powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 23-2006, 5 czerwca 2006
23-2006 Computerworld nr 23-2006
Wiadomości

O sole Mio!

O rynku urządzeń PDA i nawigacji satelitarnej z Samuelem Wangiem, prezesem firmy Mio Technology, rozmawia Jarosław Ochab. Czytaj więcej »

Z Łodzi na świat

Ze Stefanem Dunin-Wąsowiczem, prezesem zarządu Tele Atlas Polska, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Google: hity z satelity

Aplikacja Google Earth została udostępniona w czerwcu 2005 r. Program pozwala na wirtualną podróż do każdego niemal zakątka Ziemi. Specjalne nakładki umożliwiają uzyskanie informacji na temat znajdujących się w okolicy obiektów - hoteli, szkół czy stadionów. Google Earth - obok Google Maps i Google Local - stanowi serię usług lokalizacyjnych. Firmy geoinformacyjne widzą w Google... Czytaj więcej »

CL-Emax: zastrzyk energii

Po fuzji wartej prawie pół miliarda złotych połączone ComputerLand i Emax będą trzecią co do wielkości grupą informatyczną w Polsce. ComputerLand będzie liderem dostawców IT dla energetyki i przemysłu. Czytaj więcej »

Obiecany ląd

W związku z wejściem Rumunii do Unii Europejskiej coraz więcej polskich firm IT interesuje się tamtejszym rynkiem, w tym także inwestycjami bezpośrednimi. Czytaj więcej »

Przez Internet do państwa

Od dziewięciu lat Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" pobudza do myślenia tych, którzy opowiadają się za rozwojem społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Czytaj więcej »

Ministrze, odwagi!

Ministrze, odwagi!

Prawo i Sprawiedliwość oraz jego koalicjanci nie mają odwagi zająć się nie tylko reformą finansów publicznych, ale również bezpieczeństwem państwa, w tym budową systemu łączności specjalnej. Czytaj więcej »

Mniej podatków, więcej informatyki

Rozmowa z Cezarym Przygodzkim, menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young. Czytaj więcej »

Centrum Accenture w Warszawie

Accenture zamierza otworzyć w Warszawie nowe centrum oferujące usługi outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing). Pracować ma w nim ok. 1000 osób władających ponad dwunastoma językami obcymi, w tym językami europejskimi: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim oraz językami nordyckimi. Będą one świadczyć usługi w zakresie finansów,... Czytaj więcej »

Chodź, pomaluj mój świat na... Pomarańczowo

Marka France Telecom utożsamiana z telefonią stacjonarną odchodzi do lamusa. Czytaj więcej »

Mniejsze obroty na polskim rynku serwerów

Wartość serwerów sprzedanych na polskim rynku w I kwartale 2006 r. spadła o prawie 5% - do 40,5 mln USD. Czytaj więcej »

eDeklaracje od stycznia 2007 r.

Przedsiębiorcy nie będą mogli składać deklaracji przez Internet od 16 sierpnia br. Czytaj więcej »

Targi Infosystem 2006

Poznańskie targi Infosystem 2006 odbędą się pod hasłem "Informatyka dla przemysłu, biznesu i administracji". Czytaj więcej »

Nowe wyzwania dla IT w sektorze finansowym

Projekty informatyczne w dużych polskich bankach mają coraz częściej zasięg znacznie szerszy niż tylko lokalny. Zagraniczni udziałowcy decydują się na tworzenie w Polsce ośrodków obsługujących oddziały w regionie, a także centrów kompetencyjnych, które wypracowują rozwiązania stanowiące standardy dla całych organizacji w skali globalnej - przekonuje Jacek Kujawa, dyrektor... Czytaj więcej »

Technologie

Technologia w ręce ludu

Podczas majowej konferencji Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) 2006 Microsoft opublikował jednocześnie trzy wersje Beta 2 swoich flagowych produktów: Windows Vista, Office 2007 oraz Longhorn Server. Czytaj więcej »

Bliskie związki z bazą danych

Sybase DataWindow .Net to rozbudowany obiekt do wyświetlania danych w aplikacjach klienckich, pozwalający łatwo synchronizować lokalne dane z serwerem, ale bez kłopotów związanych z kursorami. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Nowa rola wsparcia

