powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 36-2006, 2 października 2006
36-2006 Computerworld nr 36-2006
Technologie - w skrócie

EMC przejmuje Network Intelligence

EMC za 175 mln USD przejęła Network Intelligence - producenta rozwiązań do analizy logów sieciowych, systemowych i aplikacyjnych pod kątem bezpieczeństwa informacji. Czytaj więcej »

Cognos na Blackberry w I połowie 2007 r.

Według przedstawicieli Cognosa wkrótce 3/4 menedżerów będzie pracować poza firmą, co oznacza, że będą musieli podejmować decyzje z dala od swoich biurek. Czytaj więcej »

Klaster Omega dla systemu ISOF

Ma być platformą dla - oferowanego w ramach usług ASP - systemu klasy ERP ISOF tej szczecińskiej firmy. Czytaj więcej »

Bliżej konwergencji GSM i VoIP

Nokia i Alcatel zapowiadają rozpoczęcie pod koniec tego roku sprzedaży systemów umożliwiających budowę firmowych sieci telekomunikacyjnych integrujących GSM i łącza Wi-Fi VoIP. Czytaj więcej »

Wiadomości

Vista zagarnia nowe rynki

Wielokrotnie przekładana data premiery nowego systemu operacyjnego Windows Vista może ponownie ulec zmianie. Tym razem oficjalną przyczyną opóźnienia może być konflikt Microsoftu z Komisją Europejską. Czytaj więcej »

Wszystko co potrójne jest doskonałe

Triple play staje się codziennością - potrójną usługę zaczyna oferować Telekomunikacja Polska. Równie ciekawe pomysły na szerokopasmowy biznes powstają na styku społeczności internetowych i portali. Czytaj więcej »

Unowocześnione pakiety ERP

Prawie w tym samym czasie nowe wersje sztandarowych systemów wprowadzają na rynek BPSC - Impuls 5 i Macrologic - Expertis. Czytaj więcej »

Tele Atlas wchodzi do Polski

Holenderski dostawca map cyfrowych otworzył biuro w Łodzi, a drugie ma powstać w Warszawie, po przejęciu przez Tele Atlas za 2,9 mln euro spółki PPWK Geoinvent wraz z opracowaną przez polskich inżynierów technologią Mobile Mapping. Czytaj więcej »

Powstaje ustawa o telepracy

Obecnie pracodawcy rzadko zatrudniają telepracowników (1% w skali kraju, podczas gdy w Unii Europejskiej jest to 11%, a w Stanach Zjednoczonych aż 30%), bo ta forma pracy nie jest dobrze uregulowana prawnie. Czytaj więcej »

IVONA najlepszym syntezatorem

Na odbywającej się w Stanach Zjednoczonych konferencji Interspeech 2006 opracowany przez polską firmę IVO Software syntezator mowy ludzkiej IVONA został uznany za najlepsze tego typu rozwiązanie na świecie. Czytaj więcej »

SGI nie upadnie

Sąd upadłościowy w Nowym Jorku orzekł, że Silicon Graphics - znany producent superkomputerów - będzie mógł nadal działać. Czytaj więcej »

Polskie HDTV w październiku

Polskie HDTV w październiku

Koncern ITI poinformował o szczegółach oferty nowej telewizji cyfrowej - N. Czytaj więcej »

Nowe przetargi

Rząd chce zliberalizować procedury przetargowe. Czytaj więcej »

Koniec serwerów Alpha

Firma HP Kończy produkcję systemów obliczeniowych AlphaServer. Czytaj więcej »

Międzynarodowa sieć WiMAX

Na rynku telekomunikacyjnym pojawiła się nowa organizacja... Czytaj więcej »

Kolejna fuzja w Grupie Prokom

ABG Ster-Projekt i Spin przygotowują się do fuzji. Czytaj więcej »

Linux w Monachium i Bergen

Linux w Monachium i Bergen

Z rocznym opóźnieniem Monachium rozpoczęło migrację do Linuxa. Od kilku dni na 100 z 14 tys. komputerów desktop działających w monachijskich urzędach nie ma już systemu Windows ani pakietu biurowego Office. Czytaj więcej »

Citrix: kierunek wirtualizacja

Firma zawdzięcza pozycję specjalizowanemu produktowi Presentation Server (d. Citrix MetaFrame), umożliwiającemu uruchamianie aplikacji Windows na serwerach i zapewniającemu dostęp do nich za pośrednictwem terminali komunikujących się z serwerem za pośrednictwem protokołu ICA. Czytaj więcej »

