powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 16-2006, 17 kwietnia 2006
16-2006 Computerworld nr 16-2006
Wiadomości

Połączenie przez podział

Kierownictwo UniCredit skłania się do tego, aby bank powstały po połączeniu Pekao z częścią oddziałów Banku BPH funkcjonował na podstawie systemu transakcyjnego Pekao - Systematics, działającego na platformie mainframe. Czytaj więcej »

Kłopot z pilotami

Nie ruszyły jeszcze prace nad wielkopolskim pilotażem RUM, a w śląskim oddziale NFZ rozpoczęto wdrożenie pilota systemu hiszpańskiego, który miałby posłużyć usprawnieniu procesu realizacji usług medycznych. Czytaj więcej »

Brakuje już tylko telefonów

Comverse dostarczy platformę billingową dla operatora P4 planującego debiut w 2006 r. Czytaj więcej »

E-mail jak SMS

Usługa BlackBerry dostępna jest w sieciach polskich operatorów komórkowych. Czytaj więcej »

Na dobre i na złe

Niewielkie zainteresowanie platformą Itanium oznacza coraz większą presję kierownictwa HP na pracowników odpowiedzialnych za linię serwerów HP Integrity. Czytaj więcej »

Wiara w 3G

Z Constantinem Gonticasem, partnerem zarządzającym funduszu inwestycyjnego Novator Partners, współwłaściciela operatora P4, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Poczta czeka na pilotaż

Rozstrzygnięcie wielomilionowych przetargów na zakup sprzętu komputerowego ma odblokować dalszą realizację projektu informatyzacji Poczty Polskiej. W fazę pilotażową wchodzą obecnie dwa pocztowe projekty - Mrówka i e-Poczta. Za wdrożenie obu systemów odpowiada - należąca do Prokom Software - spółka Postdata. Pierwszy z nich jest wart 120 mln zł, drugi zaś - włączając... Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Polski rząd podpisał z Sharpem list intencyjny dotyczący wartej 146 mln euro inwestycji tego japońskiego koncernu w budowę fabryki telewizorów LCD w Łysomicach pod Toruniem... Czytaj więcej »

MEIN: rusza opóźniony przetarg

Opóźniony przetarg na dostawę komputerów dla polskich szkół ma szansę na realizację. Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) podpisało bowiem z konsorcjum ABG Ster-Projekt i Bull Polska umowę na budowę pracowni internetowych. Czytaj więcej »

NetSprint w Grupie Orkla Media

Grupa Orkla Media przejęła kontrolę nad firmą, która stworzyła znaną polską wyszukiwarkę internetową NetSprint. Norweski koncern stał się właścicielem 90,3% udziałów w NetSprint.pl sp. z o.o. Rozmowy o przejęciu były prowadzone od listopada 2005 r. Czytaj więcej »

Raport: telepraca w Polsce

Około 16% przedsiębiorstw w Polsce zatrudnia telepracowników. Stanowią oni jednak tylko 1% wszystkich zatrudnionych. Czytaj więcej »

BCC: w Polsce lepiej niż w Bangalore

Poznańska spółka chce w większym stopniu zaistnieć z usługami na rynkach zagranicznych. W tym celu stworzyła centrum rozwoju ABAP, świadczące usługi programistyczne dla klientów i partnerów SAP. Czytaj więcej »

Microsoft wybrał aplikację roku 2006

System Polaris firmy DS Software został wybrany Aplikacją Roku 2006 w drugiej edycji konkursu organizowanego przez Microsoft Polska, do którego zgłoszono ponad 80 produktów. Czytaj więcej »

Księgowe podejście do legalności IT

Jak ostatnio oznajmili przedstawiciele Microsoft, już 1000 firm w Polsce uzyskało certyfikat ''Legalna firma'', przyznawany po przeprowadzeniu zakończonego pozytywnie, dobrowolnego audytu legalności oprogramowania. Czytaj więcej »

Lumena w drodze na giełdę

Po słabszych wynikach finansowych w 2004 r. Lumena zanotowała 40-proc. wzrost sprzedaży. Spółka, która ponad połowę przychodów czerpie ze sprzedaży sprzętu, osiągnęła w 2005 r. wynik na poziomie 154 mln zł, a zysk netto wyniósł 1,7 mln zł. Teraz kierownictwo firmy ponownie szykuje się do wejścia na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Dopiero jednak w 2007 r. Czytaj więcej »

NTT System na GPW w październiku

Warszawski producent komputerów zamierza złożyć we wrześniu prospekt do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, a w październiku zadebiutować na warszawskim parkiecie. Pozyskane z giełdy fundusze NTT przeznaczy na budowę nowych linii produkcyjnych i wdrożenie internetowego systemu sprzedaży. Czytaj więcej »

