powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 34-2006, 17 września 2006
34-2006 Computerworld nr 34-2006
Prezentacje firmowe

Case Study - Kancelaria Causa

MicrosoftOffice 365 w kancelarii prawnej Causa umożliwia tworzenie witryn prowadzonych spraw, z określaniem dostępu do nich dla poszczególnych członków zespołu. Pracujący na dokumentach prawnicy poznają nowe możliwości edycji danych, umów, notatek ze spotkań oraz natychmiastowego dzielenia się efektami pracy.

Technologie - w skrócie

Komórki w służbie ludu

Real Time Rome - tak nazywa się projekt, w ramach którego naukowcy śledzą w czasie rzeczywistym ruch ludzi w mieście. Czytaj więcej »

Oficjalny debiut Microsoft LiveSearch

Microsoft zakończył testy beta swojej nowej wyszukiwarki. LiveSearch ma pomóc koncernowi z Redmond w rywalizacji z Google i Yahoo, które zajmują czołowe miejsce na rynku reklamy umieszczanej na wyszukiwarkach. Czytaj więcej »

HP Integrity z Montecito

HP zaprezentował dwa nowe serwery Integrity oraz odświeżył wszystkie modele tej rodziny wprowadzając do nich dwurdzeniowe procesory Itanium 2 (Montecito) o lepszej niż dotychczasowe układy wydajności, mniejszym poborze mocy i zaawansowanych funkcjach sprzętowo wspomagających mechanizmy wirtualizacyjne. Czytaj więcej »

Wiadomości

Społeczeństwo rencistów

Dla gości Forum Ekonomicznego w Krynicy gospodarka elektroniczna i społeczeństwo informacyjne to wciąż bajka o żelaznym wilku. Liczy się wyłącznie ropa, gaz i węgiel. Czytaj więcej »

Więcej szumu w eterze

Posiadacze częstotliwości umożliwiających wykorzystanie technologii WiMAX uruchamiają kolejne nadajniki. Rewolucji spodziewać się jednak należy dopiero z chwilą pojawienia się w pełni mobilnej wersji standardu 802.16e. Czytaj więcej »

Impuls z Donbasu

10 mln zł, które BPSC chce pozyskać z giełdy, ma pomóc w ekspansji spółki na Wschód. Czytaj więcej »

MacroSoft: nowy prezes, rusza konsolidacja

Na czele firmy stanął Krzysztof Szczypa. Sławomir Kosz, dotychczasowy prezes spółki, jako członek zarządu będzie odpowiedzialny za politykę personalną i kontrolę nad efektami synergii, wynikającej z konsolidacji firmy z dziewięcioma spółkami zależnymi. Czytaj więcej »

Hinduska inwestycja pod Wrocławiem?

Jak podaje Gazeta Wyborcza, jedna z największych hinduskich firm informatycznych ZenSar Technology rozważa budowę centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku. Czytaj więcej »

VeriSign i News Corp. tworzą joint venture

Powstająca spółka ma stać się największym na świecie dostawcą rozrywki dla użytkowników telefonów komórkowych. W ramach umowy News Corp. zapłaci 188 mln USD za kontrolny pakiet akcji - należącej do VeriSign - firmy Jamba. Spółka ta ma zostać połączona z Fox Mobile Entertainment. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2006 r. Czytaj więcej »

Sposób na pomysły

Deloitte Consulting LLC wraz z firmą Eclipse rozpoczęła pilotażowy projekt aplikacji wspomagającej zbieranie nowych pomysłów, ich rozwijanie i pracę nad nimi. Czytaj więcej »

Sklep wideo na Amazon.com

Podążając śladem serwisu iTunes, Amazon.com postanowił uruchomić sklep z filmami i programami TV. Czytaj więcej »

Google w poszukiwaniu nowych źródeł danych

Google w poszukiwaniu nowych źródeł danych

Google interesuje się oprogramowaniem do rozpoznawania znaków i chce zatrudnić specjalistów w tej dziedzinie. Czytaj więcej »

Zielone światło dla fuzji Alcatela i Lucenta

Znikła ostatnia przeszkoda stojąca na drodze do fuzji Alcatela i Lucenta. Czytaj więcej »

