powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 22-2006, 29 maja 2006
22-2006 Computerworld nr 22-2006
Wiadomości

Nadzieja w Linuxie

Novell promuje pakiet do pracy grupowej GroupWise jako alternatywę dla Microsoft Exchange. Na razie bez spektakularnych sukcesów. Czytaj więcej »

Trzecia siła

Amerykańska firma Infor Global Solutions przejmuje za 1,4 mld USD SSA Global Technologies, do którego należy spuścizna po holenderskim Baanie. Czytaj więcej »

Giełdowe debiuty

Firmy Action i Qumak-Sekom złożyły prospekty emisyjne do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Obie spółki chcą zadebiutować jeszcze w tym roku. Czytaj więcej »

Wydajność i elastyczność przede wszystkim

SAS Institute dąży do stworzenia platformy informacyjnej umożliwiającej wydobywanie, czyszczenie, analizę i raportowanie na podstawie danych pochodzących z różnych źródeł. Czytaj więcej »

Telekomunikacja Kolejowa nie chce GSM 1800

Miał być piąty operator komórkowy w Polsce, ale go nie będzie. Czytaj więcej »

Zmiana dyrektora generalnego w Xerox Polska

Marzena Tarkowska jest nowym dyrektorem generalnym Xeroxa. Zastąpiła Wojciecha Gacę, który nieoczekiwanie zrezygnował. Czytaj więcej »

Asseco bierze wszystko

Asseco będzie największym dostawcą rozwiązań informatycznych dla sektora finansowego w Polsce. Po połączeniu Asseco z Softbankiem i czeską PVT powstanie grupa o ambicjach regionalnych. Czytaj więcej »

ATM: 100 mln zł na przejęcia

Firma ATM zakończyła pierwszy kwartał wzrostem przychodów o 16% do 26 mln zł, a zysk netto wyniósł 0,7 mln zł (1,1 mln zł straty rok wcześniej). Jeszcze w tym roku zamierza przejąć trzy kolejne spółki, na co jest gotowa wydać nawet 100 mln zł. Czytaj więcej »

Sprzęt na doczepkę

Blisko 60%, a więc ponad połowa obrotów EMC Software jest obecnie związana ze sprzedażą oprogramowania i usług, a tylko 40% urządzeń pamięci masowych. Czytaj więcej »

Prawie monopol na odzyskiwanie danych

Prawie monopol na odzyskiwanie danych

Po przejęciu norweskiego Ibas Holdings, firma Kroll Ontrack wzmocniła pozycję lidera rynku odzyskiwania danych. Firma ma szczególnie silną pozycję w Polsce, gdzie - według jej ocen - opanowała 50% rynku. Czytaj więcej »

Znika spółka, Magirus zostaje

Niemiecki Magirus zmienia model działalności w Polsce - chce zamknąć spółkę zależną, którą zastąpią przedstawiciele handlowi raportujący do Magirus Austria. Model taki ma zostać zastosowany również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Czytaj więcej »

Nowe produkty Sybase

Prawie 150 osób uczestniczyło w dziewiątej edycji konferencji Planeta Sybase, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Warszawie. Czytaj więcej »

Centrum Microsoftu w Poznaniu

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Microsoft w czerwcu otworzy w Poznaniu Centrum Innowacji. Czytaj więcej »

Projekt eDeklaracje na szybko

Aby spełnić wymagania obowiązującej ustawy o podpisie elektronicznym oraz ordynacji podatkowej, Ministerstwo Finansów musiało zdecydować się na wdrożenie tymczasowego projektu eDeklaracje. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały z Winuel umowę o wartości prawie 58 mln zł na modernizację Systemu Informatycznego Rynku Energii Elektrycznej (SIRE). Od 2001 r. pełni on funkcję Operatora Systemu Przesyłowego w Polsce; projekt potrwa do grudnia 2007 r... Czytaj więcej »

Technologie

Uniwersalna wersja RFID

Druga generacja RFID, likwidując większość problemów i ograniczeń swojej poprzedniczki, może przyczynić się do przyspieszenia popularności tego typu rozwiązań. Czytaj więcej »

Rozległe przyspieszenie

Juniper Networks opublikował plany rozwoju technologii do akceleracji w sieciach WAN. Czytaj więcej »

Telekomunikacyjne dylematy

W przypadku nowych technologii i bazujących na nich usług telekomunikacyjnych trzeba rozważyć, kiedy warto być jednym z pierwszych użytkowników, a kiedy jednym z ostatnich. Czytaj więcej »

Google na biurku

Google na biurku

Google Desktop jest obecnie najlepszym i najbogatszym funkcjonalnie programem do przeszukiwania zasobów lokalnych komputerów. Jego siła tkwi nie tylko w samym wyszukiwaniu, które jest niezwykle wygodne i skuteczne, ale także w licznych dodatkowych możliwościach. Czytaj więcej »

