powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 25-2006, 19 czerwca 2006
25-2006 Computerworld nr 25-2006
Prezentacje firmowe

Case Study - Gabinet w chmurze

MicrosoftOffice 365 w gabinecie lekarskim Novamed pozwolił na profesjonalne zarządzanie dokumentacją pacjentów oraz udostępnianie materiałów medycznych między współpracującymi lekarzami. Wkrótce za jego pośrednictwem uruchomiona zostanie również strona WWW gromadząca najistotniejsze dla pacjentów informacje oraz umożliwiająca rejestrację na wizyty on-line.

Wiadomości

Nie ma innej drogi

Z Zygmuntem Grajkowskim, ekspertem w dziedzinie fuzji i przejęć, właścicielem firmy Value Based Management, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Ostatni gasi światło

Może nie wszyscy wyjadą z Polski do Londynu, Dublina czy Madrytu i nadal będzie komu uczestniczyć w kolejnych konferencjach Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", aczkolwiek ci którzy zostaną, nie będą już mieli złudzeń co do przyszłości e-administracji. Nadzieję na jej rozwój można pokładać jedynie w samorządach. Czytaj więcej »

Oddzielić państwo od biznesu

Oddzielić państwo od biznesu

Skarb Państwa chce traktować PWPW z jednej strony jak firmę nastawioną na zysk i dywidendę dla właściciela, z drugiej widzi w niej urząd państwowy, który ma wykonywać polecenia władzy bez względu na koszty. Czytaj więcej »

E-faktury - zróbcie to razem

Ze Stefanem Engelem-Flechsigiem z niemieckiego oddziału Europejskiego Komitetu Standaryzacyjnego (CEN), prelegentem Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego w Międzyzdrojach, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Więcej offshoringu, więcej możliwości

Projekty IT w dużych polskich bankach mają coraz częściej zasięg szerszy niż tylko lokalny. Czytaj więcej »

Plus udostępni swoją sieć P4

Wszystko wskazuje na to, że czwarty polski operator telefonii komórkowej będzie mógł rozpocząć świadczenie usług w zaplanowanym terminie - w czwartym kwartale br. Zarząd Polkomtela zdecydował się podpisać umowę umożliwiającą P4 korzystanie z infrastruktury sieci Plus GSM. Tego samego dnia Rada Nadzorcza Polskiej Telefonii Cyfrowej zatwierdziła porozumienie ze spółką Cyfrowy... Czytaj więcej »

Rola działów wsparcia będzie rosnąć

W świecie, w którym zgodnie z przewidywania Gartnera 80% wydatków wciąż przeznacza się na utrzymanie systemów IT, a tylko 20% na ich rozwój - znaczenie i rola IT Infrastructure Library oraz działów helpdesk będzie rosnąć. Czytaj więcej »

QAD bliżej Microsoftu

Nowe wersje oprogramowania wspomagającego zarządzenie firmy QAD będą przystosowane do obsługi baz Microsoft SQL Server. Czytaj więcej »

AB chce wejść na parkiet

Wrocławski dystrybutor IT - AB - złożył prospekt emisyjny do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Spółka zamierza zadebiutować na warszawskiej giełdzie w drugiej połowie 2006 r. Wcześniej zamiar wejścia na warszawski parkiet zadeklarował inny dystrybutor - Action. Czytaj więcej »

Deloitte i ABC już razem

W czerwcu oficjalnie rozpoczął działalność nowy dział doradztwa biznesowego firmy Deloitte, powstały po fuzji z firmą Andersen Business Consulting. Czytaj więcej »

HSDPA w sieci Orange

Orange rozpoczął testy transmisji danych w technologii HSDPA. Czytaj więcej »

Technologie
SAP: dekompozycja

SAP: dekompozycja

Systemy SAP są synonimem monolitycznych aplikacji ERP. Architektura rozwiązań SAP jest jednak w trakcie gruntownej przebudowy, w wyniku której ma ona ulec zasadniczemu uelastycznieniu. Platforma NetWeaver to tylko część tej nowej, wielkiej układanki. Czytaj więcej »

Zebrać, scalić, zdecydować

Microsoft PerformancePoint Server 2007 ma ułatwiać dostęp do narzędzi analitycznych. Czytaj więcej »

Długo, długo nic

Pozycja VMware jako lidera rynku platform wirtualizacyjnych i narzędzi do zarządzania nimi wydaje się niezagrożona w perspektywie co najmniej kilku lat. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak nie wpaść w pułapkę outsourcingu?

