej »

System x3550 kierunek na wirtualizowanie

System x3550 kierunek na wirtualizowanie

Po wielu latach IBM zrezygnował z nazwy xSeries (rodzina serwerów platformy x86), wprowadzając w to miejsce System x. Zmiana nazewnictwa miała miejsce w kwietniu br. Jeden z nowych serwerów tej linii to System x3550. Czytaj więcej »

Wirtualne płytki w sieci

Wirtualne płytki w sieci

Ogromne pojemności twardych dysków instalowanych dziś w komputerach pozwalają na wyeliminowanie niedogodności związanych z korzystaniem z płyt optycznych (CD/DVD) bez utraty ich podstawowej funkcjonalności. Pomagają w tym tzw. optyczne napędy wirtualne, do których "wkładane" są po prostu obrazy płyt. Czytaj więcej »

Nowe technologie
Nowy standard PoE

Nowy standard PoE

IEEE pracuje nad kolejną wersją standardu PoE (Power over Ethernet), odnoszącego się do zasilania urządzeń sieciowych przez okablowanie UTP. Nowy standard wprowadzi istotne zmiany do starszej specyfikacji 802.3af, tak aby telefony IP, punkty dostępowe i kamery internetowe mogły pobierać więcej prądu niż obecnie. Czytaj więcej »

Telekomunikacja
Od ADSL2 do VDSL2

Od ADSL2 do VDSL2

Sieci dostępowe w technologii ADSL2+ stają się podstawą przewodowego dostępu szerokopasmowego do Internetu zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Trzecia generacja szybkich sieci miedzianych VDSL, oznaczana jako VDSL2, będzie udostępniać użytkownikom końcowym symetryczną przepływność na poziomie 100 Mb/s w połączeniach lokalnych o niewielkim zasięgu. Czytaj więcej »

Telefon dla nomada w pytaniach i odpowiedziach

Telefon dla nomada w pytaniach i odpowiedziach

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), chcąc zainicjować debatę na temat powszechnego wykorzystania VoIP, zwrócił się pod koniec maja br. o konsultacje środowiskowe. Wyniki tych konsultacji można obejrzeć na stronach UKE ( http://www.urtip.gov.pl/uke/index.jsp ). My także postanowiliśmy... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Cisco bierze wszystko?

Takie pytanie przyszło mi do głowy, gdy poznawaliśmy wyniki naszego konkursu "Produkt roku 2006 - Wybór Czytelników NetWorld" ( zob. listopadowy Przegląd Produktów Sieciowych i strona www.networld.pl/produktroku ). Ostatecznie aż w czterech z dziesięciu kategorii konkursowych zwyciężyło Cisco Systems, w dwóch innych znalazło się na podium. Czytaj więcej »

Porady
Bezpieczny hotspot

Bezpieczny hotspot

Pytanie: Planuję uruchomić publiczny bezprzewodowy punkt dostępowy dla pracowników firmy. Zdaję sobie sprawę, że będą łączyły się z nim osoby niezwiązane z firmą. Czy istnieje sposób na bezpieczne korzystanie z bezpłatnego punktu dostępowego? W jaki sposób skonfigurować urządzenia, aby utworzyć bezpieczne miejsce dostępu bezprzewodowego? Czytaj więcej »

Rozwiązywanie problemów sieciowych

Rozwiązywanie problemów sieciowych

Pytanie: Awansowałem w małym, lecz rozwijającym się przedsiębiorstwie. Do tej pory byłem odpowiedzialny wyłącznie za serwery i wsparcie użytkownika. Teraz muszę troszczyć się o wszystko, co wiąże się z siecią. Mój poprzednik nie zostawił zbyt dużo informacji dotyczących używanych narzędzi do rozwiązywania problemów sieciowych. Jakiego oprogramowania mogę użyć? Czytaj więcej »

"Dziki" punkt dostępu

"Dziki" punkt dostępu

Pytanie: Nasza sieć używa połączenia DSL, aby uzyskać dostęp do Internetu. Ostatnio odkryłem, że jeden z naszych pracowników zainstalował sprzęt Wi-Fi i używa osobistego komputera przenośnego, aby połączyć się z Internetem. Nasz administrator sieci nie ma żadnych zastrzeżeń do zaistniałej sytuacji. Uważam, że poziom naszego bezpieczeństwa został znacznie obniżony. Czy... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...