powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 39-2006, 23 października 2006
39-2006 Computerworld nr 39-2006
Technologie - w skrócie

Eudora open source!

Qualcomm - producent programu Eudora, popularnego klienta poczty elektronicznej, poinformował, że kolejne wersje tej aplikacji będą dystrybuowane na licencji open source. Czytaj więcej »

Bankowe przymierze: IBM, i-flex i Oracle

Wszystkie trzy firmy zamierzają wspólnie oferować klientom oprogramowanie dla banków Flexcube produkowane przez indyjską firmę i-flex solutions. Czytaj więcej »

NEC pogodził HD DVD i Blu-Ray

NEC pogodził HD DVD i Blu-Ray

Najprawdopodobniej już wkrótce pojawią się na rynku pierwsze nagrywarki, obsługujące zarówno format Blu-Ray, jak i HD DVD. Czytaj więcej »

Transmeta pozywa Intela

Transmeta pozywa Intela

Firma Transmeta złożyła w sądzie pozew przeciwko Intelowi, któremu zarzuca wykorzystywanie w swoich produktach zastrzeżonych patentami technologii. Czytaj więcej »

Jboss Hibernate 3.2 zgodny z Java EE 5

JBoss przedstawił nową wersję mechanizmu Hibernate, za pomocą którego rosnąca rzesza programistów utrwala stan obiektów Java, zapisując je tymczasowo lub na stałe do bazy relacyjnej. Czytaj więcej »

Specyfikacja PCI Express 2.0 prawie gotowa

Na stronach organizacji PCI-SIG pojawiła się specyfikacja PCI Express 2.0 w rewizji 0.9, która prawdopodobnie już się nie zmieni. Czytaj więcej »

Nowości IBM na bazie produktów Ascential

IBM ogłosił, że w ciągu miesiąca wprowadzi na rynek nowe wersje oprogramowania integracyjnego stworzonego na bazie dorobku firmy Ascential Software przejętej w ub.r. za 1,1 mld USD. Czytaj więcej »

Centrino + HSDPA + WiMAX

Centrino + HSDPA + WiMAX

Przyszła wersja platformy mobilnej Intel Centrino będzie uwzględniać nie tylko sieci Wi-Fi, lecz także sieci pakietowe oparte na technologii High Speed Downlink Packet Access (HSDPA). Czytaj więcej »

Wiadomości

Coś za coś

Wkrótce poznamy wyniki finansowe spółek IT za trzeci kwartał br. Ci, którzy postawili na wzrost sprzedaży do sektora publicznego, ponieśli porażkę. Nie będzie lepiej w 2007 r. Czytaj więcej »

Ujednolicone patenty

Głównym założeniem proponowanej nowej dyrektywy patentowej jest wprowadzenie jednolitych zasad obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Wspólna COBRA

Fortis uruchamia w Krakowie centrum usługowe Shared Services Center, które będzie odpowiedzialne za zaprojektowanie i rozwój systemu obsługującego działy bankowości detalicznej wszystkich podmiotów wchodzących w skład Grupy Fortis. System powstanie na bazie oprogramowania Globus firmy Temenos. Za rozpoczęty przed rokiem projekt COBRA (Core Banking Retail Application) odpowiada Fortis... Czytaj więcej »

Inwestycja Funai w Polsce

Potwierdziły się doniesienia o lokalizacji zakładu produkcyjnego koncernu Funai. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Jaromir Łaciński został nowym dyrektorem zarządzającym GTS Energis. Funkcje prezesa nadal będzie pełnił Jarosław Mikos. Jaromir Łaciński do tej pory pracował na stanowisku wiceprezesa ds. regulacji i relacji z operatorami. Czytaj więcej »

Era stacjonarna, Era komórkowa

Polska Telefonia Cyfrowa uruchomiła usługi telefonii stacjonarnej. Czytaj więcej »

Google.pl: wszystko w rękach PAIZ

Potwierdziły się nasze informacje sprzed pół roku o planach otwarcia ośrodka R&D Google w Polsce. Za kilka dni na stronach Google pojawi się kilka ogłoszeń rekrutacyjnych skierowanych do Polaków. Czytaj więcej »

Ballmer o najbliższej przyszłości Microsoftu

Steve Ballmer, kierujący Microsoftem, udzielił wywiadu podczas Gartner Symposium ITExpo w Orlando. W opinii Steve'a Ballmera, oprogramowanie staje się "czymś żywym" i wkrótce wszystkie aplikacje będą wyposażane w funkcję kliknij-i-uruchom. Mechanizm ten umożliwia uruchomienie aplikacji niezależnie od tego, czy jest ona zainstalowana w lokalnym komputerze, czy też znajduje się w... Czytaj więcej »

