powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 18/19-2006, 8 maja 2006
18/19-2006 Computerworld nr 18/19-2006
Wiadomości

ABC bezpieczeństwa informacji

Nowa wojna - jaka? Nowi przeciwnicy - kto? Z kim walczyć, przed czym się bronić? Oto dylematy, na które musi odpowiedzieć polityka bezpieczeństwa informacji zarówno w firmie, jak i instytucji publicznej. Czytaj więcej »

Sprzęt pod kontrolą

Z płk. Toby Millsem, kierującym w brytyjskim Ministerstwie Obrony programem JAMES, rozmawia Piotr Rutkowski. Czytaj więcej »

Ratunek dla wszystkich

Rozmowa z Claesem Melén ze szwedzkiej firmy SOS Alarm. Czytaj więcej »

112 po szwedzku

W Szwecji numer 112 obsługiwany jest przez spółkę SOS Alarm. Utworzona ona została w 1972 r. Do roku 1984 system szwedzkiego ratownictwa opierał się na numerze alarmowym 90000. Unowocześniony technicznie przy współpracy z firmą Ericsson system SOS Alarm jest obsługiwany przez 18 centrów koordynacji pomocy. Czytaj więcej »

Uwaga w centrum

Coraz więcej przedsiębiorstw i instytucji jest zainteresowanych budową własnych, zaawansowanych technologicznie centrów przetwarzania danych. Oczekują zwiększenia poziomu bezpieczeństwa systemów informatycznych, ale także możliwości czerpania dodatkowych przychodów z udostępniania części przestrzeni podnajemcom. Czytaj więcej »

Ikona bez pulpitu

Stało się to, co było do przewidzenia od dawna, a jednak nas zamurowało. Po 22 latach Scott McNealy rezygnuje ze stanowiska dyrektora wykonawczego Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Moda na jabłka

Utrzymujące się od kilku lat wzmożone zainteresowanie produktami spod znaku Apple sprawiło, że firma - mimo iż obecnie odnosi największe sukcesy w segmencie rozrywkowym - ma szansę wzmocnić pozycję na rynku PC (także w Polsce). Czytaj więcej »

Elektroniczny dostęp

Zmiana ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzi elektroniczny dostęp do wydziałów KRS. Przewiduje też utworzenie Elektronicznego Katalogu Dokumentów Spółek. Czytaj więcej »

Było szaro, ale się przejaśnia

Z Olivierem Campenonem, wiceprezesem BT na region EMEA (Europę Centralną, Środkowy Wschód i Afrykę), rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Nowa marka Intela - vPro

Intel ujawnił nazwę nowej platformy dla komputerów biznesowych nowej generacji. Wprowadzenie nowego zestawu technologii - umożliwiającej zmniejszenie kosztów utrzymania sprzętu i zwiększenie bezpieczeństwa - ma zachęcić firmy do jego wymiany. Czytaj więcej »

Wszystko o jakości w IT

Trzecia już z kolei Konferencja Jakości Systemów Informatycznych jest w tym roku współorganizowana przez tygodnik Computerworld i Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych. Spotkanie poświęcone jest wieloaspektowemu podejściu do jakości w procesach wytwarzania oprogramowania, wdrażania, audytu i testowania systemów IT. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z ComputerLandem i Kamsoftem umowy - odpowiednio o wartości 13,4 mln zł i 14 mln zł - na serwis systemu wspomagającego działalność NFZ... Czytaj więcej »

Ambitny czysty drut

Clearwire rozbudowuje warszawskie biuro. Jego szefem od niedawna jest Roman Durka. Firma planuje uruchomienie komercyjnych usług telekomunikacyjnych w 2007 r. Chodzi przede wszystkim o budowę sieci dostępowych w technologii WiMAX. Czytaj więcej »

Jeszcze więcej pieniędzy w sieci

Interactive Advertising Bureau szacuje wartość polskiego handlu internetowego w 2005 r. na 3,1 mld zł. Ubiegłoroczna wartość transakcji zawartych w polskich sklepach internetowych sięgnęła 1,3 mld zł, na aukcjach sprzedano zaś towary za 1,8 mld zł. Czytaj więcej »

Usługowy Xerox Polska

Pierwszy kontrakt na usługę outsourcingu systemów drukowania Xerox zawarł w Polsce w 1998 r. Dziś Xerox Global Services ma na polskim rynku 31 klientów i stał się kluczowym działem firmy. Czytaj więcej »

Sprostowanie

W związku z artykułem pt. ''Układ z kina Skarb'' zamieszczonym w tygodniku Computerworld 3 kwietnia 2006 r. (nr 14/2006) Czytaj więcej »

Technologie

Wyścig ku pamięci

Zarządzanie pamięciami masowymi i danymi to obecnie bardzo intratna nisza, z perspektywami na dalszy solidny wzrost. Widać to wyraźnie po tempie rozwoju produktów - nowości pojawiają się praktycznie co miesiąc. Czytaj więcej »

