powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 14-2006, 3 kwietnia 2006
14-2006 Computerworld nr 14-2006
Wiadomości

Ja tu jeszcze wrócę

Z Grzegorzem Fiukiem, byłym dyrektorem Departamentu ds. Informatyzacji Resortu Finansów, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Walka o święty spokój

Ministerstwo Transportu i Budownictwa przyjęło właśnie założenia do ustawy o spamie. Dlaczego potrzebujemy odrębnych regulacji w tym zakresie? Czytaj więcej »

Stara miłość nie rdzewieje

Alcatel i Lucent Technologies ponownie rozmawiają o połączeniu. Firmy prowadziły już rozmowy o fuzji w 2001 r. Powodem powrotu do nich jest zaostrzająca się konkurencja, przede wszystkim ze strony chińskich smoków - Huawei Technologies i ZTE. Czytaj więcej »

TP przechodzi na Oracle

Po czterech latach przygotowań, przesuwanych terminów i emocji, jakie projekt rozpalał u dostawców i wewnątrz firmy, Telekomunikacja Polska przechodzi na nowy system finansowy - Oracle Financials. To odsłona wielkiego projektu Convergence, którego celem jest wdrożenie w TP nowych rozwiązań finansowo-księgowych, w tym wprowadzenie jednej księgi głównej. Według najnowszych ustaleń... Czytaj więcej »

Orange popularyzuje BlackBerry

Usługa BlackBerry dostępna jest od niedawna w sieci wszystkich operatorów komórkowych w Polsce. Czytaj więcej »

Fabryka Sharp jednak pod Toruniem

Jak podała ''Rzeczpospolita'', Sharp wybuduje w Polsce fabrykę. Czytaj więcej »

BEA szuka nowych rynków

Polski oddział BEA Systems zamierza wejść na nowe rynki. Czytaj więcej »

Business Intelligence w Connect Distribution

Connect Distribution rozpoczęła współpracę z IBM, uzyskując status IBM VAP Business Partner. Obie firmy opracowały wspólnie - w oparciu o Business Objects Crystal Server - system BRS (Business Reports Solution). Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Polska Telefonia Cyfrowa zamierza w ciągu kilku tygodni uruchomić usługi sieci UMTS w Krakowie, Trójmieście i na Śląsku, a w ciągu kilku miesięcy także w Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy i Lublinie... Czytaj więcej »

Nowy szef Oracle Polska

Andrzej Dopierała objął stanowisko prezesa zarządu Oracle Polska. Były prezes HP Polska będzie kierować także sprzedażą technologii do klientów kluczowych i nadzorować sprzedaż oprogramowania warstwy pośredniej w regionie Europy Środkowej. Jego poprzednik, Paweł Piwowar odpowiada teraz za cały region środkowoeuropejski (siedem krajów). Czytaj więcej »

Vista nie na gwiazdkę

Nwy system operacyjny Microsoftu miał pojawić się jesienią br. w szczycie sezonu przedświątecznych zakupów. ''Windows Vista w wersji dla użytkowników końcowych trafi na rynek w styczniu 2007'' - zapowiada tymczasem Jim Allchin, szef Microsoft Platforms Group. Czytaj więcej »

Technologie

Kodowanie drużynowe

Ponad 4 miesiące po premierze Visual Studio .Net 2005 Microsoft udostępnił oparte na nim rozwiązanie do pracy grupowej nad projektem informatycznym - Team Server Foundation. Czytaj więcej »

Wirtualnie i za darmo

Wirtualizacja oznacza wzrost elastyczności zarządzania centrum danych. Dostawy ułatwiają firmom zapoznanie się z ich technologiami, udostępniając darmowe wersje dla komputerów PC lub pojedynczych serwerów. Czytaj więcej »

Przeglądarki w natarciu

Wojna przeglądarek trwa. Do walki z nadchodzącym IE 7.0 Mozilla szykuje Firefox 2.0, a równolegle Opera pracuje nad wersją 9 oraz nad przeglądarką dla urządzeń kieszonkowych - Opera Mobile. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Oddam proces w dobre ręce

