powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 37-2006, 9 października 2006
37-2006 Computerworld nr 37-2006
Technologie - w skrócie

Microsoft zaoferuje bezpośrednio Windows Server 2003 R2 Datacenter Edition.

Do tej pory Microsoft oferował Windows Server 2003 Datacenter Edition jedynie w ramach porozumień OEM, wspólnie z producentami wielkich serwerów SMP, jak Fujitsu ES7000 czy maszyny IBM xSeries. Czytaj więcej »

MySQL pracuje nad narzędziami do zarządzania

MySQL w ramach projektu o kodowej nazwie Merlin pracuje nad zapewnieniem temu serwerowi baz danych narzędzi do monitorowania, zarządzania konfiguracją i zaawansowanej diagnostyki. Czytaj więcej »

Ontrack otwiera biuro w Warszawie

Biuro w stolicy od początku października będzie przyjmować zlecenia na odzyskanie danych z Mazowsza. Czytaj więcej »

Autonomia ICANN - tak, ale bez pośpiechu

ICANN, która zarządza systemem domen internetowych w imieniu Departamentu Handlu rządu Stanów Zjednoczonych będzie zyskiwać coraz większą autonomię Czytaj więcej »

Wiadomości

Usługi z metką IBM

IBM wydzielił z IBM Global Services część odpowiedzialną za rozwiązania sieciowe. W ten sposób powstał dział IBM Integrated Communications Services. Czytaj więcej »

Ruchomy biznes

Rynek rozwiązań mobilnych w Polsce dopiero się rozwija. Do tej pory dotyczył zasadniczo branży FMCG. Czytaj więcej »

Zakłócenia czy trendy

Z chwilą premiery SQL Server 2005 Microsoft Polska nasilił szturm na rynek serwerów baz danych. Czytaj więcej »

McAfee kontra Microsoft

Microsoft po raz pierwszy odmówił dostępu do jądra swojego systemu operacyjnego producentom systemów bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Przyszliśmy tu na długi, długi czas

Do tysiąca osób ma zatrudniać nowe centrum outsourcingu procesów biznesowych Accenture otwarte w Warszawie. Czytaj więcej »

ABG Ster-Projekt łączy się ze Spinem

Po połączeniu powstanie spółka będąca trzecią siłą w grupie firm związanych kapitałowo z Prokom Software (po spółce matce i Asseco Poland łączącym się z Softbankiem). Czytaj więcej »

Lumena: kolejny etap restrukturyzacji

Z początkiem 2007 r. Lumena rozpocznie działalność jako spółka akcyjna. Czytaj więcej »

Metodyka jakości

Większość uczestników konferencji CMMI - Dlaczego powinno Cię to obchodzić bynajmniej nie rekrutowała się z branży informatycznej, lecz firm, którym zależy na wdrażaniu rozwiązań i metodyk zapewniających uzyskanie możliwie wysokiej jakości tworzonych i wdrażanych rozwiązań IT, jak również mierzalności i powtarzalności związanych z tym procesów. Uczestnikami byli więc... Czytaj więcej »

Teta na zakupach w Polsce i za granicą

Firma przygotowuje się do przejęcia dwóch, trzech firm w Polsce i jednej lub dwóch za granicą. Czytaj więcej »

Harris zapewni łączność dla wojska

Umowa o wartości 10,5 mln USD,... Czytaj więcej »

Netia: uruchamia komercyjny WiMAX

Po zakończeniu pilotażowego etapu Netia rozpoczęła w 20 miastach w Polsce komercyjną sprzedaż usług w technologii WiMAX. Czytaj więcej »

Informatyzacja w dobie liberalizacji

Mająca nastąpić w lipcu 2007 r. liberalizacja rynku energetycznego przyniesie rewolucyjne zmiany zarówno dla producentów, dystrybutorów, jak i klientów firm z tego sektora. Czytaj więcej »

Grupa ComputerLand kupuje firmę Hanslik

Przed połączeniem z ComputerLandem Emax porządkuje strukturę grupy. Najnowszym posunięciem poznańskiej spółki jest zakup firmy zajmującej się rozwiązaniami GIS - Hanslik Laboratorium Oprogramowania. Czytaj więcej »