XII Forum Teleinformatyki w Legionowie

Tegoroczne XII Forum Teleinformatyki (21-22 września, Legionowo) będzie okazją do poznania zarówno planów realizacji hasła budowy społeczeństwa informacyjnego, przygotowywanych w odpowiednich organach administracji rządowej, opinii zainteresowanych stowarzyszeń, jak i zapoznania się z istniejącymi rozwiązaniami technologicznymi czy uwarunkowaniami prawnymi. Czytaj więcej »

Asseco Slovakia wchodzi na GPW

Na początku października br. na GPW zadebiutuje Asseco Slovakia. Czytaj więcej »

Xerox inwestuje w usługi

Xerox zaprezentował nowe modele wielofunkcyjnych urządzeń drukujących i wersje oprogramowania do zarządzania obiegiem dokumentów. Czytaj więcej »

Adax wraca na rynek

Pierwsze komputery Adax pojawią się na rynku już w październiku br. Czytaj więcej »

Fabryka Toshiby pod Wrocławiem

Jak podaje Nihon Keizai Shimbun, Toshiba zamierza wybudować pod Wrocławiem fabrykę telewizyjnych paneli LCD. Miałaby ona wytwarzać od 2009 r. do 2 mln paneli rocznie. Fabryka prawdopodobnie ruszy już w połowie 2007 r. i da zatrudnienie ok. 1000 osobom. Celem inwestycji jest zwiększenie sprzedaży na rynku europejskim. Czytaj więcej »

Technologie
Miało być łatwiej, wyszło jak zwykle

Miało być łatwiej, wyszło jak zwykle

XML przeszedł poważną ewolucję. Z prostego formatu do zapisu danych stał się dziś językiem programowania o niezliczonych odcieniach i zastosowaniach. Czy jednak XML uprościł projektowanie, tworzenie albo wdrażanie aplikacji? Czytaj więcej »

Nadchodzi RHEL5

Red Hat ogłosił dostępność pierwszej wersji beta 1 systemu Red Hat Enterprise Linux 5. Czytaj więcej »

Telefon godny zaufania

Specyfikacja modułów Mobile Trusted Module to odpowiednik modułów TPM wykorzystywanych w komputerach PC. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Coraz więcej informacji

BASEL II zaczyna intensywnie angażować bankowców. Nakłada ona nowe obowiązki związane z oceną ryzyka, wymagające zupełnie nowych narzędzi IT. Jednocześnie wchodzą w życie nowe wymogi sprawozdawczości określone przez CEBS (COREP). Czytaj więcej »

Przyszłość w jednym ogniwie

Przyszłość w jednym ogniwie

Po kilku latach od wdrożenia systemu ERP każdy zakład produkcyjny staje przed koniecznością poszukiwania źródeł nowych rezerw. Zazwyczaj okazuje się, że największe możliwości usprawnień dotyczą procesów związanych z planowaniem produkcji i dystrybucją towarów. Właśnie wtedy pojawia się dylemat - jakiego narzędzia użyć? Czytaj więcej »

Po drugiej stronie lustra

Z Mirosławem Szturmowiczem, do niedawna wiceprezesem PZU SA odpowiedzialnym za IT, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Konteksty
W głąb ciała wokół ciała

W głąb ciała wokół ciała

Nanomedycyna, nanobiome-chanika, sieci bezprzewodowe i systemy bezpieczeństwa należą, zdaniem magazynu Technology Review, do najbardziej obiecujących technologii przyszłości. Czytaj więcej »

Dane pod specjalnym nadzorem

Jedną z podstawowych barier rozwoju systemów informacji przestrzennej przez samorządy terytorialne są utrudnienia w pozyskiwaniu danych z państwowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych. Czytaj więcej »

Sposób na Ediego

Czy gminy posiadają podstawę prawną do finansowania systemu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Oto podstawowy problem, na który zwrócili uwagę samorządowcy i przedstawiciele biznesu podczas naszego szkolenia "Na śmieci czy do odzysku". Czytaj więcej »

