powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 13-2006, 27 marca 2006
13-2006 Computerworld nr 13-2006
Prezentacje firmowe

Gabinet w chmurze-najwyższy standard opieki medycznej wspierany przez Office 365.

MicrosoftNad kartotekami w naszym gabinecie lekarskim pieczę sprawuje sztab specjalistów od bezpieczeństwa baz danych firmy Microsoft. W to bezpieczeństwo Microsoft zainwestował 2,3 mld dolarów. Jesteśmy dumni mogąc zagwarantować pacjentom najnowocześniejszy standard przechowywania i edycji dokumentów.

Wiadomości

Pojedynki na noże

Każdy przetarg to walka na znajomość prawideł rynku zamówień publicznych. Wygrywa sprytniejszy. Czasami zamawiający, czasami oferent. Ważna jest nie tylko równowaga sił między obiema stronami, ale także umiejętność oddania pola konkurencji, gdy dalsza walka zagraża prestiżowi i honorowi firmy. Oto przypadek przetargu, w którym doszło do ostrych sporów. Czytaj więcej »

EDS blisko inwestycji w Polsce

Jeśli podczas trzydniowej wizyty prezes EDS nabrał przekonania, że Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, to światowy pionier usług i outsourcingu IT otworzy tu centrum serwisowe zatrudniające dwa tysiące inżynierów. Decyzja za miesiąc. Czytaj więcej »

IT mocna w grupie

Centrum Przetwarzania Danych TP w Łodzi może zacząć pełnić rolę regionalnego ośrodka informatycznego dla grupy France Telecom. Czytaj więcej »

Pięciu pretendentów

Fabiszewski, Kozłowski, Kwiatkowski i Kuzaj to nazwiska zewnętrznych kandydatów na prezesa HP Polska. Czytaj więcej »

Kto gra w karty?

Rząd, banki, ubezpieczyciele, sklepy, miasta - każdy chce wydać swoją kartę. Razem zbierze się talia. Dlaczego każe się nam grać w durnia? Przecież wystarczy jeden dokument osobisty! Czytaj więcej »

Projekty do realizacji

Na 466 wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych inwestycji w infrastrukturę społeczeństwa informacyjnego (zadanie 1.5 ZPORR), złożonych do końca 2005 r., akceptację zarządów województw uzyskały jedynie 92 projekty. Na ich realizację wydanych zostanie ze środków europejskich 374 mln zł. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

KYUNG TAE BAE został nowym prezesem Samsung Electronics Polska. Zastąpił na tym stanowisku JUNG BOG LEE, który przejmie zarządzanie oddziałem koncernu w Portugalii. Czytaj więcej »

Konkurs Lider Wsparcia 2006

Help Desk Institute, jako organizacja promująca standardy i praktyki zarządzania w zakresie wsparcia IT, od wielu lat organizuje konkursy, w których nagradzane są zespoły mogące poszczycić się szczególnymi osiągnięciami w zakresie podnoszenia jakości lub efektywności działania. Czytaj więcej »

Centrum serwisowe Guest-Tek

Kanadyjska firma Guest-Tek, oferująca usługi dostępowe dla branży hotelarskiej, uruchamia w Polsce swoje pierwsze europejskie centrum serwisowe. Docelowo ma w nim znaleźć pracę nawet 200 osób. Decyzja o lokalizacji centrum obsługi klientów została podjęta w 2005 r. i była związana z rosnącą liczbą klientów Guest-Tek w Europie. Czytaj więcej »

Nowe inwestycje firm IT w Polsce

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Samsung Electronics Polska, Kyung Tae Bae, nowy prezes tej firmy zapowiada, że Samsung zwiększy w Polsce nakłady na prace badawczo-rozwojowe. Warszawski ośrodek R&D Samsunga w ciągu dwóch lat chce zwiększyć zatrudnienie do 600-700 osób. Dotychczas rozwijano w nim oprogramowanie do dekoderów DVB. Teraz powstaje w nim dział oprogramowania do... Czytaj więcej »

Branża na stoku

W Zakopanem 11 marca 2006 r. rozegrano jubileuszowe dziesiąte zawody o Puchar Prezesa Techmex w Narciarstwie Alpejskim. Zawodnicy mieli do pokonania dwa przejazdy slalomu giganta. Czytaj więcej »

O e-gospodarce po nowemu

Tematyka Kongresu Gospodarki Elektronicznej, zorganizowanego przez Związek Banków Polskich, nabiera nowego znaczenia. Dystans Polski w obszarze e-gospodarki, np. do krajów azjatyckich, stale się powiększa, co niestety źle rokuje przyszłej konkurencyjności naszej gospodarki. Czytaj więcej »

HSDPA w Łodzi

Podczas targów Intertelecom w Łodzi Polska Telefonia Cyfrowa zaprezentowała możliwości technologii HSDPA. Czytaj więcej »