Nowa rola wsparcia

Wsparcie użytkowników końcowych już dawno przestało sprowadzać się do prostych usług serwisowych, różniących się od siebie przede wszystkim poziomem dostępności. Helpdesk stał się katalizatorem zmian organizacyjnych, które wykraczają poza obszar IT. Zmian, na które wpływ może mieć także zewnętrzny dostawca usług wsparcia. Czytaj więcej »

Wzorce Alexandera

O Christopherze Alexanderze - architekcie, który wśród informatyków stał się postacią kultową - na łamach Computerworld pisałem już kilkakrotnie. Artykuł ten rozpoczyna cykl, w którym jeszcze szerzej przybliżę jego idee. Czytaj więcej »

Konteksty
Dla równych szans

Dla równych szans

Program "Rzeczpospolita internetowa" powstał z myślą o tym, aby wspomagać tych, którzy sami chcą sobie pomóc. Wykorzystanie Internetu to pretekst do aktywizacji społeczności lokalnych, budzenia w nich chęci do działania na rzecz swoich "małych ojczyzn". Czytaj więcej »

Rozrywkowy biznes

Rozrywkowy biznes

Czy gry komputerowe mogą stać się polską specjalnością eksportową w dziedzinie nowych technologii? Czytaj więcej »

Zgodnie z prawem

Zgodnie z prawem

Mówi się często, że przeszkodą w wykorzystaniu Internetu w działalności organów administracji publicznej jest brak stosownych przepisów prawa. Czytaj więcej »

Nowe działania, nowe problemy

Nowe działania, nowe problemy

Prowadzenie działalności gospodarczej przez Internet stało się już faktem. Coraz więcej kontaktów handlowych odbywa się za pośrednictwem sieci. Elektroniczny handel stwarza wiele nowych, nieznanych wcześniej możliwości biznesowych. Z drugiej strony, elektroniczny biznes rodzi również wiele nowych, niewystępujących wcześniej problemów - natury prawnej, organizacyjnej czy... Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Dzieci na plaży bez śmieci

Dzieci na plaży bez śmieci

Wprowadzenie filtrowania treści internetowych w polskich szkołach jest raczej przesądzone. Warto jednak zastanowić się, jak to zrobić w praktyce, by uniknąć oskarżeń o nadgorliwość lub też zbytni liberalizm. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Randka na eBayu

Jakiś czas temu siedziałem sobie z przyjacielem i popijałem dobre winko... Czytaj więcej »

Outsourcing brudnych rąk

Po publikacji felietonu "Sok bez soku" (CW nr 15/2006) zarówno w komentarzach dostępnych w serwisie Computerworld online, jak i w listach oraz uwagach znajomych usłyszałem zarzut, że jestem przeciwnikiem outsourcingu. Chcę zdementować te plotki. Nie jestem wrogiem przekazywania działalności na zewnątrz. Jestem entuzjastą outsourcingu, ale z pewnym zastrzeżeniem: chcę outsourcować... Czytaj więcej »

Mała żółta kasetka

Zawrotna pojemność 10 czy 20 GB może dziś wzbudzać tylko uśmiech politowania, bo pojedyncze dyski mają teraz pojemności kilkanaście razy większe, a takiego, który miałby 20 GB poza komisami kupić się nie da. Czytaj więcej »

Czyje na górze?

Gdy przeglądam różnego typu listy dyskusyjne, włos jeży mi się na głowie za sprawą błędów ortograficznych, którymi wypowiedzi są gęsto okraszone. Cóż, nie ma tu instytucji korekty, więc ludzie e-piszą, co im ślina na język przyniesie i w stylu, w jakim potrafią, czyli dowolnym. Efekt jest taki, że czytając zdania nagle zatrzymujemy się na słowach z błędami, które... Czytaj więcej »

Temat tygodnia
GIS dla ludzi

GIS dla ludzi

Dotychczas na polskim rynku nawigacji satelitarnej królowała bezsprzecznie AutoMapa firmy Geosystems Polska. Od niedawna jej pozycji zaczynają zagrażać nie tylko krajowi konkurenci, jak MapaMap Imagisu czy Nawigo2 PPWK, ale również światowi potentaci. To efekt boomu na informację geograficzną. Czytaj więcej »

Top 200

Grupy firm działające na polskim rynku w 2005 roku

Wykaz grup firm działających na polskim rynku w 2005 roku Czytaj więcej »

Małe i duże akcje

Małe i duże akcje

W 2005 r. najwięcej można było zarobić, kupując akcje małych operatorów telekomunikacyjnych notowanych na GPW. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...