Coraz częściej w naszym kraju pojawiają się informacje o inwestycjach w budowę centrów BPO (Business Process Outsourcing). Równocześnie jednak liczba lokalnych przedsiębiorstw korzystających z tego typu usług jest zaskakująco mała. Może być to jednak ogromna szansa na przyszłość dla rodzimych firm - twierdzą specjaliści zajmujący się outsourcingiem. Czytaj więcej »

OFFSHORE HOT SPOTS

Polska to kraj utalentowanych i utytułowanych programistów i niskich kosztów pracy. Taki obraz naszego kraju wynika z zestawienia sporządzonego przez magazyn Services Outsourcing World. Polska znalazła się wśród 13 innych państw, które mają szansę powtórzyć sukces Indii w dziedzinie outsourcingu na czele z Chinami, Rosją, Czechami i Irlandią. Czytaj więcej »

Konteksty

Niezwyciężony

27 marca 2006 r. odszedł Stanisław Lem, pisarz, publicysta, eseista, filozof, futurolog; także rysownik, poeta, mechanik samochodowy, lekarz i spawacz... Trudno znaleźć właściwe określenie Jego aktywności zawodowej. Był bowiem człowiekiem-instytucją, a dodawanie jakichkolwiek rzeczowników z nazwą profesji przy Stanisławie Lemie nie jest potrzebne, bo Lema znali wszyscy. Właśnie,... Czytaj więcej »

Naturalny zawrót głowy

Interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, jaką jest ''sztuczne życie'', pozostaje w cieniu spektakularnych sukcesów tzw. realnej sztucznej inteligencji. Tymczasem można się zastanawiać, czy aktualne relacje między tymi obszarami badawczymi nie stają się swoistym hamulcem dla nich obu? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

W gąszczu tożsamości

Według analityków z IDC rynek produktów z zakresu zarządzania tożsamością i kontroli dostępu wzrośnie w ciągu najbliższych trzech lat z 2,9 mld do 4 mld USD. Jednym z motorów napędowych rynku ma być standaryzacja, która napotyka jednak opór ze strony Microsoftu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Masz jak w banku

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Unisys, 45% klientów na całym świecie jest gotowych zmienić bank w poszukiwaniu lepszej ochrony powierzonych pieniędzy, a 66% klientów poważnie obawia się, że padnie ofiarą kradzieży numeru karty płatniczej. Tyle oficjalna statystyka. Prywatnie każdy z bardziej świadomych obywateli zdaje się wykazywać rozsądne, tzn. ograniczone zaufanie... Czytaj więcej »

Zapowiedź czegoś

Za sprawą jednego z poznańskich dzienników rozgorzał niedawno spór wokół zarzutu wobec sklepu ze sprzętem elektronicznym i elektrycznym, należącego do ogólnopolskiej sieci. Poszło o wprowadzoną tam i na różne sposoby reklamowaną masową obniżkę cen, która, według dziennika, okazała się być podwyżką. Czytaj więcej »

Szukaj obluzowanych kamieni

Jedna z definicji kryzysu mówi, że jest to gwałtowne, niekorzystne zdarzenie o rozległych skutkach, wynikające ze splotu kilku drobnych okoliczności, z których każda z osobna miałaby efekt bez porównania mniejszy. Czytaj więcej »

Karta na pranie pieniędzy

Jak powinno być wiadomo każdemu adeptowi nowoczesnego kapitalizmu, tzw. pranie pieniędzy zostało wymyślone przez rodaka z Grodna, kumpla Ala Capone. Otóż pan Lansky zauważył był, że publiczne pralnie, działające na zasadzie wrzucania monet, są łatwiejsze do zainstalowania niż automaty do hazardu, pozwalając jednocześnie na niekontrolowany przepływ pieniędzy. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Układ z kina Skarb

Po raz kolejny w Ministerstwie Finansów wygrywają układy i układziki. Tym razem ich ofiarą padł Grzegorz Fiuk, dyrektor Departamentu ds. Informatyzacji Resortu. Po jego dymisji należy obawiać się o dalsze losy projektów e-Deklaracje oraz Systemu Wspomagania Kierownictwa niezbędnego w planowanej przez rząd reformie finansów publicznych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...