powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2006

Wydanie 10/2006, 5 października 2006
10/2006
Prezentacje firmowe

Capacity Management Maturity Model

TeamQuestDziały biznesowe oczekują coraz większej liczby usług i coraz większej solidności ze strony IT. Jednocześnie kierownictwo naciska na redukcję kosztów, w tym na infrastrukturę teleinformatyczną. Większy nacisk na efektywność i produktywność powoduje, że organizacje IT muszą korzystać z coraz bardziej wyrafinowanych metod. Inaczej mówiąc zarządzanie procesami w działach IT...

Infrastruktura
Po co nam szersze pasmo?

Po co nam szersze pasmo?

Kiedy kupujemy nowe komputery PC, są one najczęściej wyposażone w gigabitowe karty sieciowe. Producenci przełączników intensywnie promują technologię Gigabit Ethernet. Czy warto budować sieć firmową dostarczając do desktopów aż 1000 Mb/s? Może lepiej wydać pieniądze na techniki optymalizujące istniejące łącza i aplikacje? Czytaj więcej »

Nie warto tracić pieniędzy na Gigabit Ethernet

Mark Fabbi, wiceprezes i analityk Gartnera, szefuje badaniom Enterprise Network Infrastructure i regularnie spotyka się z CIO i administratorami sieci firm z listy Fortune 500. W wywiadzie przeprowadzonym przez redaktorów tygodnika Network World przestrzega przed przeinwestowaniem sieci LAN przez zbyt daleko idące stosowanie Gigabit Ethernetu. Twierdzi, że instalowanie "grubych rur" aż do... Czytaj więcej »

Wirtualne centra danych

Wirtualne centra danych

Centrum przetwarzania danych jest sercem organizacji. Pracownicy firmy, jej partnerzy i klienci - wszyscy korzystają ze znajdujących się tam danych i udostępnionych zasobów. Przez ostatnią dekadę rozwój Internetu i opartych na nim technologii spowodował, że centra danych stały się bardziej strategicznym miejscem niż kiedykolwiek, zwiększając produktywność, przyspieszając procesy... Czytaj więcej »

Testy i porównania
Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP

Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP

Od czasu premiery Ethernet 10 Gb/s trwa dojrzewanie tej technologii. Wyniki testu pokazują, że jest to już sprawdzone rozwiązanie, zwiększające wielokrotnie wydajność sieci LAN, a co za tym idzie aplikacji korzystających z jej usług. Czytaj więcej »

Serwer SELS 10 wirtualizacja i dostępność

Serwer SELS 10 wirtualizacja i dostępność

SUSE Linux Enterprise Server wersja 10 oferuje m.in. Xen i AppArmor - dwa nowe mechanizmy, które w sieci przedsiębiorstwa mogą być bardzo użyteczne, o ile Novell jeszcze je "doszlifuje". Czytaj więcej »

Linux od desktopu do serwera

Z okazji premiery nowego wydania linuksowych systemów dla serwera i desktopu Ronald Hovsepian (prezes i CEO) i Jeffrey Jaffe (wiceprezes i CTO) z Novella udzielili obszernego wywiadu naszym kolegom z amerykańskiego tygodnika Network World. Poniżej fragmenty tej rozmowy. Czytaj więcej »

Windows SBS 2003 odsłona druga

Windows SBS 2003 odsłona druga

Testy wykazują, że ten przeznaczony dla małego biznesu produkt jest jako Release 2 wciąż tak samo solidnym pakietem jak wydana trzy lata temu pierwsza wersja. Kilka dodatkowych funkcji nie wnosi jednak wiele nowego. Czytaj więcej »

WiMAX w działaniu Alvarion BreezeMAX 3500

WiMAX w działaniu Alvarion BreezeMAX 3500

Na rynku pojawia się coraz więcej systemów pracujących zgodnie ze standardem WiMAX. Jednym z ważniejszych producentów jest Alvarion, który oferuje system pod nazwą BreezeMAX. Składniki systemu to stacja bazowa MACRO, stacja bazowa MICRO oraz wiele urządzeń klienckich CPE wraz z samoinstalującą, wewnętrzną stacją o nazwie Self-Install. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo
Stegoartykuł czyli rzecz o ukrywaniu

