powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 20-2006, 15 maja 2006
20-2006 Computerworld nr 20-2006
Wiadomości

Asseco Slovakia zadebiutuje na warszawskiej giełdzie

Jeszcze w maju do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd trafi prospekt emisyjny Asseco Slovakia. Przedstawiciele Grupy Asseco pragną, aby firma ta zadebiutowała na warszawskim parkiecie jeszcze w czerwcu br. Czytaj więcej »

Jestem w kropce

Z Piotrem Piętakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Microsoft chce zarabiać na reklamie

Microsoft przeznaczy 2,4 mld USD na działalność w obszarze badań i rozwoju. Blisko połowa tej kwoty (1,1 mld USD) trafi do MSN Internet, która odpowiada m.in. za rozwój internetowej platformy sprzedaży reklam adCenter. Czytaj więcej »

Notebookowy eksperyment BenQ

Liderowi polskiego rynku notebooków, firmie Acer, przybył kolejny konkurent - BenQ. Notabene firma ta powstała w 2000 r. właśnie w ramach reorganizacji grupy Acer i wydzielenia z niej Acer Multimedia. Czytaj więcej »

Silicon Graphics bankrutuje

Legenda rynku superkomputerów i stacji roboczych - Silicon Graphics - złożyła wniosek o upadłość. Czytaj więcej »

Konferencja CIO

CIO - Magazyn Dyrektorów IT, wydawany przez IDG Poland SA, organizuje konferencję "Zarządzanie dużymi projektami IT". Odbędzie się ona 18 maja w Hotelu Sheraton w Warszawie. Czytaj więcej »

Powiatowy WiMAX jeszcze raz

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) unieważni 317 postępowań na rezerwacje lokalnych częstotliwości 3,6 - 3,8 GHz, służących m.in. do świadczenia usług radiowego dostępu w technologii WiMAX. Powodem są uchybienia formalne, jakie zaistniały w dwuetapowym postępowaniu prowadzonym przez oddziały okręgowe UKE. Czytaj więcej »

Sieć Netii w outsourcingu Ericssona

Netia i Ericsson podpisały pięcioletni kontrakt m.in. na utrzymanie i zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi Grupy Netia. W ramach umowy szwedzki dostawca przejmie od Netii ok. 300 pracowników. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Qumak-Sekom planuje wejście na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych... Czytaj więcej »

Intentia już jako Lawson

Dwaj producenci systemów wspomagających zarządzanie - Lawson Software i Intentia International - zakończyli proces integracji, tworząc firmę o rocznych przychodach szacowanych na 750 mln USD. Czytaj więcej »

TP będzie świadczyć usługi powszechne

Telekomunikacja Polska została wyznaczona przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do świadczenia tzw. usługi powszechnej. Usługa taka - zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym - to zestaw usług telekomunikacyjnych, jakie powinny być dostępne wszystkim użytkownikom końcowym stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych na terytorium Polski, z zachowaniem wymaganej jakości i po... Czytaj więcej »

Technologie
Spór o sprawy odległe

Spór o sprawy odległe

Trwa dyskusja na temat architektur dla rozwiązań zabezpieczających sieci przed zdalnym podłączeniem do nich źle zabezpieczonych urządzeń. Czytaj więcej »

Szyna czyni cuda

Specyfikacja HyperTransport 3.0 stwarza szansę na całkiem nowe podejście do architektury serwerów, zwłaszcza klastrów obliczeniowych. Czytaj więcej »

Mocarz na rozdrożu

Niezależność to zaleta, ale bywa, że nadmiar zalet doskwiera. W takiej "bardzo dobrej, acz nie całkiem korzystnej" sytuacji jest dziś BEA Systems. Czytaj więcej »

