powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 15-2006, 10 kwietnia 2006
15-2006 Computerworld nr 15-2006
Wiadomości

Nominacja bez kompromisów

Z Pawłem Czajkowskim, nowo mianowanym prezesem HP Polska oraz z Janem Zadakiem, wiceprezesem i dyrektorem zarządzającym oddziałem HP na Europę Środkowo-Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Megafuzja wypaliła

Negocjacje dotyczące połączenia Alcatela i Lucent Technologies zakończyły się sukcesem. Proces integrowania obu organizacji potrwa co najmniej dwa lata. Czytaj więcej »

Przejąć pod opiekę

Prokom Software i Novell Polska przygotowują ofertę migracji na platformę SuSE Linux dla klientów korzystających z unixowych rozwiązań SCO - firmy, która przed dwoma laty wycofała się z Polski. Czytaj więcej »

Na razie bez zmian

Zapowiedź Borlanda o wycofaniu się z rynku narzędzi do budowy aplikacji nie wystraszyła dużych polskich klientów na tyle, by masowo przechodzili na konkurencyjne rozwiązania. Czytaj więcej »

Pozostaniemy wierni Borlandowi

Z Rafałem Kędzierskim, dyrektorem ds. marketingu w BSC Polska, firmie reprezentującej w Polsce Borlanda, rozmawia Jarosław Ochab. Czytaj więcej »

Software AG Polska: ekspansja w ubezpieczeniach

Jak zapowiada Andrzej Nojszewski, prezes zarządu Software AG Polska, nowa strategia ma już w tym roku doprowadzić do dwukrotnego zwiększenia przychodów w sektorze ubezpieczeniowym. W zeszłym roku wpływy ze sprzedaży do firm ubezpieczeniowych stanowiły 40% obrotów polskiego oddziału, które wyniosły 4 mln euro. Czytaj więcej »

Nowe kierunki rozwoju APC

Oprogramowanie do monitorowania środowiska IT, ogniwa paliwowe i systemy klimatyzacji to najważniejsze nowe kierunki rozwoju oferty APC, znanej dotąd przede wszystkim z produkcji zasilaczy awaryjnych UPS. Czytaj więcej »

Taniej za granicą - kolejne podejście

Komisja Europejska ogłosiła drugą fazę otwartych konsultacji w sprawie rozporządzenia Unii Europejskiej, które ma doprowadzić do rozwiązania kwestii zbyt wysokich opłat za roaming międzynarodowy. Czytaj więcej »

Poszukiwania szefa centrum Google w Polsce

Plany związane z budową centrum badawczo-rozwojowego Google w Polsce wkraczają w fazę realizacji. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

ROMAN DURKA kieruje polskim oddziałem Clearwire - amerykańskiej firmy, która dostarcza bezprzewodowy szerokopasmowy dostęp do Internetu. Były szef wrócił do pracy po przeszło półrocznej przerwie spowodowanej odejściem z Dell Computer Poland, gdzie był dyrektorem generalnym przez osiem lat. Czytaj więcej »

Telewizja w sieci Orange

Klienci sieci Orange mogą korzystać z nowych usług oferowanych w ramach sieci UTMS. Nowości obejmują m.in. wideorozmowy, mobilną telewizję, a także pobieranie na żądanie plików muzycznych i wideo. Czytaj więcej »

Konsultacje w sprawie systemu PESEL 2

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczyna przebudowę rejestrów państwowych. W MSWiA odbędzie się otwarte spotkanie poświęcone budowie następcy systemu PESEL. Czytaj więcej »

MacroSoftu apetyt na klientów z DOS

MacroSoft chce przekonać klientów korzystających jeszcze z rozwiązań DOS do przejścia na swoje systemy. Chce tego dokonać wspólnie z ich dostawcami, lokalnymi firmami programistycznymi, których liczbę przedstawiciele firmy szacują na 100-140. MacroSoft prowadzi także rozmowy o przejęciach z najbardziej atrakcyjnymi partnerami. Czytaj więcej »

Dwa razy więcej osób w Gdańsku

Craig Barrett, przewodniczący rady nadzorczej Intela nie poinformował o nowych inwestycjach w Polsce, ale zapowiedział zwiększenie zatrudnienia w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym. Kadra działającego od 7 lat w strukturach Intela ośrodka w Gdańsku zostanie podwojona - do 2009 r. liczba zatrudnionych tam sięgnie 500. Craig Barrett przyjechał do Polski z krótką wizytą w ramach... Czytaj więcej »

Autodesk odświeża ofertę dla projektantów

Firma wprowadziła na rynek nową wersję sztandarowej aplikacji - AutoCAD 2007. Położono w niej nacisk na rozszerzenie funkcjonalności narzędzi do projektowania koncepcyjnego. Wbudowano też interfejs do bezpośredniej publikacji w formacie PDF. Czytaj więcej »

Liczy się kontakt

Środowisko menedżerów call center w Polsce jest już na tyle liczne, że dąży do branżowej samoorganizacji. Pierwsza konferencja Stowarzyszenia Managerów Call Center w Polsce ( http://www.ccma.pl ) ''Z klientem przez telefon; Ze sobą twarzą w twarz'' cieszyła się zdumiewająco dużym zainteresowaniem... Czytaj więcej »