Outsourcing jest przedsięwzięciem ryzykownym, chociaż pod wieloma względami atrakcyjnym. W jaki sposób uchronić się od błędu w koncepcji biznesowej outsourcingu? Czytaj więcej »

Całość i centra

Jakość systemu zależy od tego, jak funkcjonuje on jako całość. Wydaje się to oczywiste. Jak postrzegał to Christopher Alexander? Czytaj więcej »

Konteksty

Pomysł na lepsze jutro

Polsce potrzebny jest silny, opiniotwórczy ośrodek kreowania idei związanych z rozwojem cywilizacyjnym kraju. Czy mamy szansę na powstanie takiej instytucji na wzór amerykańskich think tanków? Czytaj więcej »

Gra w inteligencję

Gra w inteligencję

Gry komputerowe, które niedawno traktowano jako kolejną zabawkę, dziś są nie tylko wielomiliardowym przemysłem rozrywkowym, ale zyskują na znaczeniu jako platforma do rozwoju oprogramowania gospodarczego czy badań nad sztuczną inteligencją. Czytaj więcej »

Wiedza gwarancją sukcesu

Z prof. Lechem Zacherem, kierownikiem Centrum Badań Ewaluacyjnych i Prognostycznych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Problem z głowy, pieniądze z kieszeni

Problem z głowy, pieniądze z kieszeni

Outsourcing usług VoIP może się wydawać bezpieczniejszy i tańszy niż samodzielne ich wdrażanie. Trzeba jednak wiedzieć, że operatorzy nie zawsze są w stanie zapewnić bezpieczeństwo samym sobie. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Koniec, czyli początek

Wszystko ma swój kres. Na przykład władza w demokracjach trwa zwykle cztery do siedmiu lat, co daje obywatelom nadzieję, że może znowu będzie lepiej (nigdy nie jest samo z siebie). Czytaj więcej »

Bezgraniczne bezprawie

Internet kpi sobie z suwerenności państwowej, skutecznie niweluje granice geograficzne, a problem odległości sprowadza do nieznaczącego drobiazgu. Najgorsze jest jednak to, że technologia ta może być wykorzystana do propagowania bezprawia. Czytaj więcej »

Tworzenie i niszczenie

Całkiem niedawno usuwaliśmy sporo niepotrzebnych już dokumentów. Niewielka ich część trafiła do archiwów, reszta poszła na przemiał. Dokonując selekcji takich papierów, nie sposób zatrzymać się nad każdą z tysięcy kartek, jednak ogólna z tego refleksja jest taka, że najpierw ileś tam osób biedzi się, by starannie i dokładnie takie dokumenty sporządzić, czytać i... Czytaj więcej »

Ziemniaki i rozwiązania

Przeczytałem niedawno, że rząd brytyjski osiągnął poważne oszczędności dzięki wdrożeniu platformy aukcyjnej do zamówień publicznych. Czytaj więcej »

Raport Computerworld
Systemowy totolotek

Systemowy totolotek

Wybierając system MRP II/ERP klienci poszukują stabilnego dostawcy i produktu mającego szansę funkcjonować na rynku co najmniej kilka lat. Fala przejęć na światowym i polskim rynku producentów systemów uświadomiła klientom, że żaden producent czy system nie ma gwarancji samodzielnego istnienia, a jego rynkowe perspektywy mogą z dnia na dzień ulec diametralnej zmianie. W takiej... Czytaj więcej »

Kto po Goliacie?

Nawet sami producenci monolitycznych systemów zintegrowanych dochodzą do wniosku, że nie tędy droga. Co jednak dostaniemy w zamian? Czy będzie to otwarta architektura składająca się z wielu specjalistycznych aplikacji różnych producentów? Otóż niekoniecznie. Czytaj więcej »

Magazyn po transformacji

Magazyn po transformacji

Koszt budowy magazynu wysokiego składowania może z łatwością przekroczyć wartość potencjalnych korzyści. Chyba że - jak pokazuje przykład Pronox Technology SA - firma jest w stanie równolegle przekształcić swój model biznesowy i uelastycznić wewnętrzną organizację. Czytaj więcej »

Analiza bez analizy

Analiza bez analizy

Systemom MRP II/ERP coraz częściej towarzyszą rozwiązania analityczne i systemy wspomagania decyzji. Niestety, znów okazuje się, że "pamięć organizacji" nie istnieje. Typowe wdrożenie systemu analitycznego, jak niegdyś systemu MRP II/ERP, zaczyna się od wyboru platformy do budowy rozwiązania, gdy tymczasem prawdziwe problemy tkwią w czym innym. Czytaj więcej »

Prezentacja oprogramowania

Jak co roku redakcja Computerworld przygotowała raport będący przeglądem dostępnych na polskim rynku zintegrowanych systemów informatycznych klasy MRP II/ERP. Jest on opracowany zgodnie z niezmiennymi od lat zasadami prezentacji oprogramowania. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Łącz się kto może

Łącz się kto może

Wzbiera kolejna fala konsolidacji. Z jednej strony to efekt doraźnej walki między największymi grupami kapitałowymi w IT, z drugiej zaś przygotowanie do oczekiwanego wejścia na polski rynek wielkich zagranicznych integratorów i usługodawców. Trzeba będzie z nimi albo zaciekle konkurować, albo sprzedać się im za dobrą cenę. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...