powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 26-2006, 26 czerwca 2006
26-2006 Computerworld nr 26-2006
Wiadomości

Administracja w sidłach e-podpisu

16 sierpnia br. powinien wejść w życie zapis ustawy o podpisie elektronicznym, zgodnie z którym wszystkie jednostki administracji publicznej będą zobligowane do przyjmowania podań, dokumentów i formularzy w postaci elektronicznej. Czytaj więcej »

Mulisty e-podpis

W obszarze legislacji i technologii dotyczącej podpisu elektronicznego oraz dokumentów elektronicznych od lat toczone są - nieprowadzące do żadnych konkluzji - dyskusje dotyczące faktów. Czytaj więcej »

Duch przedsiębiorczości

Duch przedsiębiorczości

Z Peterem Petersem, partnerem w polskim biurze McKinsey & Company, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Microsoft bez ikony

Microsoft bez ikony

Microsoft nawet jeśli znacząco nie zmieni polityki, to z pewnością nie będzie już tą samą firmą po odejściu Billa Gatesa. Jest mało prawdopodobne, aby obecny prezes i główny "showman" Steve Ballmer czy Ray Ozzie (następca Billa Gatesa na stanowisku naczelnego architekta oprogramowania) stali się tak silnymi symbolami nie tylko amerykańskiego koncernu, ale właściwie całej ery w... Czytaj więcej »

Gates osiągnął wszystko

Z Januszem Filipiakiem, założycielem i prezesem Comarch SA, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Wyszehradzki trójkąt SAP

SAP utworzył nową regionalną jednostkę organizacyjną - SAP CE, do której należą: Czechy, Polska, Słowacja i Węgry. Czytaj więcej »

Europa walczy z cyfrowym wykluczeniem

Ministrowie państw Unii Europejskiej, państw kandydujących i krajów EFTA podpisali w Rydze deklarację dotyczącą działań w zakresie walki z tzw. wykluczeniem cyfrowym (digital divide). Czytaj więcej »

Wasko i Hoga.pl łączą się

Ostatniego dnia czerwca odbędą się walne zgromadzenia akcjonariuszy firm Wasko i Hoga.pl, które mają przegłosować ich połączenie. Czytaj więcej »

System zarządzania złożami w KGHM

Zarząd KGHM ponownie rozważa możliwość wdrożenia systemu informatycznego wspomagającego procesy produkcyjne. Czytaj więcej »

Nowe, polskie wersje systemów SSA Global

SSA Global, którą przejął niedawno Infor Global Solutions, chce aktywniej działać na rynkach europejskich. Czytaj więcej »

Technologie
Integracja z separacją

Integracja z separacją

Systemy pamięci masowych coraz trudniej odróżnić od platform serwerowych. Za kilka lat całe centrum danych będzie zbiorem kart usługowych w jednej obudowie. Czytaj więcej »

Windows Vista: dobre i złe wieści

Windows Vista: dobre i złe wieści

Pracując nad Windows Vista, Microsoft postawił na bezpieczeństwo i możliwości zarządzania. Odbyło się to jednak kosztem wygody użytkownika. Czytaj więcej »

Nadrabianie zaległości

Nadrabianie zaległości

Intel nie odpuszcza AMD. Procesory Xeon Woodcrest z 16 MB pamięci podręcznej zadebiutują wkrótce w serwerach Della, Fujitsu-Siemens, HP i IBM. Są też nowe serwery z układami Itanium. Czytaj więcej »

Europejski telesojusz

Połączone działy sieciowe Siemensa i Nokii tworzą gracza ustępującego przychodami jedynie Ericssonowi i Alcatel/Lucent. Czytaj więcej »

Dyskrecja na liście wymagań

Dyskrecja na liście wymagań

Szpiegostwo przemysłowe jest w Polsce traktowane jak niecodzienna sensacja, gdy tymczasem "zbieranie informacji" o konkurencji stało się nagminne. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Idea po latach

Idea po latach

Po kilku latach przycichła wrzawa towarzysząca wdrożeniom systemów CRM. Nie oznacza to jednak rezygnacji z zamiarów informatyzacji procesów obsługi klienta. Wprost przeciwnie, przedsiębiorstwa, które kilka lat temu wdrożyły systemy CRM, zabierają się dziś do ich udoskonalania. Czytaj więcej »

Piętnaście cech podstawowych

W poprzednim artykule przyglądaliśmy się pojęciu centrów i całości - kluczowym elementom teorii Alexandera. W niniejszym zajmiemy się jakością systemów. Czytaj więcej »

Konteksty

Moce na życzenie

Gridy otoczone są wciąż akademickim nimbem tajemniczości i magii. To nie sprzyja upowszechnianiu się komercyjnych zastosowań tej technologii. Na rynku zaczynają pojawiać się jednak proste, specjalizowane rozwiązania dostępne również dla niewielkich firm. Dzięki nim może wzrosnąć rynkowa popularność gridu. Czytaj więcej »

Myślenie - ludzka rzecz

Z prof. Edwardem Nęcką, specjalistą w dziedzinie twórczości, inteligencji i poznania, wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bo każdy pijak, to złodziej

Ministerstwo Kultury uraczyło nas ostatnio projektem nowelizacji ustawy o prawach autorskich, w świetle czego każdy posiadacz nagrywarki CD lub DVD to przestępca. Czytaj więcej »

Ulica Stodolna

Wynikiem nie tak dawnego znowu podziału Czechosłowacji na dwa państwa było m.in. to, że miasto Ostrawa znalazło się nagle w samym kącie kraju, wciśnięte między granice z Polską i Słowacją. Czytaj więcej »

Reforma księgowa

Pani Minister Finansów! Obserwując z troską, jak wyglądają w polskich organizacjach projekty informatyczne, zauważyłem, że przedsiębiorstwa zwlekają z wprowadzeniem pewnych działań i narzędzi ze świata IT, nie potrafiąc wymierzyć korzyści. Czytaj więcej »

Wyprzedaż biurokracji

Wracając pamięcią do ubiegłych lat, wtedy gdy przeglądam czasami stare felietony szukając jakiegoś odnośnika, mam wrażenie, że właściwie całe to pisanie nie ma żadnego sensu. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Szersza perspektywa

Szersza perspektywa

Z pewną emfazą można by powiedzieć, że najsłabszym elementem komputera stał się człowiek. Wydajna, skuteczna i przyjazna interakcja z nim to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoi dziś informatyka. Czytaj więcej »

Outsourcing
Wsparcie i innowacje

Wsparcie i innowacje

Outsourcing IT to nie tylko oszczędności i redukcje zatrudnienia. Dziś outsourcing stwarza także możliwość kreowania nowej wartości biznesowej: innowacyjnych produktów i usług. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...