powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 29-2006, 14 sierpnia 2006
29-2006 Computerworld nr 29-2006
Technologie - w skrócie

Mobilny WiMax już w przyszłym roku

Bezprzewodowa technologia WiMax nie pojawiła się jeszcze na dobre na rynku - zdaniem analityków komercyjne projekty na dużą skalę rozpoczną łączność radiową. Czytaj więcej »

Komórkowe Wi-Fi

Coraz większą popularność zdobywają rozwiązania VoWi-Fi (Voice over Wi-Fi), umożliwiające przesyłanie głosu przez sieci bezprzewodowe. Według Infonetics Research wartość rynku telefonów Wi-Fi wyniosła w ubiegłym roku 125 mln USD, dwukrotnie więcej niż w 2004 r. Takie tempo wzrostu utrzyma się przynajmniej przez najbliższe trzy lata - przekonują analitycy. Czytaj więcej »

Dziel i rządź

Całkiem niedawno nazwa Palm była praktycznie synonimem komputera kieszonkowego. Możliwe, że właśnie obserwujemy definitywny koniec legendy. Czytaj więcej »

Google kusi programistów

Największy konkurent Microsoft stworzył usługę na wzór słynnego serwisu SourceForge, goszczącego projekty programistyczne open source. Czytaj więcej »

Wiadomości
Architektura na początek

Architektura na początek

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło pierwszy przetarg w ramach budowy systemu PESEL 2. Do końca br. powstanie projekt jego architektury, który ma być gotowy w maju 2008 r. Czytaj więcej »

Fuzja systemów zarządzania

Przejęcie Mercury Interactive będzie kosztowało HP 4,5 mld USD i ma zapewnić firmie czołowe miejsce na rynku systemów do optymalizacji procesów biznesowych. Czytaj więcej »

Więcej niż procesory

Więcej niż procesory

Firma AMD za 5,4 mln USD przejmuje ATI Technologies - kanadyjskiego specjalistę od układów graficznych. Czytaj więcej »

Karaibska legislacja i bezmyślna interpretacja

Karaibska legislacja i bezmyślna interpretacja

Przesunięcie terminu przyjmowania deklaracji PIT, podań i innych dokumentów w postaci elektronicznej przez administrację publiczną na maj 2008 r. nie powinno być dla obywateli zaskoczeniem, bowiem bałagan w informatyzacji administracji rośnie. Czytaj więcej »

System bez reguł

Brak niektórych uregulowań prawnych dotyczących systemu emerytalnego zmusił ZUS do przedłużenia z Prokom Software o trzy lata umowy na budowę KSI ZUS. Czytaj więcej »

Branża wobec DRM

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji postuluje, aby zamiast opłat Copyright Levies nakładanych na producentów wszelkich nośników oraz urządzeń elektronicznych i komputerowych służących do kopiowania utworów zastosować koncepcję Digital Rights Management. DRM ma uprościć system opłat pobieranych na rzecz twórców w myśl zasady "płaci ten, kto korzysta". Czytaj więcej »

I kto to mówi?

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, swoimi decyzjami wprawiła w popłoch Telekomunikację Polską i operatorów komórkowych. Na razie jej niezależność spotyka się z aprobatą PiS. Jak długo? Czytaj więcej »

IMG i Matrix.pl na Ukrainie

W lipcu br. zarejestrowano oddział IMG w Kijowie (o planach wejścia IMG na rynek ukraiński pisaliśmy w lutym br. w CW 8/2006). Odpowiada on za rozwój biznesu w naszym regionie Europy. "To na nas spoczywa odpowiedzialność za zbudowanie zespołu konsultantów i programistów, który początkowo będzie korzystał z doświadczeń IMG w Polsce, Rumunii i Rosji" - mówi Andrzej Żurawowicz,... Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Action i Qumak-Sekom zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych, a Hyperion - niezależny dostawca szerokopasmowego Internetu - chce wejść na warszawski parkiet... Czytaj więcej »

Asseco-Softbank: 1,15 mld zł w 2006 r.

Centralny Dom Maklerski Pekao opublikował raport, w którym ocenia, że przychody łączących się firm Asseco Poland i Softbank mają wynieść 1,15 mld zł (756 mln zł w 2005 r.), przy zysku netto 85 mln zł (ok. 69 mln zł). Czytaj więcej »

Polska fabryka Della cd.