Wirtualizacja wg HDS

Hitachi Data Systems od czterech lat działa na polskim rynku. Na ten rok plany firmy zakładają 100-proc. wzrost sprzedaży. Firma ma wciąż mały, bo ok. 4-proc. udział w sprzedaży pamięci masowych w Polsce. HDS ma w ofercie pamięci masowe klasy korporacyjnej (konkuruje tu m.in. z EMC i IBM) i mniejsze urządzenia tzw. klasy midrange przeznaczone dla przedsiębiorstw średniej wielkości... Czytaj więcej »

Ostrożne prognozy dla WiMAX

OECD w obszernym raporcie wskazuje na potencjalne czyn-niki mogące zaważyć o sukcesie WiMAX. Wśród zagrożeń wymieniono: niepewny termin ratyfikacji standardu IEEE 802.16e i brak uregulowań prawnych w zakresie zagospodarowania częstotliwości. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Volantis Systems otworzył w Krakowie centrum technologiczne, na potrzeby którego centrum danych stworzył Polcom Storage; będzie ono drugim, równorzędnym do brytyjskiego, centrum produkcyjnym oprogramowania dla telefonii mobilnej, mediów i innych dostawców treści firmy Volantis; firma zatrudniła już 25 inżynierów, a w planach jest zatrudnienie do końca tego roku kolejnych... Czytaj więcej »

Państwo dotuje broadband

Działający w Irlandii operatorzy, przede wszystkim British Telecom i Eircom, protestują przeciwko rządowym dotacjom przeznaczonym na rozwój sieci szerokopasmowych. Irlandia otrzymała niedawno zgodę Komisji Europejskiej na wydanie 170 mln euro na rozbudowę sieci metropolitarnych w 90 miastach. Czytaj więcej »

Polkomtel - większy zasięg UMTS

Do końca 2006 r. Polkomtel zamierza uruchomić sieć UMTS w kolejnych 2, 3 miastach. W tej chwili zasięg sieci trzeciej generacji operatora sieci Plus obejmuje 11 aglomeracji, choć głównie znajdujące się w nich centra biznesowe. Polkomtel zamierza wydać w tym roku na inwestycje ok. 1,1 mld zł (1 mld zł w 2005 r.). Czytaj więcej »

25 chętnych na prezesa UKE

Na ogłoszony przez KRiT konkurs na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wpłynęło 25 ofert. Czytaj więcej »

Technologie

W imię postępu

Wypromowanie formatu ODF jako powszechnego standardu może istotnie obniżyć koszty informatyki w firmach i administracji. Może też przyczynić się do wzrostu inwestycji w informatykę w ogóle. Standardy czynią cuda. Czytaj więcej »

Procesy zamiast integracji

Gorączka związana z architekturą SOA (Service Oriented Architecture) na dobre dotarła do zarządów firm działających na różnych obszarach rynku narzędzi integracyjnych. W rezultacie mamy właśnie do czynienia z falą przejęć i premier nowości. Czytaj więcej »

Serwerowe ewolucje

Najwięcej innowacji pojawia się obecnie w serwerowych platformach kasetowych, co jednak nie oznacza, że tradycyjne architektury serwerów odchodzą w niebyt. Postęp widać w serwerach Unix, a nawet w klasie mainframe. Czytaj więcej »

Tania rozbudowa sieci SAN

Dzięki routerom Emulex wykorzystującym protokoły iSCSI i FCIP firmy zyskują tanią i elastyczną metodę rozbudowy sieci SAN. Czytaj więcej »

Konteksty

Całkiem nowe ramy

Kiedy w Polskim sektorze telekomunikacyjnym przedłuża się stan zawieszenia wywołany trwającą już trzeci miesiąc procedurą powoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w Unii Europejskiej trwa ważna debata na temat kolejnej, zaplanowanej na koniec tego roku reformy systemu regulacyjnego dla sektora sieci i usług łączności elektronicznej. Czytaj więcej »

Rozwój ponad podziałami

Niedocenianym czynnikiem rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju jest kapitał społeczny. Brak umiejętności współpracy między różnymi środowiskami i grupami społecznymi nie sprzyja realizacji projektów związanych z wykorzystaniem nowych technologii. Czytaj więcej »

Świat na niby

Ponowoczesność, zdaniem Jeana Baudrillarda, to świat symulakrów - znaków, które nic nie znaczą, nie odsyłają do niczego innego poza samymi sobą. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Podsłuch w biały dzień

Śledztwo prowadzone przez greckie władze ujawnia coraz nowsze szczegóły afery podsłuchowej, o której pisaliśmy w połowie lutego br. Nielegalne podsłuchy wykorzystywały legalne mechanizmy dostępne tylko dla policji. Nadal nie wiadomo, kto z nich korzystał, wiadomo za to jak. Czytaj więcej »

Rootkit ex machina

Środowiska maszyn wirtualnych doczekały się dedykowanych rootkitów. Na jednej szali mamy więc oszczędności i wygodę zarządzania, na drugiej zaś bezpieczeństwo informacji. Czy to się da pogodzić? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czy TO kariera Arturo UI?