700 tys. euro w ramach European ICT Prize

Organizatorem konkursu European ICT Prize jest Europejska Rada ds. Nauk Stosowanych, Technologii i Inżynierii. Czytaj więcej »

Telefony Orange z Wi-Fi

Orange wprowadza nową usługę wykorzystującą telefony komórkowe GSM z interfejsem Wi-Fi. Technologia UMA (Unlicensed Mobile Access), w oparciu o którą działa, umożliwia nawiązywanie połączeń VoIP za pośrednictwem routerów DSL współpracujących z bezprzewodową stacją dostępową WLAN. Czytaj więcej »

QAD kupuje moduł zarządzania transportem

Firma QAD przejmie irlandzką firmę Precision Software, producenta oprogramowania do zarządzania transportem. Czytaj więcej »

2,5 mld euro za 49% Ery

Jak donosi Financial Times, Vivendi zaoferował Deutsche Telekom odkupienie 49% udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej za 2,5 mld euro. Czytaj więcej »

Odtwarzacz multimedialny Zune

Microsoft poinformował, że odtwarzacz multimedialny Zune, konkurujący z iPodem, z dyskiem o pojemności 30 GB będzie sprzedawany za 250 USD. Czytaj więcej »

Na indywidualny użytek

Na indywidualny użytek

Dyskusje wokół zjawiska Web 2.0 dotyczą teraz głównie aspektów technologicznych oraz społecznych i ekonomicznych. Coraz ważniejsze dla nowych projektów sieciowych będą jednak również kwestie prawne, szczególnie dotyczące ochrony własności intelektualnej. Czytaj więcej »

Technologie

BEA zapuszcza korzenie

BEA Systems ma pomysł na swoją przyszłość. Główne kierunki rozwoju to: silna modularyzacja platform, przejrzystość konfiguracji, przetwarzanie w czasie rzeczywistym, a także rozwiązania dla przemysłu i telekomunikacji. Czytaj więcej »

Bombowe notebooki

Największa dotychczas akcja wymiany wadliwych akumulatorów litowo-jonowych do notebooków wywołała wiele pytań i wątpliwości. Czytaj więcej »

Prymatu nie oddamy!

Prymatu nie oddamy!

Po trudnym okresie mentalnego zmagania się z sukcesami AMD Intel znów połknął bakcyla współzawodnictwa i prze do przodu na wszystkich frontach. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Energia pod lepszą kontrolą

Rośnie liczba odbiorców, przy niezmienionej wartości sprzedaży, co sprawia, że przedsiębiorstwa usług komunalnych ostro walczą o utrzymanie przychodów na dotychczasowym poziomie. Jednym z narzędzi tej walki są systemy zintegrowane. Coraz częściej okazuje się, że do realizacji tych wyzwań nie wystarczy standardowy system ERP. Czytaj więcej »

Szansa na skok

Szansa na skok

Optymalizacja produkcji i dystrybucji to obszar, w którym polskie firmy mają jeszcze wiele do zrobienia. Byłoby dobrze, gdyby to co mają zrobić, zrobiły dobrze już za pierwszym razem. Czytaj więcej »

Konteksty

Nadzieje i przewidywania

W Strategii Rozwoju Kraju do 2015 r. technologie informacyjno-komunikacyjne nie są traktowane priorytetowo. Wspominane są nie w kontekście tkwiącego w nich potencjału rozwojowego, lecz instrumentalnego wsparcia innych dziedzin życia. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Tożsamość wyzwolona

Dzięki otwartym standardom przyszłość zarządzania nareszcie wygląda nieco lepiej. OATH to otwarta architektura dla systemów bezpiecznego uwierzytelniania, zaś HMAC OTP to otwarty algorytm generowania haseł jednorazowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nadzieja na poprawę

W chwili obecnej mamy szereg udogodnień życia codziennego, które generalnie zawdzięczamy technologiom cyfrowym. Czytaj więcej »

Kran i wodociągi

Starzy ludzie opowiadali mi anegdotę, jak żołnierze Armii Czerwonej przekraczający polską granicę (tę przedwojenną) zareagowali na widok kranu, z którego leci woda. Czytaj więcej »