Celnicy kopiują Atempo

Izba Celna w Przemyślu jako pierwsza w Polsce wdrożyła oprogramowanie backupowe amerykańskiej firmy Atempo. W jej ślady poszła także Izba Celna w Białej Podlaskiej. Czytaj więcej »

Wirtualna kolekcja marzeń

Gdyby popularność wirtualizacji oceniać na podstawie liczby nowych firm, pomysłów i aplikacji wprowadzanych ostatnio na rynek, można by uznać, że jest to jedna z najważniejszych technologii. Użytkownicy wciąż jednak podchodzą do wirtualizacji z rezerwą, traktując ją jako coś w kategoriach nowinki z perspektywami niż rzeczywiście użytecznego narzędzia. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Integracja á la carte

W integracji aplikacji pada dziś nowe pytanie. Wcześniej stawiane ''czy już czas na SOA?'' coraz częściej zastępowane jest pytaniem ''jak wdrożyć SOA?''. Razem ze zmianą pytania zmienia się jego adresat: dziś nie jest nim już menedżer, a architekt systemów. Czytaj więcej »

Opór przed przejrzystością

Mimo korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie w firmie zasad ładu w zarządzaniu IT (IT governance), proces ten napotyka opór. Wynika on z niechęci do podporządkowania się klarownym regułom zarządzania oraz niezrozumienia. Czytaj więcej »

Konteksty

Historia wzbogacona

Techniki komputerowe stosowane do dokumentacji zabytków i ich konserwacji mogą zmienić nasze wyobrażenie o historii. Czytaj więcej »

Twórcza interpretacja

Z Pawłem Jaskanisem, dyrektorem Muzeum Pałacu w Wilanowie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Dygitariusze wszystkich krajow łączcie się!

Zdaniem badaczy z Institute for the Future w Palo Alto w Kalifornii techniki informacyjne wręcz wymuszają współpracę między użytkownikami i zachęcają do tworzenia na ich bazie różnych form kooperacji. Czytaj więcej »

Z perspektywy antropologa

Czy osobom zajmującym się informatyką może przydać się wiedza z zakresu teorii oraz historii antropologii społecznej i kulturowej? Zapoznanie się z nią będzie wartościowe dla rozwoju intelektualnego. Ale nie tylko. Odkrycia antropologów mogą okazać się pożyteczne również z praktycznego powodu. Czytaj więcej »

Integracja przez informacje

Skuteczne, efektywne funkcjonowanie na rynkach zjednoczonej Europy wymaga stałego uczestniczenia w europejskim systemie obiegu informacji i wymiany wiedzy. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

W podpis wmanewrowani

Lista problemów związanych z podpisem elektronicznym w Polsce jest bardzo długa. Oprócz niezrozumienia fundamentów bezpieczeństwa informatycznego przez prawodawców wielką bolączką e-podpisu jest niespójność i niekonsekwencja definicji, procedur i wymagań formalnych związanych z jego wdrażaniem. Wskutek tego pole do korupcji oraz marnotrawienia środków publicznych jest ogromne. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Znajomy dla znajomych

Tym razem także - stosownie do okoliczności - scenariusz był podobny i doskonale znany większości informatyków. Za usilną namową małżonki miałem załatwić komputer dla jej znajomych. Niechętnie podejmuję się takich spraw, mając na uwadze obiegowe powiedzenie ''uczyń komuś przysługę, a będziesz za nią odpowiedzialny do końca życia''. Czytaj więcej »

Zakończenie

Cóż, muszę w końcu spłacić czytelnikom dług w postaci zakończenia felietonu, którego pisanie, już pod koniec, przerwała wiadomość o śmierci Stanisława Lema. Czytaj więcej »

Nieboszczyk i inne produkty

Mam przyjemność dzisiaj przedstawić Państwu nowe narzędzie do eksploracji danych. Posiada ono cechy użytkowe, które dają mu dużą elastyczność w wyborze przekrojów danych oraz ich wizualizacji. Liczne menu, opcje i przyciski, czynią korzystanie z narzędzia naprawdę prostym i przyjemnym. Nie ustrzeżono się wszakże pewnych defektów, na przykład jedna z opcji nie działa wcale, a... Czytaj więcej »

Abolicja II

Mechanizm stanowienia prawa nigdy nie był dla mnie tajemnicą. Wszystko dzieje się na zdrowy chłopski rozum. Prawodawcy, czyli posłowie na sejm, słuchają głosu ludu, który ich wybrał. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Nowy wymiar bezpieczeństwa

Dzisiaj nie może bronić nas tylko wojsko. Zmiana charakteru współczesnych zagrożeń wymusza coraz większy, aktywny udział wszystkich obywateli, instytucji, firm i grup społecznych w systemie bezpieczeństwa i ochrony. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...