powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 17-2006, 24 kwietnia 2006
17-2006 Computerworld nr 17-2006
Prezentacje firmowe

Kompetencje, narzędzia i innowacyjność. To nie rozmiar ma znaczenie.

MicrosoftPakiet BPOS nadał mojej kancelarii wymiaru nowoczesności i doskonałej organizacji pracy. Profesjonalna obsługa klienta zapewniona była dotąd dzięki mojemu zespołowi prawników. Teraz zyskała dodatkowo dzięki narzędziom komunikacji i przepływu dokumentów. Zaproponowano mi nową, ulepszoną wersję pakietu, do którego już się przekonałam. Z podjęciem decyzji

Wiadomości

Większa siła rażenia

Microsoft wzmacnia kanał partnerski. W ciągu roku liczba partnerów ma wzrosnąć kilkakrotnie. Czytaj więcej »

W okowach Polski Resortowej

Ministerstwo Finansów wciąż dąży do podpisania umowy z PWPW na pilotaż e-Deklaracji pomimo miażdżącej o niej opinii MSWiA, które uważa ją za skandaliczną i korupcjogenną. Czytaj więcej »

Innowacyjność na zamówienie

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie pojęcia ''przedkomercyjnych'' zamówień publicznych dla badań innowacyjnych finansowanych z budżetu państw członkowskich oraz uruchomienie europejskiego systemu ogłoszeń. Czytaj więcej »

Systemy dla wojska

Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie publicznych konsultacji na temat znoszenia barier na europejskim rynku dostaw dla celów obronnych. Przed polskimi firmami IT otwiera to możliwość ubiegania się o nowe kontrakty. Czytaj więcej »

System zintegrowany 4U

Dobiega końca przetarg na system zintegrowany wspomagający zarządzanie uczelnią dla Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Czytaj więcej »

Zarzuty NIK do umowy Enea z ComputerLandem

Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia do umów podpisanych przez energetyczną spółkę Enea z ComputerLandem na informatyzację zakładu. ''Projekt wciąż nie został zakończony, a pochłonął już 43 mln zł'' - podał dziennik Parkiet, powołując się na raport NIK. Po ujawnieniu tej informacji wartość akcji firmy spadła o 4,6%. Czytaj więcej »

Wsparcie dla Windows 98 i ME tylko do lipca br.

Wsparcie techniczne dla użytkowników Windows 98, Windows 98 SE i Windows ME ma zakończyć się 11 lipca. Wówczas zostanie zawieszone także publikowanie ''łat'' bezpieczeństwa dla nich. W zastosowaniach biznesowych Windows 98 i ME Czytaj więcej »

Więcej Huawei w Polsce

Dotychczas renomowani producenci sprzętu sieciowego poprawiali sobie humor mówiąc, że ich słynny konkurent z Chin ''nie schyla się po drobnicę''. Rzeczywiście, polskie biuro Huawei sprzedawało tylko duże urządzenia dla operatorów, m.in. Telefonii Dialog i komórkowego P4. Czytaj więcej »

ZUS odtajni Płatnika?

Rzecznik ZUS zadeklarował, że od połowy 2007 r. Kompleksowy System Informatyczny ZUS (KSI ZUS) będzie przyjmował deklaracje z dowolnego systemu operacyjnego. Specyfikacja formatu dokumentów (KSI) jest jawna i dostępna na stronach ZUS - są to pliki XML o odpowiedniej strukturze. Czytaj więcej »

Deloitte i ABC razem

Doradzali przy kilku największych fuzjach i przejęciach, a wkrótce sami staną się podmiotem transakcji o podobnym charakterze. Prawdopodobnie w ciągu 2, 3 miesięcy zostanie zakończony proces łączenia Andersen Business Consulting (ABC) z Deloitte - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Czytaj więcej »