Zarządzanie
O wartościach i wielkościach

O wartościach i wielkościach

Większość polskich informatyków pracuje w organizacjach, w których personel informatyczny liczy od kilkunastu do ok. stu osób. W każdej takiej firmie istnieje więcej niż jeden szczebel kierowniczy - a w związku z tym model zarządzania nie może opierać się na bezpośredniej komunikacji, a na wartościach i wielkościach. Czytaj więcej »

Zapiąć na ostatni guzik

Systemy informatyczne, takie jak ERP - zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa, SCM - zarządzanie łańcuchem dostaw i CRM - zarządzanie relacjami z klientami, są dziś rozpowszechnione. Pozostaje jednak pytanie, czy do wspierania zarządzania potrzeba jeszcze czegoś więcej? Odpowiedź zależy od tego, jakie cele stawia się przed systemami informatycznymi. Czytaj więcej »

Konteksty
Złoża symboli

Złoża symboli

W Internecie pojawiają się coraz większe obszary swobodnej, spontanicznej, bezpośredniej aktywności użytkowników. Niektórzy widzą w tym narodziny nowego Internetu Web 2.0, odmiennego od poprzedniego stadium jego rozwoju - zhierarchizowanego i kontrolowanego przez specjalistów. Czytaj więcej »

W mistycznym uniesieniu

W mistycznym uniesieniu

Technologie, same w sobie beznamiętne i chłodne, przeniknięte są zawsze elementami emocjonalnymi, mitycznymi lub wręcz religijnymi w odniesieniu do efektów ich wykorzystania. Irracjonalne podstawy ma również wiele wizji rozwoju zastosowań technik informacyjnych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Kup pan podpis

Kup pan podpis

Nawet gdyby w całkiem nowej ustawie znalazł się zapis o obowiązku stosowania podpisu elektronicznego, pozostanie on rzadko używaną w praktyce abstrakcją. Przynajmniej dopóty, dopóki w umysłach ludzi oraz w prawie pokutować będą fałszywe analogie dwóch podstawowych pojęć: certyfikatu i podpisu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ślepi i głusi

Napisałem był swego czasu felieton o tym, że IT to teraz już bardziej UI, http://www.computerworld.pl/artykuly/artykul.asp?id=51214 i dostało mi się od Czytelników za... lanie wody. A wszystko zdaje się dlatego, że użyłem w tekście porównania informatyków do wodociągowców i... Czytaj więcej »

Worek najlepszych

Nie zamierzam pisać rozprawy doktorskiej. Przez pewien, chociaż dosyć krótki na szczęście okres, miałem taki zamiar, ale gdy tylko podjąłem pewne działania i zorientowałem się na czym to wszystko polega i do czego się przydaje, natychmiast zarzuciłem to przedsięwzięcie. W końcu pracodawcy zawsze wymagali ode mnie wiedzy i bystrości umysłu, a nie stopni i tytułów. Czytaj więcej »

Uprzejmie donoszę

Dowiedziałem się ostatnio, że pewien emeryt z Elbląga został przesłuchany w prokuraturze po wysłaniu swojemu znajomemu zdjęcia przedstawiającego dwie odwrócone, nurkujące kaczki. Zdjęcie podpisane było: "A teraz kochani wyborcy pocałujcie nas w kupry". Przeszukano mu także mieszkanie, a samemu emerytowi może grozić do 3 lat więzienia za wyszydzanie naczelnych organów państwa. Czytaj więcej »

Do Europy

Większa niż zazwyczaj liczba dni wolnych od pracy z początku zawsze robi wrażenie: będzie można zrobić i nadrobić wszystko, na co dotąd jakoś nie było czasu. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
O pożytkach i zagrożeniach z konsolidacji

O pożytkach i zagrożeniach z konsolidacji

Konsolidacja i specjalizacja rynku bankowego w Polsce będzie niosła tyle samo szans, co zagrożeń dla dostawców IT. Na zmianach na rynku usług finansowych zyskają przede wszystkim ci, którzy skupią się na dostarczaniu specjalizowanych rozwiązań. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...