powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 33-2006, 11 września 2006
33-2006 Computerworld nr 33-2006
Technologie - w skrócie

Dłuższe wsparcie Microsoftu

Microsoft wprowadził zmiany do obowiązującego od dwóch lat programu Custom Support Agreement. Użytkownicy produktów, którym minął 10-letni okres wsparcia oferowanego przez Microsoft, mogą kupić usługę przedłużającą wsparcie o kolejne pięć lat, a potem jeszcze o następne pięć. Czytaj więcej »

Automatyczna ochrona dla IE

Programiści Microsoftu zakończyli prace nad prototypem BrowserShield - mechanizmu, który ma umożliwić przeglądarce

Internet Explorer automatyczne przechwytywanie i usuwanie szkodliwych kodów ukrytych na stronach WWW. Czytaj więcej »

Certyfikacja urządzeń "prawie 802.11n" już wkrótce

Standard 802.11n ma zwiększyć przepustowość sieci bezprzewodowych LAN do ponad 100 Mb/s. Ma obejmować takżefunkcje obsługujące przesyłanie dużych plików multimedialnych oraz umożliwiające wydłużenie czasu pracy baterii urządzeń przenośnych. Wi-Fi Alliance rozpocznie proces certyfikacji urządzeń 802.11n w pierwszej połowie 2007 r. Czytaj więcej »

SuSE Linux dla polskich komputerów

Novell zaoferuje polskim producentom sprzętu komputerowego oraz tzw. składaczom platformę SuSE Linux Enterprise 10 w wersji OEM. Chodzi zarówno o serwerowy SuSE Linux Enterprise Server, jak i desktopowy SuSE Linux Enterprise Desktop. W ramach tego projektu amerykańska firma współpracuje z APN Promise, która zajmie się dystrybucją. Pierwszym producentem, który zdecydował się na... Czytaj więcej »

Przygotowania do 100G Ethernet

Standard 100 Gb/s Ethernet zostanie zatwierdzony prawdopodobnie najwcześniej za jakieś 3 lata. Już jednak teraz jego przygotowanie wychodzi już z fazy teoretycznych rozważań, bo IEEE utworzyła ostatnio właśnie w tym celu komitet Higher Speed Study Group (HSSG). Niektórzy specjaliści mówią, że nie należy się zatrzymywać i trzeba rozważyć możliwości budowy sieci o wydajnościach... Czytaj więcej »

HP i Cisco wspólnie po WLAN

Cisco Systems i HP współpracują nad budową bezprzewodowych firmowych sieci LAN. Dział usług HP proponuje klientom budowę sieci Wi-Fi jako "zasobu strategicznego". Podstawę do ich budowy stanowi sprzęt i oprogramowanie Cisco. Obie firmy chcą promować stosowanie zaawansowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, lokalizacji urządzeń w przestrzeni, a także usług głosowych w... Czytaj więcej »

Premiera Core 2 Duo Merom i Xeon Tulsa

Po raz pierwszy Intel oficjalnie zaprezentował przeznaczony dla notebooków układ o kodowej nazwie Merom. Zbudowany w architekturze Core 2 Duo procesor ma stanowić najważniejszy element nowej oferty Centrino. Czytaj więcej »

Cisco na razie wyprzedza Brocade

Według Dell'Oro Group, Cisco minimalnie wyprzedziła Brocade w II kwartale tego roku pod względem wartości sprzedaży szkieletowych, wieloprotokołowych przełączników SAN dla pamięci masowych i zdobyła pozycję lidera w tym segmencie rynku. Czytaj więcej »

Wiadomości

Google Apps celuje w Office

Wersje beta edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego sprzedawane pod marką Google nie są na razie konkurencją dla Microsoft Office. Otwierają jednak nowy rozdział pracy grupowej. Czytaj więcej »

NFZ nadal współpracuje z ComputerLandem

Kilkanaście dni temu dobiegły końca szkolenia personelu wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia z zakresu nowej aplikacji do obsługi procesu składania ofert przez świadczeniodawców, stworzonego przez konsorcjum firm Spin i Kamsoft. Czytaj więcej »

AMG.net pod skrzydłami Bulla

Pół roku od przejęcia 100% udziałów AMG.net przez francuskiego Bulla kierownictwo polskiej spółki ocenia pierwsze efekty marcowej transakcji. Czytaj więcej »

Polski rynek usług IT

Według IDC, w ubiegłym roku osiągnął on wartość 1,7 mld USD (wzrost w złotówkach o 17,4%). Czytaj więcej »

Rdzeń ważniejszy od zegara

Rdzeń ważniejszy od zegara

Odświeżenie wszystkich linii produktowych ma zatrzymać proces spadku sprzedaży i udziałów rynkowych Intela. Firma przekonuje, że mikroarchitektura Core, na której oparte są jej najnowsze układy, przynosi wzrost wydajności, jakiego rynek IT nie widział od lat. Czytaj więcej »

Mazowsze ma e-strategię

Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął strategię e-rozwoju dla tego regionu. Czytaj więcej »

W skrócie

Plan połączenia Asseco Poland i Softbanku został podpisany; sfinalizowanie fuzji i rozpoczęcie notowań akcji połączonych firm na warszawskim parkiecie zostało zaplanowane na styczeń rok 2007... Czytaj więcej »