Fabryka Sharpa pod Toruniem

Przedstawiciele japońskiego koncernu Sharp podpisali wstępne porozumienie z polskim rządem dotyczące wybudowania fabryki podzespołów do ekranów LCD w Łysomicach pod Toruniem. Inwestycja pochłonie wstępnie 44 mln euro. Fabryka ma ruszyć w styczniu 2007 r. Czytaj więcej »

Microsoft ma problemy z zatrudnieniem

Od kilku tygodni trwa rekrutacja do warszawskiego centrum wsparcia Microsoft dla oddziałów koncernu i partnerów z regionu EMEA. "Zatrudniliśmy już ok. 10 osób i prawdopodobnie - zgodnie z zapowiedziami Billa Gatesa - do końca br. zatrudnimy ok. 40 specjalistów" - mówi Maciej Fedorow, dyrektor nowo powstałego centrum. Czytaj więcej »

AMD chce podwoić produkcję procesorów

Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa AMD, firma chce do 2008 r. podwoić produkcję procesorów z 2005 r., zwiększając ją do ok. 100 mln sztuk. Czytaj więcej »

Mobilne przedsiębiorstwa

Mottem tegorocznego forum Gartnera ''Wireless & Mobile'' w Londynie może być wypowiedź Nicka Jonesa, jednego z analityków Gartnera: ''Nie wypada już udzielać odpowiedzi, że kogoś nie ma przy biurku, więc nie można załatwić jakiejś sprawy. Współczesna technologia i oferta operatorów stwarza możliwości, by każde przedsiębiorstwo wyposażyło swoich pracowników w atrybut... Czytaj więcej »

Technologie

Oracle chce pełnej kontroli

Silna pozycja Microsoftu i połączenie JBoss z Red Hat skłania Larry'ego Ellisona do budowy własnej platformy systemowej na bazie Linuxa. Jeśli tak się stanie, BEA Systems i Novell mogą zostać zmuszone do pójścia pod skrzydła HP, zaś Red Hat schroni się za tarczą IBM. Z kim sprzymierzy się SAP? Czytaj więcej »

Sun rozmnaża wątki

Sun Microsystems wprowadził do sprzedaży zapowiadane pod koniec ubiegłego roku serwery Sun Fire T1000 - względnie tanie modele serwerów RISC wyposażone w wielordzeniowe procesory UltraSparc T1 (Niagara) oraz nowe serwery rodziny Galaxy z procesorami AMD Opteron 156, 256 i 856, taktowane zegarami o częstotliwości 3 GHz. Sun zaprezentował także drugą generację terminali Sun Ray 2,... Czytaj więcej »

Zaplanować nie zapomnieć

Google Calendar nie jest pierwszym serwisem kalendarzowym online, niemniej jego możliwości są bardzo interesujące. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Opanować produkcję

Zarządzanie cyklem życia wyrobu PLM (Product Lifecycle Management) jest aplikacją, która zapewnia znaczne korzyści użytkownikom, a przede wszystkim przyspiesza proces wprowadzania nowych produktów na rynek. Przyczyniło się to zresztą do szybkiego rozpowszechniania się tego typu narzędzi informatycznych w przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Konteksty

Jawnie i wspólnie

Konkurencyjny rynek sieci i usług łączności elektronicznej powstaje z udziałem starych, państwowych monopolistów oraz nowych graczy. Tworzenie systemu regulacyjnego wymaga debaty publicznej i konsultacji dla wspólnego wypracowania optymalnych rozwiązań. Czytaj więcej »

Mały Brat

Orwellowska wizja państwa jako Wielkiego Brata byłaby możliwa w systemie totalitarnym; w demokracji również technologie informacyjne podlegają kontroli społecznej. Niektóre z nich są jednak na tyle nowe, że wymagają też nowych regulacji prawnych. Takie potrzebne są na przykład w sferze korzystania z Internetu w godzinach pracy. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Widoki i problemy

Windows Vista będzie systemem bezpieczniejszym niż Windows XP głównie w teorii. Zmian rzeczywiście poprawiających bezpieczeństwo systemu jest, niestety, niewiele. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Łowy na malucha