Zaspokoić głód wiedzy

Z Łukaszem Neumanem, dyrektorem IT w firmie Kruk, jednym z założycieli Stowarzyszenia Managerów Call Center w Polsce, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Matrix. pl na Ukrainie

Warszawska firma liczy na rozpoczęcie działalności na rynkach wschodnich. Pierwszym dużym projektem realizowanym przez Matrix. pl za granicą będzie wdrożenie Oracle Financials i Oracle Financial Analyzer w ukraińskim oddziale PZU. Czytaj więcej »

Technologie

Ingres po trzydziestce

Rozmowa z Davem Dargo, dyrektorem ds. technologii w wydzielonej z CA firmie Ingres, oferującej serwer baz danych Ingres w wersji komercyjnej oraz na zasadach open source. Czytaj więcej »

Silna oddolna presja

JBoss konsekwentnie buduje pełną platformę integracyjną, która za kilka lat będzie zdolna konkurować wprost z ofertą IBM, BEA Systems i Oracle. Czy wielkim dostawcom wytrzymają nerwy? Czytaj więcej »

Porządek w rozproszeniu

Z Davidem A. Chappellem, wiceprezesem Sonic Software, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Optyczna rewolucja

Powoli rusza masowa produkcja napędów optycznych nowej generacji, a już pojawiają się nowe pomysły i technologie znacznie zwiększające pojemność nośników i szybkość zapisu danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Czas prognoz jeszcze nie nadszedł

Czas prognoz jeszcze nie nadszedł

Popularność narzędzi analitycznych wspomagających prognozowanie zależy przede wszystkim od tego, jak szybko analitycy - dziś do planowania i harmonogramowania używający MS Excela - spostrzegą, że arkusz kalkulacyjny to narzędzie zbyt proste, by na jego podstawie przewidywać przyszłe zdarzenia w skali całej firmy. Czytaj więcej »

Konteksty
Decydują wartości

Decydują wartości

Na jakość systemów informatycznych trzeba patrzeć nie tylko w perspektywie doraźnej użyteczności tworzonych rozwiązań, lecz także ich relacji do podstawowych, trwałych wartości decydujących o kształcie ludzkiego życia. Czytaj więcej »

Informacyjna zagłada

Informacyjna zagłada

Niekontrolowany, żywiołowy rozwój globalnego, interaktywnego systemu informacyjnego grozi wybuchem bomby informacyjnej - ostrzega francuski filozof Paul Virilio. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Standard nigdy bezpieczny

Standard nigdy bezpieczny

Bezpieczny Linux to Linux wyposażony we właściwe łaty i kompetentnie skonfigurowany. Standardową dystrybucję Linuxa, tak jak dowolną standardową wersję dowolnego innego systemu operacyjnego, trudno uznać za bezpieczną. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

A jednak, czyli skrótowiec

Czy wiecie Państwo jaka była różnica pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Sowieckim? Otóż w tym drugim nie potrafiono wymyślać dobrych akronimów, czyli skrótowców. Czytaj więcej »

Sok bez soku

Rozmawiałem kiedyś z człowiekiem, który chciał produkować soki owocowe. Z przejęciem opowiadał mi o nowej marce, kolorowych opakowaniach, kampaniach marketingowych, pomysłach na rozwój sieci dystrybucji, a nawet o strategii negocjacyjnej z sieciami hipermarketów. Ten ostatni wywód zresztą okraszał gęsto wyrazami powszechnie uznanymi za niecenzuralne, czemu akurat się nie dziwię.... Czytaj więcej »

Odejścia

O tym, kim był Paul Flaherty, a właściwie o tym, że ktoś taki w ogóle istniał, dowiedziałem się dziś, w poniedziałek 27 marca, z krótkiego komunikatu o jego nagłej śmierci. Odszedł mając 42 lata, który to wiek - z mojej własnej perspektywy - stawia go w swoiście wyznaczającej dystans pokoleniowy kategorii, wyrażanej powiedzeniem "mógłby być moim synem". Czytaj więcej »

Niełatwe przejścia

Współczesne narzędzia informatyczne zawierają dużą dozę wbudowanej inteligencji. Chociaż inteligencja ta przewyższa możliwości intelektualne mebla, to jednak nie należy popadać w zachwyt. W porównaniu z ludzkimi możliwościami jest to nic, nie mówiąc o tym, że często człowiek popełnia błędy, które potrafi rozwikłać tylko inny człowiek. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Nie taki Hindus straszny

Jeśli dojdzie do skutku przynajmniej część ogłaszanych przez Hindusów zapowiedzi dotyczących inwestycji w naszym kraju, Polska już wkrótce stanie się głównym przyczółkiem technologicznych firm z subkontynentu w Europie Środkowej. Zdetronizujemy w ten sposób Czechy i Węgry - kraje, którymi indyjskie firmy interesują się już od początku dekady. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...