powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 28-2006, 17 lipca 2006
28-2006 Computerworld nr 28-2006
Wiadomości
Gorące lato w medycynie

Gorące lato w medycynie

Lato, z racji wysokich temperatur, to okres wzmożonej pracy dla lekarzy. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku pełne ręce roboty będą mieli także urzędnicy i informatycy odpowiedzialni za rozwój systemów informacyjnych w ochronie zdrowia. Czytaj więcej »

Oficjalne partnerstwo

Rząd przyjął ostatnie z trzech rozporządzeń niezbędnych do ożywienia Ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. Stworzone rozwiązania prawne nie są idealne, ale stanowią fundament dla uruchomienia projektów, także z zakresu teleinformatyki. Czytaj więcej »

Krynica wiedzy

"Europejskie wyzwania: pytanie o nową tożsamość Europy" - pod takim hasłem odbędzie się XVI Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju. Czytaj więcej »

Kwarantanna

Z Zygmuntem Berdychowskim, przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Kierunek: Ukraina!

Ukraiński oddział Software Mind nawiązał współpracę z lwowskimi uczelniami wyższymi. Krakowska spółka będzie wspierać ukraińskich studentów kierunków informatycznych. Czytaj więcej »

Po obu stronach barykady

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz - tak najkrócej można ująć stosunki między administracją a biznesem. Ci pierwsi muszą przestrzegać Prawa Zamówień Publicznych, drudzy wykonać plan sprzedaży. Jedno z drugim nie idzie dziś w parze. Czytaj więcej »

NASK dla ICANN

Oprogramowanie open source przygotowane przez NASK będzie zarządzać bazą domen internetowych najwyższego rzędu IANA. Czytaj więcej »

ABG Ster-Projekt w Rumunii

Plany zarządu spółki dotyczące ekspansji na rynku rumuńskim dochodzą do skutku. ABG Ster-Projekt wraz z rumuńską firmą Siveco wygrał przetarg na budowę systemu IACS. Czytaj więcej »

EMC przejmuje RSA Security

EMC za 2,1 mld USD przejmie firmę RSA Security. Czytaj więcej »

ITI wprowadza Telewizję Nowej Generacji

ITI Neovision zapowiada rewolucję na rynku usług telekomunikacyjnych i multimedialnych. Wszystko za sprawą projektu nazwanego roboczo Telewizją Nowej Generacji (TNG). Czytaj więcej »

Technologie

Szkopuł w projekcie ukryty

Istnieje opinia, że kluczem do sukcesu jest właściwe zaprojektowanie aplikacji. To niewątpliwie prawda, ale... co to znaczy "właściwe zaprojektowanie"? Czytaj więcej »

Otwarty format, otwarty świat

Microsoft oficjalnie wspiera rozwój wtyczki do Office 2007, która pozwoli na odczyt i zapis plików w formacie ODF na zasadzie analogicznej jak w przypadku innych formatów. Czytaj więcej »

Postęp bez fanfar

Systemy Unix nie ewoluują tak szybko jak platformy Linux czy Windows, ale klienci nadal są żywo zainteresowani ich rozwojem. Czytaj więcej »

Certyfikat z ambicjami

Certyfikat z ambicjami

Zdobycie certyfikatu Common Criteria dla produktu informatycznego - nawet na poziomie EAL 2 - może trwać dość długo i kosztować sporo pieniędzy. Jedno jest wszakże pewne: w trakcie procesu certyfikacji nic nie jest pozostawione przypadkowi, a testy są niezależne i merytorycznie wiarygodne. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Jawność od pierwszego wejrzenia

Jawność od pierwszego wejrzenia

Ten, kto ma informację, ma władzę. A ten, kto ma władzę, czuje się bezpieczny - również wtedy gdy lud zaczyna domagać się wyciągania konsekwencji za krzywdy wyrządzone w wyniku nieudolnego wykorzystania informacji. Czytaj więcej »

Proces podstawowy

W poprzednim artykule poznaliśmy jeden z najważniejszych elementów teorii Alexandera: procesy żywe - jedyne procesy prowadzące do powstania dobrych systemów złożonych. Dziś przyjrzymy się dokładniej strukturze takich procesów. Czytaj więcej »

Konteksty

Kultura ma znaczenie

W epoce poprzemysłowej kultura ma o wiele większe znaczenie dla rozwoju gospodarczego niż w epoce przemysłowej. Dzisiaj o wiele bardziej premiowane są różnorodność i innowacyjność niż uniwersalizm i umiejętności. Czytaj więcej »

Informacja przed informatyzacją

Brak refleksji nad tym, jakich rzeczywiście informacji potrzebują obywatele, jest największą wadą obecnej Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Modernizacja Biuletynu Informacji Publicznej będzie bezowocna, jeżeli nadal będą ignorowane prawdziwe potrzeby informacyjne mieszkańców. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Windą na szafot albo do nieba

Pół roku temu przeprowadziłem się. Zamieszkałem na tzw. wysokim piątym piętrze. Nie dlatego wysokim, że ma wysoko sufity, tylko dlatego, że w budynku istnieją dwa dodatkowe poziomy, tzw. mezzanine, które nie są zaliczane jako piętra, bo nikt na nich nie mieszka (są tam biura). Czytaj więcej »

I kto to kupi?

Google najwyraźniej zmierza we właściwym kierunku. Od czasu, gdy opracowali najbardziej znaną i uznaną wyszukiwarkę, wykonują teraz nie mniej spektakularny ruch, wkraczając w sferę darmowo udostępnianych usług aplikacyjnych. Czytaj więcej »

Autorecenzje (dwie)

Wygląda na to, że tuż przed sezonem wakacyjnym manipulacja i żonglowanie pseudoargumentami i relatywizm ocen w tzw. życiu politycznym osiągnął u nas wyżyny, jakich nie pomną najstarsi nawet Górale (nawet ci, którzy pamiętają jeszcze radzieckiego partyzanta Tomanowa, który, ukryty w szałasie, samotnie, przez wiele godzin, aż do nadejścia odsieczy, dawał skuteczny odpór... Czytaj więcej »

Drużyna tygrysa

Nadal nie wiadomo, czy 28 października 2007 roku będziemy mogli bez paszportów wjechać do krajów obszaru Schengen obejmującego - obok niemal wszystkich krajów Unii Europejskiej - także Norwegię, Islandię i, w perspektywie, Szwajcarię. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...