Otwarta strategia BMC

W ciągu kilku miesięcy BMC wprowadzi na rynek kilkadziesiąt nowych produktów. Jednym z pierwszych będzie Atrium CMDB 2.0. Czytaj więcej »

Obiecujące zabezpieczenia

Symantec prezentuje plany rozwoju zaawansowanych narzędzi do zarządzania i bezpieczeństwa informatycznego. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Oddam sieć pod opiekę

Do przekazania własnej sieci telekomunikacyjnej w outsourcing Netia przygotowywała się przez kilka lat. Wybrany po rocznym okresie wyłaniania dostawców Ericsson rozpocznie świadczenie dla niej usług już 1 lipca br. Umowa ma przynieść Netii m.in. oszczędności dzięki ograniczeniu wydatków związanych z zatrudnieniem pracowników. Natomiast Ericsson zyskuje zespół specjalistów,... Czytaj więcej »

Przyczółek zdobyty

Z Larsem E. Svenssonem, prezesem polskiego oddziału Ericssona, rozmawia Andrzej Maciejewski. Czytaj więcej »

Konteksty
Uszy i oczy Wielkiego Brata

Uszy i oczy Wielkiego Brata

Coraz większą rolę w zwalczaniu współczesnych przestępstw i zagrożeń odgrywają informacje z sieci łączności elektronicznej. Potrzebny jest nowy, adekwatny do obecnych uwarunkowań rynkowych i technologicznych model obowiązków operatorów telekomunikacyjnych wobec służb państwowych. Czytaj więcej »

Megatrendy dzisiaj

Rozwój technologii informacyjnych można traktować jako zbiór idei powtarzających się w różnych okresach, niczym na wznoszącej się spirali coraz wyższych poziomów zaawansowania. Decydujące znaczenie dla tego rozwoju ma kilka najważniejszych trendów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Badań nigdy za wiele?

W ubiegłym tygodniu pisałem w tym miejscu o badaniach, a w szczególności o badaniach, jak to określano w prasie - "nastrojów panujących w Internecie". Jeżeli była w tym jakaś manipulacja z mojej strony, to tylko taka, że pisałem opierając się wyłącznie na tym, jak to przedstawiano u nas. Z całą natomiast premedytacją powstrzymałem się od sięgnięcia po właściwe źródło,... Czytaj więcej »

Kult jednostkowy

Ostatnio zostałem zdemaskowany w kwestii moich skłonności. Nie mogę więc dłużej ukrywać pewnych spraw i w związku z tym muszę ujawnić prawdę o sobie. Otóż utrzymywać, że mam potrzebę zwrócenia uwagi na siebie, to mało powiedziane. Taką potrzebę ma większość ludzi. Ja natomiast uprawiam coś w rodzaju kultu jednostki w życiu zawodowym. Czytaj więcej »

Model warstwowy

Z dziesięcioletnim opóźnieniem obejrzałem klasyczny cyberpunkowy film animowany "Ghost in the Shell". Rzeczywiście, futurystyczna tematyka, mistrzowska kreska i wspaniała muzyka podkreślają kompletność tego, nie bójmy się powiedzieć, arcydzieła japońskiej animacji. Jakkolwiek nie czuję się fanem mangi ani anime, to jednak trafia do mojej estetyki zarówno jej wersja cyberpunkowa... Czytaj więcej »

Cyber-polityk 2005

Na początku muszę złożyć oświadczenie osobiste, które ujawni, że w jakimś sensie nie jestem osobą bezstronną w temacie dziś poruszanym. Otóż w czasie długiego i burzliwego życia zawodowego w Polsce nigdy nie udało mi się dostać żadnej nagrody ani odznaczenia, przyznawanych bez mego udziału. Już wyjaśniam tę nieco zawikłaną formułkę: w krajach rozwiniętego kapitalizmu... Czytaj więcej »

Temat tygodnia
W poszukiwaniu blasku

W poszukiwaniu blasku

Zapaść Sun Microsystems po giełdowym krachu dotcomów była tak głęboka, że dopiero po pięciu latach firma odzyskuje równowagę. Jonathan Schwartz, nowy dyrektor wykonawczy, zdaje się widzieć trudności i dostrzegać szanse, jakie stoją przed firmą. Czy to wystarczy? Czytaj więcej »

Odległe problemy

Zmiany sprzed trzech tygodni w kierownictwie korporacji Sun Microsystems nie mają wpływu na działalność polskiego oddziału firmy. Sun w Polsce z roku na rok notuje wzrost przychodów. Partnerzy z zadowoleniem witają wprowadzone w ostatnim czasie innowacje sprzętowe. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...