Zrozumieć na nowo

Żyjemy w czasach niepewności, płynności, braku stabilizacji. Globalna gospodarka najbardziej premiuje twórcze, innowacyjne postawy i szybkie dostosowywanie się do zmiennych potrzeb, a współczesna kultura utwierdza w przekonaniu o randze takich wartości, jak indywidualizm, wolność wyboru, autonomia zachowań. Czytaj więcej »

Pierwszy kod

Co wspólnego może mieć prehistoria mowy ludzkiej z rozwojem współczesnej informatyki? Czytaj więcej »

Bez prawa Moore'a

Wydajność pracy, wydajność produkcji stanowi dzisiaj jeden z najważniejszych warunków sukcesu ekonomicznego i podstawowy czynnik rozwoju gospodarczego. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Podsłuchują i filmują

Nowa generacja trojanów nie tylko nasłuchuje klawiatury, lecz również zapisuje do pliku wideo sekwencje zrzutów ekranowych. To jeszcze jeden powód, by wdrożyć w firmie (i w domu) uwierzytelnianie dwustopniowe. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Drukarka-pisuarka

Nieodżałowany Kazimierz Górski zawsze będzie pamiętany za słynną i prostą definicję futbolu: "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie". Czytaj więcej »

Alternatywa pomarańczowa

Jest tak, że najpierw zabierają człowiekowi bagaże. W chwilę po tym znikają one gdzieś w czeluściach jakiegoś tunelu. Zanim to jednak nastąpiło, trzeba było je otworzyć w celu komisyjnego sfilmowania zawartości. Czytaj więcej »

Gdzie kończą inni?

Zastanawiałem się niedawno, co najbardziej cenię u ludzi, z którymi pracowałem przez ostatnie dziesięć lat. Pośród wielu powszechnie znanych cech, jak rzetelność, otwartość, pogoda ducha, błyskotliwa inteligencja i dystans do siebie samego lub siebie samej, jest coś jeszcze, co trudno zdefiniować jednym słowem. Czytaj więcej »

Informacja starej daty

Informację najstarszą oraz najnowszą łączy wspólna cecha, jaką jest stosunkowo trudna dostępność. Czytaj więcej »

Raport Computerworld
Pomysłowość jest legalna

Pomysłowość jest legalna

Trzeba skończyć z demonizowaniem roli prawa w procesie informatyzacji administracji publicznej i stawianiem zbędnych barier prawnych przed każdym projektem z tej dziedziny. Czytaj więcej »

Plany nie wystarczą

Od przyjęcia przez rząd naszego kraju strategii e-Polska minęło już kilka lat. Polska administracja wciąż jednak nie jest w pełni gotowa do pracy w sieci. Łatwiej jest zmieniać prawo czy opracowywać kolejne koncepcje niż podejmować konkretne, skuteczne działania. Czytaj więcej »

Nie bronić drutów

Władze Płocka dążą do stworzenia jednej, szerokopasmowej sieci miejskiej we współpracy ze wszystkimi miejscowymi operatorami telekomunikacyjnymi. Czytaj więcej »

Czeka nas rewolucja

Z Andrzejem Latuszkiem, pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Płocka ds. informatyzacji, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Na rozdrożu

Na rozdrożu

W sytuacji chaosu organizacyjno-prawnego trudno mówić o racjonalnym planowaniu informatyzacji czy budowie społeczeństwa informacyjnego na poziomie lokalnym. Czytaj więcej »

Urzędowe bezpieczeństwo

Urzędowe bezpieczeństwo

Coraz większa złożoność systemów przetwarzania informacji stawia przed wszystkimi ich użytkownikami coraz większe wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Szczególna rola w tym względzie przypada administracji publicznej, gdyż informacja staje się jednym z najcenniejszych zasobów współczesnego państwa. Czytaj więcej »

E-administracja czy biurokracja 2.0?

E-administracja czy biurokracja 2.0?

Sukcesy informatyzacji zależą w dużej mierze od tego, na ile nowe technologie zmienią model funkcjonowania administracji, a na ile zostaną wpisane w dotychczasowe, biurokratyczne struktury. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...