Xerox Polska znów uśmiecha się do resellerów

Xerox Polska zapowiada szybką rozbudowę kanału sprzedaży wykorzystującego sieć firm resellerskich zaopatrywanych w produkty za pośrednictwem dwóch lokalnych dystrybutorów Xerox, a jednocześnie wprowadza nowe modele drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Marzena Tarkowska, nowa prezes Xerox Polska, wdraża nową strategię rynkową.... Czytaj więcej »

Symantec rozbudowuje polski oddział

Polski oddział Symanteca zamierza zwiększyć zatrudnienie w dziale sprzedaży, co wynika z modyfikacji struktury organizacyjnej - firma wprowadza specjalizację osób zajmujących się sprzedażą i wsparciem technicznym dla najważniejszych dla Symanteca segmentów rynku - instytucji finansowych, operatorów, administracji publicznej i przemysłu. Czytaj więcej »

Technologie

Zamach na Fibre Channel

Fibre Channel cieszy się dziś zasłużonym uznaniem jako podstawowa technologia dla sieci SAN, jednak jego przyszłości zagraża połączenie InfiniBand i iSCSI, które właśnie doczekało się standaryzacji. Czytaj więcej »

Podręczne centrum danych

Podręczne centrum danych

Stworzone przez Sun Microsystems centrum danych mieszczące się wewnątrz kontenera logistycznego ma potencjalnie wiele zastosowań. Czytaj więcej »

Efekt pamięci

Efekt pamięci

Po latach obietnic i spekulacji Freescale Semiconductor rozpoczął masową produkcję pamięci Magnetic RAM. Czytaj więcej »

Konteksty
Furtka do przyszłości

Furtka do przyszłości

Wspólny udział w projekcie "e-Urząd dla mieszkańca Opolszczyzny" jest dla wielu gmin województwa opolskiego jedyną szansą wejścia na drogę rozwoju związanego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych. Czytaj więcej »

Wspólnymi siłami

Z Lesławem Tomczakiem, dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Stawiamy na ludzi

Z Ryszardem Gallą, posłem na Sejm RP, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Fotografować każdy może

Fotografować każdy może

Społeczne mechanizmy selekcji, podobne do tych, które pozwalają budować takie serwisy, jak Wikipedia czy e-Bay, znajdują zastosowanie również w coraz liczniejszych serwisach fotograficznych i obsługujących fotoblogi. Czytaj więcej »

Rozumna sieć

Rozumna sieć

Kontekstowość jest podstawową cechą informacji. Dopiero znajomość znaczeniowych struktur połączeń między informacjami pozwoli na ich maszynową interpretację. Sieci semantyczne są środkiem prowadzącym do tego celu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Wystarczy poszukać

Wystarczy poszukać

Możliwość przeszukiwania dostępnego online kodu źródłowego aplikacji na krótką metę jest poważnym zagrożeniem. W dłuższym okresie musi doprowadzić do poprawy praktyki w dziedzinie bezpieczeństwa aplikacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Digital use only

Pewnego rodzaju informacje przekazywane w tradycyjnej formie papierowej bywają dla czytelnika niestrawne z technicznych względów. Z tego też powodu dzisiejszy felieton zdecydowanie nie nadaje się do druku. Czytaj więcej »

Wystarczy być (zdalnie)

Mój teść, urodzony na wsi pod Uniejowem, doskonale pamięta życie bez prądu elektrycznego - izbę oświetlaną lampą naftową, lekcje odrabiane za dnia (żeby nie marnować nafty) i wieczorne wpatrywanie się w żarzące się węgle w piecu. Dla niego świat bez elektryczności był realny, tak jak dla moich rodziców - przyzwyczajonych już do żarówki - realny był świat bez radia i... Czytaj więcej »

Doroczne nawiedzenie, czyli donoszę osobiście

Udałem się na doroczną pielgrzymkę do Ojczyzny. Czytaj więcej »

Pauzuj i nagrywaj

Tyle razy obiecuję sobie, że nie dam się już wciągać w analizowanie szczegółowych zawiłości technicznych jakiejkolwiek elektroniki, a jednak - jak jakiś nieuleczalny nałogowiec - po jakimś czasie, pod wpływem jakiegoś impulsu, gdy tylko przypadek wydaje się wystarczająco interesujący, poddaję się. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...