powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2000

Wydanie 1/2000, 1 stycznia 2000
1/2000
Infrastruktura

Sieci pamięci masowych (III)

W dużych przedsiębiorstwach cierpiących z powodu zalewu danymi najczęściej planuje się zwiększenie obecnie posiadanych zasobów: dyskowych, taśmowych, optycznych, personalnych. Takie działanie jest najprostsze organizacyjnie, niemniej jednak jest najbardziej kosztowne. Wtedy gdy gigabajty danych urastają do terabajtów, obciążenie finansowe związane z zakupem dodatkowych dysków... Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Systemy operacyjne dla urządzeń przenośnych

Rozwój rynku przenośnych urządzeń przetwarzających jest stymulowany głównie transformacją środowisk korporacyjnych, zdążających w kierunku rozprzestrzenionego przedsiębiorstwa wirtualnego, z mobilną, geograficznie rozproszoną kadrą pracowniczą, wymagającą szybkiego i łatwego zdalnego dostępu do zasobów sieci. Czytaj więcej »

LDAP co nowego?

Po okresie wzmożonego wzrostu sieci komputerowe wydają się wchodzić w nową fazę budowy struktur i stabilizacji, w której nowatorska idea jest coraz częściej zastępowana normami. W centrum tego zjawiska – katalogach przedsiębiorstwa – krystalizują pomału podstawy i organizacja modelu klient–serwer. Czytaj więcej »

Migracja do sieci IP

Dla zatwardziałych zwolenników protokołu IPX/SPX Novella, odkładających ad infinitum nieuniknione przejście do sieci TCP/IP, zamieszczamy przewodnik, który powinien uczynić ten proces jak najmniej bolesnym. Czytaj więcej »

Testy i porównania

SwitchMetric (II) Foundry Networks i HP na czele stawki

W kategorii przełączników Gigabit Ethernet bezapelacyjnym zwycięzcą jest i tym razem firma Foundry Networks. Podczas drugiej odsłony testu SwitchMetric (prowadzonego pod auspicjami IDG i Tolly Group) przełącznik TurboIron/8 (Foundry) w cuglach wygrał wszystkie trzy testy cena/wydajność (Layer 2, Layer 3 IP i Layer 3 IPX), jakim poddano sprzęt gigabitowy. Firma Hewlett-Packard przoduje... Czytaj więcej »

Test serwerów (XXII): IBM Netfinity 5500 M20

IBM reklamuje Netfinity 5500 M20 jako „wstępny serwer dla przedsiębiorstw”, czyli system pracujący wydajniej niż serwer do obsługi grup roboczych, ale jeszcze nie tak wydajnie jak rasowy serwer dla przedsiębiorstw. Netfinity 5500 M20 charakteryzuje się dużą dostępnością i jest łatwy w obsłudze, głównie dzięki dobrze zaprojektowanemu chassis, w którym umieszczono cztery... Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Polowanie na hakera

Sieć można przyrównać do suwerennego państwa, którego granice mają być nienaruszalne. Jakie działania należy przedsięwziąć, aby ochronić swoje terytorium? Zapory ogniowe pomagają w ochronie „przejść granicznych”, ale mogą być niewystarczające (wszak mimo kontroli przemyt i nielegalne przekraczanie granicy są praktycznie nieuniknione!). Potrzebne są więc metody wykrywania... Czytaj więcej »

Nowe technologie

Technika grupowania: dziś i jutro

Coraz większa liczba przedsiębiorstw wykorzystuje w swej działalności Internet, przekonując się, że brak dostępu do jego zasobów niesie liczne niedogodności. Każde kilka minut przestoju sieci może przyczynić się do zmniejszenia dochodów, nadwątlić pozycję i rentowność firmy. Czytaj więcej »

Przekazywanie głosu przez linie DSL bardziej obiecujące

Już od dłuższego czasu cyfrowe linie abonenckie DSL są używane

do przekazywania w Internecie danych z dużymi szybkościami przez istniejące łącza miedziane. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Protokół WAP - poprawa dostępu do Internetu przez bezprzewodowe terminale

W „NetWorld” 7/98 zaprezentowano możliwości technicznego usprawnienia dostępu do Internetu przez telefony GSM. Podstawowe problemy techniczne wpływające na wydłużenie czasu dostępu do Internetu i ograniczające szybkość transmisji są związane z zastosowaniem do przesyłu danych łączy radiowych, charakteryzujących się małą i zmieniającą się w czasie przepływnością. Ze... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Niemowlę przy komputerze

Amerykańska firma komputerowa Knowledge Adventure oferuje (i z wielkim powodzeniem sprzedaje) serię zabawek dydaktycznych dla 9-miesięcznych niemowląt. Nie byłoby w tym niczego godnego szczególnej uwagi, gdyby nie to, że chodzi tu ni mniej ni więcej o... komputery, do których producent dodał ostatnio także CD-ROM z informacjami, jak ułatwić najmłodszym klientom start w wirtualnym... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...