Wpadł mi ostatnio w ręce numer magazynu ''Barbie'', którym zaczytują się dziewczynki od około czterech do około dziesięciu lat. Była tam historyjka obrazkowa złożona z lalek sfotografowanych w zabawkowych plenerach, z doczepionymi ''dymkami''. Barbie wybiera się na bal, w związku z tym najpierw idzie do studia fitness, skąd samochodem jedzie do miasta, później kupuje suknię w... Czytaj więcej »

Piesek, pan i ja

Najpierw słychać szczekanie, potem można gdzieś w pobliżu dostrzec metalowy wózek na ogumionych kołach. Od wózka biegnie smycz na końcu której widać psa, pieska właściwie, takiego jamnikowatego mieszańca, z za dużym o kilka numerów kagańcem na pysku. To on tak groźnie poszczekuje, gdy jego pan przeszukuje w tym czasie któryś z okolicznych śmietników w poszukiwaniu złomu,... Czytaj więcej »

Etyka, która zatyka

Dr Józef Göbbels podobno powiedział kiedyś, że gdy słyszy słowo ''kultura'', to odbezpiecza swego Browninga. Ja niestety nie mam rewolweru, ale scyzoryk sam otwiera mi się w kieszeni, gdy słyszę słowo ''etyka''. Szczególnie jeśli jest ono przywoływane w kontekście oprogramowania, co gorzej w wyrażeniu ''jedynie etycznie satysfakcjonujące''. Czytaj więcej »

Białe tablice

W kwietniowym numerze magazynu Fortune przedstawiono styl pracy naczelnego architekta Microsoftu. Zresztą na podstawie jego osobistych wyznań. Od razu porównałem to z moim sposobem pracy i wyszło prawie identycznie. Nie mogę się wobec tego nadziwić jakim cudem nasze zarobki są aż tak rozbieżne. Najwyraźniej mój pracodawca oszczędza na mojej krwawicy. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Bezpieczna organizacja niebezpieczny umysł

Oto krótki katalog naturalnych cech ludzkich, które przyczyniają się do powstawania ryzyka z dziedziny bezpieczeństwa informacyjnego przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Zgniłe bezpieczeństwo

Źródeł zagrożeń szukamy tam, gdzie są one najbardziej oczywiste. To błąd, bo złodziejom informacji zależy na korzystaniu z technik, których zasad działania, a nawet istnienia okradany nawet się nie domyśla. Czytaj więcej »

Szpieg w stogu danych

Rootkity dla baz danych są trudniejsze do wykrycia i usunięcia, niż rootkity dla systemów operacyjnych. Zjawisko narasta, ale wiedzy o nim, a tym bardziej profesjonalnych narzędzi diagnostycznych wciąż brak. Czytaj więcej »

Pretensje do kodu

Im więcej znajduje się błędów w aplikacjach, tym większa presja wywierana jest na programistów, by ''pisali bezbłędnie''. Ponieważ w praktyce jest to niemożliwe, pojawiają się różne metody automatycznego korygowania kodu post factum. Niektóre z nich są może i ciekawe, ale ich ostateczna skuteczność w walce o bezpieczne aplikacje jest dyskusyjna. Czytaj więcej »

Robak na etacie

Koncepcja ''dobrych robaków'' zrodziła się z przekonania, że skuteczność dystrybucji złośliwego kodu można wykorzystać do obrony przed zagrożeniami płynącymi z sieci. Realizacja tej wizji w praktyce napotyka wiele problemów - na tyle poważnych, że nie należy nastawiać się na rychłą rewolucję architektury systemów zabezpieczeń. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Numerek za 200 milionów

Przebudowa i modernizacja systemu PESEL ma kosztować 200 mln zł. Jeśli się powiedzie, to w połowie 2008 r. uzyskamy referencyjny i nowoczesny rejestr, w którym osoba będzie identyfikowana wyłącznie przez numer PESEL, a firma przez NIP. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...