Przed kilku laty, na jednym z pierwszych zebrań z podległym mi personelem w nowym miejscu pracy, w trakcie gorącej dyskusji na temat przywilejów, które powinni otrzymać nasi użytkownicy, zadałem znienacka tzw. głupie pytanie. Zapytałem mianowicie, po co my tu w ogóle jesteśmy. Czytaj więcej »

Parząca przykrywka

Zazwyczaj nie analizuję zawartości niechcianej poczty elektronicznej. Czasem jednak jakaś przesyłka wpadnie mi z niewiadomych względów w oko i wówczas czytam przynajmniej wstęp. Tym razem też tak było. Nie wiem, czy skusił mnie temat, czy nadawca - ale gdyby nie moja rozwaga i dobre nawyki padłbym niechybnie ofiarą oszustwa. Czytaj więcej »

Komputer po włosku

Nasz zamorski kolega-felietonista przypomniał ostatnio i podparł to stosownymi wyliczeniami, że proste porównywanie szybkości zegarów komputerów określanych jako ''mainframe'' i komputerów osobistych nie ma sensu i prowadzi do błędnych wniosków. Dla mnie był to swoisty triumf po latach, bo gdy dawno temu przeprowadziłem podobny dowód, na żądanie wyznawcy wiary w wyższość... Czytaj więcej »

Między węzłami

Sporo już napisano na temat mechanizmu tzw. click fraud, czyli przysparzania jednym zarobku, innym zaś bólu głowy wywołanego wysokimi, nieuzasadnionymi rachunkami za rzekome klikanie na reklamy. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Niedobór czy nadmiar?

Na rynku pracy dla specjalistów IT mamy dziś specyficzną sytuację. Z jednej strony, od kilku lat do polskich firm trafiają kolejne, liczne roczniki absolwentów studiów informatycznych. Nie ma zatem problemu ze znalezieniem młodych wykształconych kadr. Z drugiej jednak strony, znalezienie doświadczonego informatyka nadal pozostaje nie lada wyzwaniem. Czytaj więcej »

Wygrać o włos

Z dr. Tomaszem Rostkowskim, wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej i współpracownikiem Institute of Advanced Managment oraz Jackiem Nowackim z Institute of Advanced Managment rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Warszawa - miasto dla menedżera

Kraków i Wrocław zdetronizowały Warszawę w rankingach najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestycji technologicznych. Stolica nadal jednak pozostaje atrakcyjnym miejscem pracy dla informatyków. Zwłaszcza zainteresowanych karierą menedżerską. Czytaj więcej »

Gdańsk - dobre zarobki tylko w IT

Gdańsk wraz z całym Trójmiastem znalazły się daleko w tyle jeśli chodzi o wynagrodzenia dla specjalistów IT. Informatyk ma jednak szansę na dobrą pensję przede wszystkim w renomowanych firmach technologicznych. Czytaj więcej »

Kraków - nowa stolica biznesowa Polski

Kraków zyskał na boomie, trwającym od wejścia Polski do UE. Specjaliści zarabiają dziś więcej i mają lepsze perspektywy zawodowe niż kilka lat temu. Czytaj więcej »

Rzeszów wciąż nieodkryty

Rzeszów ma wszelkie zalety miasta, które mogłoby stać się stolicą polskiego outsourcingu. Niestety, na razie władzom miasta nie udało się nakłonić międzynarodowych koncernów do inwestycji na Podkarpaciu. Czytaj więcej »

Wrocław - konkurent Krakowa

Najprawdopodobniej przez najbliższe lata będziemy świadkami ekscytującego współzawodnictwa pomiędzy Krakowem i Wrocławiem o palmę pierwszeństwa w dziedzinie bezpośrednich inwestycji w sektor high-tech. To oznacza, że pracy dla informatyków w stolicy Dolnego Śląska i jej okolicach nie powinno zabraknąć. Czytaj więcej »

Miliony prezesów

Dyrektorzy i prezesi oddziałów dużych międzynarodowych firm informatycznych świetnie zarabiają, ale i tak nie zaliczają się do finansowej elity polskiego rynku IT. Czytaj więcej »

Koniec "Polski B"

Wbrew obawom pesymistów w Polsce wciąż jest praca dla informatyków. Specjalistów IT poszukuje ok. 7% firm i instytucji. Największy popyt na informatyków oprócz firm ze stolicy deklarują przedsiębiorstwa ze wschodu kraju. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Kaganiec na psa ogrodnika

Można będzie poprawiać ewidentne pomyłki w ofertach, uzupełniać dokumenty, ustalono też jednoznacznie, że termin na złożenie protestu zaczyna się od daty publikacji w Biuletynie Zamówień Publicznych - oto kluczowe zmiany w Prawie Zamówień Publicznych. Przyjęta przez Sejm ustawa trafiła do Senatu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...