Szparka sekretarka

Historyjka, którą przez prawie cały wrzesień zajmowała się prasa, nie tylko komputerowa, a w pewnym momencie zainteresował się nią także rząd, jest w gruncie rzeczy banalna. Czytaj więcej »

W białych rękawiczkach

Puste pomieszczenie biurowe późną porą. Światło latarki omiata ściany i zatrzymuje się na stojącym pod jedną z nich sejfie. Dłonie w białych rękawiczkach manipulują przy szyfratorze i zamkach. Po dłuższej chwili drzwi sejfu otwierają się. Szybkie, nadal przy świetle latarki, przeszukiwanie wnętrza. I już za moment białe dłonie trzymają kopertę, z której, dla zachęty... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Przemysł - Ciągłe doskonalenie

W tym roku mija 15. rocznica istnienia Philips Lighting Poland SA w Pile. W ciągu ostatnich kilku lat w firmie zachodziły znaczące zmiany. Zarówno od strony biznesowej, jak i informatycznej. Czytaj więcej »

Organizacje użyteczności publicznej - Bliżej pacjenta

Po wdrożeniu własnego systemu w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie myślą o stworzeniu elektronicznej platformy współpracy i wymiany danych medycznych z innymi placówkami służby zdrowia. Czytaj więcej »

Administracja publiczna - Algorytm na prawo

Wreszcie spełnia się marzenie kilku pokoleń informatyków. Kancelaria Sejmu podjęła się tzw. algorytmizacji prawa za pomocą XML. To rewolucja godna Lidera Informatyki. Czytaj więcej »

Handel i usługi - Zupełnie inna informatyka

Procesy centralizacji operacji IT w ramach całego koncernu BP przyniosły organizacji duże oszczędności. Wymagały jednak całkowitej zmiany podejścia do informatyki. Czytaj więcej »

Finanse i bankowość - System na 100% normy

Informatykom z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w 2003 i 2005 roku udało się zapewnić stuprocentową dostępność systemu WARSET, od którego zależy ciągłość prowadzenia sesji na parkiecie. Czytaj więcej »

Przemysł - Turek na krześle

Solidność, terminowość i dobre ceny - tak lapidarnie można zarekomendować firmę PROFIm z wielkopolskiego Turku, która produkuje krzesła biurowe. To m.in. zasługa umiejętnego wykorzystania informatyki w procesie zarządzania. Czytaj więcej »

Przemysł - Szczególne miejsce na mapie

Jedyną pewną rzeczą jest zmiana - ta maksyma doskonale pasuje do opisu pracy działów IT w koncernie Procter & Gamble. Czytaj więcej »

Organizacje użyteczności publicznej - W pastelowych kolorach

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii informatyka służy zapewnieniu pacjentom jak najlepszej opieki medycznej. Racjonalizacja zarządzania placówką umożliwia stosowanie coraz lepszych metod leczenia i coraz lepszych warunków pobytu. Czytaj więcej »

Administracja publiczna - Czary nad Brdą

Urząd Miasta Bydgoszczy nie wydaje kilkunastu milionów złotych rocznie na teleinformatykę, a mimo to jest bardzo sprawną instytucją. Liczy się skuteczność i efektywność przyjętych rozwiązań. Czytaj więcej »

Handel i usługi Każdy szczegół ma znaczenie

PLL LOT to firma, w przypadku której traci sens pojęcie aplikacji krytycznych. Praktycznie każdy system wspomagający tego przewoźnika na ziemi lub w powietrzu ma krytyczne znaczenie dla działania firmy, a także komfortu i bezpieczeństwa jego klientów. Czytaj więcej »

Finanse i bankowość - Przyjazny, czyli sprawny

Slogan "Tak powinno być w każdym banku" można by uznać za chwyt reklamowy, gdyby nie fakt, że... posługujący się nim bank znajduje się w czołówce rankingów mierzących zadowolenie klientów. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Cel uświęca środki... Unijne

Cel uświęca środki... Unijne

Mniej biurokracji przy zamówieniach, czy może raczej wydawanie pieniędzy unijnych za wszelką cenę i bez jakiejkolwiek kontroli? Oto skrajne reakcje na projekt kolejnej nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...