Jak donosi dziennik Irish Examiner, pracownikom fabryki Della w irlandzkim Limerick przedstawiono ofertę pracy w polskim zakładzie tej firmy pod Łodzią. Czytaj więcej »

Pierwsi studenci IBM w Polsce

Wiele dotychczas rozproszonych zadań realizowanych przez IBM Polska w ramach współpracy z uczelniami wyższymi zostało obecnie zebranych w ramach programu Inicjatywa akademicka. Czytaj więcej »

Kapsch przejmuje Getronics Polska

Przejęcie Getronics ma wzmocnić pozycję Kapscha na rynku usług IT. Firma ta oferowała dotychczas głównie rozwiązania telefonii IP i usługi związane z budową systemów niskoprądowych. Czytaj więcej »

Uczelnie nadal bez systemu

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie dostawcą zintegrowanego systemu ERP dla konsorcjum czterech wyższych uczelni: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Przedłuża się bowiem zakup systemu ERP dla tych czterech polskich uczelni. Czytaj więcej »

Technologie
Diagnoza bez wydatków

Diagnoza bez wydatków

Problemy z sieciami można rozwiązywać za pomocą narzędzi dostępnych na bezpłatnych licencjach. W większości przypadków ich możliwości są co najmniej tak duże, jak rozwiązań komercyjnych - a bywa, że większe. Czytaj więcej »

Kredyt bez wpadki

W Banku BPH wdrożono system, dzięki któremu decyzję o ewentualnym przyznaniu kredytu będzie można podjąć niemal wyłącznie na podstawie danych o dotychczasowej aktywności klienta w banku. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Złe wieści - dobre słowo

Złe wieści - dobre słowo

Testerzy i programiści mają różne zadania do wykonania i różny stosunek emocjonalny do przedmiotu swojej pracy. Muszą jednak ze sobą współpracować. Aby ta współpraca była efektywna, potrzebna jest odpowiednia komunikacja między nimi. Czytaj więcej »

Głębokie uczucie

Do tej pory dużo pisałem o zwracaniu uwagi na całość, przekształceniach zachowujących i wzmacniających całość. Jak jednak robić to w praktyce? Trzeba kierować się wewnętrznymi odczuciami. Jest to centralna idea w "The Nature of Order". Jak pisze Alexander, doszliśmy do "najważniejszego i najgłębszego aspektu procesu żywego (...), najważniejszego tematu w całej książce... Czytaj więcej »

Konteksty
Dobre prawo czy e-prawo?

Dobre prawo czy e-prawo?

Jakość prawa dotyczącego informatyzacji państwa pozostawia wiele do życzenia. Aby zmienić ten stan rzeczy, trzeba by poprawić funkcjonujący u nas system tworzenia prawa. Czytaj więcej »

Kapitał symboliczny

Ponowoczesny kapitalizm to rozkwit przemysłów kultury, które zaspokajają potrzeby ludzi w sferze doznań i przeżyć. Dzisiaj niewystarczające jest już przetwarzanie zasobów przyrody i produkcja towarów przemysłowych. Coraz większego znaczenia nabiera umiejętność przetwarzania zasobów kultury. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo z przygodami

Bezpieczeństwo z przygodami

Dobra architektura aplikacji to tylko jeden z wielu elementów bezpieczeństwa informacji. Nie mniej ważne jest zadbanie o działania organizacyjne oraz fachowy nadzór administracyjny, świadomy ograniczeń technologii i ludzi. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Szaleństwo zakupowe

Swego czasu towarzysz z łamów, pan Piotr Kowalski, opisał był wzruszającą historyjkę http://www.computerworld.pl/artykuly/artykul.asp?id=51582 swej działalności dobroczynnej. Czytaj więcej »

Kultura informatyczna

Odbywałem niedawno rozmowę z zaprzyjaźnionym prawnikiem, który mówił, że każdy pracownik organizacji powinien cechować się pewną kulturą prawną. Czytaj więcej »

Wyblakła informacja

Okazuje się, że wysłanie zapisanej kartki papieru za granicę może sprowadzić na głowę nadawcy nie lada ambaras. Ku temu muszą być spełnione dwa warunki: kartka papieru musi być dokumentem starszym niż 55 lat, a list musi akurat podpaść pod wyrywkową kontrolę celną, która wykryje niedozwoloną zawartość. Czytaj więcej »

Przyszłość musi poczekać

Właśnie co zaczynający się sierpień dla jednych jest miesiącem corocznych uniesień urlopowych, dla innych zaś miesiącem tradycyjnych już, rocznicowych uniesień powstańczo-patriotycznych. Te ostatnie nieco wcześniej, bo już w lipcu, celebruje też Francja, ale ponieważ czyni to radośnie, nie można przecież traktować tego poważnie... Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Rynek trzeciej małpki

Rynek trzeciej małpki

Na początek paradoksalna teza: o polskim rynku informatycznym wiemy niewiele. A obraz, który widzimy, jest kreowany przede wszystkim przez dostawców narzędzi informatycznych, nie ich odbiorców. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...