Certyfikat CERT dla TP

Telekomunikacja Polska otrzy-mała od CERT Coordination Center - głównego ośrodka zajmującego się zagrożeniami w Internecie, działającego przy Carnegie Mellon University - certyfikat uprawniający do wykorzystywania nazwy CERT (Computer Emergency Response Team). Czytaj więcej »

Exatel uruchamia sieci WiMAX

Kraków i Warszawa to pierwsze miasta, w których Exatel zamierza uruchomić usługę dostępu do Internetu w technologii WiMAX. Czytaj więcej »

Bazy i Systemy Bankowe na sprzedaż

Narodowy Bank Polski zamierza sprzedać 100% udziałów spółce zależnej Bazy i Systemy Bankowe (BSB). Czytaj więcej »

Alcatel kupuje UMTS Nortela

Francuski koncern zawarł wstępne porozumienie w sprawie przejęcia za 320 mln USD działu firmy Nortel zajmującego się rozwijaniem technologii i obsługą kontraktów dotyczących sieci komórkowych trzeciej generacji (UMTS). Czytaj więcej »

Microsoft udostępnił Windows Vista Release Candidate 1

W ocenie analityków fakt ten może oznaczać, że koncern z Redmond dotrzyma terminu premiery najnowszego systemu operacyjnego. Klienci biznesowi mają otrzymać Windows Vista w listopadzie, a indywidualni w styczniu 2007 r. Pojawienie się RC1 oznacza, że dobiegają końca prace związane z łataniem "dziur" w tym systemie oraz z uwzględnianiem poprawek przesyłanych przez testerów. Czytaj więcej »

Technologie

IBM wchłania

Big Blue dalej wzmacnia dział usług profesjonalnych i ofertę oprogramowania do zarządzania. Wskazują na to przejęcia firm FileNet i Internet Security Systems. Czytaj więcej »

Katalizator pomysłów

Aplikacja MindManager wspomaga krystalizowanie pomysłów i koncepcji na wstępnym etapie powstawania rozwiązań lub projektów - nie tylko informatycznych. Czytaj więcej »

Kwestia kultury analitycznej

Z Tomaszem Mierzwą, prezesem zarządu firmy BusinessVision, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Arkusz pod ochroną

Dostawcy systemów BI opracowują rozwiązania, które mają uchronić cenne informacje przed dostaniem się w niepowołane ręce. Zapowiedzi w tej sprawie złożyli już Microsoft, Business Objects i Cognos. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Problemy z kompetencjami

Problemy z kompetencjami

Zarządzanie kompetencjami pracowników zaangażowanych we wdrożenie systemu ERP to jedno z podstawowych wyzwań, przed którymi stają szefowie działów IT. Najtrudniejszy moment przychodzi w kilka miesięcy po zakończeniu implementacji systemu. Czytaj więcej »

Konteksty

Twórcze wyzwanie

Jednym z najważniejszych czynników właściwego kształtowania relacji człowiek-komputer jest nauczanie informatyki i wykorzystanie komputerów w edukacji. Czytaj więcej »

Od teorii do praktyki

Najbardziej praktyczna jest dobra teoria" - pisał prof. Henryk Greniewski, ekonomista, twórca polskiej szkoły cybernetyki ekonomicznej. Czytaj więcej »

Estetyka baz danych

Na rozwój nowych mediów nie można patrzeć w oderwaniu od ich historycznych korzeni. Wiele ich cech jest nie tylko efektem zastosowania nowych technologii, ale też konsekwencją wpływu tradycyjnych form kultury. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Pamięć nieulotna

Trwałe kasowanie z nośników magnetycznych doczekało się należnego tej sprawie rozgłosu. O trwałym czyszczeniu pamięci Flash jakoś nie słychać, a szkoda, bo problem jest jeszcze bardziej powszechny. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Urodzaj na cenzorów

Der Spiegel" napisał niedawno, że chińskie władze tak lubią wolność prasy, jak Watykan kontrolę urodzin. A było to w kontekście chińskiego projektu ustawy zakazującej nieuzgodnionych z władzami publikacji o miejscowych katastrofach. Czytaj więcej »

To apsurt!

Nie znam żadnego innego narodu, który tak przejmowałby się tym, co piszą inni. Czytaj więcej »

Sympatyczne automaty

Coraz częściej w codziennym życiu mamy do czynienia z inteligencją elektroniczną. Albo, aby być bliżej prawdy, należałoby powiedzieć, że z ćwierć inteligencją. Czytaj więcej »

Z Rzymu droga daleka

W czasach PRL-u, jakoś ostatnio często przeze mnie wspominanego na tych łamach, obowiązywała ogólna zasada "buty narciarskie kupuj w lecie". Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Halo, tu konkurencja

Halo, tu konkurencja

Polski rynek chłonie usługi VoIP, zarówno w segmencie biznesowym, jak i konsumenckim. Obsługują go przede wszystkim niewielcy operatorzy i specjalistyczne firmy - duzi operatorzy dopiero niedawno zorientowali się, że unikać bezpośredniego oferowania usług VoIP już dłużej się nie da. Czytaj więcej »

Rynek przed kompresją

Rynek przed kompresją

Z Marcinem Rączkiewiczem, dyrektorem regionalnym Teleglobe, a VSNL International Company na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...