Technologie

Sieci pełne innowacji

Sieci wydają się dziś dziedziną "tradycyjną", w której trudno o wielkie przełomy poza biciem rekordów szybkości. W świecie rozwiązań sieciowych co kwartał mamy jednak do czynienia z małą rewolucją technologiczną. Czytaj więcej »

Zarządzanie bez pomysłu

Tylko automatyzacja i mechanizmy sztucznej inteligencji mogą zahamować gwałtowny wzrost kosztów utrzymania infrastruktury informatycznej Dostawcy rozwiązań przyznają jednak, że mają z tym problem. Czytaj więcej »

Komputer w portfelu, serwer w kieszeni

Miniaturowe komputery i serwery z Linuxem na pokładzie stwarzają szansę na nowe zastosowania informatyki. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Rynek czy prawo?

Rynek czy prawo?

Sfera tak ważna dla sprawnego funkcjonowania systemów informatycznych jak dostęp do informacji na temat zasad uzyskania kompatybilności rozwiązań informatycznych jest bardzo słabo uregulowana na gruncie prawa. Czy stosowne reguły współdziałania w tym zakresie powstaną w efekcie konkurencji rynkowej producentów oprogramowania? Czytaj więcej »

Konteksty
Informacje do wymiany

Informacje do wymiany

Z Marią Burchard, kierownik Centrum NUKAT, oddziału Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawskie, prowadzącego Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT i koordynującego ogólnopolskie współkatalogowanie bibliotek,rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Niewidzialna generacja

Niewidzialna generacja

Generacyjność jest niewątpliwą cechą rozwoju technologii informatycznych. Od skonstruowania pierwszych komputerów, kolejne ich generacje pojawiały się w dość regularnych, mniej więcej dekadowych odstępach. Kiedy możemy oczekiwać następnej? Czytaj więcej »

Ze świadomością konsekwencji

Symulacje komputerowe pomagają w nabywaniu umiejętności potrzebnych do skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. W warszawskiej Szkole Głównej Służby Pożarniczej prowadzone są Multimedialne Treningi Decyzyjne dla ratowników i przedstawicieli administracji. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Do podpisu prawie zdolni

Do podpisu prawie zdolni

Perspektywy upowszechnienia się podpisu elektronicznego w Polsce wyglądają dziś nadzwyczaj dobrze. Wyzwaniem na przyszłość jest niepowtarzanie starych błędów przy definiowaniu zrębów "dokumentu elektronicznego". Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Oprócz wieńca

Pojawiając się na tym świecie nie przynosimy ze sobą niczego. Odchodząc stąd też niczego nie zabieramy. I to jest cała kwintesencja i sens walki o dobra doczesne. Czytaj więcej »

Niespecjalna specjalność

Jeden z kolegów miał kiedyś szefa, który, gdy tylko usłyszał powtórzoną przez kogoś opinię w rodzaju "nie mówią o nas najlepiej w firmie", nigdy nie interesował się powodami takiej negatywnej opinii, tylko pytał: "Kto to powiedział?". A gdy już się dowiedział albo domyślił, rozpoczynał, raz otwartą, innym razem podjazdową, wojnę ze źródłem tej niekorzystnej opinii. Czytaj więcej »

Rocznica, czyli Gucia

Tak się złożyło, że dzisiejszy felieton, skądinąd 531 jaki napisałem dla CW, ukaże się w druku 2 października, czyli dokładnie w 30. rocznicę mego ślubu. Czytaj więcej »

Szósty poziom dojrzałości

Widziałem kilka modeli dojrzałości o podobnej, warstwowej strukturze. Dotyczą różnych obszarów - informatykom zapewne najlepiej będzie znany model CMMI (Capability Maturity Model Integration), ale tak samo skonstruowany jest np. tzw. Enterprise Maturity Model albo np. People Capability Maturity Model. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Plan w kotle

Plan w kotle

Dyskusja o informatyzacji Polski jest już tak nudna, że nie warto sobie nią zawracać głowy. Może jednak za którymś razem wreszcie zrozumiemy, że należy najpierw rozmawiać o strategii rozwoju administracji publicznej, a dopiero później o Planie Informatyzacji Państwa. Czytaj więcej »

Pieniądze na rozwój

Strategia rozwoju kraju 2007-2015 wyznacza główne cele i kierunki rozwoju kraju oraz określa wymogi ich realizacji. Cel główny to podniesienie poziomu i jakości życia mieszkańców Polski. Czytaj więcej »

Myśl i działaj

Myśl i działaj

Jeśli biznes chce się szanować, nie może chować głowy w piasek. Musi mówić władzy to, co o niej myśli. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...