Stegoartykuł czyli rzecz o ukrywaniu

Steganografia to zakres technik służących do ukrywania informacji. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są te związane z informatyką, a prawdopodobnie najpopularniejszą jest ukrywanie informacji w plikach graficznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to tylko niewielki procent z całej kolekcji innych sposobów. Czytaj więcej »

Sip pod obstrzałem

Sip pod obstrzałem

Protokoły SIP, SDP i RTP nie zapewniają dostatecznego uwierzytelnienia stron połączenia, ochrony integralności i poufności sesji telefonicznej. Za pomocą snifferów w sieciach LAN i bezprzewodowych możliwe jest przejęcie m.in. identyfikacji i uwierzytelnienia użytkownika, identyfikatorów SIP URI (Uniform Resource Identifier), czyli numerów telefonicznych. Czytaj więcej »

Nowe technologie
Trójwartościowa klasyfikacja spamu

Trójwartościowa klasyfikacja spamu

Próby poszukiwania skutecznych metod blokowania spamu i phishingu często kończą się gubieniem legalnych wiadomości. Restrykcyjne filtry antyspamowe znacznie redukują spam, ale często jest to czynione kosztem zwiększonej liczby fałszywych rozpoznań. Czytaj więcej »

Telekomunikacja
SSL a bezpieczeństwo transakcji internetowych

SSL a bezpieczeństwo transakcji internetowych

Bezpieczne połączenie przeglądarki z programowym zapleczem wspierającym jest podstawą handlu elektronicznego i bankowości online. Ale co się dzieje, kiedy jest ono obchodzone? Czytaj więcej »

Telefon za darmo

Telefon za darmo

Założyciel firmy Skype, Niklas Zennström, twierdzi, że do 2015 r. rozmowy telefoniczne staną się bezpłatne. Wpływy operatorów telekomunikacyjnych będą pochodziły jedynie z dostarczania dostępu do Sieci. Skończy się naliczanie minut i obciążanie abonenta za prawo do posiadania stacjonarnego numeru telefonicznego. Sprawdźmy, czy już dzisiaj nie można dzwonić za darmo lub prawie... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Fenomen Google

Narzędzie wyszło daleko poza zwykłą wyszukiwarkę, a zaczęło służyć do walki politycznej, stało się sprzymierzeńcem hakerów, dziennikarzy i wielu innych grup. Czytaj więcej »

Porady

RADIUS: jak i za ile?

Pytanie: Jakie komponenty i koszty (początkowe oraz bieżące) są niezbędne do wdrożenia i zarządzania serwerem RADIUS oraz utworzeniem połączeń VPN w sieci bezprzewodowej? Czytaj więcej »

Czy D-Link dogada się z Cisco?

Pytanie: Próbuję zaplanować nową konfigurację sieci, która wykorzystuje przełączniki D-Link. Nie jestem pewien, czy światłowodowe moduły przełączników D-Link (używają konektorów typu SC) będą komunikowały się z przełącznikami Cisco przy użyciu światłowodowego GBIC. Światłowód jest wielomodowy i oba końce światłowodu posiadają konektory SC. Czytaj więcej »

Problemy z domową siecią bezprzewodową

Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość zwiększenia mocy mojej sieci bezprzewodowej w stabilny sposób, z możliwością uniknięcia interferencji. Moja sieć domowa wygląda następująco - punkt dostępowy (kanał 11) połączony z routerem ADSL na parterze oraz komputer z kartą bezprzewodową na pierwszym piętrze. Mam także telefon bezprzewodowy. Używając... Czytaj więcej »

Gdzie jest host?

Pytanie: Czy i w jaki sposób mogę znaleźć lokalizację hosta odwiedzającego moją stronę, znając jego adres IP? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...