Technologie

Osobisty niezastąpiony

Komputer osobisty ma 25 lat i choć wielokrotnie przepowiadano jego rychły zmierzch, ani nam w głowie zastępować go ''czymś innym''. Jedyna zmiana, na jaką się godzimy, to zmiana komputera starego na nowy. Czytaj więcej »

Sojusze wokół macierzy

Nawiązanie współpracy między EMC i Intelem sygnalizuje, że plotki o samodzielności Della w dziedzinie macierzy dyskowych nie są bezpodstawne. Jeśli do rozgrywki wejdzie Microsoft, będzie ciekawie. Czytaj więcej »

Całe kilo procesorów

IBM i Rapport zapowiadają wprowadzenie procesorów Kilocore wyposażonych w aż 1024 8-bitowe jednostki CPU. Czytaj więcej »

Macierz P2P

Opracowana przez Microsoft technologia BitVault ma w ciągu dwóch lat zaowocować rozproszonymi systemami pamięci masowych składającymi się z dziesiątków tysięcy węzłów. Czytaj więcej »

Spóźniony ''director''

Cisco oferuje przełączniki dla sieci SAN mieszczące do 528 portów Fibre Channel. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Testowanie jeszcze raz testowanie

W przypadku tworzenia i wdrażania oprogramowania do obsługi sieci telekomunikacyjnych testowanie i działania związane z zapewnieniem jakości pochłaniają ponad 50% czasu i budżetu. Tak samo wyglądają w praktyce działania polskiej firmy Ericpol Telecom. Czytaj więcej »

Konteksty

Telewizor w kieszeni

Rośnie liczba abonentów telefonii komórkowej zainteresowanych usługami telewizji mobilnej. Jej rozwój będzie w dużej mierze zależny od możliwości wypracowania standardów technicznych i zasad nowego podziału widma częstotliwości. Czytaj więcej »

O naturze informacji

Aby dobrze wykorzystać narzędzia informatyczne, potrzebna jest dobra znajomość procesów informacyjnych. Zanim sięgniemy po technologie informacyjne, warto zapoznać się z wiedzą o właściwościach informacji. Czytaj więcej »

Sieciowisko

Rozwój sieci teleinformatycznych jest podobnie dynamiczny jak całej branży IT. Ów fenomen powoduje powstawanie na naszych oczach nowego rodzaju cywilizacji, korzystającej z ''inteligentnej'' materii. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

W pogoni za dziewiątkami

Wraz z liczbą systemów wymagających wysokiej dostępności rośnie liczba rozwiązań, które mogą ją zagwarantować. Dostępność na poziomie 99,999%, czyli z tolerancją do kilku minut w skali roku, mogą zapewniać swoim aplikacjom już nie tylko najbardziej zasobne organizacje. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zmierzyć sobie, czyli informatyka eksperymentalna

Kiedy trzy miesiące temu kolega Pilawski ogłosił rewelacyjne wyniki pomiarów (Bogdan Pilawski ''Kto nie wierzy, niech sobie zmierzy...'' http://www.computerworld.pl/artykuly/artykul.asp?id=50513 ) zużycia prądu przez urządzenia śpiące w jego domu, od początku miałem poważne... Czytaj więcej »

Binarny żywot

Mawia się często, że prawda leży pośrodku, to znaczy mniej więcej tam, gdzie pies pogrzebany, czyli licho wie gdzie. Na zdrowy rozsądek biorąc, prawda nie może leżeć pośrodku, to znaczy być trochę prawdą, a trochę fałszem. O ile jednak zachowanie takie w logice dwuwartościowej nie uchodzi, to w życiu pospolitym i owszem. Czytaj więcej »

Z oczami zwróconymi ku gwiazdom

W dniu, w którym piszę ten felieton, Kraków i cała Polska pożegnały Stanisława Lema. Oglądając telewizyjne przebitki z pogrzebu uświadomiłem sobie, że wraz z pisarzem do grobu odchodzi pewna epoka, którą nazwałbym epoką patrzenia w gwiazdy. Czytaj więcej »

O czym mówił pan Carr?

Atrakcją jednej z niedawnych konferencji informatycznych był Nicholas Carr, autor słynnej tezy o tym, że informatyka to już nic szczególnego. Mimo tego frekwencja była taka sobie, co tym bardziej dziwi, bo nawet godzina jego wystąpienia (2 po południu) była przecież dość dogodna. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Sieć na pieniądze

Branża internetowa odradza się po kryzysie z początku wieku. Wieszczony wszem i wobec powrót koniunktury widać także na polskim rynku internetowym. Po nieudanym debiucie przegrupowuje szyki aukcyjny serwis eBay.pl. Wreszcie dostrzegł Polskę na swojej mapie wszechmocny Google i już na starcie fachowcy od internetowej reklamy skazują tę firmę na sukces. Ostatnio głośno było o... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...